Постанова від 13.11.2025 по справі 606/1548/23

Справа № 606/1548/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року м. Теребовля

Суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Марціцка І.Б., розглянувши подання начальника Тернопільського РС №5 філії Державної установи «Центр пробації» в Тернопільській області Василини КРАВЧУК щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови суду у виді суспільно-корисних робіт, накладеного постановою Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 22.08.2023 (справа №606/1548/23) на ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Начальник Тернопільського РС №5 філії Державної установи «Центр пробації» в Тернопільській області Василина Кравчук звернулася до суду із поданням щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови щодо ОСОБА_1 вирішити питання щодо виконання постанови у зв'язку із наявністю обставин, які унеможливлюють виконання адміністративного стягнення, відповідно до ст. 304 КУпАП.

Подання мотивовано тим, що постановою Теребовлянського районного суду від 22.08.2023 (справа №606/1548/23) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк - 120 (сто двадцять) годин. Оскільки під час виконання вказаної постанови суду вжитими органом пробації заходами не вдалось встановити місце перебування порушника ОСОБА_1 , тому це унеможливлює виконання адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт. Просить суд вирішити питання, пов'язане з виконанням постанови Теребовлянського районного суду від 22.08.2023.

У судове засідання представник Тернопільського районного сектору №5 філії Державної установи «Центр пробації» у Тернопільській області не з"явилась, подала заяву про розгляд клопотання за її відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов висновку, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Теребовлянського районного суду від 22.08.2023 (справа №606/1548/23) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк - 120 (сто двадцять) годин.

Згідно із ст.298 КУпАП постановапро накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Відповідно до ст.325-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.

Статтею 325-3 КУпАП передбачено, що на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.

Окрім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19 березня 2013 року, яким затверджено Порядок виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі Порядок).

Так, згідно із розділом 11 Порядку виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запит (додаток1) до органів місцевого самоврядування щодо визначення видів суспільно корисних робіт та переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть такі роботи.

Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні постанов суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, передбачені розділом ХІІ Порядку.

Відповідно до п.12.1 Порядку при виконанні постанов суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники відбувають суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт; надсилання матеріалів до органів поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389-2 Кримінального кодексу України стосовно порушників, які злісно ухиляються від відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.

Умови виконання постанов суду про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІІ Порядку.

Відповідно до розділу ХІІІ «Умови виконання постанов суду про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт» Порядку підставою для виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт є постанова суду, яка набрала законної сили (п.13.1.). Протягом десяти робочих днів з дня отримання постанови суду порушник повинен приступити до відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, крім випадків, коли цьому перешкоджають поважні причини (хвороба, відрядження, неотримання виклику тощо) (п. 13.3.). У триденний строк уповноважений орган з питань пробації надсилає до суду, який виніс постанову, повідомлення про прийняття постанови суду до виконання (п.13.5.). Після отримання постанови суду порушнику надсилається виклик до уповноваженого органу з питань пробації (п.13.9.). Якщо у призначений день порушник не з'явився за викликом до уповноваженого органу з питань пробації, на наступний день уповноважений орган з питань пробації надсилає повторний виклик. Якщо порушник не з'явився до уповноваженого органу з питань пробації після двох викликів, уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до відповідного органу реєстрації, органу державної виконавчої служби, органу поліції з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання (п. 13.10.). Якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме або наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови (13.13.). Згідно із п.13.14 Порядку усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.

За приписами ст.304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Як вбачається з долучених до подання матеріалів органом пробації дійсно встановлено, що місце проживання ОСОБА_1 не відоме, проте не було вжито повного комплексу заходів по встановленню місця знаходження ОСОБА_1 .

А саме, органом з питань пробації не з"ясовано чи громадянин ОСОБА_1 за період з 22.08.2023 року: - не перебуває в ДУ «Чортківська УВП (№ 26)» ; - не утримувався в ізоляторах тимчасового тримання ГУНП в Тернопільській області; - не звертався за лікуванням у КНП «ТОМЦСНЗ» ТОР; чи не перебував на стаціонарному лікуванні в КНП «ТОКПЛ» ТОР; - чи не перебував на лікуванні в КНП «Міська комунальна лікарня № 2» ТМР ; чи не звертався по медичну допомогу у КНП «Тернопільська комунальна лікарня № 2» по медичну допомогу; - чи не перебував та за медичною допомогою не звертався в КНП «Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер» ТОР; - чи не звертався та на амбулаторному лікуванні не перебувавв КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» ; - чи не перебував на стаціонарному лікуванні і за медичною допомогою не звертався у КНП «ТМКЛШД» в травмпункті ; чи до громадянина ОСОБА_1 викликів не зареєстровано КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР; чи неперебував на стаціонарному лікуванні і за медичною допомогою не звертався в КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» ТОР; - чи не перебуав в КНП «Тернопільський регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр» ТОР; - чи не пербував на стаціонарному та амбулаторному лікуванні КНП «Тернопільський клінічний онкологічний диспансер» ТОР ; - чи у період з 22.08.2023 Тернопільським обласним бюро судово-медичної експертизи судово-медична експертиза громадянина не проводилася.

Суд зауважує, що постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. За невиконання судового рішення передбачена юридична відповідальність.

Крім того, здійснюючи функцію правосуддя, суд не може перебирати на себе не властиву йому функцію обвинувачення, в т.ч. щодо вирішення питання про притягнення винних осіб у невиконанні судового рішення (постанови про накладення адміністративного стягнення) до юридичної відповідальності.

Отже, невжиття органом пробації усіх можливих заходів по встановленні місця знаходження ОСОБА_1 позбавляє суд можливості розглянути клопотання та вирішити питання, пов'язане з подальшим виконанням постанови, у зв'язку з чим суд вважає, що клопотання є необґрунтованим та не підлягає до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.302, 304, 305, 325-1, 325-2, 325-3, 325-4 КУпАП, Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженим наказом МЮУ №474/5 від 19.03.2013, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання начальника Тернопільського РС №5 філії Державної установи «Центр пробації» в Тернопільській області Василини КРАВЧУК щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови суду у виді суспільно-корисних робіт, накладеного постановою Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 22.08.2023 (справа №606/1548/23) на ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з дня її винесення через Теребовлянський районний суд Тернопільської області до Тернопільського апеляційного суду.

Суддя І.Б. Марціцка