06.11.2025 Справа №607/23043/25 Провадження №1-кс/607/6558/2025
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_6 , погодженого прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12025210000000596 від 24.07.2025 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Олишківці Збаразького району, Тернопільської області, українки, громадянки України, що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, що працює на посаді начальника земельного відділу Збаразької міської ради, одруженої, раніше не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , за погодженням із прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_3 у рамках кримінального провадження за №12025210000000596 від 24.07.2025звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 60 560 гривень підозрюваній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування клопотання сторона обвинувачення вказує на те, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, а також існують ризики, передбачені ч.ч.1, 3, 4, 5 ст.177 КПК України, а саме: переховуватися від органу досудового слідства та суду; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється, а тому просить клопотання задовольнити.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала із викладених у ньому підстав та просила його задовольнити.
Підозрювана ОСОБА_4 у судовому засіданні повідомила, що копія клопотання їй вручена, суть підозри їй зрозуміла, щодо задоволення клопотання заперечила.
Захисник - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні вказав, що підозра є необґрунтованою, також, прокурор не довів існування ризиків, про які вказано у клопотанні. Також, вказав на те, що підозрювана офіційно працевлаштована, раніше не судима, має міцні соціальні зв'язки, постійне місце проживання, одружена, сприяє досудовому розслідуванню та немає наміру ухилятись від слідства і суду. Просив застосувати щодо підозрюваної запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, вивчивши клопотання, додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Слідчий суддя установив, що у провадженні СУ ГУНП в Тернопільській області, перебувають матеріали кримінального провадження №12025210000000596 від 24.07.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Правоохоронними органами ставиться у провину підозрюваній ОСОБА_4 вчинення нею кримінального правопорушення за наступних обставин. Досудовим розслідуванням установлено, що 22.12.2014 між Головним управлінням Держземагентства у Тернопільській області (Орендодавець) на підставі п.4 ст.122 Земельного кодексу України та Положення про Головне управління Держземагентства у Тернопільській області, затвердженого наказом Держземагентства України від 05.06.2013 №243, в особі начальника Головного управління Держземагентства у Тернопільській області ОСОБА_7 , з одного боку та Орендарем - фізичними особами-підприємцями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 укладено договір №187-СГ, відповідно до п.1 якого, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,0493 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу), яка розташована за межами населеного пункту на території Залужанської сільської ради Збаразького району Тернопільської області. Відповідно до п.2 Договору, передається в оренду земельна ділянка площею 1,0493 га, у тому числі 1,0493 га угіддя - землі промисловості, кадастровий номер 6122483000:01:002:0628 із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) під господарськими будівлями та дворами.
п.4 Договору №187-СГ визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на базовий (звітний) період становить 21 030,91 грн, що встановлюється з урахуванням нормативної грошової оцінки ріллі по області, яка складає 20 042,81 гривень. Розділом «Орендна плата» (п.8 Договору) встановлено, що орендна плата вноситься виключно у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий (звітний період), яка застосовується з урахуванням коефіцієнта індексації відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно до п.7 договору №187-СГ передбачено, що орендар має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). У цьому разі він зобов'язаний повідомити про це Орендодавця не пізніше ніж за 30 календарних днів до спливу строку договору з поданням проекту додаткової угоди. У випадку, якщо орендар продовжує користуватись земельною ділянкою по закінченню строку договору і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення Орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. п.9 Договору №187-СГ встановлено, що «у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства до застосування для розрахунку орендної плати підлягає нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки чинна на початок поточного бюджетного періоду (календарного року) без внесення змін та доповнення до даного Договору».
Відповідно до п.26 Договору №187-СГ, Орендодавець зобов'язаний інформувати орендаря про зміни нормативної грошової оцінки земель.
На момент укладання Договору №187-СГ земельна ділянка перебувала у державній власності, обліковувалась в землях запасу, розташованих за межами населеного пункту (с. Ліски) Залужанської сільської ради, і повноваження щодо її передачі у власність та/або користування належали Головному управлінню Держземагенства у Тернопільській області (пункт 4 статті 122 Земельного кодексу України).
У зв'язку із затвердженням і введенням в дію Генерального плану с. Ліски Збаразького району Тернопільської області, земельна ділянка введена в межі населеного пункту та Рішенням 29 сесії 7 скликання Залужанської сільської ради від 14.07.2019 №1205 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Ліски, яка введена в дію з 01.01.2020.
Рішенням 2 сесії 8 скликання №VІІІ/2/9 від 15.12.2020 Збаразької міської ради Тернопільської області прийнято рішення почати процедуру реорганізації (припинення) юридичних осіб шляхом приєднання до Збаразької міської ради (код ЄДРПОУ 04058404), в тому числі Залужанської сільської ради (код ЄДРПОУ 043920072, адреса: Україна, 47306, Тернопільська обл., Збаразький р-н, село Залужжя). Відповідно до п.2 вказаного рішення, Збаразька міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Залужанської сільської ради.
Законом України від 28 квітня 2021 року №1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» внесено зміни до розділу Х (перехідні положення) Земельного кодексу України та доповнено пунктом 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Таким чином, з 27.05.2021 Збаразька міська рада в силу закону набула у комунальну власність земельну ділянку із кадастровим номером 6122483000:01:002:0628.
Відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI зі змінами та доповненнями, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулись зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Форма Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.09.2015 №783 «Про затвердження форм Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності».
Відповідно до ст.289 Податкового кодексу України (Стаття 289 із змінами, внесеними згідно із Законами № 5083-VI від 05.07.2012, № 71-VIII від 28.12.2014, № 1797-VIII від 21.12.2016, № 466-IX від 16.01.2020; в редакції Закону № 1914-IX від 30.11.2021), для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру коефіцієнт індексації земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за 2023 рік встановлено на рівні 1,051, за 2022 - 1,15, за 2021 - 1,1. Таким чином, виходячи із розробленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та коефіцієнта індексації земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6122483000:01:002:0628 у 2024 році становить 2 065 756,91 гривень та у 2023 році 1 965 515,61 грн.
Відповідно до Розпорядження №138 від 02.10.2006 Збаразького міського голови, на посаду начальника відділу містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради в порядку переведення з посади спеціаліста І-ї категорії - землевпорядника призначено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням №1922 від 12.02.2010 двадцять третьої сесії п'ятого скликання Збаразької міської ради затверджено положення про відділи міської ради. Відповідно до положення про відділ містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради затвердженого рішенням сесії міської ради від 12.02.2010, відділ містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» утворюється радою, є підзвітним та підконтрольним раді, підпорядкованим її виконавчому комітету, міському голові. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Указами Президента, Постанова ми Верховної ради України та Кабінету Міністрів України, нормативними актами Державного Комітету України з будівництва та архітектури, рішеннями міської ради та виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, іншими нормативними актами та цим положенням. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою відповідно до чинного законодавства.
До завдань і повноважень відділу входить проведення державної політики в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля на підвідомчій міській раді території; розробляє та забезпечує виконання затверджених в установленому Законом порядку програм раціонального використання земель, що перебувають у комунальній власності; бере участь у розробці і погодженні перспективних програм використання земель, які перебувають у комунальній власності, забезпечує реалізацію громадянами, юридичними особами територіальної громади міста створення рівних можливостей в набутті права власності на земельні ділянки та права користування землею, в тому числі здійснення підприємницької діяльності.
Відповідно до п.1.1. посадової інструкції начальника відділу містобудування та земельних відносин м.Збаража, затвердженої міським головою 03.10.2006, начальник відділу проводить державну політику в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля на підвідомчій міській раді території; здійснює свою діяльність по впровадженню в життя рішень міської ради, її виконавчого комітету, головного управління земельних ресурсів, керуючись при цьому діючим законодавством і нормативними актами (п.1.2. Інструкції). Відповідно до розділу 3 посадової інструкції, до функціональних обов'язків начальника відділу містобудування та земельних відносин входить участь у розробці і погодженні перспективних програм використання земель.
Рішенням №VIII/22/30 від 26.04.2023 двадцять другої сесії восьмого скликання Збаразької міської ради, назву відділу містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради змінено на земельний відділ Збаразької міської ради, та затверджено положення про відділ. Розпорядженням голови Збаразької міської ради №160-ос від 01.05.2023, ОСОБА_4 в порядку переведення призначено на посаду начальника земельного відділу Збаразької міської ради з 02 травня 2023 року.
Відповідно до п.1 розділу 1 Положення про відділ містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради (далі відділ), є структурним підрозділом Збаразької міської ради, утворюється міською радою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відділ у своїй діяльності користується Конституцією України та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями Збаразької міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням та іншими нормативними актами (п.3 розділу 1 Положення).
Відповідно до розділу 3 Положення, завданнями відділу є: 1.??? Забезпечення реалізації повноважень Збаразької міської ради у галузі земельних відносин відповідно до законодавства України (п.1). ???Організація та здійснення землеустрою, обліку земель, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності, регулювання земельних відносин щодо володіння, користування та розпорядження землями в межах Збаразької міської територіальної громади (п.2). ???Організація та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у порядку, встановленому законом на території Збаразької міської територіально громади (п.3). ???Здійснення ефективного управління землями комунальної власності територіально громади (п.4).
Відповідно до розділу 4 Положення відділ відповідно до покладених на нього завдань: бере участь у підготовці тa прийнятті регуляторних актів (встановлення ставок податків та ін.) (п.4); 5. Веде банк даних договорів оренди (продажу) земельних ділянок, укладених з міською радою, проводить аналітичну роботу з питань, пов?язаних з строками користування земельними ділянками та повнотою надходження коштів від користувачів, здійснює підготовку договорів оренди землі та додаткових угод до них (п.5).
Відповідно до п.2 розділу 6 Положення, відділ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою відповідно до норм чинного законодавства. Відповідно до п.3 розділу 6 Положення, ???начальник Відділу: - здійснює керівництво діяльністю Відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Відділ завдань (функцій); ??вносить пропозиції щодо розгляду на засіданнях виконавчого комітету міської ради, сесіях міської ради питань, що належать до компетенції Відділу, бере участь у їх засіданнях; ??вносить пропозиції міському голові щодо застосування заходів дисциплінарних стягнень щодо працівників Відділу; забезпечує у межах своєї компетенції контроль за станом справ у сфері діяльності Відділу, вживає заходів до його поліпшення; вносить пропозиції міському голові щодо структури і штату працівників Відділу; ??розробляє посадові інструкції працівників Відділу та розподіляє обов?язки між ними, визначає функції та ступінь відповідальності працівників Відділу; ?планує роботу Відділу, вносить пропозиці до планів роботи виконавчого комітету міської ради; представляє Відділ у відносинах з виконавчими органами міської ради, місцевими органами виконавчої влади, іншими органами місцевого самоврядування, підприсмствами, установами, організаціями та об?єднаннями громадян; здійснює інші повноваження, передбачені законодавством та положенням про Відділ.
Відповідно до п.1 розділу 7 Положення, ???Всю повноту відповідальності за належне та своєчасне виконання покладених цим Положенням на Відділ завдань функцій несе начальник Відділу.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Повноваження у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження:
1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів;
б) делеговані повноваження:
3) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів (Підпункт 3 пункту "б" частини першої статті 33 в редакції Закону № 1377-IV від 11.12.2003)
5) вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом;
8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою ( Підпункт 9 пункту "б" частини першої статті 33 в редакції Закону № 1377-IV від 11.12.2003);
10) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом (Підпункт 10 пункту "б" частини першої статті 33 в редакції Законів № 1377-IV від 11.12.2003, № 1423-IX від 28.04.2021);
15) надання податковим органам у строки та в порядку, встановлені Податковим кодексом України, інформації щодо власників та користувачів, у тому числі на правах оренди (суборенди), емфітевзису, земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території відповідної сільської, селищної, міської ради, ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, а також іншої інформації, визначеної Податковим кодексом України ( Пункт "б" частини першої статті 33 доповнено пунктом 15 згідно із Законом № 465-IX від 16.01.2020; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1914-IX від 30.11.2021);
Відповідно до ч.1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Таким чином, відділ містобудування та земельних відносин, а також земельний відділ є виконавчим органом ради та виконує обов'язки в галузі земельних відносин, які належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , з 02.10.2006 будучи начальником відділу містобудування та земельних відносин Збаразької міської та з 02.05.2023 начальником Земельного відділу Збаразької міської ради, постійно обіймала в органах місцевого самоврядування посаду, на якій виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій, а також будучи наділена такими функціями законом, відповідно до ст.18 КК України була службовою особою, та в період з 01.01.2023 по 24.01.2024 неналежно виконала свої службові обов'язки, що виразилось у неналежному виконанні вимог п.228.1 ст.288 Податкового кодексу України в частині подання інформацію про чинну нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 6122483000:01:002:0628, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом інтересам юридичної особи - Збаразької міської ради за наступних обставин.
ОСОБА_4 , перебуваючи у невстановленому органом досудового розслідування місці та за невстановлених обставин, в період з 01.01.2023 року по 24.01.2024 року, діючи із злочинною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була та могла їх передбачити, маючи реальну можливість виконати належним чином, проте неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись ст.ст.11, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.8 та п.28 Договору №187-СГ, п.288.1 ст.288 та ст.289 Податкового кодексу України, наказу Міністерства фінансів України від 17.09.2015 №783, положення про відділ містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради затвердженого рішенням від 12.02.2010 №1922, п.3 розділу 1, пп1-4 розділу 3, п.5 розділу 4, п.3 розділу 6 Положення про відділ містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради затвердженого рішенням від 26.04.2023 №VІІІ/22/30, а саме неналежно здійснюючи керівництво діяльністю Відділу, який відповідно до ч.1 ст.11 Закону України про місцеве самоврядування в Україні» є виконавчим органом ради до відання якого входять повноваження у сфері регулювання земельних відносин, несучи відповідно до п.3 розділу 6 Положення персональну відповідальність за виконання покладених на Відділ завдань (функцій), не забезпечила виконання обов'язку закріпленого пп.15 п. «б» частини 1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, в частині забезпечення до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулись зазначені зміни за Формою затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 17.09.2015 №783, внаслідок чого 30.01.2023 до ГУ ДПС у Тернопільській області подано неправдиву інформацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 612248300:01:002:0628 в сумі 21 030,92 грн, при тому що станом на 30.01.2023 фактична нормативно грошова оцінка такої ділянки становила 1 965 515,61 грн., та 24.01.2024 до ГУ ДПС у Тернопільській області подано неправдиву інформацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 612248300:01:002:0628 в сумі 21 030,92 грн, при тому що станом на 24.01.2024 фактична нормативно грошова оцінка такої ділянки становила 2 065 756,91 грн.
Враховуючи ставку орендної плати 5%, передбачену п.8 Договору №187-СГ, до сплати орендарями, з врахування індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 6122483000:01:002:0628, у 2023 році підлягала до сплати орендна плата в загальній сумі 98 275,78 грн та у 2024 році в загальній сумі 103 287,85 гривень.
В подальшому, в результаті подання неактуальної інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 612248300:01:002:0628, за період з 01.01.2023 по 31.12.2024 орендарями до бюджету Збаразької міської ради сплачено орендну плату за користування земельною ділянкою кадастровий номер 612248300:01:002:0628 в загальній сумі 5 245,33 грн, хоча підлягало до нарахування і сплати в загальній сумі 201 563,63 грн, внаслідок чого бюджетом Збаразької міської ради недоотримано грошових коштів в загальній сумі 196 318,3 грн, що спричинило матеріальні збитки на вказану суму.
Отже, у результаті неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них Збаразькій міській раді спричинено матеріальні збитки на загальну суму 196 318,3 грн. (сто дев'яності шість тисяч триста вісімнадцять гривень тридцять копійок), які у сто і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до примітки 3 до ст. 364 КК України є істотною шкодою.
31 жовтня 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, а саме у неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом інтересам окремих юридичних осіб.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні даного кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: актом №131920-22/3 від 12.02.20225 ревізії фінансово-господарської діяльності Збаразької міської ради за період з 01.01.2021 по 30.09.2024; посадовою інструкцією начальника земельного відділу Збаразької міської ради від 01.05.2023; висновком експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи №286/25-22 від 17.06.2025; протоколами допиту свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 від 02.10.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 27.10.2025; розпорядженням №138 від 02.10.2006 Збаразького міського голови «Про призначення ОСОБА_4 на посаду начальника відділу містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради»; розпорядженням №160-ос від 01.05.2023 голови Збаразької міської ради «Про переведення ОСОБА_4 »; положенням про відділ містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради, затвердженого рішенням сесії міської ради від 12.02.2010 №1922; положенням про відділ містобудування та земельних відносин Збаразької міської ради, затвердженого рішенням сесії міської ради від 26.04.2023 №VIII/22/30; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
На думку слідчого судді зазначені дані у сукупності з відомостями, викладеними у дослідженому під час судового засідання повідомленні про підозру, вважаються переконливими для слідчого судді в тому, що відповідне кримінальне правопорушення могло бути вчинено, а надані слідчим до клопотання матеріали в достатній мірі вказують на можливість вчинення підозрюваною ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.
Ухвалюючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які наведені у клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах.
Водночас слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» (рішення № 14310/88 від 23 жовтня 1994 року) суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Покликання в судовому засіданні захисника на необґрунтованість підозри, відсутність доказів, які б вказували про вчинення ОСОБА_4 інкримінованого їй кримінального правопорушення спростовані матеріалами клопотання, наданими і дослідженими в судовому засіданні, обґрунтуваннями прокурора щодо їх зібрання та допустимості згідно вимог КПК України.
В свою чергу, підозрюваною та її захисником не наведено обставин, які б очевидно та беззаперечно вказували на непричетність ОСОБА_4 до злочину, у вчиненні якого їй повідомлено про підозру або необґрунтованість повідомленої підозри, а тому на цій стадії досудового розслідування відсутні підстави вважати, що повідомлення про підозру є вочевидь необґрунтованим, відтак, доводи сторони захисту про необґрунтованість підозри слідчий суддя вважає передчасними.
Дослідивши обставини вчинення зазначеного кримінального правопорушення, не вирішуючи питання про доведеність вини, виходячи лише з фактичних обставин, які містяться в поданих та досліджених в судовому засіданні матеріалах, слідчий суддя переконався в тому, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України.
Санкція ч. 1 ст. 367 КК України передбачає покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, що відповідно до ст. 12 КК України є нетяжким злочином.
В силу частини 1 статті 182 КПК України, застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді.
За результатами розгляду клопотання, слідчий суддя вважає, що оглянутими матеріалами та прокурором у судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 5 ч.1 ст. 177 КПК України. На думку слідчого судді, ризик переховуватися від органів досудового розслідування та суду підтверджений тим, що хоча злочин, який інкримінується ОСОБА_4 , є нетяжким, однак, передбачає можливість призначення покарання у виді обмеження волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваної переховуватись від органів досудового розслідування та суду.
Слідчий суддя враховує правову позицію ЄСПЛ, викладену у рішенні по справах «Москаленко проти України» від 20.05.2010 року, «W проти Швейцарії» від 26.01.1993 року, де Суд вказав, що врахування тяжкості злочину має свій раціональний зміст, оскільки вона свідчить про ступінь суспільної небезпечності цієї особи та дозволяє спрогнозувати з достатньо високим ступенем імовірності її поведінку, беручи до уваги, що майбутнє покарання за тяжкий злочин підвищує ризик того, що підозрюваний може ухилитись від суду.
Крім того, ОСОБА_4 безпосередньо відомо місце роботи та місце проживання свідків у кримінальному провадженні та номери мобільних телефонів останніх через те, що більша частина з яких являється працівниками Збаразької міської ради, у зв'язку із чим, підозрювана може впливати на них, чинити відповідний тиск, шляхом погрози остання може схиляти їх до дачі неправдивих показів на свою користь, відмови від участі у кримінальному провадженні, що може негативно вплинути на хід досудового розслідування.
Слід також врахувати, що згідно зі ст.ст. 7, 23 КПК України однією з загальних засад кримінального провадження є безпосередність дослідження показань, речей і документів, можливість настання для кримінального провадження негативних наслідків через вплив на свідків зберігається до моменту усного отримання судом їх показань під час судового розгляду і не може бути усунута шляхом їх допиту під час досудового розслідування.
Разом з тим, ризики перешкоджати кримінальному провадженню іншим шляхом та можливість продовження підозрюваною протиправної діяльності та вчиняти інші кримінальні правопорушення, пов'язані з регулюванням земельних відносин жодним чином не обґрунтовані слідчим та прокурором, відтак слідчий суддя вважає їх недоведеними і не бере до уваги.
Як вказано у ч. 3 ст. 176 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м'яким запобіжним заходом є особисте зобов'язання, а найбільш суворим - тримання під вартою.
Частиною 4 ст. 194 КПК України встановлено, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Щодо можливості застосування більш м'яких запобіжних заходів, які зможуть запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Більш м'якими запобіжними заходами, у порівнянні із заставою є 1) особисте зобов'язання; 2) особиста порука.
Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання ризикам, передбаченим статтею 177 КПК, на будь-якій стадії кримінального провадження, тобто як на стадії досудового розслідування, так і на стадії судового провадження.
В клопотанні сторона обвинувачення просить застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді застави в розмірі двадцяти прожиткових мінімуми доходів громадян, що становить 60560 грн., зазначивши, що інші, більш м'які запобіжні заходи не забезпечать можливості запобігти існуючим ризикам.
При обранні запобіжного заходу враховуються всі обставини, визначені в ст. 178 КПК України, в тому числі вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній ОСОБА_4 у разі визнання її винуватою у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого вона підозрюється; вік та стан здоров'я підозрюваної; міцність соціальних зв'язків підозрюваної; розмір майнової шкоди.
Зважаючи на викладені обставини, слідчий суддя бере до уваги дані про особу підозрюваної, що вона раніше не судима, має міцні соціальні зв'язки, постійне місце проживання, її сімейний стан, яка офіційно працевлаштована, обставин та характеру вчиненого злочину, який є злочином невеликої тяжкості, проте завдав істотної шкоди охоронюваним законом інтересам окремої юридичної особи, на підставі чого приходить до висновку, що стороною обвинувачення не доведено, що більш м'який запобіжний захід не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної і виконання нею процесуальних обов'язків.
Відтак, враховуючи, що прокурором доведено існування обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також з огляду на існування можливості запобігти вказаним ризикам шляхом застосування більш м'якого запобіжного заходу, ніж у виді застави, на підставі ч.ч. 2, 4 ст. 194 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
На думку слідчого судді запобігти існуючим ризикам можливо шляхом застосування щодо підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, з покладенням на підозрювану деяких обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
На переконання слідчого судді, застосування щодо підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, є співрозмірним існуючим ризикам, відповідає її особі, та тяжкості кримінального правопорушення, буде необхідним та достатнім для забезпечення виконання підозрюваною процесуальних обов'язків і таким, що не суперечить вимогам ст. ст. 178, 179 КПК України.
За таких обставин клопотання сторони обвинувачення підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст.177, 178, 179, 182, 184, 186, 193, 194, 196, 197, 205, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання сторони обвинувачення - задовольнити частково.
Застосувати щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_4 обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України, а саме:
- прибувати за першим викликом до слідчого, прокурора або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-здати на зберігання до Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області свій паспорт громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що мають право на виїзд з України та в'їзд до України.
Повідомити підозрюваному ОСОБА_4 письмово під розпис покладені на неї обов'язки та роз'яснити, що у разі невиконання покладених на неї обов'язків до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Встановити строк дії покладених на підозрювану ОСОБА_4 обов'язків до 29 грудня 2025 року включно.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у вказаному кримінальному провадженні.
Копію ухвали негайно після її оголошення вручити підозрюваній ОСОБА_4 , прокурору.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а для особи, яка перебуває під вартою, строк подання апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1