Справа №333/7798/25
Провадження №2/333/4646/25
05 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Холода Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Лузанової А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя,в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району (місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд.32, код ЄДРПОУ: 3757354), треті особи: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ), про визнання права на приватизацію житлового приміщення та зобов'язання її провести, -
встановив:
21.08.2025 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Комунарського районного суду м. Запоріжжя з позовною заявою до РА ЗМР по Комунарському району, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання права на приватизацію житлового приміщення та зобов'язання її провести.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 послалася на те, що всерпні 1982 року вона, на підставі державного ордеру на квартиру АДРЕСА_2 вселилася у вказане житло.
Ордер на вселення в квартиру АДРЕСА_2 був наданий їй на підставі рішення підприємства Запорізька обласна державна сільськогосподарська дослідна станція.
Треті особи по справі - це її син ОСОБА_2 та онука ОСОБА_3 , які зареєстровані у вказаній квартирі.
На звернення позивачки щодо реалізації права на приватизацію, 07.05.2025 року районною адміністрацією Запорізької міської ради по Комунарському району було відмовлено у приватизації у зв'язку з ненаданням копії ордеру.
У зв'язку з неможливістю отримати корінець ордеру та порушенням права позивача на приватизацію, остання звернулася до суду з відповідною позовною заявою, в якій просить визнати неправомірною відмову РА ЗМР по Комунарському району про відмову в приватизації та зобов'язати РА ЗМР по Комунарському району провести приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 за відсутності ордеру про надання жилої площі.
Ухвалою суду від 04.09.2025 року провадження по справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.
18.09.2025 року на адресу суду від представника відповідача - ОСОБА_4 надійшов відзив на позовну заяву, в якому остання просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на вимоги п.18 Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, згідно з якими громадянин до органів приватизації подає, зокрема копію ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку.
Крім того, передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах (будинках), жилих приміщеннях у гуртожитку, кімнатах у комунальній квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника.
02.10.2025 року ухвалою суду підготовче провадження у справі закрито, призначено судовий розгляд.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник Мельнікова А.А. не з'явилися, представником на адресу суду надана заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_4 до суду не з'явилася, у відзиві на позовну заяву просила розглядати справу без її участі.
Треті особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до суду не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином, причини неявки не повідомили, клопотань про відкладення судового засідання не надходило.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , виходячи з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
Згідно з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Статтею 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 12,13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності.
Згідно зі ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм обставини.
В серпні 1982 році квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , була надана ОСОБА_1 для вселення. При вселенні в квартиру ордер був зданий в житлову організацію.
У вказаній квартирі крім позивачки також зареєстровані: син позивачки - ОСОБА_2 та його донька - ОСОБА_3
07.05.2025 року листом №Г-514 районна адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району відмовила ОСОБА_1 у приватизації житла за адресою: АДРЕСА_1 . Запорізькою міською радою надані рекомендації районним адміністраціям міста (лист управління з питань правового забезпечення роботи галузей міського господарства ЗМР від 10.01.2014 р. №0732/01-10) у випадку, якщо до заяви про приватизацію квартири (будинку) не буде надано копію ордера про надання жилої площі орган приватизації повинен відмовити заявнику у приватизації займаної квартири (будинку).
Згідно листа Департаменту з управління житлово-комунальним господарством №Г-0579 від 07.04.2025 р., у відділі обліку та розподілу житлової площі департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, корінці ордерів на житлову площу зберігаються лише з 1984 року, надати інформацію щодо корінця державного ордера на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , неможливо.
З технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_2 (інвентаризаційна справа №ЗП-002367/25), виготовленого 28.03.2025 року вбачається, що власником квартири є територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
За положеннями ч.1 ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Згідно відповіді Департаменту адміністративних послуг №06.4-06/02/11697 від 07.05.2025 року, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано місце проживання трьох осіб.
Як вбачається з долучених до позову витягів з реєстру територіальної громади та довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, за вказаною вище адресою зареєстровані:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 10.02.1982 року по теперішній час;
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 10.02.1982 року по теперішній час;
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з 19.03.2007 року по теперішній час.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Відповідно до п.4.2.9 Положення про районні адміністрації міської ради, затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 22 червня 2011 року №29 районним адміністраціям міської ради делеговані повноваження в частині приватизації житла.
Статтею 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Приватизація державного житлового фонду здійснюється шляхом передачі квартир (будинків) у власність громадян на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Пунктами 17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, який затверджений наказом Міністерства з питань жилого-комунального господарства України від 16.12.2009 року №396, передбачено, що громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації та подає такі документи: оформлену заяву на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; копію документа, що посвідчує особу; технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку; довідку про склад сім'ї та займані приміщення; копію ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку; документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копію документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заяву - згоду тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.
Згідно ч.10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених п. 2 ст. 2 цього Закону, а саме не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), розташовані на території закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'ятників садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв-заповідників; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають у аварійному стані; квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири, розташовані в зоні безумовне (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.
Даний перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, і вбачається, що на спірну квартиру позивачів не розповсюджується.
Відповідно до п. 11 ст. 8 Закону «Про приватизацію державного житлового фонду», спори, що виникають при приватизації квартир державного житлового фонду, вирішуються судом.
До теперішнього часу жодним власником будинку або балансоутримувачами не пред'являлося до позивачки ОСОБА_1 претензій щодо її мешкання у квартирі.
З огляду на вказані обставини, відповідно до норм чинного законодавства, позивачка має право на приватизацію жилого приміщення квартири, у якій вона мешкає з родиною.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно ч.1 ст.345 ЦК України, фізична особа або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна, що є в комунальній власності.
Таким чином, враховуючи, що позивачка вселена до квартири на законних підставах, незаконність проживання ніхто не оспорює, проте, неможливо знайти документи, на підставі яких вона була вселена, та їх відсутність позбавляє позивачку можливості реалізувати своє право на приватизацію квартири, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 223, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району (місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд.32, код ЄДРПОУ: 3757354), треті особи: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ), про визнання права на приватизацію житлового приміщення та зобов'язання її провести - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району від 07.05.2025 №Г-514 у приватизації житла за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Комунарському району здійснити житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , за відсутності ордеру про надання жилої площі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Повний текст рішення складено 13.11.2025 року.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя Р.С. Холод