Справа № 308/14874/25
29 жовтня 2025 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі головуючого судді Бедьо В.І., за участю секретаря судового засідання Малиновська І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород цивільну справу за позовною заявою представника позивача Томорі Світлани Федорівни, яка діє в інтересах Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по компенсації особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, -
Позивач Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по компенсації особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Мотивуючи свої позовні вимоги, вказує на те, що відповідно до поданої 17.04.2024 р. ОСОБА_1 заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документів, зазначених в пункті 7 Порядку, Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради на підставі прийнятого рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 31.05.2024 р. було призначено виплату компенсації за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі за батьком ОСОБА_2 на період з 01.04.2024 р. по 31.12.2024 р. та на період з 01.01.2025 р. по 31.03.2025 р. у сумі 2 250,00 грн. щомісячно.
Як вбачається із заяви відповідача про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 17.04.2024 р., останній був ознайомлений з умовами та порядком призначення компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі та зобов'язався повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення такої компенсації.
Разом з цим, згідно листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 09.12.2024 щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України в період з 01.01.2024 по 09.12.2024 р. Відповідач 21.07.2024 р. виїхав за кордон та перебував там понад 30 календарних днів.
При цьому відповідач, як особа, яка надає соціальні послуги, в десятиденний строк письмово не повідомив Департамент про настання зазначеної обставини, що є порушенням п. 11 Порядку.
Позивач зазначає, що з урахуванням вищенаведеного, Департаментом було припинено виплату відповідачеві допомоги з 01.08.2024 р. у зв'язку з чим сума надмірно виплачених коштів з компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за період з 01.08.2024 р. по 30.11.2024 р. становить 9 000,00 грн., що підтверджується розрахунком надміру виплачених коштів від 05.09.2025 р.
Вказує, що Департаментом було вжито заходів досудового врегулювання спору, шляхом направлення відповідачеві вимог від 13.12.2024 р. про необхідність повернення надмірно виплачених коштів у розмірі 9 000,00 грн., однак станом на дату подання позову відповідачем борг не погашено.
З посиланням на викладене позивач просить суд : стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ 03192997, пл. Ш. Петефі, 24, м. Ужгород, 88000) компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі в сумі 9 000,00 грн. та суму понесених судових витрат в розмірі 2 422,40 грн.
У судове засідання представник позивача не з'явився. Представник подав до суду заяву, згідно якої просив суд провести судове засідання без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений шляхом направлення йому смс-повідомлення про виклик в судове засідання на номер толефону, зазначений у протоколі, яке ним було отримано, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не надав.
Окрім того слід зазначити, що інформація про дату і час розгляду справи наявна на сайті Судова влада.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Суд вважає за необхідне звернути увагу на тому, що застосовуючи відповідно до ч. 4 ст. 10 Цивільно-процесуального кодексу України, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс торон Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain). Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова торон України»).
Враховуючи, що відповідач повідомлений належним чином повторно не з'явився до суду без повідомлення причин, не подав відзив, тому, при відсутності згоди зі сторони позивача про проведення заочного розгляду справи, суд вирішує справу на підставі наявних в ній доказів та матеріалів і ухвалює рішення.
Інші процесуальні дії у справі.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.10.2025 року вказана справа передана на розгляд судді Бедьо В.І.
14.10.2025 року ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані суду докази, виходячи з їх належності, допустимості, достовірності та достатності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Статтею 12 ЦПК України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Частиною 5 даної статті передбачено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, а ч. 6 що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ч.7 ст. 81 ЦПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з влас-ноїініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність абовідсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).
Фактичні обставини справи встановлені судом:
Судом встановлено, що 17.04.2024 року ОСОБА_1 подав до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 та просив призначити йому компенсацію за надання соціальних послуг на непрофесійній основі. Згідно наданої згоди вказав, що з умовами та порядком призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ознайомлений та зобов'язується повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення йому компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі.
Судом встановлено, що 17.04.2024 року ОСОБА_2 подано до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради заяву про згоду отримувати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що згідно Акту проведення обстеження сім'ї № 2901 від 22.05.2024 року вбачається, що надано висновок-рекомендацію про призначення компенсації фізичній особі ОСОБА_1 , який надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Судом встановлено, що згідно рішення про призначення компенсації від 31.05.2024 року Департаменту соцполітики Ужгородської міської ради Романовському О.В. призначено з 01.04.2024 р. по 31.12.2024 р. компенсацію у розмірі 2 250,00 грн. щомісячно та з 01.01.2025 р. по 31.03.2023 р. компенсацію у розмірі 2 250,00 грн. щомісячно.
Відповідно до інформації Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України щодо перетинання державного кордону України 09.12.2024 щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України в період з 01.01.2024 по 09.12.2024 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виїхав за кордон 21.07.2024 р. та перебував там понад 30 календарних днів.
Судом встановлено, що Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради від 13.12.2024 року надсилались досудові вимоги щодо повернення надміру виплачених коштів.
Судом встановлено, що згідно розрахунку надміру виплачених коштів по компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі на ОСОБА_1 наданого директором департаменту ОСОБА_3 вбачається, що всього переплата становить 9 000,00 грн.
Нормативно-правове регулювання:
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам,що виникли між сторонами усправі, суд виходить з наступного.
Механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки визначений Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 р. №859 (далі - Порядок).
Згідно з п. 6 Порядку для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що Компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи. Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
Пунктом 11 Порядку передбачені обставини внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, зокрема за п. 5 - перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів.
У разі виникнення обставин, визначених у підпунктах 1, 4-6 цього пункту, внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, фізична особа, яка надає соціальні послуги, особа/законний представник особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зобов'язані в десятиденний строк письмово повідомити про припинення надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі уповноваженому органу, що здійснює виплату компенсації. Її виплата припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни.
Відповідно до п. 19 Порядку суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства. Відрахування надміру виплаченої суми компенсації на підставі рішень відповідних уповноважених органів проводиться у щомісячному розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної компенсації. Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.
17.04.2024 року відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документів, зазначених в пункті 7 Порядку, позивачем, на підставі прийнятого рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 17.04.2024 призначено виплату компенсації за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі за батьком ОСОБА_2 на період з 01.04.2024 р. по 31.12.2024 р. компенсацію у розмірі 2 250,00 грн. щомісячно та з 01.01.2025 р. по 31.03.2023 р. компенсацію у розмірі 2 250,00 грн. щомісячно.
Як вбачається із заяви відповідача про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 08.12.2022 останній був ознайомлений з умовами та порядком призначення компенсації фізичним особам, які надають, послуги з догляду на непрофесійній основі та зобов'язався повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення такої компенсації.
Відповідно до інформації Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України щодо перетинання державного кордону України 09.12.2024 щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України в період з 01.01.2024 по 09.12.2024 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виїхав за кордон 21.07.2024 р. та перебував там понад 30 календарних днів.
ОСОБА_1 , як особа, яка надає соціальні послуги, в десятиденний строк письмово не повідомив Департамент про настання зазначеної обставини, що є порушенням п. 11 Порядку.
З урахуванням вищенаведеного, Департаментом було припинено виплату відповідачеві ОСОБА_1 , допомоги з 01.08.2024 р., у зв'язку з чим сума надмірно виплачених коштів з компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за період серпня 2024 р. по листопад 2024 р., становить 9 000,00 грн., що підтверджується розрахунком надміру виплачених коштів.
Відповідно до ч. 1ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, з врахуванням того, що відповідач ОСОБА_1 , не повідомив Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради, про виїзд та його перебування, як особи, яка надає соціальні послуги за межами України понад 30 к.д., суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, шляхом стягнення з ОСОБА_1 , на користь позивача Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі в сумі 9 000,00 грн.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.
Зурахуванням всіх обставин справи, враховуючи вимоги ст. 81 ЦПК України - кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, виходячиіз принципів розумності та справедливості, зважаючи на те, що відповідачем не представлено суду жодних доказів щодо безпідставності вимогпозивача, доказів того, що ОСОБА_4 , повністюсплатив заборгованість, а також щодо неправомірності здійснення розрахунку заборгованості,суду не надано, також не надано спростування наданого позивачем розрахунку, суд приходить до висновку,що позовні вимоги підлягають до задоволення з підстав та мотивів викладених вище.
Згідно із ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди даватиобґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Щодо розподілу судових витрат
Частинами першою-другою статті 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на висновки Суду щодо позовної заяви та задоволення позовних вимог , у порядку частин першої статті 141 ЦПК України, з відповідача за позовом на користь позивача підлягає стягненню фактично сплачений судовий збір за подання позовної заяви у сумі 3028,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 р. №859, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 13, 14, 82, 206,223, 259, 263-265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,
Позовну заяву представника позивача Томорі Світлани Федорівни, яка діє в інтересах Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по компенсації особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (місцезнаходження: м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997) суму компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі у розмірі 9 000,00 ( дев'ять тисяч) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (місцезнаходження: м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997) сплачений судовий збір в сумі 3028,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Ужгородського
Міськрайонного суду
Закарпатської області Бедьо В.І.