П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
30 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/29714/24
Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Одеса;
Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:
24.03.2025 року;
Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Бітова А.І.
- Градовського Ю.М.
За участю: секретаря - Недашковської Я.О.
апелянта - ОСОБА_1
представника відповідача - Прутян Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування окремих пунктів наказів,-
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.08.2024 № 217 «Про результати службового розслідування»;
визнати протиправним та скасувати пункт 79 Списку на виплату премії військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України за серпень 2024 року, який є додатком 1 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 02.09.2024 №308/АГД «Про преміювання військовослужбовців за серпень 2024 року».
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , наказом Міністерства оборони України від 21.05.2024 №340/нм був призначений головою екзаменаційної комісії з атестації здобувачів фахової перед вищої освіти у Відділенні військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» терміном на 1 рік. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19.08.2024 №217, за порушення окремих вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Інструкції про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України, Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, Методичних рекомендацій щодо організації та проведення атестації здобувачів фахової перед вищої та вищої освіти, слухачів, інтернів у закладах фахової передвищої освіти, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищої освіти та Положення про атестацію здобувачів фахової передвищої освіти, до позивача застосовано дисциплінарне стягнення «догана». Також, у зв'язку із виданням наказу від 19.08.2024 №217, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 02.09.2024 №308/АГД (згідно пункту 79 Списку на виплату премії військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України (додаток 1)) позивачеві зменшено розмір щомісячної премії за особистий внесок у загальні результати служби у серпні 2024 року.
Оспорюючи правомірність та обґрунтованість наказів відповідача, позивач зазначає, що висновки військової частини про порушення військовослужбовцем окремих вимог статутів Збройних Сил України, відповідних положень та інструкцій є необ'єктивними, не доводять вину позивача у скоєнні дисциплінарного проступку, а накладення дисциплінарного стягнення відбулось з перевищенням повноважень командира військової частини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Вирішуючи спір по суті та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що зібраними матеріалами службового розслідування підтверджено неналежне виконання позивачем службових обов'язків за посадою голови екзаменаційної комісії з атестації здобувачів фахової перед вищої освіти у Відділенні військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія». Суд першої інстанції виснував, що застосування до позивача дисциплінарного стягнення «догана» відбулось обґрунтовано та правомірно, тому підстави для скасування оспорюваних приписів наказів відсутні.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права та неповне з'ясування обставин справи, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів та вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки положенням законодавства, що регулює спірні правовідносини, та обставинам справи, помилково не враховано, що висновки службового розслідування та оспорювані накази не мали легітимної мети, адже притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності відбулось на підставі нормативних актів, які не поширюються на функціональні обов'язки позивача, з перевищенням повноважень командира військової частини та необ'єктивно, тому такі рішення відповідача не можуть відповідати критеріям правомірності і обґрунтованості та підлягають скасуванню в судовому порядку.
У відзиві на апеляційну скаргу Військова частина НОМЕР_1 посилається на необґрунтованість доводів апелянта, правильність висновків суду першої інстанції та відсутність підстав для скасування судового рішення.
У додаткових письмових поясненнях ОСОБА_1 підтримує свою правову позицію.
Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в Збройних Силах України на посаді заступника командувача підготовки військової частини НОМЕР_1 .
Наказом Міністра оборони України №340/нм від 21.05.2024 року заступника командувача підготовки військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 призначено головою екзаменаційної комісії Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія».
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2024 року №257/АГД призначено службове розслідування з метою встановлення причин та передумов, що сприяли внесенню недостовірної інформації до проєкту наказу командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 13 липня 2024 року №183-РС про призначення на посади випускників Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія», які не виконали навчальний індивідуальний план у повному обсязі та не склали комплексний екзамен з фізичного виховання та спеціальної фізичної підготовки, та винних у цьому осіб.
За результатом проведеного службового розслідування складено Акт (вх. №42023 від 16.08.2024 року). За висновком Комісії, за порушення вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, визначених статтею 16, пункту 3.3 наказу МО України від 24.12.1997 №490 (зі змінами) «Про затвердження Інструкції про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України», п.п. 2.1.7, 2.1.8 наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 31 січня 2024 №40 «Про затвердження Інструкції з діловодства у Збройних Силах України», абз. 6 п. 5.2.1, абз. 16 п. 7.6, абз. 6 п. 7.4, 7.7, 8.5, 8.6 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення атестації здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, слухачів інтернів у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищої освіти, затверджених заступником Міністра оборони України 19.03.2024 №1681/уд, абз. 4 п.6.2.1, абз. 3 п. 8.5, абз. 6 п. 8.6, абз. 15 п. 9.4 Положення про атестацію здобувачів фахової передвищої освіти у Відділенні військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія», затвердженого Педагогічною радою Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» 28.05.2024, на заступника командувача підготовки військової частини НОМЕР_1 капітана 1 рангу ОСОБА_1 слід накласти дисциплінарне стягнення «догана».
Під час службового розслідування встановлено, що курсанти Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» у загальній кількості 15 осіб мали академічну заборгованість з фізичного виховання та спеціальної фізичної підготовки перед початком атестації здобувачів фахової передвищої освіти. За результатами опитування осіб, які мають незадовільні показники з фізичної підготовки, з'ясовано, що однією із причин, яка сприяла погіршенню їх успішності, стала відсутність належної НТБ з фізичної підготовки.
З метою забезпечення проведення атестації здобувачів освіти за освітньо-професійним ступенем фахової передвищої освіти «фаховий молодший бакалавр» у ВВП ФКМТ НУ ОМА та на підставі наказів МО України, командира військової частини НОМЕР_1 була призначена екзаменаційна комісія (ЕК) у складі, зокрема, голови ЕК - заступник командувача підготовки військової частини НОМЕР_1 капітан 1 рангу ОСОБА_1 . До початку атестації голова ЕК капітан 1 рангу ОСОБА_1 зі зведеними відомостями та начальними картками не ознайомився, заборгованостей не виявив. Вивчення зведених відомостей та начальних карток заступником голови ЕК та головами підкомісії ЕК не проконтролював, окремих завдань щодо їх вивчення членам комісії не поставив. Перевірка ЕК повноти виконання навчального плану курсантами та законності їх допуску до проведення атестації, була проведена не в повному обсязі, що сприяло безпідставному допуску до складання атестації 15 курсантів, які не виконали індивідуальний навчальний план та мали академічні заборгованості.
У ході атестації, відповідно до наказу МО України від 21.05.2024 № 340/нм та наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 06.05.2024 № 166/АГД, було визначено терміни проведення атестації, а саме з 01 по 05 липня 2024 року. В ході роботи комісії було виявлено, що під час складання практичної частини з навчальної дисципліни - «Фізичне виховання та спеціальна фізична підготовка» 12 курсантів отримали незадовільні оцінки, що є підставою для відрахування. По цьому факту головою підкомісії №7 підполковником ОСОБА_2 була здійснена доповідь голові екзаменаційної комісії капітану 1 рангу ОСОБА_1 . З метою виконання державного замовлення головою ЕК було прийняте рішення щодо перездачі екзамену з дисципліни «Фізичне виховання та спеціальна фізична підготовка» 10.07.2024 та не складання відповідного протоколу, чим самим було порушено вимоги п. 8.4, 8.5 Положення про атестацію здобувачів фахової передвищої освіти, затвердженого педагогічною радою ВВП ФКМТ НУ ОМА від 28.05.2024, та п. 3.3 наказу МО України від 24.12.1997 №490 (зі змінами), п.7.4 Методичних рекомендації та терміни проведення атестації. Під час проведення повторного складання іспиту з дисципліни «Фізичне виховання та спеціальна фізична підготовка» 10.07.2024 року 5 курсантів отримали незадовільні оцінки, що підтверджується складеним та затвердженим головою ЕК протоколом, без вказання дати, чим було порушено вимоги 2.1.7, 2.1.8 наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 31 січня 2024 №40 «Про затвердження Інструкції з діловодства у Збройних Силах України».
Після завершення атестації, в порушення термінів визначених у Розпорядку роботи екзаменаційної комісії та термінів проведення атестації зазначених у наказі МО України від 21.05.2024 № 340/нм, наказі командира військової частини НОМЕР_1 від 06.05.2024 №166/АГД, підсумкове засідання ЕК було проведено з 16.00 по 19.00. 12.07.2024 року, фактично за 15 годин до випуску, який був проведений з 09.30 до 10.00 13.07.2024 року, що створило ситуацію невизначеності, значно ускладнило своєчасне та якісне проведення розподілу курсантів випускників та оформлення документів для видання наказу командувача ВМС ЗС України «Про призначення на посади випускників ВВП ФКМТ НУ ОМА». Під час проведення підсумкового засідання головою ЕК капітаном 1 рангу ОСОБА_1 було прийнято рішення щодо відрахування 5 курсантів. Звіт ЕК про проведення атестації здобувачів фахової передвищої освіти був затверджений о 19.30 12.07.2024 року. На представлених комісії документах, а саме Рішенні ЕК та Звіт ЕК про проведення атестації здобувачів фахової передвищої освіти, була зазначена дата затвердження документів 05.07.2024 року, що не відповідає дійсності. Факти щоденних доповідей головою ЕК за результатами роботи ЕК командувачу підготовки коммодору ОСОБА_3 та командиру військової частини НОМЕР_1 комісією не підтверджені. В ході роботи ЕК головою ЕК капітаном 1 рангу ОСОБА_1 доведення інформації до керівного складу ВВП ФКМТ НУ ОМА здійснювалось через головного спеціаліста відділу доктрин та підготовки персоналу командування підготовки капітана 2 рангу ОСОБА_4 , який не входив до складу ЕК, що негативно впливало на своєчасність та оперативність доведення інформації. Незадовільні результати здачі іспиту з дисципліни «Фізичне виховання та спеціальна фізична підготовка» 02.07.2024 та 10.07.2024 до курсантів не доводились.
За висновком службового розслідування, головою ЕК капітаном 1 рангу ОСОБА_1 робота ЕК була організована з порушенням вимог керівних документів та визначених термінів. Недотримання розкладу роботи ЕК, несвоєчасне прийняття рішення щодо відрахування курсантів та затвердження звітних документів, відсутність комунікації між головою ЕК та керівним складом ВВП ФКМТ НУ ОМА, створило ситуацію невизначеності та сприяло внесенню недостовірної інформації до проєкту наказу командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 13.07.2024 №183-РС «Про призначення на посади випускників ВВП ФКМТ НУ ОМА».
Під час службового розслідування враховано, що військовослужбовець заступник командувача підготовки військової частини НОМЕР_1 капітан 1 рангу ОСОБА_1 , 1971 року народження, термін військової служби з 1988 по 2009, з 2015 по т.ч., термін перебування на останній посаді 3 роки.
Неправомірні дії військовослужбовця та причинний зв'язок між діями військовослужбовця та подією, що трапилась: капітаном 1 рангу ОСОБА_1 робота ЕК з атестації здобувачів освіти у ВВП ФКМТ НУ ОМА була організована з порушенням вимог керівних документів та встановлених термінів її проведення.
Правопорушення підтверджуються фактами, що були встановленні в ході службового розслідування та зазначенні в пунктах 3.4.7, 3.4.8 розділу 3 акту службового розслідування.
Виходячи з матеріалів службового розслідування, вину капітана 1 рангу ОСОБА_1 доведено і така (вина) полягає у неналежному виконані ним службових обов'язків голови ЕК.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19.08.2024 року №217, за порушення вимог статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 3.3 Інструкції про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 24 грудня 1997 року №490 (зі змінами), пунктів 2.1.7. 2.1.8 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31 січня 2024 №40, абзацу 6 пункту 5.2.1, абзацу 6 пункту 7.4, абзацу 4 пункту 7.6, абзацу 6 пункту 7.7 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення атестації здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, слухачів інтернів у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищої освіти, затверджених заступником Міністра оборони України 19.03.2024 №1681/уд, абзацу 4 пункту 6.2.1, абзацу 3 пункту 8.5, абзацу 6 пункту 8.6, абзацу 15 пункту 9.4 Положення про атестацію здобувачів фахової передвищої освіти у ВВП ФКМТ НУ ОМА, затвердженого Педагогічною радою ВВП ФКМТ НУ OMA 28.05.2024, на заступника командувача підготовки військової частини НОМЕР_1 капітана 1 рангу ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення «догана».
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 02.09.2024 року №308/АГД «Про преміювання військовослужбовців за серпень 2024 року» (додаток 1 до наказу №308/АГД «Список на виплату премії військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України за серпень 2024 року» під №79) визначено встановити премію за серпень 2024 року капітану рангу ОСОБА_1 , заступнику командувача підготовки військової частини НОМЕР_1 , у розмірі 90% від максимальної суми премії (дисциплінарне стягнення «догана» згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19 серпня 2024 року №217).
Не погоджуючись з наказами відповідача у відповідних частинах, посилаючись на їх неправомірність та необґрунтованість, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно із частинами 2, 3 вказаної статті Закону України від 25.03.1992 року №2232-XII проходження військової служби здійснюється, утому числі:
громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом;
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 року №551-XIV.
За визначенням, наведеним статті 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Відповідно до статтей 2, 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Військова дисципліна досягається, у тому числі, шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України.
Згідно із статтею 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, у тому числі додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.
Статтею 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV передбачено, що за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення.
Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України".
Відповідно до статті 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Відповідно до статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
Разом з цим, відповідно до статті 83 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Згідно статті 84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Статтею 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24.03.1999 року №551-XIV визначено, що якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Слід враховувати, що відповідно до статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-XIV, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», Положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України від 15 серпня 2018 року №910/412, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2018 року за №1229/32681, 17 серпня 2022 року наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України №753/240 затверджено Положення про Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія».
Передбачено, що це Положення визначає засади функціонування Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія», статус, структуру, склад, права та обов'язки учасників освітньої діяльності (пункт 1.1). Це Положення розроблено відповідно до законів України «Про освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про військовий обов'язок і військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153, Положення про заклади фахової передвищої військової освіти, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 01 липня 2021 року №184, Типових нормативів для розроблення штатів (штатних розписів) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та військових ліцеїв, затверджених наказом Міністерства оборони України від 23 лютого 2018 року №82, Положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, затвердженого спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України 15 серпня 2018 року №910/412, і є документом, що регламентує діяльність Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» (пункт 1.2).
У пункті 1.3 Положення про Відділення військової підготовки передбачено, що Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» є військовим навчальним підрозділом Національного університету «Одеська морська академія» без права юридичної особи. Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України, актів Президента України. Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, Статуту Національного університету «Одеська морська академія» та цього Положення.
Також, у пункті 4.5 Статуту Національного університету «Одеська морська академія», затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України від 17.05.2023 року №578, передбачено, що до складу Університету входять військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку військових фахівців для Військово-Морських Сил Збройних Сил України, зокрема: Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія».
На підставі статті 12 Закону України «Про освіту» та з метою удосконалення порядку переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України, посилення відповідальності посадових осіб за виконання державного замовлення на підготовку військових фахівців для Збройних Сил України, наказом Міністра оборони України від 24.12.1997 року №490 затверджено Інструкцію про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України.
У пункті 3.3 Інструкції №490 передбачено, що за академічну неуспішність відраховуються курсанти (слухачі), які під час проведення екзаменаційної сесії не склали екзамени (не допущені до екзаменів) з трьох і більше навчальних дисциплін; не ліквідували академічну заборгованість у встановлені начальником ВВНЗ терміни; не склали державних екзаменів з однієї або декількох навчальних дисциплін чи одержали незадовільну оцінку при захисті дипломної роботи (проекту, задачі).
Також, згідно Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України №40 від 31.01.2024 року, вибір виду документа, призначеного для документування управлінської інформації (наказ, директива, розпорядження, рішення, протокол тощо), зумовлюється повноваженнями військової частини (установи), компетенцією посадової особи та порядком прийняття управлінського рішення (на підставі єдиноначальності або колегіальності) (підпункт 2.1.7 пункту 2.1). Документ повинен відповідати вимогам та положенням актів вищої юридичної сили, органів державної влади та спрямовуватися на виконання структурним підрозділом покладених на нього завдань і функцій. Документ повинен містити обов'язкові для певного його виду реквізити, що розміщуються в установленому порядку, а саме: найменування військової частини - автора документа, назву виду документа (крім листів), дату, реєстраційний індекс документа, заголовок до тексту, текст, підпис. Під час підготовки та оформлення документів можуть застосовуватися не тільки обов'язкові, а й інші реквізити, якщо це відповідає призначенню документа або способу його відпрацювання (підпункт 2.1.8 пункту 2).
Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення атестації здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, слухачів-інтернів у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, затверджених заступником Міністра оборони України 19.03.2024 року №1681/уд, зокрема, передбачено, що голова ЕК відповідає за дотримання порядку проведення атестації здобувачів освіти, слухачів-інтернів ЗФПВО, ВВНЗ і ВНП ЗВО. Голова ЕК зобов'язаний: забезпечити роботу ЕК відповідно до затвердженого розпорядку і розкладу складання іспитів та захисту кваліфікаційних робіт (абзац 6 пункту 5.2.1); повторні складання атестаційного іспиту (ЄДКІ, комплексного кваліфікаційного іспиту) та захист кваліфікаційної роботи з метою підвищення оцінки не дозволяються (абзац 6 пункту 7.4); протокол засідання підкомісії про складання атестаційного іспиту (ЄДКІ, комплексного кваліфікаційного іспиту), комплексного екзамену фізичного виховання, спеціальної фізичної підготовки або захисту кваліфікаційних робіт затверджується головою ЕК у день складання іспиту або захисту цих робіт (абзац 4 пункту 7.6); голова ЕК щодня під час підведення підсумків роботи комісії доповідає про результати роботи директору Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України і керівнику органу військового управління, якому підпорядкований ЗФПВО, ВВНЗ і ВНП ЗВО (абзац 6 пункту 7.7).
Слід також враховувати, що відповідно до підпункту 2.1.6 пункту 2.1 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України №40 від 31.01.2024 року, у Збройних Силах України створюються такі види документів: наказ, директива, розпорядження, бойовий наказ, бойове розпорядження, окреме доручення (доручення), рішення, протокол, положення, постанова, інструкція, історичний формуляр, формуляр, правила, план, звіт, доповідь, донесення, доручення, акт, звуко- та відеозаписи, програма, алгоритм, рапорт, заява, телефонограма, факсограма, службовий лист, довідка, методичні рекомендації, доповідна та пояснювальна записки, протокол, припис, посвідчення про відрядження, відпускний квиток, графік відпусток, обхідний лист та інші документи, розроблені в установленому порядку.
Методичні рекомендації це документ із визначенням послідовних, систематичних порад, вказівок, пропозицій, виконання яких виключає негативний вплив на виконання певних дій.
Отже, Методичні рекомендації щодо організації та проведення атестації здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, слухачів-інтернів у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, затверджених заступником Міністра оборони України 19.03.2024 № 1681/уд, видані відповідно до Законів України «Про вищу освіту», «Про фахову передвищу освіту», наказу Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України від 15.08.2018 №910/412 «Про затвердження Положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти», наказу Міністерства оборони України від 15.02.2024 №120, містять вказівки щодо строку повноважень екзаменаційної комісії, завдання ЕК, форми атестації здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, слухачів-інтернів, порядку проведення атестаційного іспиту (ЄДКІ, комплексного кваліфікаційного іспиту), порядку формування складу, повноважень та обов'язків посадових осіб ЕК, повноважень та обов'язків посадових осіб ЕК, порядку дій ЕК під час складання атестаційних іспитів (ЄДКІ комплексних кваліфікаційних іспитів) та захисту кваліфікаційних робіт, порядку дій голови ЕК під час підведення підсумків роботи комісії, порядку роботи ЕК після завершення атестації здобувачів фахової передвищої освіти.
Поряд з цим, відповідно до пункту 6.2.1 Положення про атестацію здобувачів фахової передвищої освіти у Відділенні військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія», затвердженого Педагогічною радою Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» від 28 травня 2024 року, голова ЕК відповідає за дотримання вимог щодо порядку проведення атестації здобувачів освіти Відділення військової підготовки. Голова ЕК зобов'язаний: знати вимоги нормативно-правових актів та документів з організації освітнього процесу у Відділенні військової підготовки; ознайомитися зі звітом про результати роботи ЕК попереднього року та діяльністю Відділення військової підготовки щодо усунення недоліків і реалізації пропозицій ЕК; довести до членів ЕК основні завдання та вимоги щодо атестації здобувачів освіти Відділення військової підготовки: форми проведення іспитів та захисту дипломних та кваліфікаційних робіт, єдиних вимог до оцінювання знань, вмінь і навичок здобувачів освіти, критеріїв оцінювання дипломних та кваліфікаційних робіт тощо; забезпечити роботу ЕК відповідно до затвердженого розпорядку і розкладу іспитів та захисту кваліфікаційних робіт; керувати роботою ЕК; брати участь у роботі підкомісій, у тому числі й у роботі тих, що проводять атестацію здобувачів освіти, які є кандидатами на нагородження золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні»; заслуховувати доповіді голів підкомісій про результати складання іспитів та захисту кваліфікаційних робіт; контролювати роботу секретаря ЕК щодо підготовки необхідних документів до початку роботи комісії та оформлення протоколів; приймати рішення щодо присудження здобувачів освіти, які успішно пройшли атестацію, відповідних ступенів освіти, присвоєння кваліфікації, видачі їм дипломів, нагородження золотими медалями «За високі досягнення у навчанні» та занесення на Дошку пошани Відділення військової підготовки; розглядати заяви або скарги здобувачів освіти з питань складання іспитів, захисту кваліфікаційних робіт та приймати відповідні рішення; затверджувати звіт про результати роботи ЕК та рішення ЕК після їх обговорення.
Також, у пункті 8.5 цього Положення передбачено, що протокол засідання підкомісії про складання КІ та іспиту з фізичного виховання та спеціальної фізичної підготовки затверджується головою ЕК у день складання іспиту.
Згідно пунктів 8.6, 9.4 цього Положення, голова ЕК щодня під час підбиття підсумків роботи комісії: доповідає про результати роботи директору Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України і начальнику, якому безпосередньо підпорядковано Відділення військової підготовки. За результатами роботи ЕК складає звіт про проведення атестації здобувачів освіти Відділення військової підготовки. У звіті відображаються: пропозиції щодо усунення недоліків, виявлених під час роботи ЕК, та рекомендації щодо удосконалення освітнього процесу, змісту навчання і якості підготовки військових фахівців у Відділенні військової підготовки.
Виходячи з обставин справи, на розгляд ЕК представлено не якісно оформлені документи, які підтверджують виконання індивідуального навчального плану курсантами, а саме не у всіх начальних картах курсантів, що мали академічні заборгованості, були зазначені не задовільні оцінки. Голова ЕК капітан 1 рангу ОСОБА_1 зі зведеними відомостями та начальними картками не ознайомився, заборгованостей не виявив, вивчення зведених відомостей та навчальних карток заступником голови ЕК та головами підкомісії ЕК не проконтролював, окремих завдань щодо їх вивчення членам комісії не поставив. Перевірка ЕК повноти виконання навчального плану курсантами та законності їх допуску до проведення атестації була проведена не в повному обсязі, що сприяло безпідставному допуску до складання атестації 15 курсантів, які не виконали індивідуальний навчальний план та мали академічні заборгованості. Поряд з цим, в порушення вимог Положення про атестацію здобувачів фахової передвищої освіти у Відділенні військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія», наказу МО України №490, Методичних рекомендацій та термінів проведення атестації, з метою виконання державного замовлення головою ЕК було прийняте рішення щодо перездачі екзамену з дисципліни курсантами та не складання відповідного протоколу. Протокол під час проведення повторної перездачі іспиту з дисципліни та про отримання курсантами не задовільних оцінок затверджений головою ЕК протоколом без вказання дати, чим було порушено вимоги Інструкції з діловодства у Збройних Силах України. Головою ЕК капітаном 1 рангу ОСОБА_1 робота ЕК була організована з порушенням вимог керівних документів та визначених термінів. Недотримання розкладу роботи ЕК, несвоєчасне прийняття рішення щодо відрахування курсантів та затвердження звітних документів, відсутність комунікації між головою ЕК та керівним складом ВВП ФКМТ НУ ОМА, створило ситуацію невизначеності та сприяло внесенню недостовірної інформації до проєкту наказу командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) «Про призначення на посади випускників ВВП ФКМТ НУ ОМА».
Апеляційний суд звертає увагу на те, що військова служба є державною службою особливого характеру, реалізація якої досягається професійною діяльністю громадян України, які проходять військову службу, а також дотриманням військовослужбовцями військової дисципліни, у тому числі, але без виключення, неухильним виконанням вимог статутів Збройних Сил України та наказів командирів. У зв'язку із чим, апеляційний суд вважає, що, реагуючи на невиконання (неналежне виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків чи порушення військовослужбовцем військової дисципліни, вживаючи заходи дисциплінарного стягнення у таких випадках, командир (начальник) діє правомірно, з дотриманням вимог закону та Статутів Збройних Сил України.
Поряд з цим, обрання виду стягнення за дисциплінарний проступок перебуває у площині дискреційних повноважень суб'єкта його накладення, яким мають враховуватись тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації, та, з урахуванням установлених обставин, він має дослідити необхідність накладення дисциплінарного стягнення, а в разі його накладення - обґрунтувати необхідність застосування конкретного його виду.
Апеляційний суд враховує, що у висновках службового розслідування та в оспорюваному наказі про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності всебічно, повно та об'єктивно визначено причини і умови, що сприяли вчиненню дисциплінарному правопорушенню, встановлено ступінь вини військовослужбовця, чиї дії стали причиною вчинення правопорушення, підтверджено фактичні обставини правопорушення, у тому числі на підставі пояснень військовослужбовця.
Накладення дисциплінарного стягнення відбулось обґрунтовано та об'єктивно, у межах повноважень командира військової частини за фактом виявлення дисциплінарного правопорушення та в результаті неналежно виконання позивачем службових обов'язків, які регламентовані статутами, інструкціями та положеннями.
Поряд з цим, відповідно до пункту 4 розділу XVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, при порушенні військової дисципліни або у разі притягнення військовослужбовця наказом відповідного керівника до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, під час виконання ними службових обов'язків, незадовільному виконанні службових обов'язків, виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється в таких розмірах: у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення «догана», оголошеного письмовим наказом (розпорядженням) командира військової частини (керівника органу військового управління) або у разі притягнення військовослужбовця наказом відповідного керівника до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, під час виконання ними службових обов'язків, яка призвела до матеріальних збитків на загальну суму більше одного до чотирьох прожиткових мінімумів включно, установлених для працездатних осіб на день видання наказу про притягнення особи до матеріальної відповідальності, - 90 відсотків встановленого розміру щомісячної премії.
З огляду на вставлення в діях позивача порушень Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Інструкції про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України, Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, Методичних рекомендацій щодо організації та проведення атестації здобувачів фахової перед вищої та вищої освіти, слухачів, інтернів у закладах фахової передвищої освіти, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищої освіти, Положення про атестацію здобувачів фахової передвищої освіти у ВВП ФКМТ НУ ОМА, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції й про правомірність та обґрунтованість відповідних положень наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 02.09.2024 №308/АГД про зменшення позивачеві розміру щомісячної премії за відповідний період.
Враховуючи викладене, оскільки оспорювані накази відповідають критеріям правомірності, всебічності, повноти, об'єктивності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову та скасування рішень (наказів) відповідача.
З огляду на те, що висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального і процесуального права та обставинам справи, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідно до статті 316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 13.11.2025 року.
Головуючий суддя: О.В. Єщенко
судді: А.І. Бітов
Ю.М. Градовський