Справа № 603/585/25
Провадження №2-о/603/43/2025
13 листопада 2025 року м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Гудкової Ю. Г.,
секретар судового засідання Лучкович Н. В.,
за участі представника заявника - адвоката Андрусенка І. Я. (у режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Бучацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Андрусенко І. Я., звернулася до суду із заявою, у якій згідно із заявою про виправлення описки, просить встановити факт смерті її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у с-щі Лазурне Скадовського району Херсонської області.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що вона разом із чоловіком, сином, матір'ю та свекром проживала за вищевказаною адресою. 24.02.2022 року внаслідок широкомасштабної військової агресії Російської Федерації в Україні введено режим воєнного стану, а вся територія Скадовського району Херсонської області була окупована Російською Федерацією. У липні 2022 року її мати ОСОБА_2 отримала крововилив, а ІНФОРМАЦІЯ_2 вона померла за місцем проживання у с-щі Лазурне. Похована ОСОБА_2 у с. Долматівка Скадовського району Херсонської області, у якому вона народилася. Про смерть ОСОБА_2 органи (посадові особи) окупаційної влади склали актовий запис про смерть та видали відповідне свідоцтво. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України необхідне їй для державної реєстрації смерті матері, отримання свідоцтва про її смерть встановленого законом зразка, а також має значення для реалізації її майнових прав як спадкоємця ОСОБА_2 . З огляду на наведені обставини просить заяву задовольнити.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, у попередньому судовому підтримала заяву та просила встановити факт смерті її матері на тимчасово окупованій території України
Представник заявника - адвокат Андрусенко І. Я. у судовому засіданні підтримав вищевказану заяву з мотивів, викладених у ній, та просив задовольнити заяву ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи Бучацького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України не з'явився у судове засідання, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд установив такі обставини.
Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 14.02.1973 року ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 . Її батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Як видно зі змісту витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00053982909 від 04.10.2025 року, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 уклали шлюб 16.07.1993 року. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_3 змінила прізвище « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
07.11.2000 року ОСОБА_8 та ОСОБА_9 одружилися, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 від 07.11.2000 року. Після одруження заявник змінила прізвище « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_10 ».
Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6111-5003784786 від 26.08.2025 року ОСОБА_1 зареєстрована у АДРЕСА_1 , проте фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
29.09.2022 року Сімферопольський районний відділ ЗАГС № 2 Департаменту ЗАГС Міністерства юстиції Республіки Крим видав свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , згідно з яким мати заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Долматівка Голопристанського району Херсонської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с-щі Лазурне Скадовського району Херсонської області.
До заяви ОСОБА_1 також долучено фотознімок з місця поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_11 надала показання, що вона проживала по сусідству з ОСОБА_1 у с-щі Лазурне Скадовського району Херсонської області. Свідок зазначила, що ОСОБА_1 разом із сином, чоловіком та матір'ю проживала на АДРЕСА_1 . Також свідок повідомила, що ОСОБА_2 хворіла, у зв'язку з чим померла у 2022 році, і вона була присутня на її похороні.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, вважає, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до приписів ч. ч. 1, 3 ст. 49 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону (ч. 4 ст. 49 ЦК України).
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням та припиненням їхньої дії врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон № 2398-VI від 01.07.2010 року).
Так, згідно з ч. 1 ст. 17 Закону № 2398-VI від 01.07.2010 року державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.
Так, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
У постанові від 27.09.2021 року у справі № 756/8168/21 Верховний Суд вказав, що заява про встановлення факту смерті може бути подана до будь-якого суду України за межами тимчасово окупованої території, незалежно від місця проживання заявника (частина перша статті 317 ЦПК). При цьому положення статті 317 ЦПК України не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.
У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022від 24.02.2022 року, затвердженого Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року, на території України введено воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 року строком на 30 діб, який надалі неодноразово продовжувався, востаннє - Указом Президента України № 793/2025 від 20.10.2025 року строком на 90 діб з 05 год 30 хв 05.11.2025 року.
Зі змісту Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 року, видно, що вся територія Скадовського району Херсонської області з 24.02.2022 року тимчасово окупована Російською Федерацією.
Селище Лазурне є адміністративним центом Лазурненської селищної громади Скадовського району Херсонської області.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VII від 15.04.2014 року) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Згідно з приписами ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 1207-VII від 15.04.2014 року будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території України, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Питання про окуповані території у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані як «намібійські винятки» - документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Європейський суд з прав людини у п. 92 рішення від 10.05.2001 року у справі «Кіпр проти Туреччини», аналізуючи вищевказаний висновок, також зазначив, що визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, Європейський суд з прав людини у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії», окрім того, наголосив, що першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони, тобто є окупованою (п. 142 рішення від 23.02.2016 року).
Таким чином, суд може застосувати названі загальні принципи («намібійські винятки»), сформульовані у рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, у контексті щонайменше «реєстрація народжень, смертей і шлюбів», виданих закладами, що знаходяться на окупованій території України, у сукупності з іншими доказами, як встановлення можливих фактів, оскільки встановлення цих фактів має істотне значення для реалізації низки прав людини (громадянина України).
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема, щодо смерті людини, з метою захисту прав громадян України, ніяким чином не легітимізує таку владу. Розгляд державними органами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади. У той же час держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
Встановлення факту смерті особи має значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, рішення суду в такій категорії справ повинне ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, у тому числі з урахуванням документів, виданих органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 29.03.2023 року у справі № 753/8033/22.
Відповідно до роз'яснень, наведених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
У межах розгляду заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України суд має надати оцінку поданим заявником доказам, оскільки рішення суду у такій категорії справ повинно ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх доказів у сукупності, у тому числі з урахуванням документів, виданих так званими органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що сукупність досліджених у судовому засіданні доказів дають підставу зробити висновок, що мати заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а саме у с-щі Лазурне Скадовського району Херсонської області. Вказаний юридичний факт породжує правовий наслідок, від нього залежить проведення державної реєстрації смерті матері заявника і він має значення для реалізації майнових прав ОСОБА_1 , а тому заяву слід задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 259, 263 - 265, 293, 317, 354, 355 ЦПК України, суд
Задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Бучацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Долматівка Голопристанського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у селищі Лазурне Скадовського району Херсонської області.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скапргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляцій скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Бучацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, місцезнаходження: вул. Галицька, 11, м. Бучач Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 21161492.
Головуючий суддя Ю. Г. Гудкова