12 листопада 2025 рокуСправа №160/22509/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними та скасування рішення,-
установив:
05 серпня 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із вищезазначеною позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. “б» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015№ 213-VІІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року № 1-р/2020 (справа № 1-5/2018(746/15) викладеному у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 09.07.2025 року № 047350008629 протиправними та скасувати рішенні про відмову у призначенні пенсії від 09.07.2025 року № 047350008629.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, періоди роботи з 08.05.2008 року по 30.09.2008 року, з 01.12.2009 року по 26.06.2025 року та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. “б» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015№ 213-VІІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року № 1-р/2020 (справа № 1- 5/2018(746/15) на підставі заяви про призначення пенсії від 01.07.2025 року з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка зазначила, що вона звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовив у призначенні пільгової пенсії на підставі п.2 ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» у зв'язку із не досягненням відповідного пенсійного віку. На думку позивачки, такі дії відповідача є протиправними, оскільки ним не враховано рішення Конституційного суду України від 23.01.2020 р. у справі №1-р/2020, ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213-VІІІ. Крім того, відповідачем не зараховано до пільгового стажу позивачки періоди роботи з 08.05.2008 року по 30.09.2008 року, з 01.12.2009 року по 26.06.2025. Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивачка звернулася з цим позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
01 вересня 2025 року від Головного управління ПФУ в Житомирській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та докази, проаналізувавши зміст норм матеріального, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.
Судом встановлено, що 01.07.2025 р. ОСОБА_1 звернулась до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління ПФУ в Житомирській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивачки.
Рішенням Головного управління ПФУ в Житомирській області від 09.07.2025 року №047350008629 позивачці було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з недосягненням пенсійного віку та у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
У вказаному рішенні зазначено, що Пенсійний вік, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закону №1058) (Список №2), становить 55 років. Вік заявника 50 років 1 місяць 27 днів. Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058 (Список №2), становить 25 років. Необхідний пільговий стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058 (Список №2) становить 10 років. До пільговий стажу за Списком №2 не зараховані періоди роботи згідно довідки від 26.06.2025 №318 оскільки довідка не відповідає додатку №5 Порядку №637, а саме відсутня інформація на право підпису фахівця з адміністрування персоналу та провідного фахівця. Довідка не підтверджена первинними документами, що потребує перевірки. Страховий стаж особи становить 29 років 06 місяців 17 днів. Згідно відомостей реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності.
Відповідно до довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.06.2025р. №318 виданою Філією «Павлоградське Енергопідприємство» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», ОСОБА_1 працювала повний робочий день в у котельному цеху ВСП «Шахта ім.М.І.Сташкова», у котельному цеху Центральної збагачувальної фабрики, за період з 08.05.2008р. Розпорядження №673к від 08.05.2008р. по теперішній час виконувала котельний цех ВСП «ШАХТА ім. М.І.СТАШКОВА» виробляла теплову енергію у вигляді гарячої води, Котельня працювала на твердому палеві, вугіллі. Котельний цех Центральної збагачувальної фабрики виробляє теплову енергію у вигляді гарячої води для виробничих цілей. Котельня працює на твердому палеві, вугіллі. За період з 08.05.2008р. Розпорядження №673к від 08.05.2008р. по 30.09.2008р. за професією, посадою машиніст (кочегар) котельні 2,3р.(на вугіллі й сланці), у тому числі зайняті видаленням золи що передбачена Списком два розділ ХХХІІІ підрозділ код КП 33 підстава КМУ від 16.01.2003р. №36 Відповідно до частини 2 пункт 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». За період з 01.12.2009р. Розпорядження №1844к від 01.12.2009р. по 02.08.2016 за професією, посадою машиніст (кочегар) котельні, 3,4,5р. (на вугіллі й сланці), у тому числі зайняті видаленням золи що передбачена Списком два розділ ХХХІІІ підрозділ код КП 33 підстава КМУ від 16.01.2003р. № 36 Відповідно до частини 2 пункт 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». За період з 03.08.2016р. по теперішній час за професією, посадою машиніст (кочегар) котельні 2, 3.,5р. (на вугіллі й сланці), у тому числі зайняті видаленням золи що передбачена Списком два розділ ХХХІІІ підрозділ код КП підстава КМУ від 24.06.2016р. №461 Відповідно до частини 2 пункт.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» за період з 03 серпня 2016р. по теперішній час.
Не погоджуючись з рішенням відповідача у не призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Частиною другою пунктом 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Натомість згідно з пунктом “б» статті 13 Закону № 1788-XII в чинні редакції, згідно із висновками рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, суд доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.
Суд звертає увагу, що Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ, а не Закону № 1058-ІV.
Відтак, суд доходить висновку, що відмова Головного управління ПФУ в Житомирській області з посиланням на недосягнення позивачкою 55-річного пенсійного віку, визначеного п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV, є протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021 р. у справі №360/3611/20.
Таким чином, рішення Головного управління ПФУ в Житомирській області від 09.07.2025 року №047350008629 належить скасувати.
Щодо позовних про зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу з 08.05.2008 року по 30.09.2008 року, з 01.12.2009 року по 26.06.2025, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії, визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 вказаного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Таким чином, під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. До 01.01.92 були чинними Список № 1 та Список № 2, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, а після - списки, затверджені: постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 № 10, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.
Суд встановив, що відповідно до довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.06.2025р. №318 виданою Філією «Павлоградське Енергопідприємство» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», ОСОБА_1 працювала повний робочий день в у котельному цеху ВСП «Шахта ім.М.І.Сташкова», у котельному цеху Центральної збагачувальної фабрики, за період з 08.05.2008р. Розпорядження №673к від 08.05.2008р. по теперішній час виконувала котельний цех ВСП «ШАХТА ім. М.І.СТАШКОВА» виробляла теплову енергію у вигляді гарячої води, Котельня працювала на твердому палеві, вугіллі. Котельний цех Центральної збагачувальної фабрики виробляє теплову енергію у вигляді гарячої води для виробничих цілей. Котельня працює на твердому палеві, вугіллі. За період з 08.05.2008р. Розпорядження №673к від 08.05.2008р. по 30.09.2008р. за професією, посадою машиніст (кочегар) котельні 2,3р.(на вугіллі й сланці), у тому числі зайняті видаленням золи що передбачена Списком два розділ ХХХІІІ підрозділ код КП 33 підстава КМУ від 16.01.2003р. №36 Відповідно до частини 2 пункт 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». За період з 01.12.2009р. Розпорядження №1844к від 01.12.2009р. по 02.08.2016 за професією, посадою машиніст (кочегар) котельні, 3,4,5р. (на вугіллі й сланці), у тому числі зайняті видаленням золи що передбачена Списком два розділ ХХХІІІ підрозділ код КП 33 підстава КМУ від 16.01.2003р. № 36 Відповідно до частини 2 пункт 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». За період з 03.08.2016р. по теперішній час за професією, посадою машиніст (кочегар) котельні 2, 3.,5р. (на вугіллі й сланці), у тому числі зайняті видаленням золи що передбачена Списком два розділ ХХХІІІ підрозділ код КП підстава КМУ від 24.06.2016р. №461 Відповідно до частини 2 пункт.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» за період з 03 серпня 2016р. по теперішній час.
Професія машиніста (кочегара) котельних (на вугіллі й сланці), у тому числі зайняті видаленням золи, передбачена позицією 23200000-13786 розділу XXXIII «Загальні професії» Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.
Також, індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж позивачки за періоди роботи з 2009 року по 2025 рік за кодом підстави для обліку спецстажу «ЗП3013Б1».
Відповідно до Додатку 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного соціального внеску органам Пенсійного фонду України код підстави для обліку спецстажу «ЗП3013Б1» проставлявся тим працівникам, які зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відтак, суд доходить висновку, що спірні періоди трудової діяльності позивача з 08.05.2008 року по 30.09.2008 року, з 01.12.2009 року по 26.06.2025 підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити пенсію, суд зазначає таке.
На час розгляду справи пенсія ще не призначена і остаточний правильний обрахунок страхового та пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, пенсійним органом не проведено, відтак, останнім і не зроблено остаточного висновку про наявність/відсутність у позивача достатнього стажу для призначення такої пенсії.
При цьому, призначення пенсії, в тому числі і обрахування стажу, необхідного для її призначення, за законом віднесено до компетенції відповідних управлінь Пенсійного фонду України, якому після остаточного обрахунку стажу позивача визначитись із тим, чи достатньо такого стажу для призначення позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах.
Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 р. у справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Отже, оскільки для призначення пенсії не встановлено всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд з метою ефективного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду.
З урахуванням викладеного, враховуючи підтвердження обґрунтованості позовних вимог відповідними доказами, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 968,96 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 255, 260-262 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 09.07.2025 року №047350008629.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 08.05.2008 року по 30.09.2008 року, з 01.12.2009 року по 26.06.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 01.07.2025 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко