Справа № 274/8702/24 Провадження № 2/0274/411/25
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
13.11.25 р.м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Корбут В.В. (далі - Суд), за участю секретаря судового засідання Руденченко В.С.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовомОСОБА_1 , представником якої є ОСОБА_2 ,
до1) ОСОБА_3 , 2) ОСОБА_4 , представником якої є ОСОБА_5 ,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:1) ІНФОРМАЦІЯ_1 , представником якого є ОСОБА_6 , 2) Міністерство оборони України, представником якого є Панасюк В.М. ,
провстановлення фактів проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні,
ОСОБА_1 звернулася з позовом, у якому просить встановити факт проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без шлюбу її та ОСОБА_8 у період з 2018 р. по день його смерті (загибелі) - ІНФОРМАЦІЯ_2 , та факт перебування її на утриманні ОСОБА_8 у період з 2018 р. по день його смерті (загибелі) - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позов обґрунтований тим, що з 2018 р. ОСОБА_1 проживала однією сім'єю як чоловік і жінка без реєстрації шлюбу з ОСОБА_8 . При цьому весь цей час ОСОБА_1 перебувала на утриманні ОСОБА_8 , так як є інвалідом І групи, тобто непрацездатною. 01.03.2022 р. ОСОБА_8 був призваний на військову службу, ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби ОСОБА_8 загинув. Встановлення фактів, які просить встановити ОСОБА_1 , необхідно останній для отримання соціального захисту та соціальних гарантій за Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а саме - одержання одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця за статтею 16 вказаного Закону. ОСОБА_1 зверталася в порядку окремого провадження з заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю без шлюбу з ОСОБА_8 , проте ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 28.08.2024 р. у справі № 443/683/24 заяву було залишено без розгляду у зв'язку з наявністю спору про право, тому вона звертається з заявою про встановлення цього факту у порядку позовного провадження. До осіб, які також мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, належать мати ОСОБА_8 - ОСОБА_3 , та його малолітній син - ОСОБА_9 , законним представником якого є його мати - ОСОБА_4
ОСОБА_10 позов визнала, про що зазначила у відзиві від 11.02.2025 р.
ОСОБА_4 , яка через представника повідомила свою позицію щодо предмета спору у судових дебатах, просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1 не подано доказів її звернення із заявою до відповідних органів про призначення та виплату одноразової грошової допомоги за до статтею 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та рішення про відмову у задоволенні такої заяви через відсутність доказів її статусу особи, яка має право на таку допомогу, у справі у якості відповідача мав бути залучений малолітній ОСОБА_9 , також до участі у справі мало бути залучено Міністерство оборони України.
ІНФОРМАЦІЯ_1 просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що встановлення рішенням суду факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та загиблого ОСОБА_8 не створює правових підстав для отримання ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, ОСОБА_1 не надала доказів перебування на утриманні ОСОБА_8 .
Міністерство оборони України просить прийняти законне та обґрунтоване судове рішення, врахувавши наведені ним норма законодавства України та висновки Верховного Суду.
Судом з'ясовано, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.03.2022 р. № 54 рекрута ОСОБА_8 , який прибув для проходження військової служби за призовом під час мобілізації на воєнний час, з 01.03.2022 р. зараховано до списків особового складу частини, на всі види забезпечення та призначено на посаду стільця відділення охорони НОМЕР_2 взводу охорони військової частини НОМЕР_3 (перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначається на посаду "солдат"), що підтверджується витягом з вказаного наказу (т. 1, а. с. 28).
Наказом начальника генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 17.10.2023 р. № 481-РС солдата ОСОБА_8 , стрільця відділення охорони НОМЕР_2 взводу охорони НОМЕР_4 окремого зенітного дивізіону НОМЕР_5 зенітного ракетного полку повітряного командування " ІНФОРМАЦІЯ_4 " Повітряних Сил Збройних Силу України звільнено з займаної посади та призначено до ІНФОРМАЦІЯ_7, що підтверджується витягом з вказаного наказу (т. 1, а. с. 29).
Солдат ОСОБА_8 , відданий Військовій присязі на вірність Українському народу, мужньо виконавши військовий обов'язок, в бою за Україну, її свободу і незалежність, загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 біля населеного пункту Орлівка Донецької області (с. Орлівка Покровського району Донецької області), що підтверджується сповіщенням № 34 від 22.02.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_5 та свідоцтвом від 23.02.2024 р. про смерть (т. 1, а. с. 30, 31).
Відповідно до пункту 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Пунктом 1 статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Пунктом 4 статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній станом на день загибелі ОСОБА_8 - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) визначено, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать, зокрема:
діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.
утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною першою статті 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Відповідно до частини другої статті 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Згідно з частиною третьою статі 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" непрацездатними членами сім'ї вважаються:
а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;
б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю;
в) батьки та дружина (чоловік), якщо вони не взяли повторний шлюб військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або якщо вони мають право на пенсію незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, або якщо вони є особами з інвалідністю.
г) дід і бабуся - при відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати;
д) дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працює.
З наведених положень законодавства України випливає, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" мають, зокрема, діти загиблої особи, батьки загиблої особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі, жінка, з якою загибла особа проживала однією сім'єю, але вони не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, а також утриманці загиблої особи, але за умови, що вони є непрацездатними членами сім'ї такої особи (перелік осіб, які вважаються непрацездатними членами сім'ї, наведено у частині третьою статі 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Однак жінка, з якою загибла особа проживала однією сім'єю, але вони не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, не вважається непрацездатним членом сім'ї загиблого військовослужбовця, який має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (так як не входить до переліку осіб, які вважаються непрацездатними членами сім'ї, наведеному у частині третій статі 30 зазначеного Закону), а тому вона не має права на пенсію за цим Законом як така, що перебувала на утриманні загиблої особи, і тому не має права на призначення та отримання одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" як утриманець загиблої особи, визначений відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_11 не матиме для неї юридичного значення, тобто від його встановлення не залежить виникнення у неї права на призначення та отримання одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" як утриманцем загиблого ОСОБА_11 , визначеним відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", так як ОСОБА_1 не є особою, яка вважається непрацездатним членом сім'ї загиблого ОСОБА_11 , перелік яких наведений у частині третій статі 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За таких обставини Суд відмовляє у задоволенні позову в частині вимоги про встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_8 .
Разом з тим, матеріали справи не містять будь-яких доказів, які б вказували, що ОСОБА_1 та ОСОБА_8 на день загибелі останнього перебували у шлюбі між собою або у будь-якому іншому шлюбі, при цьому з цих матеріалів випливає, що вони у будь-якому шлюбі на день загибелі ОСОБА_8 не перебували.
Тому у разі встановлення Судом факту того, що ОСОБА_1 проживала однією сім'єю з загиблим ОСОБА_8 , не перебуваючи у шлюбі між собою, і що ОСОБА_1 та ОСОБА_8 не перебували в будь-якому іншому шлюби, цей факт матиме для ОСОБА_1 юридичне значення, а саме - в неї виникне право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" як жінці, з якою загибла особа проживала однією сім'єю, але вони не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі.
Тобто посилання ІНФОРМАЦІЯ_3 на те, що встановлення рішенням суду факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та загиблого ОСОБА_8 не створює правових підстав для отримання ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" є помилковим.
ОСОБА_1 з метою встановлення факту проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без шлюбу її та ОСОБА_8 у період з 2018 р. по день його смерті (загибелі) - ІНФОРМАЦІЯ_2 звернулася до Жидачівського районного суду Львівської області, проте ухвалою цього суду від 28.08.2024 р. у справі № 443/683/24, яка за даними Державного реєстру судових рішень набрала законної сили, її заяву було залишено без розгляду через наявність спору про право та роз'яснено, що вона не позбавлена права звернення в порядку позовного провадження (т. 1, а. с. 22 - 27).
З наведеного вище також випливає, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" мають мати загиблого ОСОБА_8 , якою є ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом від 02.09.1983 р. про народження (т. 1, а. с. 194), та син загиблого ОСОБА_8 , яким є ОСОБА_9 , про що вказано в у позовній заяві та ухвалі Жидачівського районного суду Львівської області від 28.08.2024 р. у справі № 443/683/24, при цьому частиною учасників справи визнається, що ОСОБА_9 є сином ОСОБА_8 , а іншою частиною учасників справи ця обставина не заперечується.
З ухвали Жидачівського районного суду Львівської області від 28.08.2024 р. у справі № 443/683/24 також вбачається, що ОСОБА_9 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , його матір'ю є ОСОБА_4 .
Таким чином ОСОБА_4 є законним представником ОСОБА_9 , а тому вона не має права на призначення та отримання одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" після загибелі ОСОБА_8 , тобто вона є неналежним відповідачем у справі.
Не зважаючи на те, що ОСОБА_9 є малолітньою особою, він має здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки, зокрема, відповідача, тобто може бути відповідачем у даній справі, так як здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи (стаття 46 Цивільного процесуального кодексу України).
З наведеного вбачаться, що належними відповідачами у даній справі мають бути ОСОБА_3 , яка є відповідачем у справі, та ОСОБА_9 , який відповідачем у справі не є.
Незалучення у справі особи як співвідповідача за умови наявності обов'язкової процесуальної співучасті є підставою для відмови у задоволенні позову через неналежний суб'єктний склад, про що неодноразово зазначав Верховний Суд у своїх постановах.
Враховуючи викладене, Суд не вважає за необхідне з'ясувати обставини, які б вказували на те, що ОСОБА_1 проживала однією сім'єю як чоловік та жінка без шлюбу з ОСОБА_8 у період з 2018 р. по день його смерті (загибелі) - ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як незалежно від їх з'ясування у задоволенні позову ОСОБА_1 в частині вимоги про встановлення факту проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без шлюбу її та ОСОБА_8 має бути відмовлено через те, що один з відповідачів у даній справі, а саме - ОСОБА_4 , є неналежним.
Керуючись статтями 141, 258, 259, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України,
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , дані про РНОКПП на момент ухвалення рішення у матеріалах справи відсутні), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП (за даними письмової промови у судових дебатах її представника) НОМЕР_7 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), Міністерство оборони України (м. Київ, просп. Повітряних Сил, 6, код ЄДРПОУ 00034022), відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Корбут