Рішення від 13.11.2025 по справі 560/8237/25

Справа № 560/8237/25

РІШЕННЯ

іменем України

13 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області зареєструвати за ОСОБА_1 трактор YM-1401D, заводський номер НОМЕР_1 , 1985 року випуску.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області з заявою про реєстрацію трактора YM-140 ID, заводський номер НОМЕР_1 , 1985 року випуску. Листом Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 28.02.2025 року № 10/1/878 відмовлено у реєстрації трактора YM-1401D, заводський номер НОМЕР_1 . З такою позицією відповідача позивач не погоджується, вважає, що відмова у реєстрації належного йому транспортного засобу буде становите невиправдане втручання в його право на мирне володіння майном.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що подана митна декларація надана до Головного управління в неповному обсязі та в якості зображення, з якої неможливо встановити, яку саме техніку було розмитнено.

До заяви також не було додано: 1) висновок спеціаліста; 2) сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1367 (Офіційний вісник України, 2012, № 1, ст. 22), або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу.

Відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку у реєстрації машини може бути відмовлено: у разі коли документи подано не в повному обсязі. Отже, на підставі вищезазначеного, Головне управління, відмовляючи позивачу в реєстрації міні трактора YM1401D-912844, діяло в межах чинного законодавства України та в межах наданих повноважень. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

20.02.2025 року позивач звернувся до Головного управління з заявою про реєстрацію міні трактора YM1401D-912844, до якої додав: 1) договір купівлі-продажу № 03/08/22 від 03 серпня 2022 року; 2) рахунок на оплату № 16 від 03 серпня 2022 року; 3) митна декларація.

Листом Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 28.02.2025 року № 10/1/878 відмовлено у реєстрації трактора YM-1401D, заводський номер НОМЕР_1 через неповний пакет документів, які необхідні для реєстрації.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої-третьої статті 34 Закону України «Про дорожній рух» №3353-XII від 30.06.1993 (далі - Закон №3353-XII) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачою реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

В силу вимог статті 34 Закону №3353-XII порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів, зокрема, тракторів визначається Кабінетом Міністрів України.

Процедуру відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації (далі - реєстрація) та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машини), здійснення інших заходів, пов'язаних з реєстрацією та веденням обліку машин визначено Порядком відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №694 від 08.07.2009 (далі - Порядок №694).

Згідно з пунктом 2 Порядку №694 реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби).

Відповідно до пункту 4 Порядку №694 машина реєструється протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, яка подається державному інспектору у відповідному районі, у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі.

До заяви додаються:

1) документи, що підтверджують право власності або правомірність використання машини;

2) документи, що підтверджують сплату передбачених законодавством податків, а також зборів за послуги, що надаються інспекцією;

4) копії паспорта та картки фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платників (для фізичної особи);

5) документ, що посвідчує особу представника власника та його повноваження (у разі потреби);

6) свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником (якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в інспекції чи іншому державному органі);

7) митна декларація на паперовому носії або її копія, засвідчена в установленому порядку, або електронна митна декларація, або уніфікована митна квитанція МД-1- для машин, що ввезені на митну територію України та реєструються вперше;

8) акт про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі реєстрації машини, якій ідентифікаційний номер присвоєно відповідно до пункту 14 Порядку);

8-1) висновок спеціаліста;

8-2) для машин, які реєструються вперше: декларація про відповідність, оформлена виробником або його уповноваженим представником, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №62 (62-2013-п) (Офіційний вісник України, 2013 № 9, ст. 344); сертифікат затвердження типу, виданий органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1367 (1367-2011-п) (Офіційний вісник України, 2012, №1, ст. 22) або сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1367 (1367-2011-п) або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу (абзац третій підпункту 8-2 пункту 4 в редакції Постанови КМ №1168); 9) інші документи у випадках, визначених цим Порядком.

Згідно з пунктом 5 Порядку №694 на кожну зареєстровану машину видається свідоцтво про реєстрацію машини або талон тимчасового обліку машини (далі - реєстраційний документ), зразки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.1992 №47(47-92-п) (ЗП України, 1992, №3, ст. 57; Офіційний вісник України, 2000, №1, ст. 10; 2010, №8, ст. 394), та номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами. (Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №587 (587-2014-п) від 30.10.2014).

Підпунктом 2 пункту 10 Порядку №694 передбачено, що у реєстрації машини може бути відмовлено:

1) якщо машина: не знята з обліку попереднім власником в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі, за винятком випадків, передбачених законодавством; не має ідентифікаційного номера;

2) у разі коли документи: подано не в повному обсязі; викладено іноземною мовою без додатка засвідченого в установленому порядку перекладу на державну мову; копії яких не засвідчені в установленому порядку; оформлено з іншими порушеннями закону;

2-1) якщо: у висновку спеціаліста зазначено, що на машині знищені або підроблені, або сфальсифіковані ідентифікаційні номери складових частин (вузлів і агрегатів); машини ввезені на територію України без відповідного їх митного оформлення або із сфальсифікованими документами митного оформлення, про що зазначено у висновку спеціаліста;

3) в інших випадках, передбачених законом.

З аналізу наведених норм слідує, що державна реєстрація тракторів проводиться територіальними органами Держпродспоживслужби, зокрема, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, до якої додаються документи у повному обсязі згідно переліку, визначеного Порядком №694 для перевірки їх цими органами.

При цьому, у випадках, передбачених пунктом 10 Порядку №694, у реєстрації транспортного засобу може бути відмовлено.

Як слідує з матеріалів справи, відмовляючи у здійсненні державної реєстрації, відповідач не заперечив права власності позивача на трактор марки YM-1401D, заводський номер НОМЕР_1 , 1985 року випуску, поряд з цим вказав, що долучений до заяви обсяг документів є неповним, оскільки не додано

До заяви також не було додано: 1) висновок спеціаліста; 2) сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1367 (Офіційний вісник України, 2012, № 1, ст. 22), або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу. Крім того, митна декларація надана до Головного управління в неповному обсязі та в якості зображення, з якої неможливо встановити, яку саме техніку було розмитнено.

Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України №1367 від 28.12.2011 затверджено Технічний регламент затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, яка набрала чинності 13.07.2012 (далі Технічний регламент №1367).

Пунктом 4 Технічного регламенту №1367 передбачено, що дотримання вимог цього Технічного регламенту обов'язкове для:

суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які виробляють та/або вводять в обіг транспортні засоби, компоненти (далі - суб'єкти господарювання);

органу затвердження типу транспортних засобів, компонентів та технічних служб, що проводять оцінку відповідності транспортних засобів, компонентів вимогам цього Технічного регламенту;

центральних органів виконавчої влади, на які покладено виконання функцій з технічного регулювання у сфері застосування цього Технічного регламенту;

органу, що здійснює державний ринковий нагляд за транспортними засобами та компонентами.

Тобто, вимоги цього регламенту обов'язкові для суб'єктів господарювання, які виробляють та/або вводять в обіг транспортні засоби, чи їх компоненти.

Водночас відповідно до пункту 5 Технічного регламенту №1367 сертифікат відповідності затвердженому типу - оформлений суб'єктом господарювання на основі сертифіката затвердження типу документ, який підтверджує відповідність «конкретного» транспортного засобу затвердженому типу.

Сертифікат затвердження типу - виданий органом затвердження типу документ, який підтверджує, що тип транспортного засобу, компонента затверджено відповідно до вимог цього Технічного регламенту, окремого технічного регламенту, іншого нормативно-правового акта або нормативного документа.

Транспортні засоби вводяться в обіг за наявності сертифіката відповідності затвердженому типу та сертифіката затвердження типу (пункт 8 Технічного регламенту №1367).

Аналіз вищевикладених правових норм свідчить на користь того, що суб'єкт господарювання, який здійснює виробництво та вводить в обіг транспортний засіб, при продажі такого транспортного засобу в обов'язковому порядку надає покупцю як сертифікат затвердження типу (для підтвердження відповідності типів продукції Технічному регламенту) так і сертифікат відповідності затвердженому типу конкретного транспортного засобу.

Зважаючи, що позивач придбав трактор YM-1401D, заводський номер YM1401D-912844, 1985 року випуску, то позивач зобов'язаний був отримати такі сертифікати позаяк, придбаний ним транспортний засіб не міг вводитись у обіг.

Позивач покликається у позовній заяві на те, що продавець трактора не виходить на зав'язок, тому отримати необхідні документи наразі неможливо.

Поряд з цим, доказів вжиття позивачем будь-яких заходів задля їх отримання в період 2022-2025 років позивачем не надано.

Суд наголошує, що придбаний згідно наданих позивачем документів тип транспортного засобу є індивідуально визначеним майном, оскільки має номер YM1401D-912844.

Водночас, зважаючи на сплив значного проміжку часу між придбанням трактора та зверненням із заявою про його державну реєстрацію, та допускаючи неможливість надання позивачем сертифікатів відповідності товару з об'єктивних причин, позивачем не надано відповідачу і висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів такого трактора - супровідним документам до нього, зокрема, на предмет фальсифікації.

Суд зауважує, що формулюванням пункту 10 Порядку №694 через словосполучення «може бути відмовлено» свідчить про надання компетентному органу виконавчої влади (Держпродспоживслужбі) дискреційних повноважень на прийняття відповідного рішення з урахуванням конкретних обставин кожної ситуації, - з метою врахування індивідуальної ситуації кожної особи, щодо якої приймається рішення.

Надані заявником документи, дозволяють встановити, що позивач придбав у серпні 2022 року міні трактор трактор YM-1401D, заводський номер НОМЕР_1 , 1985 року випуску у ТОВ "Трактор Центр Україна".

В той же час, ненадання висновків з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації, надання яких в імперативному порядку передбачено Порядком № 694, виключає можливість такої реєстрації.

Водночас суд враховує, що позивач не позбавлений права після виготовлення відповідних висновків у спеціалізованих установ повторно звернутись до відповідача із заявою про державну реєстрацію трактора.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом статті 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що всупереч пункту 4 Порядку №694 позивачем не було подано до ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області документи у повному обсязі, тому відповідач, відмовляючи у реєстрації трактору YM-1401D, заводський номер YM1401D-912844, 1985 року випуску, діяв правомірно.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що у задоволенні цього адміністративного позову необхідно відмовити.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, підстав для розподілу судових витрат немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (вул. Шевченка, 53,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 40358308)

Головуючий суддя В.К. Блонський