Рішення від 14.11.2025 по справі 140/10873/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/10873/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області №37529/03-16 від 12.09.2025 року щодо відмови в переведенні ОСОБА_1 з пенсії, призначеної за вислугу років на підставі Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, яку обчислити з розміру грошового забезпечення, зазначеного у Довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022 року.

Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 05 вересня 2025 року перевести ОСОБА_1 з пенсії, призначеної за вислугу років на підставі Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII, яку обчислити з розміру грошового забезпечення, зазначеного у Довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру».

05.09.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, додавши до неї копії наказів про звільнення з військової служби та виключення із списків особового складу частини, а також довідку Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022 про розмір мого грошового забезпечення за прирівняною посадою, на якій проходив військову службу позивач.

12 вересня 2025 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області №37529/03-16 позивачу відмовлено у переведенні з одного виду пенсії на інший з незрозумілих причин.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними і такими, що порушують його Конституційні права на пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов представники відповідачів позовні вимоги не визнали та у їх задоволенні просили відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказали, що органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення, перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.

А тому, реалізація позивачем права на призначення пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, і у Законі №2262 і у Порядку №3- 1.

Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, установленій вказаним Порядком №3-1.

Отже, наведеними нормами чинного законодавства, а саме вказаним Порядком №3-1, визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.

Разом з тим, за встановлених у справі обставин позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення пенсії (через уповноважений структурний підрозділ), а тому вважають правомірною відмову у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У відповіді на відзив позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру».

05.09.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про переведення з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на пенсію по інвалідності згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII, додавши до неї копії наказів про звільнення з військової служби та виключення із списків особового складу частини, а також довідку Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022 про розмір мого грошового забезпечення за прирівняною посадою, на якій проходив військову службу позивач.

12 вересня 2025 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області №37529/03-16 позивачу відмовлено у переведенні з одного виду пенсії на інший. За результатами розгляду доданих до заяви документів встановлено, що при переході з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на пенсію по інвалідності на підставі Закону України №1058 зменшується розмір пенсії з 29 790, 07 грн до 9 478,00 грн, а тому прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії згідно заяви від 05.09.2025 №13026.

Не погоджуючись із такими діями позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В даному випадку, позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому здійснені переведення на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та Інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-1V).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №1058-1V законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною 1, 2 ст.10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі -Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ст.7 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Статтями 18, 19 Закону №2262-XII визначено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.

Пунктом «а» ст.20 Закону №2262-ХІІ визначено поняття особи з інвалідністю внаслідок війни, а саме при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно п.«а» ст.21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни І групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

Відповідно до п.3 розділу ІІ Порядку №3-1 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.

При переведенні з одного виду пенсії на інший особа може додатково подати документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку, підвищення та інші доплати).

Статтею 43 Закону №2262-ХП передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Як встановлено судом, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про переведення з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на пенсію по інвалідності згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII.

Водночас, до заяви долучив копії наказів про звільнення з військової служби та виключення із списків особового складу частини, а також довідку Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022 про розмір мого грошового забезпечення за прирівняною посадою, на якій проходив військову службу позивач.

Проте, Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області рішенням від 12 вересня 2025 року №37529/03-16 відмовило позивачу у переведенні з одного виду пенсії на інший.

Відмовляючи у переході з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на пенсію по інвалідності на пенсію по інвалідності згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII, відповідач мотивував свою відмову у переведенні з одного виду пенсії на пенсію згідно положень Закону України №1058, при цьому вказавши позивачу, що розмір його пенсії зменшується з 29 790, 07 грн до 9 478,00 грн, в той час як ОСОБА_1 у заяві від 05.09.2025 чітко висловив своє бажання перевестися на пенсію по інвалідності згідно Закону №2262-ХII.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд приймає до уваги ту обставину, що відповідачем не заперечується право позивача на отримання пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», про що безпосередньо вказано у відзиві на позовну заяву.

При цьому, право позивача на отримання даного виду пенсії також підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами.

Тобто, право ОСОБА_1 на отримання пенсії по інвалідності згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII є безспірним.

Також, суд звертає увагу на те, що при розгляді заяви позивача від 05.09.20254 ГУ ПФУ у Донецькій області, як підставу для відмови у переході з одного виду пенсії на інший послалося на можливе зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , в той час як у відзиві на позовну заяву вказало на недотримання позивачем Порядку звернення за призначенням пенсії, що свідчить про не обгрунтованість та протиправність дій ГУ ПФУ у Донецькій області.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Отже, чинним законодавством, передбачено, що за власним бажанням особа може змінити вид пенсії.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем ГУ ПФУ у Донецькій області протиправно відмовлено ОСОБА_1 в переведенні з пенсії, призначеної за вислугу років на підставі Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, а відтак спірне рішення є протиправним.

Враховуючи викладене, суд з метою ефективного захисту прав позивача, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право позивача на пенсійне забезпечення шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Донецькій області №37529/03-16 від 12.09.2025 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Оскільки, позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення її на інший вид пенсії 05.09.2025, то саме з цієї дати необхідно здійснити переведення на інший вид пенсії.

Крім того, оскільки розгляд заяви позивача здійснювало ГУ ПФУ у Донецькій області, відтак саме ГУ ПФУ у Донецькій області слід зобов'язати перевести ОСОБА_1 з пенсії, призначеної за вислугу років на підставі Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково у спосіб визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Донецькій області №37529/03-16 від 12.09.2025 щодо відмови в переведенні ОСОБА_1 з пенсії, призначеної за вислугу років на підставі Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, яку обчислити з розміру грошового забезпечення, зазначеного у Довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 05 вересня 2025 року перевести ОСОБА_1 з пенсії, призначеної за вислугу років на підставі Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII, яку обчислити з розміру грошового забезпечення, зазначеного у Довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області №37529/03-16 від 12.09.2025 щодо відмови в переведенні ОСОБА_1 з пенсії, призначеної за вислугу років на підставі Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, яку обчислити з розміру грошового забезпечення, зазначеного у Довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 05 вересня 2025 року перевести ОСОБА_1 з пенсії, призначеної за вислугу років на підставі Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, на пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII, яку обчислити з розміру грошового забезпечення, зазначеного у Довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №269 від 22.11.2022.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 6, код ЄДРПОУ 13358826).

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (49088, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 106, код ЄДРПОУ 13486010).

Суддя Ю.Ю. Сорока