Рішення від 14.11.2025 по справі 520/21066/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

14 листопада 2025 року № 520/21066/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у розгляді звернень ОСОБА_1 від 02.09.2024, 13.09.2024 про призначення пенсії та від 07.04.2025, 03.06.2025 щодо встановлення дати перерахунку пенсії - протиправною;

- визнати протиправним та скасувати винесений щодо ОСОБА_1 індивідуальний акт - рішення про відмову в призначенні пенсії від 11.09.2024 № 203950011159 відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області:

- призначити ОСОБА_1 на підставі вимог ч. 1 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII та довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 17.07.2024 № 21/19ПФвих24 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону пенсію за вислугу років з 02 вересня 2024 року у розмірі, 66550,40 грн з врахуванням встановлених законодавством обмежень призначити 23610 грн;

- зробити виплату пенсійних нарахувань у розмірі 23 610 грн. щомісячно з 02 вересня 2024 року по 19 березня 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу протиправно не призначено пенсію за вислугу років з 02 вересня 2024 року у розмірі 66550,40 грн з врахуванням встановлених законодавством обмежень на підставі вимог ч. 1 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII та довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 17.07.2024 № 21/19ПФвих24 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону.

Ухвалою суду від 11.08.2025 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на доводи викладені у ньому.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , з травня 1980 року по квітень 2006 року проходив службу на різних прокурорсько-слідчих посадах в органах військової прокуратури. Після звільненням з органів військової прокуратури, 10 квітня 2006 року Солом'янським управлінням Пенсійного фонду України м. Києва, на підставі вимог Закону України «Про прокуратуру», йому було призначено пенсію за вислугу років.

З грудня 2006 року по березень 2015 року позивач продовжив працювати в органах прокуратури, а саме на прокурорських посадах Генеральної прокуратури України. Таким чином, мій загальний страховий стаж служби в органах прокуратури склав понад 30 років.

У зв'язку з виїздом за сімейними обставинами за межи України, у червні 2016 року виплату пенсії за його заявою було припинено, що не заперечувалось сторонами у справі.

У липні 2024 року позивач повернувся на постійне місце проживання в Україну.

У серпні 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України (далі ПФУ) в Харківській області про поновлення виплат раніше призначеної пенсії, та у відповідності з вимогами чинного законодавства про її перерахунок, згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), наданою йому за останнім перед звільненням місцем служби Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону України від 17.07.2024.

За принципом екстериторіальності вказана заява та додані до неї документи розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Рішенням від 20.08.2024 Головним управлінням ПФУ в Рівненській області, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на пенсію за вислугу років, в призначенні пенсії було відмовлено.

02.09.2024 позивач повторно звернувся до Головного управління ПФУ в Харківській області з заявою про незаконність такого рішення, при цьому звернув увагу на його послужний список щодо тривалої служби в органах прокуратури.

11.09.2024, за результатами розгляду названого звернення, відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області знову прийнято рішення про відмову в призначенні йому пенсії.

Підставами для відмови вказано що у зв'язку із невідповідності довідки про складові заробітної плати та відсутності атестата про припинення виплат пенсії.

Крім цього рішення у рішенні вказано наступне:

Необхідний стаж за вислугу років: не менше 25 років;

Загальний стаж за вислугою років: 36 років 1 місяць 17 днів;

Необхідний стаж роботи на посадах прокурорів/слідчих становить: 15 років

Стаж роботи на посадах прокурорів/слідчих становить: 34 роки 2 місяці 16 днів

Відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Представник відповідача, у відзиві на адміністративний позов, вказує, що позивач 20.03.2025 звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру». Пенсію призначено з 20.03.2025 та виплачується у розмірі 23610 грн.

Втім з матеріалів справи встановлено, що позивач тривалий час вчиняв дії щодо поновлення виплати йому пенсії, а саме звертався з усними та письмовими заявами до відповідача, але через затягування з розглядом його заяв позивачем недоотримано пенсію за період з 02.09.2024 по 19.03.2025 у розрахунку відповідно щомісячно встановленого її розміру 23610 грн.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

15.07.2015 року набув чинності Закон України Про прокуратуру від 14.10.2014 №1697-VII (далі по тексту - Закон №1697-VII).

Питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури регламентовані статтею 86 Закону №1697-VII.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону №1697-VII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Як передбачено ч. 2 ст. 86 Закону №1697-VII, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з ч. 5 ст. 86 Закону №1697-VII, працівникам, які не мають вислуги років, передбаченої частиною першою цієї статті, за наявності необхідного стажу роботи на посадах прокурорів, а також страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками 57 років, а жінками віку, що на п'ять років менше, ніж пенсійний вік, установлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах, із розрахунку 60 відсотків місячної заробітної плати за відповідну вислугу років, передбачену частиною першою цієї статті. Передбачене цією частиною зниження віку для жінок застосовується також до завершення періоду підвищення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

Відповідно до ч. 6 ст. 86 Закону №1697-VII, до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів;

слідчими, суддями;

на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою;

у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання;

на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України;

на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури;

військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання;

відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.

Згідно з ч. 8 ст. 86 Закону №1697-VII, право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування. Ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 13 ст. 86 Закону №1697-VII, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Як встановлено судом, позивач, у межах спірних правовідносин звернувся 02.09.2024р. до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про поновлення виплати пенсії за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України Про прокуратуру.

11.09.2024, за результатами розгляду цього звернення, відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області знову прийнято рішення про відмову в призначенні йому пенсії.

Підставами для відмови вказано що у зв'язку із невідповідності довідки про складові заробітної плати та відсутності атестата про припинення виплат пенсії.

Втім суд зазначає, що позивачу 10 квітня 2006 року Солом'янським управлінням Пенсійного фонду України м. Києва, на підставі вимог Закону України «Про прокуратуру», було призначено пенсію за вислугу років, що не заперечується сторонами у справі.

У зв'язку з виїздом за сімейними обставинами за межи України, у червні 2016 року виплату пенсії за заявою було припинено.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про поновлення виплат раніше призначеної пенсії, та у відповідності з вимогами чинного законодавства про її перерахунок, згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), наданою йому за останнім перед звільненням місцем служби Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону України від 17.07.2024.

Згідно абзацу 6 ч.15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Реалізація права позивача на перерахунок пенсії забезпечена саме рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно вказаного рішення Конституційного Суду України частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, зі змісту ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII випливає, що підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури є підставою для перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури.

Крім того пенсійний орган не має права заново вимагати від позивача будь яких довідок про складові заробітної плати, про вислугу років у прокуратурі, накази про призначення/звільнення; повторне підтвердження посади, класного чину тощо, оскільки вони були надані позивачем при первинному призначенні пенсії і повторно вони не подаються.

Стосовно ж вимоги пенсійного органу про подання атестату про припинення пенсії, то тут слід вказати , що Порядком №22-1, такий серед переліку документів, які подаються для призначення/поновлення пенсії, відсутній.

Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, суд зазначає наступне.

За загальним правилом пенсійного законодавства (зокрема, ч. 1 ст. 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

У межах спірних правовідносин позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою від 02.09.2024р. про поновлення пенсії за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України Про прокуратуру, отже набув право на її поновлення з 02.09.2024 року.

Щодо вимоги позивача про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у розгляді звернень ОСОБА_1 від 02.09.2024, 13.09.2024 про призначення пенсії та від 07.04.2025, 03.06.2025 щодо встановлення дати перерахунку пенсії - протиправною, суд зазначає, що дії суб'єкта владних повноважень активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, в той час коли бездіяльність пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи. В даному випадку щодо відмови у поновленні виплати пенсії позивачу суб'єктом владних повноважень були вчинені активні дії, а саме прийнято рішення про відмову.

Керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право позивача на пенсійне забезпечення, в даному випадку належним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування винесеного щодо ОСОБА_1 індивідуального акту - рішення про відмову в призначенні пенсії від 11.09.2024 № 203950011159 відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Відтак, за наявності рішення суб'єкта владних повноважень, яке підлягає скасуванню, суд зазначає, що вимога позивача поглинається скасуванням прийнятого рішення, позаяк суб'єктом владних повноважень проявлено активну поведінку - прийнято рішення про відмову позивачу у призначення пенсії.

Враховуючи викладене, задоволенню підлягає вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 на підставі вимог ч. 1 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII та довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 17.07.2024 № 21/19ПФвих24 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону пенсію за вислугу років з 02 вересня 2024 року у розмірі, 66550,40 грн з врахуванням встановлених законодавством обмежень призначити 23610 грн та здійснити виплату пенсійних нарахувань у розмірі 23 610 грн. щомісячно з 02 вересня 2024 року по 19 березня 2025 року.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити частково.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 11.09.2024 № 203950011159 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), на підставі вимог ч. 1 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII та довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 17.07.2024 № 21/19ПФвих24, пенсію за вислугу років з 02 вересня 2024 року у розмірі 66550,40 грн. та, з врахуванням встановлених законодавством обмежень, призначити та здійснити виплату пенсійних нарахувань ОСОБА_1 у розмірі 23 610 грн. щомісячно з 02 вересня 2024 року по 19 березня 2025 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 1211, 20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 14 листопада 2025 року.

Суддя Бадюков Ю.В.