"14" листопада 2025 р. Справа № 363/6810/25
14 листопада 2025 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Рукас О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Вишгородського районного суду Київської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею по справі призначено суддю Рукас О.В.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 709305 від 29.10.2025 року слідує, що 29 жовтня 2025 року о 15 год. 00 хв. у АДРЕСА_2 , у приміщенні магазину ФОП ОСОБА_2 громадянка ОСОБА_1 здійснила продаж тютюнових виробів (нікотинових речовин) сигарет «MARSHALL» «CLASSIC» без марок акцизного податку, чим порушила ст. 39 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за доцільне звернути увагу на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП - провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Під час розгляду і вирішення справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 280 КУпАП суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З'ясування вищезазначених обставин здійснюється у відповідності до ст. 279 КУпАП, зокрема, шляхом дослідження під час судового розгляду доказів, якими відповідно до ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Крім того, відповідно до ст. 278 КУпАП суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Суд звертає увагу, що у ч. 3 ст. 156 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Об'єктивна сторона вказаного адміністративного правопорушення передбачає суспільно-шкідливе діяння у виді здійснення торгівлі конкретно визначеним предметом правопорушення з рук, лотків, у приміщеннях або на територіях, що заборонені законом. У свою чергу предметом правопорушення виступає конкретно визначене коло об'єктів: пиво, алкогольні, слабоалкогольні напої, тютюнові вироби, електронні сигарети, рідини, що використовуються в таких сигаретах, а також пристрої для споживання тютюнових виробів.
Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок доказування покладається на орган влади (посадову особу), що уповноважені на складання протоколу про адміністративне правопорушення, то в межах даної справи саме на орган поліції та його посадових осіб покладається визначальний обов'язок щодо збирання та надання суду, як органу, уповноваженому на здійснення розгляду справи про адміністративне правопорушення, достатньої сукупності належних, допустимих та достовірних доказів, з яких би суд мав об'єктивну можливість відтворити обставини та факти вчиненого правопорушення та зробити категоричні висновки щодо того, що конкретна особа здійснювала, зокрема, торгівлю тютюновими та алкогольними напоями з рук.
У супереч вищевикладеному до матеріалів даної справи не додані документи, що підтверджують факт перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з ФОП ОСОБА_2 та витяг з системи бази АРМОР, що перешкоджає перевірці правильності кваліфікації дій ОСОБА_1 в інкримінованому їй правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 156 КУпАП.
До того ж в матеріалах справи, а саме в протоколі вилучення тютюнових виробів від 29.10.2025 року зазначено, що вилучення проводилось без залучення свідків під безперервну відео фіксацію, однак до матеріалів справи зазначеного відеозапису не долучено.
Отже, матеріали справи не містять достатніх належних, допустимих та достовірних доказів, зокрема, відеозапису, з яких би суд мав можливість підтвердити, що ОСОБА_1 здійснювала продаж тютюнових виробів без марок акцизного податку, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Тому у процесі доопрацювання матеріалів справи суду мають бути надані всі належні, допустимі, достовірні докази факту вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Суду мають бути надані відомості щодо офіційного працевлаштування ОСОБА_1 у ФОП ОСОБА_2 , зокрема, копію наказу, або договору про прийняття її на роботу в якості продавця, витяг з бази даних «АРМОР», довідка тощо, з яких би вбачалося наявність або відсутність фактів притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності протягом останнього року та відеозапис процесу вилучення тютюнових виробів від 29.10.2025 року.
Відповідно до положень п. 24 ППВСУ № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» Верховний Суд України визнав правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Отже, з огляду на допущену неповноту при складанні адміністративного матеріалу, що в свою чергу унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, оскільки при розгляді справи суд повинен з'ясувати всі конкретні обставини справи і з урахуванням досліджених доказів постановити в справі належне рішення, суд приходить до висновку про необхідність повернення вказаного матеріалу до Бучанського РУП ГУНП в Київській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 283 КУпАП, суддя -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП - повернути до Бучанського РУП ГУНП в Київській області для належного оформлення та усунення зазначених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Рукас