Справа № 711/9725/25
Номер провадження 3/711/2672/25
13 листопада 2025 року м. Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Комплєктова Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (протокол серії ВАД № 472853), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , ІПН в матеріалах справи відсутній,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 164-10 КУпАП,-
Відповідно до протоколу серії ВАД № 472853 ОСОБА_1 , 09.10.2025 близько 14.30 год. знаходячись за адресою: м. Черкаси, вул. Чехова, 1, здійснив незаконну операцію з металобрухтом, а саме не надав акт приймання і зважування, також не перевірив документи, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 164-10 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що він не являється посадовою особою суб'єкта господарювання або фізичною особою - підприємцем, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту. Просив закрити провадження стосовно нього за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Савченко В.В. в судовому засіданні просив закрити провадження стосовно ОСОБА_1 на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 164-10 КУпАП. Зазначив, що ч. 2 ст. 164-10 КУпАП, яка інкримінується ОСОБА_2 , передбачає адміністративну відповідальність за приймання металобрухту посадовою особою суб'єкта господарювання або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту, без складання акта приймання, визначеного Законом України «Про металобрухт». Диспозиція норми ст.164-10 КУпАП є бланкетною нормою та відсилає до інших актів законодавства тому, для настання відповідальності за цією статтею, в протоколі про адміністративне правопорушення слід чітко зазначити, які ж саме норми законодавства, що регулюють здійснення операцій з металобрухтом, було порушено, та розкрити суть правопорушення відповідно до нормативного акту, яким передбачено спеціальний порядок здійснення операцій з металобрухтом. Суб'єктом адміністративного правопорушення, як видно з диспозиції ч.2 ст.164-10КУпАп, є посадова особа суб'єкта господарювання або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту. Визначення посадової особи органів управління товариства наведено у ст. 23 Закону України «Про господарські товариства», посадової особи товариства - у ст. 42 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Частиною 3 ст. 65 Господарського кодексу України визначено, що для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи. Отже, посадовими особами підприємства є, зокрема, голова правління, президент, генеральний директор, директор, заступник директора, головний бухгалтер незалежно від форми власності підприємства. Одночасно, Міністерство юстиції України в листі від 22.02.2013 №1332-0-26-13/11 дає визначення терміну «посадова особа» виходячи з правозастосовної практики, яка зазначає, що головним критерієм віднесення особи до кола посадових осіб наявність в неї організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарськи функцій. У свою чергу, відповідно до судової практики, яка склалася і знайшла своє відображення у відповідному узагальненні Верховного Суду України (постанов Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 № 5 «Про судову практику у справа про хабарництво»), організаційно-розпорядчими обов'язками є обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянко роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установа: чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних орган. виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керую: ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо). У той же час під адміністративно-господарськими обов'язками розуміються обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном(установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо).Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Разом з цим, відповідно до абзацу 5 ч.1 ст.1 Закону України «Про металобрухт» заготівля металобрухту - діяльність, пов'язана з купівлею, зберіганням реалізацією металобрухту суб'єктами господарювання. Із змісту ч.ч.1, 2 ст. Господарського кодексу України вбачається, що під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом. Згідно з українським законодавством фізична особа-підприємець це - фізична особа, яка реалізує свою здатність до праці шляхом самостійної, на власний ризик діяльності з метою отримання прибутку і набуває статусу фізичної особи-підприємця з моменту державної реєстрації (ст.50 ЦК України, ст.58 ГК України) про що надається Виписка із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців громадських формувань». За нормою ст.4 Закону України «Про металобрухт» заготівлю металобрухту здійснюють суб?єкти господарювання. Переробку (надання послуг з переробки) металобрухту здійснюють лише спеціалізовані або спеціалізовані металургійні переробні підприємства. Металургійну переробку металобрухту здійснюють лише спеціалізовані металургійні переробні підприємства. Суб'єкти господарювання, що здійснюють заготівлю металобрухту, мають право згідно із законодавством відкривати приймальні пункти, що здійснюють заготівлю металобрухту. Спеціалізоване або спеціалізоване металургійне переробне підприємство має право згідно із законодавством відкривати приймальні пункти, що здійснюють заготівлю металобрухту, а також створювати відокремлені підрозділи, що здійснюють заготівлю та переробку металобрухту. Спеціалізоване або спеціалізоване металургійне переробне підприємство має право відкривати приймальні пункти в будь-яких регіонах України без обмежень. Приймання металобрухту від фізичних осіб обов'язково оформлюється актом приймання, що є первинним документом обліку металобрухту, в якому зазначаються прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, вага, вартість та опис металобрухту. В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 472852 зазначено, що ОСОБА_2 нібито працює начальником дільниці по заготівлі та переробки металобрухту. Але якому суб'єкту господарювання належить ця дільниця особа, яка склала протокол, не з'ясувала. Також протокол не містить жодних доказів, які б свідчили про наділення ОСОБА_3 організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями чи повноваженнями по складанню і підписанню будь-яких документів щодо проведених операцій із металобрухтом, у тому числі актів приймання, або доказів наявності у нього статусу фізичної особи-підприємця і вчинення юридично значущих дій від свого імені. Разом з цим, інкримінування ОСОБА_4 дій, які на думку поліцейського нібито є карними, як-то: - перевірка документів, не відповідає Закону України «Про металобрухт», т.я. норми цього Закону не наділяють осіб, які приймають металобрухт на перевірку будь-яких документів у здавачів. Навпаки ст.6 ЗУ «Про металобрухт» покладає відповідальність за достовірність даних про джерело походження металобрухту, зазначених у акті приймання, виключно на продавця (постачальника) металобрухту та не може бути покладена на покупця. Під час здійснення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом покупець не несе відповідальності за правовідносини продавця (постачальника) з іншими суб'єктами господарювання і фізичними особами - учасниками попередніх ланцюгів постачання металобрухту. Таким чином, особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 472853 чітко не зазначено, які ж саме норми законодавства, що регулюють здійснення операцій з металобрухтом були порушені. Відсутність доказів приналежності ОСОБА_1 до посадових осіб суб'єкта господарювання або фізичної особи - підприємця, що має вирішальне значення для кваліфікації дій за ч.2 ст.164-10 КУпАП, виключає суб'єкт і відповідно відповідальність за дане правопорушення у зв'язку з відсутністю складу даного адміністративного правопорушення. Всі інші доводи особи, що склала протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 472853 відносно ОСОБА_1 про нібито порушення ним законодавства, що регулює операції із металобрухтом, не мають вирішального значення та не несуть будь-яких юридичних наслідків. Тому просить закрити провадження стосовно ОСОБА_1 .
Свідок ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.
Дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника Савченка В.В. суддя приходить до наступного висновку.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані, зокрема, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та засобів, що мають функції відеозапису, тощо.
Частиною 2 статті 164 КУпАП передбачена відповідальність за приймання металобрухту посадовою особою суб'єкта господарювання або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту, без складання акта приймання, визначеного Законом України "Про металобрухт".
Згідно диспозиції ч.2 ст.164-10 КУпАП, суб'єктом цього правопорушення є посадова особа суб'єкта господарювання або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту.
Вказана норма КУпАП є бланкетною, оскільки у наведеній диспозиції відсилає до закону, що регулює певний вид господарської діяльності, в даному випадку згідно з протоколом, до п.7 ст.4 Закону України «Про металобрухт», якою передбачено, що приймання металобрухту від фізичних осіб обов'язково оформлюється актом приймання, що є первинним документом обліку металобрухту, в якому зазначаються прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, вага, вартість та опис металобрухту. Приймання металобрухту від фізичних осіб здійснюється із заповненням розрахункового документа - спрощеної розрахункової квитанції.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про металобрухт», заготівля металобрухту - діяльність, пов'язана з купівлею, зберіганням та реалізацією металобрухту суб'єктами господарювання.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про металобрухт», заготівлю металобрухту здійснюють суб'єкти господарювання.
Суб'єктом цього правопорушення є посадова особа суб'єкта господарювання або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно ч.1 ст.128 Господарського кодексу України, громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до ст. 58 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, працівником поліції зазначено, що ОСОБА_1 09.10.2025 близько 14.30 год. знаходячись за адресою м. Черкаси, вул. Чехова, 1 здійснив незаконну операцію з металобрухтом, а саме не надав акт приймання і зважування, також не перевірив документи, при цьому у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 472853 від 09.10.2025, а саме у графі «місце роботи (навчання), посада» зазначено, що ОСОБА_1 працює начальником дільниці по заготівлі та переробці металобрухту.
При цьому, суддя звертає увагу, що у протоколі про адміністративне правопорушення та в інших доданих до вказаного протоколу документах, не зазначено, що ОСОБА_1 є посадовою особою пункту приймання металобрухту за адресою м. Черкаси, вул. Чехова, 1 та він наділений організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями. Крім того, в матеріалах справи відсутні відомості в якому саме підприємстві ОСОБА_1 працює начальником дільниці.
У законодавстві про працю визначення поняття «посадова особа» відсутнє. Однак, державною інспекцією України з питань праці надано роз'яснення від 24 липня 2014 року, в якому визначено, що до категорії «посадових осіб» у розумінні п.5 ст.41 КЗпП України можна віднести, зокрема, категорію працівників, визначених як «посадові особи» в статті 2 Закону України «Про державну службу», в статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Посадовими (службовими) особами вважаються особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації.
Посадова особа наділена певним обсягом повноважень і в їх межах має право вчиняти дії, що породжують, змінюють або припиняють конкретні правовідносини (наприклад, право прийняття та звільнення працівників, застосування дисциплінарних чи адміністративних стягнень тощо).
Також визначення посадової особи органів управління товариства наведено у ст. 23 Закону України «Про господарські товариства», посадової особи товариства - у ст. 42 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
Частиною 3 ст. 65 Господарського кодексу України визначено, що для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Отже, посадовими особами підприємства є, зокрема, голова правління, президент, генеральний директор, директор, заступник директора, головний бухгалтер незалежно від форми власності підприємства.
Одночасно, Міністерство юстиції України в листі від 22.02.2013 №1332-0-26-13/11 дає визначення терміну «посадова особа» виходячи з правозастосовної практики, яка зазначає, що головним критерієм віднесення особи до кола посадових осіб є наявність в неї організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарськи функцій.
Суддя зауважує, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення був посадовою особою або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності пункту приймання металобрухту за адресою АДРЕСА_2 у розумінні ч. 2 ст. 164-10 КУпАП та зазначених вище роз'яснень.
Крім того, в судове засідання викликався свідок ОСОБА_5 , але він не з'явився, що позбавляє суд встановити чи дійсно ОСОБА_1 просив надати йому документи для встановлення особи та не надав акт приймання і зважування металобрухту.
Оскільки ч. 2 ст. 164-10 КУпАП не передбачена адміністративна відповідальність фізичних осіб або працівників підприємств, установ, організацій, трудові обов'язки яких не пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, наведене свідчить про те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого зазначеною статтею.
Згідно з КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності (ч. 1,2 ст.7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245).
Діяння тільки тоді визнається адміністративним правопорушенням, коли воно містить всі ознаки його складу, відсутність хоча б однієї з них означає відсутність складу взагалі.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, оцінюючи надані докази, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 164-10 КУпАП, а отже провадження по справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 164-10, 245, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП,
Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 164-10 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Т. О. Комплєктова