14 листопада 2025 року Справа №160/31024/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ремез К.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпрі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/31024/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 у справі №160/31024/24, позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.08.2025 у справі №160/31024/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишили без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 у справі № 160/31024/24 - залишили без змін.
З матеріалів справи видно, що рішення з набранням законної сили та виконавчі листи по справі № 160/31024/24 не отримані позивачем або представником позивача, що підтверджується матеріалами справи.
07.11.2025 від позивачки надійшла заява про встановлення судового контролю, в якій просить суд здійснити судовий контроль за виконанням судового рішення від 18 квітня 2025 року у справі № 160/31024/24 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду у 11-денний строк звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року у справі № 160/31024/24.
В обгрунтування поданої заяви зазначено, що на виконання рішення суду відповідач прийняв рішення від 08.10.2025 № 046150015699, яким позивачці відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю пільгового стажу на дату звернення (23.10.2024) та наданням неповного пакету документів. Вказане рішення фактично є аналогічним рішенню Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.10.2024 №046150015699 яке визнано протиправним та скасовано. Повторно розглядаючи заяву відповідач не врахував висновків суду, зокрема: Судом встановлено, що позивачка має страховий стаж роботи достатній страховий та пільговий стаж для призначення пенсії, тому підлягає зарахуванню позивачу.
Тому, з урахуванням вищезазначеного, представник позивача і звертається із заявою в порядку ст. 382 КАСУ.
Надаючи оцінку щодо необхідності встановлення судового контролю за виконанням рішення у цій справі, суд зважає на таке.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Вирішуючи питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду суд зазначає, що згідно з ст. 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. (ч.3 ст.14 КАС України).
Принцип обов'язковості судового рішення також закріплений у ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950. Зазначеною нормою визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Слід зазначити, що стаття 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Разом з цим, підставами для їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із невиконанням судового рішення в цій справі.
Із наданих позивачкою матеріалів слідує, що відповідачем виконано вимоги зобов'язального характеру рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 у справі № 160/31024/24 та повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.
Із наведених позивачкою обставин суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, оскільки відповідачем виконано рішення суду та розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду, за результатами якої прийнято рішення від 08.10.2025 №046150015699.
При цьому, у рамках цього правового інституту суд не надає оцінку суті та змісту цього рішення, на що посилається позивачка у заяві, адже це рішення не було предметом судового оскарження. До того ж, мотиви та підстави відмови відповідача щодо не розгляду заяви, які досліджувалися у рамках цього спору, є відмінним від тих, які викладені у цьому рішенні.
Суд зауважує, що якщо позивачка не погоджується із рішенням від 08.10.2025 №046150015699 та викладеними у нього мотивами, вона має право звернутися до суду в окремому судовому порядку, у зв'язку з чим відсутні підстави для застосування правового інституту встановлення судового контролю.
Керуючись ст. 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/31024/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.І. Ремез