Рішення від 14.11.2025 по справі 466/8343/25

Справа № 466/8343/25

Провадження № 2/466/3537/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року м. Львів

Шевченківський районний суд м. Львова

у складі: головуючий суддя Едер П. Т.

секретар с/з Якубів І. О.

з участю: представника позивача Князькіної О. М.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми витрат за примусовий демонтаж самовільно влаштованої сателітарної антени,-

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2025 року на адресу Шевченківського районного суду м. Львова надійшла позовна заява Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми витрат за примусовий демонтаж самовільно влаштованої сателітарної антени, в якій позивач просить суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь Галицької районної адміністрації Львівської міської ради понесені витрати на проведення примусового демонтажу самовільно влаштованої антени супутникового телебачення, кронштейнів для її кріплення, обладнання для її підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_1 у сумі 2 545 грн. 00 коп. та стягнути суму судових витрат, які позивач поніс при сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Обґрунтування позивача.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 05.10.2022 на адресу Галицької районної адміністрації Львівської міської ради надійшов припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону культурної спадщини №0004/П0137 від 05.10.2022р., який зареєстрований в СЕД Львівської міської ради IT-Enterprise №4-0004-8988 від 05.10.2022р. Даним приписом надано добровільний термін для усунення порушення, зокрема до 20.10.2022 демонтувати антену супутникового телебачення розташовану на фасаді будинку-пам'ятки культурної спадщини, зокрема АДРЕСА_2 .

20.10.2022 ЛКП «Айсберг» листом №2172 від 19.10.2022 повідомило районну адміністрацію про те, що власником квартири АДРЕСА_3 не виконано припис УОС, а саме не демонтовано самовільно влаштовану сателітарну антену 1 шт. на головному фасаді будинку АДРЕСА_4 .

03.11.2022 Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради прийнято розпорядження № 377 «Про демонтаж самовільно влаштованої антени супутникового телебачення, кронштейнів для її кріплення, обладнання для її підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_4 ».

Відповідно до п.2 зазначеного розпорядження зобов'язано ФОП ОСОБА_2 здійснити примусовий демонтаж антени супутникового телебачення, розташованої на головному фасаді будинку АДРЕСА_4 , кронштейнів для її кріплення, обладнання для її підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_4 в місці розташування антени.

01.08.2022 між Галицькою районною адміністрацією ЛМР (Замовник) та ФОП ОСОБА_2 (Виконавець) було укладено договір №94, згідно умов якого виконавець зобов'язується у 2022 році надати Замовникові послуги, а Замовник-прийняти і оплатити надані послуги ДК 021:2015-45110000-1-Руйнування та знесення будівель і земляні роботи-Послуги з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові.

Відповідно до пунктів 1.2 Договору найменування послуги: Послуги з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові.

Відповідно до абз.2 Технічного завдання до Договору від 01.08.2022 №94 послуги щодо демонтажу технічних елементів (пристроїв) на території Галицького району м. Львова надаватимуться відповідно до Рішення Львівської міської ради №028 від 01.02.2002 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Львівської міської територіальної громади» (зі змінами).

Згідно із п.5.8. Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Львівської міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 01.02.2002 №28 (зі змінами), фізичні, юридичні та посадові особи, які встановили технічні елементи (пристрої) з порушенням цього Положення, відшкодовують вартість робіт, понесених районною адміністрацією за демонтажні роботи їх перевезення та зберігання, та нанесені збитки за пошкодження елементів будинку і його декору (яке діяло на момент прийняття розпорядження).

Відповідно до п.5 Розпорядження Галицької районної адміністрації ЛМР від 03.11.2022 №377 витрати за примусовий демонтаж несе особа, яка здійснила їх встановлення з порушенням. Стягнення коштів за проведені роботи з примусового демонтажу будуть проводитись у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Роботи щодо демонтажу технічних елементів виконані ФОП ОСОБА_2 на підставі довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2022 від 12.12.2022 та акту №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022.

Згідно з актом №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 та додатку до акту №5 (адресна вартість виконаних робіт) щодо демонтажу антени супутникового телебачення з фасаду будівлі за адресою: АДРЕСА_2 вартість зазначених робіт становить 2 545грн. 00 коп.

15.12.2022 Галицькою районною адміністрацією ЛМР проведено оплату за надання послуг з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові відповідно до укладеного договору №94 від 01.08.2022 із врахуванням акта №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року на рахунок ФОП ОСОБА_2 у сумі 4 157 грн. 00 коп. (платіжне доручення №10 від 15.12.2022р.)

27.10.2023 Галицькою районною адміністрацією ЛМР скеровано претензію №31-вих-132530 від 26.10.2023 (трекінг 7900073424654) на адресу відповідача з проханням в добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованої антени супутникового телебачення, кронштейнів для її кріплення, обладнання для її підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_4 , у сумі 2 545 грн. 00 коп., яку відповідач не виконав.

04.01.2024 Галицькою районною адміністрацією ЛМР повторно скеровано претензію №31-вих-932 від 03.01.2024 (трекінг 7901311922133) на адресу відповідача з проханням в добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованої антени супутникового телебачення, кронштейнів для її кріплення, обладнання для її підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_4 , у сумі 2 545 грн. 00 коп., яку відповідач не виконав.

06.06.2025 Галицькою районною адміністрацією ЛМР повторно скеровано претензію №31-вих-81908 від 05.06.2025 (трекінг 0601155154377, 0601155154768) на адресу відповідача з проханням в добровільному порядку повернути витрати, понесені районною адміністрацією ЛМР за демонтаж самовільно влаштованої антени супутникового телебачення, кронштейнів для її кріплення, обладнання для її підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_4 , у сумі 2 545 грн. 00 коп., яку відповідач не виконав.

Сторона позивача посилається на Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 р. №028 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова» забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв), перелічених у підпунктах 2.1.1 (Пристрої та устаткування інженерного забезпечення будинків і транспорту), 2.1.3 (Великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення), 2.1.4 (Пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря), 2.1.5 (Пристрої та устаткування для генерації електроенергії), на невидимих зі сторони вулиць (площ), 2.1.6 (Технічні електронні пристрої (електронні табло, монітори, екрани, біжучі стрічки тощо), встановлені на фасадах, які працюють на зовнішній простір) пункту 2.1, на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд - пам'ятках архітектури (п.3.1)

Згідно із рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 року №1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул. Коперника знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова. Будинок АДРЕСА_4 є пам'яткою архітектури, охоронний №4667-Лв.

Відповідно до п.4 зазначених Правил - дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб, з вказанням місця розміщення елемента (пристрою).

Розміщення технічних елементів (пристроїв) на будинках і спорудах, розташованих на території історичного ареалу міста, додатково погоджується з управлінням охорони історичного середовища (даний пункт діяв на момент прийняття розпорядження)

Однак жодних звернень щодо надання дозволу на розміщення технічного елемента від відповідача не було.

П.5.3. рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 р. №028 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова» передбачено - особи, яким наданий припис про усунення порушення, зобов'язані протягом десяти днів демонтувати технічний елемент (пристрій). У разі отримання припису про негайне усунення порушення такі особи зобов'язані демонтувати технічний елемент (пристрій) протягом п'яти робочих днів. У разі невиконання припису про негайне усунення порушень при виявленні технічних елементів (пристроїв), встановлених з порушенням вимог підпунктів 3.1.1 і 3.1.2 пункту 3.1, голова районної адміністрації впродовж трьох робочих днів видає розпорядження про примусовий демонтаж технічного елемента (пристрою) (п.5.4.)

Відповідно до п. 5.5. цього рішення - примусовий демонтаж елементів (пристроїв) у всіх випадках здійснює районна адміністрація за місцем розташування об'єкта нерухомого майна впродовж семи робочих днів з дати прийняття розпорядження голови районної адміністрації. Стягнення коштів за проведені роботи з примусового демонтажу проводить районна адміністрація у порядку, передбаченому чинним законодавством. Демонтажні роботи технічних елементів (пристроїв), встановлених з недотриманням цього Положення, здійснюють на договірних засадах комунальні підприємства або інші суб'єкти господарювання, визначені розпорядженням голови районної адміністрації (п.5.6)

Фізичні, юридичні та посадові особи, які встановили технічні елементи (пристрої) з порушенням цього Положення, відшкодовують вартість робіт, понесених районною адміністрацією за демонтажні роботи їх перевезення та зберігання, та нанесені збитки за пошкодження елементів будинку і його декору та несуть відповідальність відповідно до вимог чинного законодавства України (п.5.8).

У зв'язку із тим, Позивач змушений звернутися з позовом до суду.

Обґрунтування заперечень відповідача.

19 вересня 2025 на адресу суду через систему «Електронний суд» поступив відзив на позовну заяву відповідача ОСОБА_1 , у якому вказує, що ознайомившись з позовною заявою та додатками до неї, зазначає, що з позовними вимогами Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про стягнення з нього витрат не погоджується та заперечує проти них в повному обсязі з наступних підстав.

Так, 05.10.2022 Управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради винесено припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону культурної спадщини, за результатами проведеного обстеження було зобов'язано власника квартири у АДРЕСА_2 до 20.10.2022 вжити заходи щодо демонтажу антени супутникового телебачення, розташовану на фасаді будинку. Жодного підтвердження про скерування та отримання ним вказаного припису до позовної заяви не долучено. Окрім цього, не надано результатів проведеного обстеження об'єкта культурної спадщини, яке стало підставою для винесення вказаного припису, відтак, не зрозуміло, коли таке було проведено і у присутності який службових осіб, свідків, тощо.

19.10.2022 директором ЛМКП «Айсберг» за №2142 на адресу директора Галицької адміністрації скеровано лист про вжиття заходів згідно вимог чинного законодавства до власника квартири АДРЕСА_3 через невиконання припису. Додатками до вказаного листа додано акт від 20.10.2022 тобто документ, який юридично на дату 19.10.2022 складений не був, що вкотре підтверджує формальний підхід службових осіб органів місцевого самоврядування до підтвердження факту встановлення саме ним сателітарної антени, а також того факту, що від цієї антени телевізійні кабелі були проведені саме до кв. АДРЕСА_5 .

Актом №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року та додатком до нього зафіксовано проведення робіт з демонтажу супутникової антени за адресою АДРЕСА_4 , без зазначення номеру квартири, що ще раз спростовує той факт, що антена була встановлена відповідачем та під'єднана саме до квартири АДРЕСА_5 .

Відповідача зазначає, що будинок АДРЕСА_4 є багатоквартирним житловим будинком, і вказану антену міг встановити будь-хто із власників сусідніх квартир. Обов'язок доведення факту приналежності вказаної антени до квартири АДРЕСА_5 лягає на службових осіб ОМС, а відтак, і вина особи, з якої слід стягнути витрати за проведення її демонтажу, має бути встановлена і підтверджена об'єктивними доказами, що Позивачем зроблено не було.

Також зауважує, що 17.11.2020, ним у гр. ОСОБА_3 , було придбано квартиру АДРЕСА_3 . Про факт наявності у квартирі супутникового телебачення ОСОБА_3 його не повідомляла, таким телебаченням він не користується і ніколи не користувався. Будь яких елементів, телевізійних кабелів, які б були відведені з фасаду будинку до квартири, для перегляду супутникового телебачення при купівлі квартири не було, як і не має на даний час.

Відповідач вказує, що про факт наявності супутникової антени на фасаді будинку АДРЕСА_4 він дізнався лише 03.02.2024, тобто коли отримав претензію Галицької районної адміністрації Львівської міської ради. Не погоджуючись із вимогами, зазначеними у претензії від 26.10.2023 №31вих-132530, яку він отримав 03.02.2024, ним 15.02.2024 скеровано на офіційну електронну пошту Галицької районної адміністрації Львівської міської ради gal.adm@lvivcity.gov.ua листа, у якому просив надати докази, якими підтверджується, що встановлена на фасаді будинку АДРЕСА_4 супутникова антена належала власникам квартири АДРЕСА_5 , надати будь-які документи, у яких був би зафіксований факт розміщення ним супутникової антени на фасаді будинку АДРЕСА_4 (акти обстеження, відібрання пояснень у мешканців будинку, фото, відеозйомка та ін.) та підтвердження факту відведення телевізійних кабелів від супутникової антени, яка розміщувалась на фасаді будинку АДРЕСА_4 саме до квартири АДРЕСА_5 . На підтвердження вказаних фактів, Галицька районна адміністрація Львівської міської ради будь-яких запитуваних документів не надала, відтак, не підтвердила об'єктивними доказами, що супутникова антена була встановлена саме відповідачем як власником квартири.

На думку відповідача, у даному випадку відсутній причинний зв'язок між його діями та шкодою, адже він не встановлював антену і не користувався нею, відтак, не зобов'язаний був її демонтовувати. Позивач не надав жодного належного і допустимого доказу того, що антену встановив він або що вона була під'єднана саме до його квартири. Позивач безпідставно визначив його відповідачем, оскільки не довів факту його участі у встановленні антени. Сам факт володіння квартирою не є достатньою підставою для покладення відповідальності за дії третіх осіб. Покладення витрат демонтажу на відповідача, як на власника без доведення його участі у встановленні антени не досягає справедливого балансу та покладає непропорційний тягар на особу, яка не вчиняла порушення. Аналогічно у даній справі адміністрація намагається покласти витрати демонтажу на нього лише через статус власника, не довівши факту встановлення антени чи користування нею.

Відповідач вказує, що враховуючи стандарти ЄСПЛ (законність, легітимна мета, пропорційність, індивідуальна відповідальність), позовні вимоги про стягнення з нього витрат за демонтаж без доведення його вини є несумісними з Конвенцією та практикою ЄСПЛ і мають бути відхилені. Вважає, що у його діях відсутня вина, відсутній причинний зв'язок та будь-яка участь у встановленні антени. Позивач не надав доказів його причетності до встановлення обладнання, тому позов ґрунтується на припущеннях і не підлягає задоволенню. З урахуванням стандартів ЄСПЛ таке втручання не відповідає вимогам законності та пропорційності.

Враховуючи наведене, доводи, викладені Позивачем у позовній заяві жодним чином та жодними доказами не підтверджують предмет позову, у зв'язку з чим у задоволенні позову Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 просить відмовити повністю, судові витрати покласти на Позивача.

Процесуальні дії суду по справі.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова від 09 вересня 2025 року справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Фактичні обставини встановлені судом, зміст спірних правовідносин, оцінка доказів та висновки суду.

У судовому засіданні представник позивача Галицької районної адміністрації Львівської міської ради Князькіна О. М. позовну заяву підтримала повністю, давши пояснення аналогічні тим, що викладені в поданій до суду позовній заяві. Просила заяву задовольнити.

У судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 заперечив позов та просив відмовити у задоволенні такого, надавши пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення учасників, дослідивши зібрані по справі докази, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно зі статтею 55 Конституції України, кожному гарантується право на судовий захист.

Відповідно до ст.15ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права уразі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Пунктом 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється власником квартири АДРЕСА_3 , що підтверджується відомостями з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Власність на вказану квартиру відповідачем набуто 17 листопада 2020 року.

05.10.2022 Управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради винесено припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону культурної спадщини, за результатами проведеного обстеження було зобов'язано власника квартири у АДРЕСА_2 до 20.10.2022 вжити заходи щодо демонтажу антени супутникового телебачення, розташовану на фасаді будинку.

Однак, позивачем жодного підтвердження про скерування та отримання ОСОБА_1 вказаного припису суду не надано, також не надано результатів проведеного обстеження об'єкта культурної спадщини, яке стало підставою для винесення вказаного припису.

19.10.2022 директором ЛМКП «Айсберг» за №2142 на адресу директора Галицької адміністрації скеровано лист про вжиття заходів згідно вимог чинного законодавства до власника квартири АДРЕСА_3 через невиконання припису.

Позивачем до матеріалів справи долучено акт від 20.10.2022 який юридично на дату 19.10.2022 складений не був, який не підтверджує, що саме ОСОБА_1 встановлено сателітарну антену, а також факти, що від цієї антени телевізійні кабелі були проведені саме до кв. АДРЕСА_5 , власником якої є відповідач.

Згідно із Актом №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року та додатком до нього зафіксовано проведення робіт з демонтажу супутникової антени за адресою АДРЕСА_4 , без зазначення номеру квартири, що не може підтвердити факту, що антена була встановлена ОСОБА_1 та під'єднана саме до квартири АДРЕСА_5 .

В судовому засіданні не спростовано доводів відповідача, що про факт наявності супутникової антени на фасаді будинку АДРЕСА_4 він дізнався лише 03.02.2024, коли отримав претензію Галицької районної адміністрації Львівської міської ради.

03.11.2022 Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради прийнято розпорядження № 377 «Про демонтаж самовільно влаштованої антени супутникового телебачення, кронштейнів для її кріплення, обладнання для її підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_4 ».

Відповідно до п.2 зазначеного розпорядження зобов'язано ФОП ОСОБА_2 здійснити примусовий демонтаж антени супутникового телебачення, розташованої на головному фасаді будинку АДРЕСА_4 , кронштейнів для її кріплення, обладнання для її підключення та відновлення головного фасаду будинку АДРЕСА_4 в місці розташування антени.

01.08.2022 між Галицькою районною адміністрацією ЛМР (Замовник) та ФОП ОСОБА_2 (Виконавець) було укладено договір №94, згідно умов якого виконавець зобов'язується у 2022 році надати Замовникові послуги, а Замовник-прийняти і оплатити надані послуги ДК 021:2015-45110000-1-Руйнування та знесення будівель і земляні роботи-Послуги з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові.

Відповідно до пунктів 1.2 Договору найменування послуги: Послуги з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові.

Відповідно до абз.2 Технічного завдання до Договору від 01.08.2022 №94 послуги щодо демонтажу технічних елементів (пристроїв) на території Галицького району м. Львова надаватимуться відповідно до Рішення Львівської міської ради №028 від 01.02.2002 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Львівської міської територіальної громади» (зі змінами).

Згідно із п.5.8. Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Львівської міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 01.02.2002 №28 (зі змінами), фізичні, юридичні та посадові особи, які встановили технічні елементи (пристрої) з порушенням цього Положення, відшкодовують вартість робіт, понесених районною адміністрацією за демонтажні роботи їх перевезення та зберігання, та нанесені збитки за пошкодження елементів будинку і його декору (яке діяло на момент прийняття розпорядження).

Відповідно до п.5 Розпорядження Галицької районної адміністрації ЛМР від 03.11.2022 №377 витрати за примусовий демонтаж несе особа, яка здійснила їх встановлення з порушенням. Стягнення коштів за проведені роботи з примусового демонтажу будуть проводитись у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Роботи щодо демонтажу технічних елементів виконані ФОП ОСОБА_2 на підставі довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2022 від 12.12.2022 та акту №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022.

Згідно з актом №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 та додатку до акту №5 (адресна вартість виконаних робіт) щодо демонтажу антени супутникового телебачення з фасаду будівлі за адресою: АДРЕСА_2 вартість зазначених робіт становить 2 545грн. 00 коп.

15.12.2022 Галицькою районною адміністрацією ЛМР проведено оплату за надання послуг з демонтажу технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Галицького району у м. Львові відповідно до укладеного договору №94 від 01.08.2022 із врахуванням акта №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року на рахунок ФОП ОСОБА_2 у сумі 4 157 грн. 00 коп. (платіжне доручення №10 від 15.12.2022р.)

У судовому розгляді не здобуто належних та допустимих доказів щодо скерування та отримання відповідачем вказаного припису від 05.10.2022, результатів проведеного обстеження об'єкта культурної спадщини, яке стало підставою для винесення вказаного припису, а також того факту, що супутникова антена була встановлена саме відповідачем як власником квартири.

До матеріалів справи позивачем долучено дві фотосвітлини, які були долучені до поверхового плану будинку, згідно яких судом встановлено, що дата зйомки зафіксована травень 2015 та травень 2018, тобто ще до задовго до набуття власності відповідачем квартири АДРЕСА_3 , тобто орган місцевого самоврядування жодних дій щодо порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини №0004/П0137 від 05.10.2022 не вчиняв.

Згідно ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦК України, власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Статтею 22 Цивільного кодексу України визначено, що збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

При цьому, відповідно до ч. 2 ст.623 ЦК України, розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, повинен бути реальним та доведеним позивачем.

Відповідно до ч. 1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

Так, для застосування деліктної відповідальності необхідною є наявність усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка особи; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою; вина завдавача шкоди. Причому в деліктних правовідносинах на позивача покладається обов'язок з доведення наявності шкоди, протиправності поведінки заподіювана шкоди, а також причинного зв'язку між такою протиправною поведінкою та шкодою. Водночас на заподіювана шкоди покладається обов'язок щодо доведення відсутності його вини у заподіянні цієї шкоди (аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 03.06.2009р. у справі №25/207).

У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.ст.77,79,80 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

У відповідності до вимог ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не надано підтвердження про скерування та отримання відповідачем вказаного припису від 05.10.2022. Окрім цього, не надано результатів проведеного обстеження об'єкта культурної спадщини, яке стало підставою для винесення вказаного припису, позивач не підтвердив об'єктивними доказами, що супутникова антена була встановлена саме відповідачем як власником квартири, а також відсутні докази, що антена під'єднана саме до квартири відповідача.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові на позивача.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 81, 137, 263-265, 268,280-282 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми витрат за примусовий демонтаж самовільно влаштованої сателітарної антени - відмовити.

Позивач: Галицька районна адміністрація Львівської міської ради, ЄДРПОУ 20847537, місцезнаходження: 79005, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 1.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 .

Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено 14.11.2025 року.

Суддя П. Т. Едер