14 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/1218/25
Судді П'ятого апеляційного адміністративного суду Шевчук О.А на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2025 року по справі № 420/1218/25.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року задоволено позов ОСОБА_1 . Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 02.01.2025 № 212330000783 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2024 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розміру суддівської винагороди, зазначеної у довідці ТУ ДСА України в Херсонській області від 19.12.2024 за № 02-1602/24, з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу в якій відповідач вказує про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що позивач не має права на перерахунок розміру його довічного грошового утримання за наслідком підняття прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки для розрахунку базового розміру посадового окладу діючих суддів встановлено окрему величину прожиткового мінімуму.
Колегією П'ятого апеляційного адміністративного суду постановою від 27 жовтня 2025 по справі № 420/1218/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задоволено. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року - скасовано, прийнято у справі нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Вважаю за необхідне висловити незгоду з прийнятим судом апеляційної інстанції рішенням, у зв'язку з чим, в порядку ст. 34 КАС України, викладаю свою окрему думку.
Так, згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтею 130 Конституції України визначено, що Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 №1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 7 ст. 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року №1402-VIII фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до положень частин 3, 4 статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді. У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці територіальними органами Пенсійного фонду України затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 12.03.2008 №3-1 (надалі - Порядок №3-1).
Положеннями розділу ІV вказаного Порядку встановлено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України Про судоустрій і статус суддів, частини другої статті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.
Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення інформує органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, про підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та про необхідність підготовки списків одержувачів щомісячного довічного грошового утримання (далі - список).
Органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам Державної судової адміністрації України (далі - відповідні органи).
На підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді / довідки про винагороду працюючого судді Конституційного Суду України за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди / винагороди судді Конституційного Суду України, що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, для кожного судді, зазначеного в списку.
Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
Довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку.
Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку.
Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
Документи про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання розглядає орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
Орган, що приймає рішення про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про перегляд щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням його розміру або про відмову в перегляді щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
З аналізу наведених норм вбачається, що чинним законодавством встановлено що перерахунок раніше призначеного довічного грошового утримання судді проводиться, або: у загальному порядку, на підставі загальних списків, що надходить до органів Пенсійного фонду України від Конституційного Суду України, Верховного Суду, Вищого суду з питань інтелектуальної власності, Вищого антикорупційного суду - щодо суддів цих судів, Державної судової адміністрації України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації: у індивідуальному порядку, на підставі поданої суддею у відставці заяви та доданих документів.
Вирішуючи спір та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що питання розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб яке підлягає врахуванню при обрахуванні грошового утримання судді у відставці вже було предметом розгляду суду у справі №420/11062/24 за позовом ОСОБА_1 і саме на підставі цього рішення ТУ ДСА України в Херсонській області 19.12.2024 року видано відповідну довідку за № 02-1602/24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з дотриманням вимог діючого законодавства.
Втім, скасовуючи рішення суду першої інстанції, колегія суддів вдалась до оцінки базового розміру посадового окладу судді, та зазначила, що такий розмір має обраховуватись виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
У прийнятій постанові колегія суддів зазначила, шо розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, поняття якого наведено ЗУ “Про прожитковий мінімум». Колегія суддів вважала, що цим Законом закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення, стосовно яких визначається прожитковий мінімум. Приписами цього Закону судді не віднесені до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.
При цьому, колегія суддів зауважила, що законодавець починаючи з 2021 року у законах про Державний бюджет України на відповідний рік не встановлював прожитковий мінімум стосовно суддів як соціальної демографічної групи. А окремими приписами цих законів встановлювався на 1 січня відповідного календарного року саме прожитковий мінімум для працездатних осіб для цілей визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2102 гривні.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважала, що цими законами не встановлювалася розрахункова величина, відмінна від тієї, що визначена спеціальним законом для визначення розміру суддівської винагороди, а власне визначалася ця величина - встановлювався грошовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді.
Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що для визначення розміру посадового окладу суддів має застосовуватись розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, а саме 2102,00 грн.
Не погоджуюсь з таким висновком, викладеним у постанові, оскільки предметом спору у цій справі є рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, №212330000783 від 02.01.2025 про відмову у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.
При цьому, довідка видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2024 по справі №420/11062/24, яке набрало законної сили та ніким не скасовано. Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Херсонській області 19.12.2024 виготовило довідку про суддівську винагороду №02-1602/24 на ім'я ОСОБА_1 для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн.
Отримавши вищевказану довідку, позивач звернувся із відповідною заявою до територіального управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Хочу зауважити, що відмовляючи у здійсненні перерахунку довічного грошового утримання, відповідач посилався на обставину, що не була визначена позивачем в якості підстави для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у цій справі.
При цьому, відповідачем зазначено про відсутність підстав для здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, оскільки прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, законодавством не змінено.
Водночас, положеннями пункту 6 розділу IV Порядку №3-1 чітко визначено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
У даному випадку, ТУ ДСА України в Одеській області є єдиним уповноваженим органом, який наділений відповідними повноваженнями щодо визначення складових довідки про суддівську винагороду для перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, при цьому вказані повноваження не входять до компетенції пенсійного органу.
З урахуванням вищезазначених положень Порядку №3-1, отримавши відповідну довідку від уповноваженого органу, пенсійний орган не має права перебирати на себе його повноваження та самостійно визначати відповідні складові суддівської винагороди.
Таким чином звертаю увагу, що предметом даного спору є не наявність підстав для перерахунку у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму за час перебування судді у відставці, оскільки це питання вже було вирішено у судовому порядку та наявність вказаного права позивача визначено рішенням суду у іншій справі, яке набрало законної сили, а саме перерахунок на підставі оновленої довідки, виданої уповноваженим органом, на виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Вважаю, що питання, який саме прожитковий мінімум для працездатних осіб, слід враховувати при визначенні щомісячного грошового утримання судді у відставці, що враховується для перерахунку не є предметом розгляду даного спору, оскільки звернення позивача стосувалось виключно перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку із отриманням оновленої довідки, яка видана на виконання рішення суду.
Також вважаю, що правова позиція, що викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.04.2025 у справі №240/9028/24, на мою думку не є релевантною до спірних правовідносин, оскільки предметом спору, який розглядала Велика Палата Верховного Суду, від предмету спору у цій справі. Так предметом спору у справі №240/9028/24 було визнання протиправними дії Вищого адміністративного суду України, щодо проведення неповного розрахунку при звільненні та виключенні зі штату суду судді, який полягає у виплаті за період з 27 грудня 2023 року до 8 лютого 2024 року суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення та вихідної допомоги у зв'язку з відставкою, обчислених без застосування базового посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду, а також без застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року абзацом четвертим статті 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік у розмірі 2684 грн та абзацом четвертим статті 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2024 рік у розмірі 3028 грн, а також стягнення з Верховного Суду на користь позивача недоотримані суми суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення та вихідної допомоги у зв'язку з відставкою у загальному розмірі 1305472 грн 14 коп. з утриманням із цієї суми податків та обов'язкових платежів, а предметом спору у даній справі є перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі вже виданої на виконання судового рішення по справі № 420/40480/24 довідки ТУ ДСА України в Одеській області про суддівську винагороду.
Таким чином вважаю, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 02 січня 2025 року № 212330000783 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідці ТУ ДСА України в Херсонській області від 19 грудня 2024 року № 02-1602/24, з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання, починаючи із 01.01.2024 є протиправним.
На мою думку, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, а висновки колегії викладені у постанові від 27 жовтня 2025 року у справі 420/1218/25 вважаю помилковими.
Суддя О.А. Шевчук