Справа № 420/18282/25
14 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання виплатити одноразову грошову допомогу,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати пункт 7 протоколу №190/9 від 28.02.2025 року засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, щодо невиплати одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000,00 грн, відповідно до п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 і повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 ;
зобов'язати Міністерство оборони України виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 15000000 грн згідно з пунктом 2 Постанови №168, як члену сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона є донькою військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку із чим вона звернулась до Міноборони України за виплатою одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168. Однак, у призначенні та виплаті вказаної допомоги було відмовлено. Крім того, комісією Міноборони було винесено рішення 28.02.2025 року №190/9 про повернення документів на доопрацювання. Позивачка не погоджується із діями та рішеннями Міноборони, оскільки має право на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови №168.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 16.06.2025 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
25.06.2025 року за вхід.№ЕС/64536/25 надійшов відзив на позов, в якому, зокрема, наголошено на необґрунтованості вимог позивача, оскільки за поданими документами Комісією Міноборони неможливо було встановити, чи була повнолітня донька загиблого військовослужбовця ОСОБА_1 на дату смерті військовослужбовця членом сім'ї (проживала разом з батьком, вела з ним спільне господарство, мала взаємні права та обов'язки) або чи перебувала вона на його утриманні.
Отже, рішення Комісії МОУ від 28.02.2025 № № 19/д про повернення документів, поданих ОСОБА_1 , законне та прийняте в межах наданих повноважень.
15.07.2025 за вхід.№ЕС/71518/25 надійшла відповідь на відзив, в якій представником позивача зазначено, що на підтвердження родинних зв'язків із батьком - загиблим військовослужбовцем та відсутність інших членів родини окрім доньки, факту ведення спільного побуту, проживання однією сім'єю, наявність взаємних прав та обов'язків, та що позивачка ОСОБА_1 (дівоче прізвище - ОСОБА_3 ) і її донька, онука загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є членами його сім'ї, підтверджується наданими до позовної заяви доказами, які також були надані і до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги ( ОГД ) у зв'язку із загибеллю батька, відповідно до положень пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, але не прийняті до уваги.
Додатково на підтвердження проживання однією сім'єю із загиблим, ведення спільного господарства, перебування на утриманні батька (позивачка перебувала у декретній відпустці) надається:
1) Декларація №0001-6503-К2АО про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу лікарем ТОВ «Медикгруп», ОСОБА_5 , що знаходиться в АДРЕСА_1 , пацієнту : ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , законний представник дитини - ОСОБА_1 ;
2) Як зазначається у відповіді ТОВ «Медикгруп» вих №33/01-06 від 14.06.2025 року на адвокатський запит від 04.06.2025 року, «відповідно до відомостей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 27.07.2021 року є декларантом медичного закладу ТОВ «Медикгруп» та здійснювався медичний супровід за адресою реєстрації дитини: АДРЕСА_2 .
3) Довідка вих №2813 від 22.05. 2025 року Управління соціального захисту населення про отримання соціальної допомоги ОСОБА_1 при народженні дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
4) Скрін смс-повідомлень (переписки) між позивачкою ОСОБА_1 та батьком ОСОБА_2 з 26.02.2022 по 01.03.2022 рік із фото;
5) Фото ОСОБА_1 разом із донькою ОСОБА_4 та батьком ОСОБА_2 вдома, на підтвердження проживання однією сім'єю.
6) Заява свідка - ОСОБА_6 до суду на підтвердження доводів позивачки посвідчену приватним нотаріусом 01.07.2025 року.
01 березня 2022 року під час бойових дій у місті Херсоні внаслідок виконання обов'язків військової служби загинув батько позивачки - ОСОБА_7 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який брав безпосередньо участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави під час збройної агресії російської федерації.
Факт загибелі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 01 березня 2022року підтверджується наступними доказами:
1) Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданого 07.06.2022 року Херсонським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), за актовим записом №982;
2) Сповіщенням сім'ї №26 від 31.01.2023 року за вих. №61201, виданого ІНФОРМАЦІЯ_8 заявнику - донці загиблого - ОСОБА_1 , яким сповіщено про загибель солдата ОСОБА_2 01.03.2022 року. Це сповіщення є підставою для подання документів для призначення пенсії (матеріальної допомоги) надання пільг в установленому законодавством порядку;
3) Лікарським свідоцтвом про смерть (форма 106/о) №349 від 06.03.2022 , видану КП «Бюро судово-медичної експертизи» Херсонської облради, яким підтверджено настання смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - ІНФОРМАЦІЯ_5 . Адреса проживання загиблого зазначена: АДРЕСА_2 ;
4) Довідкою про причину смерті (до форми №106/о) №349 віл 06.03.2022 року, виданою КП «Бюро Судово-медичної експертизи» Херсонської облради, згідно до якої встановлена причина смерті ОСОБА_2 , 1963 року народження, 01 березня 2022 року - вогнепальне кульове поранення грудної клітини з пошкодженням легень під час військових дій;
5) Довідкою вих №394/д від 23.07.2024 року, виданою командиром військової частини НОМЕР_2 про те, що солдат ОСОБА_2 в період з 26.02.2022 по 02.03.2022 брав участь у заходах оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України перебуваючи в Херсонській області, м. Херсон. Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій;
6) Довідкою вих.№420/д віл 24.07.2024, виданою командиром військової частини НОМЕР_2 про те, що загиблий солдат ОСОБА_2 дійсно брав безпосередньо участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації' проти України, перебуваючи в Херсонській області, м. Херсон. Ця довідка видана донці загиблого - ОСОБА_1 , та є підставою для надання особі статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України;
7) Витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії 18 Регіональної військово-лікарської комісії (підстава Протокол №401 від 31.01.2024 року), якою підтверджено що «Поранення солдата ОСОБА_2 , 1963 р.н., «Ушкодження внаслідок бойових лій, спричинені пострілом з вогнепальної зброї. Вогнепальні кульові поранення грудної клітини з пошкодженням легень. Гостра крововтрата (01.03.2022), яке призвело до смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджено медичними та військово-обліковими документами. Поранення яке призвело до смерті та причина смерті, пов'язані із захистом Батьківщини».
8) Сповіщенням №8 від 26.12.2022 року за вих №926, виданим Командиром військової частини НОМЕР_2 , на солдата ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуваючи на військовій службі у в/ч НОМЕР_2 при виконанні службових обов'язків, яке було надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_9 для сповіщення ОСОБА_1 про те, що її батько: військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 , солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який 26.02.2022 року призваний на військову службу, вірний військовій присязі, виконуючи свої посадові обов'язки, 01.03.2022 року під час оборони міста Херсона героїчно загинув;
9) Довідкою (замість військового квитка), виданою 26.09.2015 року за т.№9-15 ІНФОРМАЦІЯ_10 , згідно Наказу МОУ №402-08р., ОСОБА_2 визнаний придатним до військової служби;
10) Мобілізаційним розпорядженням до НОМЕР_2 видане на ім'я ОСОБА_2 для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_11 протягом 24 годин за адресою: АДРЕСА_3 ;
11) Витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання батька ОСОБА_2 , загиблого ІНФОРМАЦІЯ_5 , від 07.06.2022 року, виданого донці ОСОБА_1 ;
Згідно Витягу з Наказу №156-РС від 14.06.2024 року командира НОМЕР_3 окремої аеромобільної бригади десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) (п.12), відповідно до пункту 230 «Положення про проходження громадянином України військової служби у Збройних Сил України», солдата ОСОБА_2 , стрільця стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти НОМЕР_4 окремого батальйону територіальної оборони , виключено зі списків особового складу Збройних Сил України у зв'язку зі смертю із 02 березня 2022 року. Як зазначено в даному наказі, загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 під час бойових дій у місті Херсоні, смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Донька - ОСОБА_1 .
Згідно Витягу з Наказу №151 від 28.05.2024 року (п.27) командира військової частин НОМЕР_2 (по стройовій частині) відповідно до пунктів 7 і 230 «Положення про проходження громадянином України військової служби у Збройних Сил України», затвердженому Указом Президента України від 10.12.2008 року №115/2008 (зі змінами), солдата ОСОБА_2 , стрільця стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роги військової частини НОМЕР_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 під час бойових дій у АДРЕСА_4 , з 02 березня 2022 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у зв'язку із загибеллю.
Згідно Витягу з Наказу №381 від 01.07.2024року командира військової частини НОМЕР_2 (з основної діяльності) «Про обставини загибелі солдата ОСОБА_2 в ході виконання бойових завдань під час військової агресії російської федерації' проти України» зазначено, що солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 у парку «Бузковий» по АДРЕСА_4 час захисту Батьківщини.
05.06.2024 року командиром військової частини НОМЕР_2 за вих №1634/ФЕС/2.33.3 видано «Грошовий атестат», яким засвідчено, що стрілець солдат ОСОБА_2 мас право на нарахування додаткової виплати винагороди в розмірі 100000,00 грн.
27.09.2024 року позивачка, як донька загиблого військовослужбовця, солдата військової частини НОМЕР_2 - ОСОБА_2 , звернулась із заяву за вхідним номером №9964 до ІНФОРМАЦІЯ_7 про виплату одноразової грошової допомоги (ОГД) у зв'язку із загибеллю батька, відповідно до положень пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2.022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
До даної заяви позивачкою були надані документи (згідно переліку) які підтверджують її право на одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та підтвердження проживання однією сім'єю і перебування па його фактичному утриманні:
1. Копія паспорту заявника ОСОБА_1 серія НОМЕР_5 , виданого 31.01.2015 року Білозерським РСУДМС України в Херсонській області, відповідно до якого вбачається адреса реєстрації та проживання з 22.10.2002 року: АДРЕСА_2 ;
2. Копія документу заявника ОСОБА_1 про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків;
3. Копія Свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серія НОМЕР_1 , виданого 07.06.2022 року Херсонським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) за актовим записом №982, яким підтверджено дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
4. Копії свідоцтва про народження військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_6 , виданого 15.07.1966 року за актовим записом №25;
5. На підтвердження родинних зав'язків із загиблим військовослужбовцем та відсутність інших членів родини окрім доньки - ОСОБА_1 , надано:
Копія Свідоцтва про народження позивачки - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , дитини загиблого, серія НОМЕР_7 , виданого повторно 06.09.2024 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) за актовим записом №15, де батьком зазначений ОСОБА_2 , мати ОСОБА_6 ;
Копія Свідоцтва про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 і ОСОБА_6 серії НОМЕР_8 , виданого 27.03.2008 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Білозерського районного управління юстиції Херсонської області;
Копія Свідоцтва про смерть ОСОБА_9 , батька загиблого військовослужбовця, серія НОМЕР_9 , виданого 15.06.2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану Генічеського районного управління юстиції Херсонської області;
Копія Свідоцтва про смерть ОСОБА_10 , мати загиблого військовослужбовця, серія НОМЕР_10 , виданого 15 березня 2002 року Генічеським відділом реєстрації актів громадянського стану Херсонської області.
6. На підтвердження проживання однією сім'єю доньки ОСОБА_7 разом із батьком ОСОБА_2 , надані копії:
Довідку вих.№116, видану 01.04.2024 року Станіславською сільською військовою адміністрацією Херсонського району Херсонської області, згідно до якої зазначено, що разом із загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 проживали та зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 члени родини: донька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 з 22.10.2002 року по теперішній час, онука ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 31.03.2021 року і по теперішній час.
Витяг Станіславської територіальної громади від 07.04.2925 року №2025/004564830 щодо реєстрації міста проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 з 22.10.2002 року.
Довідку вих. №01, видану 02.02.2023 року Відділом ЦНАП Станіславською сільською військовою адміністрацією Херсонського району Херсонської області, відповідно до якої на час смерті ОСОБА_2 зареєстровані та проживали разом за адресою: АДРЕСА_2 члени родини: донька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , голова д/г по теперішній час, донька голови д/г ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , по теперішній час.
Витяг №00047067408 від 19.09.2024 року з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища « ОСОБА_3 » - ОСОБА_1 .
Свідоцтво про народження онуки загиблого - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до якого адреса реєстрації дитини: АДРЕСА_2 з 31.03.2021 року.
Довідку від 01.10.2024 №5137-5003473709 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (у зв'язку з окупацією Білозерського району) за адресою: АДРЕСА_5 із зазначенням зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 .
7. На підтвердження про не перебування у шлюбі та відсутність іншої родини позивачки ОСОБА_1 надано:
Свідоцтво про розірвання шлюбу серія НОМЕР_11 із ОСОБА_12 , видане 26.08.2020 року, Олешківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса);
Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00047067408, виданого 26.08.2020 року, Олешківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції' (м.Одеса).
Декларацію ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 №0001-6503- К2А0 про вибір лікаря який надає первинну медичну допомогу - лікар-педіатр Медичного центру «Taurt Medikal» в м. Херсоні (вул. Іллі Кулика, 33-а, місто Херсон, Херсонська область) ОСОБА_5 (у зв'язку з перебування м. Херсона в зоні бойових дій та пошкодженням приміщення закладу в м. Херсоні, медичний заклад перебуває в м. Одесі). Онука загиблого перебувала на медичному обліку в Херсонській області, м. Херсон після народження, під час перебування на обліку, під час окупації м. Херсона, та по теперішній час.
Довідку про отримання (неотримання) допомоги видану 22.05.2025 року за №2813 Департаментом праці та соціальної політики Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси, в якій зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси та отримує допомогу при народженні дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , призначену на період з 01.04.2021 року по 31.03.2024 р., допомога нараховано в розмірі 860 грн. Згідно даної довідки соціальну допомогу отримувала дитина та матір дитини до досягненню дитиною трирічного віку.
Витяг з державного реєстру актів цивільного стану про смерть для отримання допомоги на поховання від 07.06.2022 року
Заяву ОСОБА_1 до ГУПФУ у Херсонській області про виплату на поховання №1895 віл 01.05.2022 року.
Повідомлення приватного нотаріуса Херсонського районного нотаріального округу Товстоноженоко Н.В. вих. №180/02-14 від 12.09.2023 року, що згідно даних спадкової справи №78/2023 за 2023 рік після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 гр. ОСОБА_2 , спадкоємцем є: ОСОБА_1 (частка-1/1). Інших спадкоємців не має.
Витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності» від 19.10.2023 року про відсутності відомостей відносно ОСОБА_1
28.02.2025 року Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням i виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на засіданні протокольно (№19/д) дійшла висновку (п.7) про повернення на доопрацювання документів ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_12., дочки померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого 01.03.2022 у період дії воєнного стану, солдата ОСОБА_2 , на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_13 від 07.06.2022 та витягу ВЛК від 31.01.2024 №401 з метою надання заявником документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що повнолітня дочка була членом сім'ї загиблого військовослужбовця (судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема, про факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків) або перебування на його утриманні відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осiб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Права і свободи людини, гарантії щодо них визначають зміст та спрямованість діяльності держави. Ст. 55 Конституції України проголошує: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб».
Безперечно, забезпечити надійний захист прав і свобод людини та громадянина може тільки судова система, яка діє виключно на засадах законності, рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласності судового процесу, змагальності сторін, додержання презумпції невинуватості тощо, в умовах незалежності і недоторканності суддів. Тому серед правових засобів захисту суб'єктивних прав і свобод людини та громадянина одним із найефективніших є судовий захист.
Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки, за положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судовий контроль не суперечить державному контролю, ці види контролю доповнюють один одного та забезпечують збалансовану систему стримувань і противаг.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 40 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та іншими законами.
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі одноразова грошова допомога), гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (пункт 1 частини другої статті 16 Закону № 2011-ХІІ).
Відповідно до частини 10 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацом першим пункту 20 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.06.2024 №714) (далі Порядок №975), особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі уповноважений орган), у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги.
Абзацами першим і другим пункту 23 Порядку №975 встановлено, що керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Силу України в період дії воєнного стану визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністра оборони України від 25.01.2023 №45, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за №176/39232 (далі - Порядок №45).
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №45 члени сім'ї звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки за підпорядкуванням (абзац перший пункту 4.2 Порядку №45).
Згідно з абзацом третім пункту 4.3 Порядку №45 результати опрацювання документів обласним ( ІНФОРМАЦІЯ_14 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки).
Відповідно до абзаців третього і четвертого пункту 4.4 Порядку №45 після тримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_14 результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Таким чином, рішення за результатами розгляду заяв про виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000,00 грн, встановленої Постановою №168, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця Збройних Сил України приймається Комісією Міноборони.
Відтак, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум мала повноваження щодо розгляду заяви позивачки про виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її батька та прийняття за результатами її розгляду відповідних рішень.
Згідно з абзацами першим і другим частини 3 статті 16-2 Закону №2011-ХІІ розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого:
розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, не може становити менше 15 мільйонів гривень.
Відповідно до статті 16-1 Закону №2011-ХІІ (у редакції, чинній з 01.08.2021, тобто станом на день загибелі батька позивачки) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Абзацами першим і другим пункту 2 Постанови №168 (у редакції, станом на 28.02.2022, тобто станом на день загибелі батька позивачки) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Отже, згідно з чинним на день загибелі ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 07.06.2022 серії НОМЕР_14 , законодавством право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000,00 грн, встановлену Постановою №168, мали: члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Поряд з цим, підпунктом 2 пункту 2 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» (далі - Закон №3515-ІХ) статтю 16-1 Закону №2011-ХІІ викладено в новій редакції.
Згідно з частиною 1 статті 16-1 Закону №2011-ХІІ (в редакції Закону №3515-ІХ) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Відповідно до частини 4 статті 16-1 Закону №2011-ХІІ (в редакції Закону №3515-ІХ) до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 2 розділу ІІ Закону №3515-ІХ встановлено, що цей Закон застосовується до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності та пов'язані з призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги для дітей загиблої (померлої) особи, зачатих за життя загиблої (померлої) особи та народжених після її смерті, за умови що одноразова грошова допомога не призначалася жодній із осіб, які мали право на отримання такої допомоги.
У контексті спірних правовідносин суд також вважає за необхідне зазначити, що Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав, аналізуючи питання дії нормативно-правових актів у часі, у постанові від 31 березня 2021 року у справі №803/1541/16 вказала, що у разі якщо під час розгляду заяви особи суб'єктом владних повноважень до прийняття остаточного рішення було змінено нормативно-правове регулювання, суб'єкт владних повноважень не має законних можливостей для прийняття рішення з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке є нечинним, а його рішення та дії в цих випадках не можуть вважатися протиправними за формальними ознаками.
Такий підхід у вирішенні питання щодо застосування принципу дії законів у часі неодноразово застосовувався Верховним Судом, зокрема, у постановах від 09 вересня 2020 року у справі №826/10971/16, від 24 січня 2023 року у справах №640/14816/20 та №600/5806/21-а, від 08 жовтня 2021 року у справі №240/19318/20, від 16 листопада 2021 року у справі №360/1406/20, від 01 грудня 2022 року у справі №640/7578/20, від 07 листопада 2023 року у справі №520/9778/19 та від 10 січня 2024 року у справі №380/13615/21.
Крім того, Верховний Суд у постановах від 23 липня 2024 року у справі №280/3308/23 та від 02 жовтня 2024 року у справі №340/2273/23, аналізуючи зазначені вище правові норми Основного Закону України, юридичні позиції Конституційного Суду України щодо їх офіційного тлумачення та висновки Верховного Суду стосовно застосування цих норм, констатував, що правовідносини щодо призначення ОГД починаються саме з дати звернення особи з відповідною заявою про призначення їй ОГД і тривають до моменту прийняття рішення про призначення ОГД уповноваженим органом, а саме Комісією.
Лише у разі якщо на момент прийняття суб'єктом владних повноважень у межах визначених законодавством строків рішення про призначення ОГД у законодавстві запроваджено нове правове регулювання цих правовідносин, відмінне від того, яке існувало на момент звернення особи із відповідною заявою, вказаний суб'єкт не має законних можливостей діяти або приймати рішення з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке вже є нечинним, а його рішення та дії в цих випадках не можуть вважатися протиправними за формальними ознаками. З огляду на це, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний застосовувати виключно те правове регулювання, яке чинне на момент прийняття ним рішення, за винятком випадків, коли він діє за межами визначених законодавством строків (у такому випадку застосовується законодавство у редакції станом на останній день можливого прийняття рішення), або нове законодавче регулювання передбачає особливості порядку застосування в часі нових норм права.
Тобто, при прийнятті рішення Комісія повинна була застосовувати ті нормативно-правові акти, які були чинні на момент прийняття відповідного рішення.
Матеріалами справи встановлено, що батько позивача загинув при виконанні обов'язків військової служби при безпосередній участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з російською військовою агресією проти України.
За таких обставин, враховуючи частину першу статті 58 Конституції України, статті 87 і 88 Закону України «Про адміністративну процедуру» та правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 23.07.2024 у справі №280/3308/23, Комісія при прийняті рішення за результатами розгляду заяви позивачки зобов'язана була застосовувати Закон №2011-ХІІ в редакції Закону №3515-ІХ, оскільки останній вже був чинним (набрав чинності 29.03.2024) як в день подання позивачами відповідної заяви, так і в день прийняття оскаржуваного рішення.
Суд відхилив як необґрунтоване твердження відповідача про те, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати редакцію Закону №2011-ХІІ, яка була чинна станом на день загибелі її батька (01.08.2021).
Відповідно до абзацу другого частини 4 статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ (в редакції Закону № 3515-ІХ) до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать, зокрема, діти.
Водночас абзац другий частини 4 статті 16-1 Закону №2011-ХІІ встановлює право на отримання цієї допомоги для всіх дітей загиблого не залежно від їх віку (повнолітні або неповнолітні) чи факту перебування їх на утриманні загиблого тощо.
Тому позивач, як рідна дитина загиблого ОСОБА_2 , мають право на отримання одноразової грошової допомоги, встановленої Постановою №168, відповідно до абзацу другого частини 4 статті 16-1 Закону №2011-ХІІ (в редакції Закону №3515-ІХ).
Відтак рішення відповідача, оформлене протоколом засідання Комісії від 28.02.2025 №19/д, в частині, що стосується повернення на доопрацювання документів позивачів, є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачам одноразову грошову допомогу, суд зазначає про таке.
Суд звертає увагу, що у рішеннях по справах «Клас та інші проти Німеччини», «Фадєєва проти Росії», «Єрузалем проти Австрії» Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, суди не наділені повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України та не вправі підміняти собою держані органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що вирішення питання щодо призначення та виплати позивачам одноразової грошової допомоги віднесено до дискреційних повноважень відповідача, а тому, суд позбавлений можливості вручатися у дискреційні повноваження відповідача та зобов'язувати його призначати одноразову грошову допомогу, у зв'язку з чим, вказана позовна вимога задоволенню не підлягає.
Разом з тим, спосіб захисту порушеного права позивача у формі повторного розгляду поданої заяви про виплату спірної допомоги відповідає характеру спірних правовідносин та є належним.
Таким чином, суд, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути подану позивачем заяву про виплату одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду, наведених в даному рішенні, оскільки це є необхідним для повного захисту прав та законних інтересів позивача.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 1211,20 грн. судових витрат, сплачених згідно квитанції №3544-9183-8698-6659 від 07.06.2025 року.
Керуючись ст.ст.2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання виплатити одноразову грошову допомогу - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 7 протоколу №190/9 від 28.02.2025 року засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, щодо невиплати одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000,00 грн, відповідно до п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 і повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 .
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з приводу призначення одноразової грошової допомоги у порядку п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 у зв'язку із загибеллю батька - військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 під час захисту Батьківщини та прийняти рішення з урахуванням правових висновків суду, що викладені в цьому рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_15 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять гривень) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (адреса: проспект Повітрофлотський, буд. 6, м. Київ-168, 03168, ЄДРПОУ 00034022).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_15 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_15 )
Міністерство оборони України (адреса: АДРЕСА_7 , ЄДРПОУ НОМЕР_16 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_16 )
ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_8 , ЄДРПОУ НОМЕР_17 , ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_18 )
ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_9 , ЄДРПОУ НОМЕР_18 , e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_19 )
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА