Рішення від 13.11.2025 по справі 480/4843/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року Справа № 480/4843/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4843/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у не нарахуванні та невиплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 з 01.01.2025 та з 01.03.2025 з урахуванням проведеної індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням проведеної індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 ропі" та інших надбавок, підвищень і доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження пенсії максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.03.2024, та з 01.01.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та інших надбавок, підвищень і доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та інших надбавок, підвищень і доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем з 01.03.2024, 01.01.2025 та з 01.03.2025 протиправно здійснюється виплата пенсії з обмеженням максимальним розміром, що порушує його право на соціальний захист.

Ухвалою суду від 19.07.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). (а.с.15)

З 01.03.2024 відповідачем перераховано пенсію позивача, з урахуванням: індексації базового ОСНП 2022 - 3393,99 грн, індексації базового ОСНП 2023 - 1500 грн, бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 590,25 грн., учасник бойових дій 40,00 грн, особливі заслуги (34%) - 802.74 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 30569,74 грн, з урахуванням максимального розміру - 23610,00 грн (а.с.12).

З 01.01.2025 відповідачем перераховано пенсію позивача, з урахуванням: індексації базового ОСНП 2022 - 3393,99 грн, індексації базового ОСНП 2023 - 1500 грн, індексації базового ОСНП 2024 - 1500 грн, бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 590,25 грн., учасник бойових дій 40,00 грн, особливі заслуги (34%) - 802.74 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 32069,74 грн, з урахуванням максимального розміру - 23610,00 грн (а.с.11).

З 01.03.2025 відповідачем перераховано пенсію позивача, з урахуванням: індексації базового ОСНП 2022 - 3393,99 грн, індексації базового ОСНП 2023 - 1500 грн, індексації базового ОСНП 2024 - 1500 грн, індексації базового ОСНП 2025 - 1500 грн, бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 590,25 грн., учасник бойових дій 40,00 грн, особливі заслуги (34%) - 802.74 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 33569,74 грн, з урахуванням максимального розміру - 23610,00 грн (а.с.13).

23.05.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром. (а.с.9)

ГУ ПФУ в Сумській області листом від 09.06.2025 №1800/0202-8/23615 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що з 01.03.2024 позивачу проведено індексацію пенсії в межах її максимального розміру 23610 грн (а.с. 10).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон № 2262- ХІІ).

Згідно з ч. 5 ст. 43 Закону №2262-XIІ (в редакції, яка діяла з 01.01.2008 до 01.10.2011, враховуючи зміни, внесені згідно із Законом України від 28.12.2007 №107-VI) максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 вказана норма визнана неконституційною.

Проте з 01.10.2011 Законом України від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) частина 5 ст. 43 була викладена в новій редакції: "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Згодом Законом України від 24.12.2015 №911-VIII дана норма була доповнена текстом наступного змісту: "тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно змін, внесених Законом України від 12.04.2016 №1080-VІІІ дана частина стала вважатись частиною 7.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 вказана норма визнана неконституційною.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Тому, з 20.12.2016 частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами для непрацездатної особи, є нечинною та не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Внесені у подальшому Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (набрав чинності 01.01.2017) зміни до частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Буквальне розуміння змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Отже, внесені Законом № 1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Таким чином, з 20.12.2016 стаття 43 Закону №2262-ХІІ не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Вищезазначена правова позиція міститься також в постанові Верховного Суду від 24.09.2021 по справі № 370/2610/17 та постанові Верховного Суду від 10.09.2021 по справі № 300/633/19.

Порядок проведення індексацій пенсій врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова № 185).

Згідно з п. 2 Постанови № 185 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (1,0796), з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Положеннями п. 3 Постанови 185 установлено, що:

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

З копії витягу з перерахунку пенсії позивача вбачається, що ГУ ПФУ в Сумській області не було проіндексовано розмір пенсії позивача з 01.03.2024, у зв'язку з чим розмір пенсії склав 30569,74 грн (а.с. 12).

Водночас, розмір пенсії позивачу під час цього перерахунку з 01.03.2024 був обмежений відповідачем десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, тобто сумою 23610,00 грн.

Однак, як вже зазначалось вище, з 20.12.2016 стаття 43 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Тобто спеціальним законом, на підставі якого призначено пенсію позивачу, та який підлягає застосування у цьому випадку, такого максимального розміру пенсії не визначено.

Відтак, обмежуючи пенсію позивачу максимальним розміром при здійсненні її перерахунку з 01.03.2024 відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Сумській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії під час проведення з 01.03.2024 перерахунку пенсії позивачу, згідно Постанови № 185, та зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити позивачу нарахування та виплату пенсії з 01.03.2024 з урахуванням суми індексації, нарахованої згідно з Постановою № 185, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(II)/2022 норму ст. 2 Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, визнано такою, що не відповідає Конституції України - тобто неконституційною.

При цьому, зазначення в постанові КМУ від 25.02.2025 № 209 встановлення доплати та підвищення пенсій у межах максимального розміру, визначеного законом, жодним чином не впливають на вказані правовідносини, оскільки застосування таких положень закону є неправомірним.

Проте, відповідач під час перерахунку пенсії з 01.01.2025 та з 01.03.2025 позивачу було обмежено пенсійну виплату максимальним розміром 23610 грн.

Отже, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо застосування з 01.03.2025 обмежень максимального розміру пенсії позивача при її виплаті не відповідають критеріям правомірності, встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України.

Тому суд, з урахуванням норми ч.2 ст.9 КАС України, задовольняє позовні вимоги в цій частині, а саме визнає протиправними дії відповідача та зобов'язує його виплатити з 01.01.2025 та 01.03.2025 пенсію без обмеження максимальним розміром.

Водночас суд відмовляє у задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію позивачу, з урахуванням індексації за 2025 роки та інших доплат, оскільки така індексація була нарахована з 01.03.2025, тому в цій частині права позивача відповідачем не порушено.

Відповідно до Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії під час проведення з 01.03.2024 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та інших надбавок, підвищень і доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.01.2025 та 01.03.2025 пенсії з обмеженням максимального розміру.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити з 01.01.2025 та 01.03.2025 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію та інші надбавки, підвищення і доплати до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження максимальним розміром та з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко