Рішення від 13.11.2025 по справі 560/4056/25

Справа № 560/4056/25

РІШЕННЯ

іменем України

13 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом приватного підприємства "ВЕЛЕС АГРО-СЕРВІС" до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "ВЕЛЕС АГРО-СЕРВІС" звернулося в суд з позовом до Державної податкової служби України і Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12309831/40202054 від 03.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №23 від 18.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №23 від 18.11.2024 датою її фактичного подання.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 01.11.2023 з товариством з обмеженою відповідальністю "АЛЬФА СМАРТ АГРО" укладений договір поставки засобів захисту рослин №AS/17/11/2023/, відповідно до пункту 2.1 якого ТОВ "АЛЬФА СМАРТ АГРО" зобов'язується поставити позивачу товар, а позивач прийняти товар і оплатити. За фактом наданих послуг позивач сформував податкову накладну від 18.11.2024 №23. Контролюючий орган зупинив реєстрацію податкової накладної, у зв'язку з чим позивач надав пояснення до комісії регіонального рівня разом із первинними документами. Розглянувши пояснення відповідач-2 відмовив у реєстрації накладної. Позивач вважає, що надав контролюючому органу всі необхідні документи для підтвердження реальності господарської операції, за результатом якої сформована податкова накладна. Просить рішення про відмову в реєстрації податкових накладних скасувати.

Ухвалою від 17.03.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву приватного підприємства "ВЕЛЕС АГРО-СЕРВІС" залишив без руху та надав строк для усунення недоліків.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

В надісланому до суду відзиві відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечують. Представник зазначає, що опрацювавши наданий комплект документів, контролюючий орган прийняв повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН від 27.12.2024 №12277391/40202054, де запропонував позивачу надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній. В додатковій інформації наведений перелік документів, що не надані позивачем відповідно до запропонованого у квитанції переліку документів, та обов'язковість надання яких визначено у пункті 5 Порядку №520, а саме: платник надав розрахунок бонусу №469 від 18.11.2024, у якому зазначено обсяг поставки з ПДВ в сумі 20903628,57 грн., проте платник не надав первинні документи щодо підтвердження вище зазначеного обсягу поставки товарів які входять в групу SMART BOХ та документи що підтверджують дотримання вимог пунктів 4.7.2.2, 4.7.3.2 Додаткової угоди №1 до Договору поставки №AS/17/11/2023 від 01.11.2023. 30.12.2024 позивач подав повідомлення №1 про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 18.11.2024 №23, та копії документів, а саме: видаткові накладні за січень-жовтень 2024, листопад-грудень 2023р; універсальний звіт товари за листопад 2023 - жовтень 2024 року; універсальний звіт : документи "Надходження товарів і послуг" - таблиця "Товари" за листопад 2023 - жовтень 2024 року на суму 9004,0 тис.грн. За результатом розгляду поданих документів комісія Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла рішення від 03.01.2025 №12309831/40202054 про відмову у реєстрації податкової накладної від 18.11.2024 №23, у якому відповідно до форми рішення, встановленої Порядком №520, зазначено, що платнику податку відмовлено в реєстрації податкових накладних у зв'язку з ненаданням / частковим надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено у Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Оскільки позивач подав недостатній пакет документів на підтвердження інформації, вказаної у податковій накладній, про що в оскаржуваному рішенні наведено і відмічено усю необхідну інформацію, визначену Порядком №520, оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача подав до суду додаткові пояснення, у яких цитує постанови Верховного Суду від 24.07.2025 у справі №420/14450/24, від 29.06.2024 у справі №500/2655/22, від 24.03.2025 у справи №14032696/23 та ін.

Ухвалою від 13.11.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їхній сукупності, суд встановив таке.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕС АГРО-СЕРВІС" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 26.12.2015. Основний вид діяльності - оптова торгівля хімічними продуктами.

01.11.2023 позивач з товариством з обмеженою відповідальністю "АЛЬФА СМАРТ АГРО" уклали договір поставки засобів захисту рослин №AS/17/11/2023/, відповідно до пункту 2.1 якого ТОВ "АЛЬФА СМАРТ АГРО" зобов'язується поставити позивачу товар, а позивач прийняти товар і оплатити.

Для стимулювання продажів саме їх продукції сторонами укладена додаткова угода від 01.11.2023 № 1, згідно пункту 1 якої приватне підприємство отримує мотиваційні та стимулюючі виплати. У відповідності до умов укладеної додаткової угоди сторони визначили розмір мотиваційних та стимулюючих виплат (Бонусів), що здійснюються постачальником позивачу у зв'язку із наданням маркетингових послуг постачальникові зі стимулювання збуту продукції постачальника шляхом досягнення результату щодо обсягу закупівель товару, які визначені розрахунком.

Відповідно до умов пункту 4.4. додаткової угоди постачальник протягом дії комерційної політики з надання бонусів може надати товариству: бонус за об'єм продажів; бонус за частку Smart box; бонус за партнерство з розвитку ринку та просування продукції та розвиток торгової марки ALFA SMART AGRO; бонус за виконання обсягів Договору поставки в розрізі продуктів; фінансові знижки; знижка за ранню оплату.

За змістом пункту 6.4. додаткової угоди позивач зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ, виходячи з суми отриманих бонусів (мотиваційні та стимулюючі виплати щодо просування товарів) та скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну. При наданні Постачальником винагороди (бонуси) покупцеві за досягнення відповідних показників та виконання плану (об'єму) продажу, об'єктом оподаткування є маркетингові послуги, які надаються покупцем (позивачем).

Згідно із актом приймання-передачі послуг від 18.11.2024 до договору поставки № АS/17/11/2023 сторони погодили, що за досягнутий об'єм продажів нарахований бонус склав: бонус за долю Smart box - 4%, бонус за партнерство з розвитку ринку та просування продукції та розвиток торгової марки ALFA SMART AGRO - 3%, обсяг поставки без ПДВ - 17419690,48 грн, сума нарахованих виплат - 1219378,33 грн, 1463254,00 грн.

Відповідно до розрахунку бонусу від 18.11.2024 №469 до договору поставки № АS/17/11/2023/ сторони погодили, що розмір мотиваційних та стимулюючих виплат (бонусів), що має бути перерахований постачальником на рахунок позивача за період: з 01.11.2023 по 31.10.2024 включно, що становить у процентному співвідношенні: бонус за долю Smart box - 4% - 836145,14 грн в т.ч. ПДВ, бонус за партнерство з розвитку ринку та просування продукції та розвиток торгової марки ALFA SMART AGRO - 3% - 627108,86 грн в т.ч. ПДВ.

По факту виконаних позивач склав податкову накладну від 18.11.2024 №23 на суму 1463254,00 грн, в тому числі податку на додану вартість 243875,67 грн, та надіслав її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних.

09.12.2024 позивач отримав квитанцію та повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної від 18.11.2024 №23, у якій зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 73.20 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

24.12.2024 позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрація якої зупинена. Долучив: договір поставки від 01.11.2023 №AS/17/11/2023 та додаткову угоду, дистрибюторську угоду від 06.11.2023 №18-2024/Д, договори купівлі-продажу нежитлового приміщення від 22.05.2018, акт приймання-передачі послуг від 18.11.2024, акти звіряння за 01.10.2024-30.11.2024, за 01.01.2024-30.09.2024, за 01.01.2024-22.11.2024, за 01.01.2023-31.12.2023, за 01.01.2022-31.12.2022, акт звірки, видаткові Накладні: за травень, лютий 2024 року, реєстр накладних, рішення про реєстрацію ПН, рішення засновник від 26.12.2015 №1/2015, картку рах.361 за 10-11.2024 р.,ОСВ по рах.10, ОСВ по рах 631 за 11.2023-10.2024р., ОСВ по рах 361 за 01.11.2023-02.1210.2024р., відомості про нарахування зп (доходу за 3 кв.2024р., 4ДФ., виписку з ЄДР, витяг з Держ.реєстру реч.прав на нерухоме майно, повідомлення про об'єкти оподаткування форми №20-ОПП, свідоцтво про реєстрацію ТЗ, про реєстрацію машин, протокол перевірки тех..стану ТЗ, статут, фото складу, штатний розклад, платіжну інструкцію від 22.11.2024 №3202 , санітарний паспорт №2 на право одержання, зберігання і застосування пестицидів і мін.добрив, сертифікат якості на ЗЗР.

За результатом розгляду поданих позивачем документів комісія Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла повідомлення від 27.12.2024 № 12277391/40202054 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, де у розділі додаткова інформація вказано, що платник надав розрахунок бонусу №469 від 18.11.2024, у якому зазначено обсяг поставки з ПДВ в сумі 20903628,57 грн, проте платник не надав первинні документи щодо підтвердження вище зазначеного обсягу поставки товарів які входять в групу SMART BOХ та документи що підтверджують дотримання вимог пунктів 4.7.2.2, 4.7.3.2 Додаткової угоди №1 до Договору поставки №AS/17/11/2023 від 01.11.2023.

30.12.2024 позивач подав повідомлення №1 про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 18.11.2024 №23, та копії документів, а саме: Видаткові накладні за січень-жовтень 2024, листопад-грудень 2023р; універсальний звіт Товари за листопад 2023-жовтень 2024р; універсальний звіт : документи "Надходження товарів і послуг" - таблиця "Товари" за листопад 2023-жовтень 2024 року на суму 9004,0 тис.грн.

Рішенням від 03.01.2025 №12309831/40202054 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовила в реєстрації податкової накладної від 18.11.2024 №23. Підстава відмови - ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні повідомлення.

У розділі додаткова інформація вказано, що платник надав розрахунок бонусу №469 від 18.11.2024, у якому зазначений обсяг поставки з ПДВ в сумі 20903628,57 грн, проте не надав первинні документи щодо підтвердження вище зазначеного обсягу поставки товарів які входять в групу SMART BOХ та документи що підтверджують дотримання вимог пунктів 4.7.2.2, 4.7.3.2 Додаткової угоди №1 до Договору поставки №AS/17/11/2023 від 01.11.2023. Платник надав Універсальний звіт: документи "Надходження товарів і послуг" - таблиця "Товари" за листопад 2023 - жовтень 2024 рому лише на суму 9004,0 тис.грн.

Позивач 16.01.2025 подав скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.01.2025 №12309831/40202054 до комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС.

27.01.2025 за результатами розгляду скарги Державна податкова служба України прийняла рішення № 5086/40202054/2, яким залишила скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.01.2025 №12309831/40202054 - без змін.

Вважаючи протиправним рішення від 03.01.2025 №12309831/40202054 відповідача-2, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Досліджуючи правомірність оскаржуваного рішення, суд враховує таке.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку - продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246.

Згідно з пунктами 12, 13 та 14 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

На виконання вимог контролюючого органу, позивач надіслав пояснення та копії документів щодо підтвердження реальності господарських операцій по зупиненій податковій накладній.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого: отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису; постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу; отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Суд встановив, що контролюючий орган зупинив реєстрацію податкової накладної від 18.11.2024 №23 на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податків.

Процедура зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідач, на виконання контрольних функцій, за наявності рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості, зупинивши реєстрацію податкової накладної, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної у Реєстрі, без визначення переліку документів. При цьому, обсяг документів, які надаються платником податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складена податкова накладна, яка подана для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

У надісланих позивачу квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначений вичерпний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 Критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.

Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної слугувало надання позивачем розрахунку бонусу №469 від 18.11.2024, у якому зазначений обсяг поставки з ПДВ в сумі 20903628,57 грн, без надання первинних документів щодо підтвердження вище зазначеного обсягу поставки товарів які входять в групу SMART BOХ та документи що підтверджують дотримання вимог пунктів 4.7.2.2, 4.7.3.2 Додаткової угоди №1 до Договору поставки №AS/17/11/2023 від 01.11.2023.

При реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому під час розгляду справи суд лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Водночас, приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Суд враховує, що нарахування бонусів SMART BOX (відповідно до пункту 4.7.2.2 Додаткової угоди №1) та нарахування бонусів за партнерство з розвитку ринку та розвитку торгової марки ALFA SMART AGRO (відповідно до пункту 4.7.3.2. Додаткової угоди №1) це різні бонуси та порядок компенсації окремий для кожної групи.

Згідно з пунктом 5.3 Додаткової угоди № 1 постачальник надає бонуси та знижки на препарати за виключенням препаратів Альфа-Бентазон, Альфа-Прометрин, Еталон, Отаман, Залп, Сокар, Фенікс, Кампус, Тейп Екстра, Юкон, Варос та Супер Бізон. Тобто вище зазначенні препарати не враховуються в об'єм продажів для розрахунку бонусів, але враховуються в загальний обсяг продаж.

Отже, на розрахунок бонусів впливають наступні дані:

загальна вартість продажів (надходження товарів від постачальника) за період дії договору з 01.11.2023 по 31.10.2024, в доларах США (Звіт Альфа смарт по бонусах);

загальна вартість продажів (надходження товарів від постачальника) за період дії договору з 01.11.2023 по 31.10.2024, в доларах США в розрізі товарів, а саме продукти групи Smart Box (Звіт Альфа смарт бокс);

загальна вартість продажів (надходження товарів від постачальника) за період дії договору з 01.11.2023 по 31.10.2024, в доларах США за виключенням препаратів згідно з пунктом 5.3 (Звіт Альфа смарт по бонусах).

Таким чином, загальна вартість продажів (надходження товарів від постачальника) за період дії договору з 01.11.2023 по 31.10.2024, згідно з актом звірки взаєморозрахунків з контрагентом ТОВ "АЛЬФА СМАРТ АГРО" - 27843757, 50 грн. Загальна вартість продажів (надходження товарів від постачальника) за період дії договору з 01.11.2023 по 31.10.2024, в доларах США в розрізі товарів, а саме продукти групи Smart Box (Звіт Альфа смарт бокс) - 15 347 493,77 грн. Крім того, додатково надані видаткові накладні за період з 01.11.2023 по 31.10.2024.

Тому, відсутність первинних документів щодо підтвердження обсягу поставки товарів які входять в групу SMART BOХ та документи що підтверджують дотримання вимог пунктів 4.7.2.2, 4.7.3.2 Додаткової угоди №1 до Договору поставки №AS/17/11/2023 від 01.11.2023 не впливає на оцінку відповідачем-2 правомірності виписки податкової накладної від 18.11.2024 №23 по мотиваційним та стимулюючим виплатам.

Дослідивши подані позивачем документи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 18.11.2024 №23.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Обов'язок суб'єкта владних повноважень виносити лише належним чином вмотивовані рішення, визначених із змісту статті 2 КАС України, яке встановлює універсальні вимоги до змісту будь-якого управлінського акту, які має перевіряти адміністративний суд під час оцінки правомірності такого акту.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Відповідачі жодним чином не спростували достовірність інформації, зазначеної в наданих позивачем первинних документах, а лише посилалися на порушення оформлення наданих документів. Однак, ні у спірному рішенні, ні у відзиві на позовну заяву податковий орган не зазначив, які саме документи не підтверджують надані послуги. Відтак, спірне рішення прийняте відповідачем-2 з порушенням принципу "належного урядування", без дотримання процедур, визначених законодавством. Надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкових накладних, а реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.

Враховуючи наведене, рішення від 03.01.2025 №12309831/40202054 відповідач-2 прийняв з порушенням вимог ПК України. Тому вказане рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в ЄРПН ПН / розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Відповідно до наказу Держаної податкової служби України від 28.08.2019 №36 повноваження щодо реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушенням під час застосування податкового законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань покладені на Держану податкову службу України.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, необхідно зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.11.2024 №23.

Посилання відповідача-1 на передчасність позовних вимог про зобов'язання відповідача-1 зареєструвати спірні податкові накладні є безпідставними з огляду на те, що така вимога є належним способом відновлення порушеного права платника податків у відповідній категорії спорів, що випливає із змісту пункту 19 Порядку №1246. Це також підтверджено обов'язковими для врахування всіма судами висновками Верховного Суду за результатами касаційного перегляду справ із подібними обставинами, викладеними, зокрема, у постановах від 18.09.2019 у справі №826/6528/18 і від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18.

Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в розмірі 3028,00 грн необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 03.01.2025 №12309831/40202054 про відмову у реєстрації податкової накладної від 18.11.2024 №23, складеною товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕС АГРО-СЕРВІС".

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.11.2024 №23, складеною товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕС АГРО-СЕРВІС".

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕС АГРО-СЕРВІС" 3028,00 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Приватне підприємство "ВЕЛЕС АГРО-СЕРВІС" (пров. Базарний, 1,с. Косогірка,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,32155 , код ЄДРПОУ - 40202054)

Відповідач:Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393) Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 , ідентифікаційний номер - 44070171)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук