Справа № 526/3436/25
Провадження № 3/526/916/2025
13 листопада 2025 рокуГадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Максименко Л.В.
секретаря судового засідання Павленко Т.І.
з участю прокурора Роєнка В. М.
особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Мартинівка, Гадяцького району, громадянка України, освіта вища, одружена, місце роботи: вчитель математики та інформатики Сергіївського ліцею Сергіївської сільської ради Полтавської області,
за ч.1 ст. 1726 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи звільненою 31 серпня 2025 року з посади начальника відділу освіти, молоді, спорту та культури виконавчого комітету Сергіївської сільської ради, припинивши при цьому діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки До статті 172-6 КУпАП, підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (з 01.09.2025 до 30.09.2025 включно), а саме лише о 19 год. 54 хв. 05.10.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила факт вчинення правопорушення та пояснила, що своєчасно не подала декларації, оскільки через зміну місця роботи була зайнята новими справами, мала великий обсяг завдань, тому забула строки подання декларації.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується доказами, доданими до протоколів:
Розпорядженням Сергіївського сільського голови від 06.02.2017 № 18 «Про прийняття ОСОБА_1 » ОСОБА_1 прийнято на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Сергіївської Сільської ради та присвоєно 13 (тринадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування 6 (шоста) категорія.
07.02.2017 ОСОБА_1 склала Присягу посадової особи місцевого самоврядування.
Розпорядженням Сергіївського сільського голови від 17.01.2022 № 4 к «Про присвоєння чергового рангу посадової особи місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , начальнику відділу освіти, молоді, спорту культури та соціального захисту виконавчого комітету Сергіївської Сільської ради, присвоєно 11 (одинадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Розпорядженням Сергіївського сільського голови від 29.08.2025 № 47-к «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 , начальника відділу освіти, молоді, спорту та культури виконавчого комітету Сергіївської сільської ради звільнено із займаної посади за угодою сторін (п. 1 ч.1 ст. 36 КЗпП України) з 31 серпня 2025 року.
Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 27 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи звільненою 31 серпня 2025 року з посади начальника відділу освіти, молоді, спорту та культури виконавчого комітету Сергіївської сільської ради, припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та зобов'язана була подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 30 вересня 2025 року.
Згідно інформаційного листа виконавчого комітету Сергіївської сільської ради за вих. № 01.1-20/1025 від 16.10.2025 (адреса: 37332, Полтавська область, Миргородський район, с. Сергіївка, вул. Центральна, 9) щорічно виконавчим комітетом Сергіївської сільської ради затверджується План заходів щодо попередження корупції, відповідно до якого проводиться роз'яснювальна робота серед працівників виконавчого комітету, підприємств, установ, організацій, що перебувають у комунальній власності Сергіївської сільської ради з питань дотримання положень Закону України «Про запобігання корупції», «Про внесення Змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики», надається допомога по заповненню декларацій, здійснюються нагадування про необхідність декларування майна та доходів, шляхом розміщення на офіційному сайті Сергіївської сільської ради оголошень - нагадувань та пам'яток про відповідальність за недотримання антикорупційного законодавства, окрім цього питання дотримання антикорупційного законодавства та питання необхідності декларування майна та доходів розглядаються на щотижневих оперативних нарадах у сільського голови, на засіданнях виконавчого комітету та сесій ОСОБА_2 сільської ради.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_1 подавала щорічні електронні декларації за 2016-2024 роки, тобто останній достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 19 год. 54 хв. 05.10.2025 подала до Реєстру декларацію «При звільненні» за період «01.01.2025 - 31.08.2025», тобто несвоєчасно.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, відносно якої складено протокол, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, відсутність обтяжуючих обставин, щире каяття, суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу по нижній межі санкції статті.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, розмір судового збору складає 605,60 грн.
Керуючись ст. 36, 401, 172-6 ч.1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.4 ЗУ «Про судовий збір» суд,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1726 та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 грн.
Стягти з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання складає 3 місяці.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, та судовий збір вноситься особою, що притягнута до адміністративної відповідальності в установу банку України.
Штраф має бути сплачений особою не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу - 1700 грн., а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд.
Головуюча: Л. В. Максименко