Постанова від 30.10.2025 по справі 459/3342/24

Справа № 459/3342/24 Головуючий у 1 інстанції: Мельникович М. В.

Провадження № 22-ц/811/1882/25 Доповідач в 2 інстанції: Савуляк Р.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:

Головуючого судді: Савуляка Р.В.

суддів: Мікуш Ю.Р., Приколоти Т.І.

секретаря: Заяць Я.І.

з участю: представника ОСОБА_1 - Воляника В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шептицького міського суду Львівської області від 06 травня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Теплоенергомережа» (КП «Червоноградтеплокомуненерго») Шептицької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом Комунального підприємства «Теплоенергомережа» (КП «Червоноградтеплокомуненерго») Шептицької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позов мотивувала тим, що після смерті матері отримала у спадщину квартиру АДРЕСА_1 .

Вищезазначена квартира від'єднана від системи центрального теплопостачання, відтак не є споживачем послуг з центрального опалення, однак за період з 25 жовтня 2019 року по 15 листопада 2024 року за квартирою обліковується заборгованість в сумі 54 597,93 грн.

Комунальне підприємство «Червоноградтеплокомуненерго» безпідставно нараховувало плату за послугу теплопостачання, яка фактично не надавалася, що свідчить про неправомірність дій відповідача.

З наведених підстав просила заборонити КП «Червоноградтеплокомуненерго» вимагати в ОСОБА_1 , власниці квартири АДРЕСА_1 , здійснювати оплату за послуги з централізованого опалення.

Рішенням Шептицького міського суду Львівської області від 06 травня 2025 рокуу задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.

Рішення Шептицького міського суду Львівської області від 06 травня 2025 рокуоскаржила ОСОБА_1 .

В апеляційній скарзі покликається на те, що 07 листопада 2024 року вона набула у власність квартиру АДРЕСА_1 , в якій відсутнє централізоване опалення, однак КП «Червоноградтеплокомуненерго» безпідставно надсилає їй рахунки на оплату вартості комунальних послуг з теплопостачання, які їй фактично не надаються.

Просить рішення Шептицького міського суду Львівської області від 06 травня 2025 року скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким заборонити КП «Червоноградтеплокомуненерго» вимагати від неї оплату за ненадані послуги з теплопостачання в квартиру АДРЕСА_1 .

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на підтримання доводів апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи,законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право нас спадщину за заповітом, посвідченим 07 листопада 2024 року приватним нотаріусом Шептицького районного нотаріального округу Львівської області Вус В.В., зареєстрованим в реєстрі за № 2480.

Витягом з Державного реєстру речових прав № 402819736 від 07 листопада 2024 року підтверджується, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 07 листопада 2024 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на вищезазначену квартиру.

Листом від 20 листопада 2024 року № 2146 КП «Червоноградтеплокомуненерго» повідомило ОСОБА_1 про те, що станом на 01 листопада 2024 року за квартирою АДРЕСА_1 обліковується заборгованість в сумі 54597.93 грн, яка сформувалася за період з грудня 2019 року по жовтень 2024 року.

28 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернулася до КП «Червоноградтеплокомуненерго» із заявою, в якій просила виключити належну їй квартиру АДРЕСА_1 з абонентського списку споживачів тепла та анулювати незаконно нараховану заборгованість.

Листом від 03 грудня 2024 року № 2198 у відповідь на звернення ОСОБА_1 КП «Червоноградтеплокомуненерго» повідомило про те, що споживач не звільняється від оплати послуги у разі самовільного (без дотримання встановленої законодавством процедури) відключення квартири від системи централізованого теплопостачання.

Рішенням міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, оформленим протоколом засідання комісії від 25 вересня 2019 року, надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на відокремлення (відключення) квартири АДРЕСА_1 від системи (мережі) ЦО та ГВП.

Крім того, зазначеним рішенням гр. ОСОБА_3 зобов'язано одержати технічні умови на розроблення проекту відокремлення (відключення) квартири від системи (мережі) ЦО та ГВП в КП «Червонограджитлокомунсервіс» та КП «Червоноградтеплокомуненерго».

Згідно з актом № 2498 від 05 листопада 2021 року, складеним комісією КП «Червоноградтеплокомуненерго», на час перевірки виявлено самовільно відключені нагрівальні прилади, квартира від'єдна від централізованого опалення власником квартири відповідно до витягу міжвідомчої комісії від 25 жовтня 2019 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 , вважала неправомірним нарахування заборгованості, оскільки квартира АДРЕСА_1 від'єднана від централізованого опалення, а відтак вона не є споживачем комунальних послуг з теплопостачання.

Частиною 3 статті 13 Конституції України передбачено, що власність зобов'язує.

Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 322 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 162 ЖК України плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 9 листопада 2017 року.

Стаття 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 9 листопада 2017 року визначає перелік комунальних послуг.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 9 листопада 2017 року до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 9 листопада 2017 року, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 9 листопада 2017 року споживач має право на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулювалося Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, (далі - Порядок № 4), чинним на час звернення ОСОБА_4 із заявою про відключення від мереж централізованого опалення і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

Порядком №4 передбачено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

У п.п. 2.3-2.7 Порядку №4 визначено, що отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення виконуються у міжопалювальний період. По закінченні робіт складається акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України № 169 від 26 липня 2019 року затверджено Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (Порядок № 169).

Відповідно до п. 1 розділу III Порядку № 169 власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Відповідно до п. 3 розділу III Порядку № 169 для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (п. 4 розділу III Порядку № 169).

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника (п. 5 розділу III Порядку № 169).

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів (п. 6 розділу III Порядку № 169).

Згідно з п. 7 розділу III Порядку № 169 для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил.

Відповідно до п. 8 розділу III Порядку № 169 відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється у міжопалювальний період не пізніше ніж 01 жовтня у спосіб, що не перешкоджає постачанню теплової енергії та гарячої води до інших квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаних до ЦО та ГВП. Усі витрати, пов'язані з відокремленням (відключенням) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, здійснюються за рахунок власника.

Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб'єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, з обов'язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання (п. 9 розділу III Порядку № 169).

Пунктом 13 розділу III Порядку № 169 передбачено, що після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб'єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу. Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб'єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу. Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.

Єдиною законною підставою для відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення є відповідний акт постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. Інших підстав чинним законодавством України не передбачено.

Такий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 08 липня 2020 року в справі № 554/946/18.

Разом з тим, акту за участю теплопостачальної організації, затвердженого на черговому засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, який є завершальним етапом проходження встановленої законодавством процедури відключення від мереж централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , відповідачем не надано, що свідчить про самовільне відключення квартири від мереж централізованого опалення.

Крім того, в позовній заяві позивач визнає, що квартира АДРЕСА_1 самовільно від'єднана від системи централізованого опалення її матір'ю, яка була попереднім власником квартири.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання.

Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року у справі №6-1192цс15, постановах Верховного Суду від 02 березня 2018 року у справі № 915/89/16, від 25 вересня 2019 року у справі № 522/401/15-ц та від 12 березня 2021 року у справі № 487/955/18.

Отже, звертаючись з позовними вимогами, ОСОБА_1 не надала належних та допустимих доказів на підтвердження дотримання процедури відключення належної їй квартири від мереж централізованого опалення та наявності підстав для звільнення від оплати за послуги з теплопостачання.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.4

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Згідно норм ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Судом правильно встановлено фактичні обставини справи, вірно застосовано матеріальний закон та дотримано процедуру розгляду справи, встановлену ЦПК України, постановлено справедливе судове рішення, тому підстав для його зміни чи скасування колегія суддів не убачає.

Керуючись ст.ст. 367, 368, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст.ст. 375, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Шептицького міського суду Львівської області від 06 травня 2025 року- залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Повний текст постанови складено 10 листопада 2025 року.

Головуючий: Савуляк Р.В.

Судді: Мікуш Ю.Р.

Приколота Т.І.