Справа № 711/6798/25
Номер провадження 3/711/1938/25
01 жовтня 2025 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Остапенко Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції (протокол серії ЕПР1 № 390995), про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , відомості про РНОКПП в матеріалах справи відсутні,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 , 14 липня 2025 року, близько 02:24 години, у м. Черкаси по вул. Припортова, 27, керував транспортним засобом «Skoda Octavia A5», номерний знак державної реєстрації НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, порушення мови. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку у лікаря нарколога ОСОБА_1 відмовився у повному обсязі під час безперервної відеофіксації на нагрудні камери № 472490, 472421, що підтверджується висновком № 276 від 14.07.2025, внаслідок чого ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП
ОСОБА_1 у судові засідання 21.08.2025, 15.09.2025 та 01.10.2025 не з'явився, про дати, час і місце розгляду справи відповідно до наявних у справі довідок про доставку був повідомлений належним чином шляхом отримання повідомлень у додатку «Viber» на номер телефону, зазначений особою при складанні протоколу. Поштове відправлення із судовою повісткою про виклик в судове засідання за адресою його проживання повернуте без вручення адресату ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю останнього за вказаною адресою.
Оскільки відомості про себе, у тому числі про засоби зв'язку, органам поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення надає сама особа, яка притягується до відповідальності, суд розцінює вказані обставини як ухилення ОСОБА_1 від явки до суду, без повідомлення ним причин неявки та направлення клопотань про відкладення розгляду.
За правилами ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, яка визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України» сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Таким чином, суд виконав свій обов'язок із повідомлення ОСОБА_1 про судовий розгляд справи відносно нього. У свою чергу, ОСОБА_1 , достеменно знаючи про складання на нього протоколу про адміністративне правопорушення та його судовий розгляд, не вжив достатніх і розумних заходів, щоб дізнатись про стан відомого йому судового провадження.
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності до закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Недотримання строків розгляду справ про адміністративне правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований ст. 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
З огляду на наведене, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши письмові матеріали справи та відеозаписи з нагрудних камер працівників поліції, приходжу до наступного.
Так, суд зобов'язаний виконувати завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 1 КУпАП, у якій зазначено, що завданням Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до статей 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як указує зміст статей 252, 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на диспозицію ч. 1 ст. 130 КУпАП, відповідальність за вказаною нормою Закону може наступати за:
1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;
2) передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;
3) відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто, для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП за порушення вимог п. 2.5 ПДР України, матеріали справи мають містити належні та допустимі докази щодо сукупності наступних обставин:
- керування особою транспортним засобом у конкретний час і місці;
- вимоги поліцейського до такої особи пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан наявності чи відсутності стану сп'яніння;
- наявність категоричної відмови особи пройти відповідно до встановленого порядку огляд на місці чи медичний огляд на стан такого сп'яніння.
Згідно з вимогами ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху. Статтею 53 цього Закону передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Чинна редакція ст. 130 КУпАП уведена в дію Законом України № 1231-IX від 16.02.2021, яким було посилено відповідальність за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, у тому числі прирівняно відмову від проходження обов'язкового на вимогу поліції огляду на стан сп'яніння до керування транспортним засобом у такому стані. Отже, суспільна небезпека діяння, яке полягає у відмові від проходження огляду, є не менш значущою, ніж, власне, саме керування транспортним засобом у стані сп'яніння.
Порядок проходження огляду водіїв на стан сп'яніння регламентований ст. 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція).
Відповідно до п. п. 2, 3 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані, зокрема, наркотичного сп'яніння, на що вказують виявлені ознаки такого стану.
Згідно з п. 12 Розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Як визначено ч. 3 ст. 266 КУпАП та пунктами 6-7 Розділу І Інструкції огляд водія на стан наркотичного сп'яніння проводиться у присутності поліцейського лікарем найближчого закладу охорони здоров'я, якому надано право на його проведення.
Виклад наведених норм є послідовним, логічним і зрозумілим, не дає підстав для їх довільного трактування або тлумачення, оскільки передбачає чіткий порядок і способи огляду - у закладі охорони здоров'я у присутності поліцейського, відмова від чого тягне за собою складання протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП. При цьому, довільного розсуду особи на вибір способу огляду вказана норма не передбачає.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, органом, уповноваженим на складання протоколу, надано:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 390995 від 14.07.2025, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП;
- направлення на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 14.07.2025 о 02:27 годині з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до закладу охорони здоров'я КНП «ЧОПНД», оскільки в результаті проведеного поліцейським огляду було виявлено ознаки сп'яніння особи, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, порушення мови;
- висновок № 276 від 14.07.2025 КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер» щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з діагнозом - відмовився від медичного огляду в повному обсязі;
- довідку інспектора відділу АП УПП в Черкаській області майора поліції А. Яковлева від 14.07.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності протягом календарного року за ст. 130 КУпАП не притягувався;
- рапорт поліцейського взводу № 1 роти № 1 БУПП у Черкаській області ДПП капрала поліції В. Хмари від 14.07.2025, відповідно до якого за результатами патрулювання було виявлено водія ОСОБА_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, у зв'язку з чим йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку у КНП «ЧОПНД» у лікаря нарколога, на що водій відповів згодою, проте біологічну речовину не здав та затягував час;
- відеозапис з нагрудної камери поліцейських № 472490, 472421, на якому зафіксовано зупинку службовим екіпажем 14.07.2025 о 02:26 годині транспортного засобу «Skoda Octavia A5», номерний знак державної реєстрації НОМЕР_2 , який порушував комендантську годину. Водієм виявився ОСОБА_1 , у якого в ході спілкування поліцейські виявили ознаки алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим о 02:27 годині водію запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, на що водій погодився, результат огляду склав - 0,00 проміле. Водій з результатами погодився. Разом з тим, у водія також були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, порушення мови. У зв'язку з цим о 02:28 годині ОСОБА_1 поліцейські запропонували пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі - КНП «ЧОПНД» у лікаря нарколога, на що водій також відповів згодою. У медичному закладі ОСОБА_1 о 02:53 годині повторно пройшов огляд на стан сп'яніння за допомою «Алкотестер Драгер» з негативним результатом. Надалі лікар нарколог провів огляд водія на стан наркотичного сп'яніння. О 03:03 годині лікар запропонував ОСОБА_1 здати біологічні зразки - сечу, однак водій повідомив, що не може на даний час фізично цього зробити, тому далі щоб пришвидшити позиви в туалет протягом певного часу пив воду. Під час періоду очікування ОСОБА_1 перебував у спокійному, розслабленому стані, жартував, зазначав, що він взагалі нечасто відвідує туалет. Потім лікар залишив кабінет, а ОСОБА_1 та присутні поліцейські очікували в коридорі. Після повернення лікаря о 03:48 годині ОСОБА_1 знову зазначив, що здати сечу він не може, і запропонував надати для дослідження зразки своєї крові («Давайте кров здам»). Поліцейські роз'яснювали ОСОБА_1 , нездача ним зразків сечі для аналізу може бути розцінена як відмова від огляду, а водій відповів, що якщо так потрібно, то мають бути складені усі документи
У підсумку лікар нарколог склав висновок № 276 з діагнозом - відмовився від медичного огляду у повному обсязі. Про складання лікарем висновку про відмову від огляду ОСОБА_1 було роз'яснено, на що він погодився. На підставі висновку лікаря працівниками поліції було складено стосовно ОСОБА_1 адміністративний протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Суд звертає увагу, що порядок проходження огляду водіїв на стан сп'яніння регламентований ст. 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі Інструкція).
Відповідно до частин 2 та 4 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Відповідно до переглянутого судом відеозапису під час перебування у медичному закладі ОСОБА_1 протягом тривалого часу (з 02:45 год. до 03:49 год.) не здав сечу для проведення аналізу на стан сп'яніння. Водієві повідомлено про наслідки нездачі матеріалу, зокрема, що такі дії вважатимуться відмовою від проходження огляду на стан сп'яніння. Зазначене стало підставою для складання протоколу за відмову від проходження огляду на предмет виявлення стану сп'яніння.
Також суд звертає увагу, що водій ОСОБА_1 протягом усього часу очікування у медичному закладі не зробив жодної спроби здати зразки сечі, натомість постійно розповідав, що рідко відвідує туалет.
Як вбачається з відео, вказуючи на неможливість здати аналіз сечі, ОСОБА_1 не повідомляв про наявність у нього будь-яких захворювань або фізіологічних особливостей, які б призводили до затримки сечі. Відбір сечі на аналіз не складає особливих труднощів, оскільки стосується звичайних природних потреб будь-якої людини та визнається найбільш доступним та ефективним методом для подальшого проведення лабораторних досліджень щодо виявлення причини стану сп'яніння.
Відповідно п. 12, 13 Розділу 3 Інструкції № 1452/735, предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча, змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Також може використовуватись і кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти інші біологічні зразки.
Вказаним положенням передбачена можливість дослідження слини, сечі та змивів з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук, і лише за неможливості взяти зразки вказаних біологічних середовищ, може використовуватися кров.
Тобто, тільки в силу певних обставин, коли водій знаходиться без свідомості чи перебуває у важкому стані і у нього неможливо відібрати біологічне середовище (сечу), предметом дослідження можуть бути інші біологічні середовища, в тому числі і кров.
Окрім того, огляд на стан наркотичного сп'яніння шляхом проведення лабораторних досліджень проводить лікар, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством, метою котрого є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Таким чином, саме лікар визначає вид зразків біологічного середовища, необхідних для лабораторного дослідження.
Інструкцією № 1452/735 не передбачено можливості самостійного вибору особою, яка проходить огляд, виду об'єктів, котрі можливо надати на дослідження.
Згідно із переглянутим відеозаписом ОСОБА_1 не заперечував проти складання висновку про відмову від проходження огляду. Він також не повідомив лікарю про будь-які фізіологічні обмеження для надання зразків для дослідження. Такі дії особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд розцінює як ухилення від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння (п.п.7, 8 розділу ІІІ Інструкції).
Згідно з п. 12 розділу ІІІ Інструкції предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу (п.13 р. ІІІ Інструкції).
Суд наголошує, що наявність в Інструкції переліку видів біологічного середовища, які, окрім сечі, можуть бути відібрані, не означає, що особа, яка проходить огляд на стан сп'яніння, має обирати самостійно вид біологічного середовища, яке йому зручно здавати. Вказана альтернатива встановлена для тих випадків, коли відсутня реальна об'єктивна можливість здати якийсь із зазначених видів біологічного середовища. Огляд на стан сп'яніння проводиться лікарем медичного закладу, у який доставлений водій транспортного засобу, та лише лікар може визначити вид зразків біологічного середовища, необхідних для лабораторного дослідження. При цьому, враховується, які саме зразки біологічного середовища є можливість дослідити у цьому закладі охорони здоров'я.
Як зафіксовано на відеозаписі з портативного відеореєстратора працівника поліції, ОСОБА_1 не повідомляв лікаря про захворювання, через яке він не може здати зразок біологічного середовища. Як вбачається з відеозапису, водій погодився здати аналіз, лікар розпочав його огляд та провів необхідні маніпуляції, (перевірив координацію рухів, виміряв тиск), після чого ОСОБА_1 разом з поліцейськими тривалий час просто очікували. Наявну у медичному закладі воду ОСОБА_1 спочатку не хотів вживати, пропонував знайти магазин і придбати там, потім все-таки випив воду в кабінеті лікаря, однак стверджував, що не має позивів до сечовипускання, розповідаючи, що з ним відбувалась подібна ситуація, коли в медичному закладі при огляді на стан сп'яніння він також не міг себе примусити піти в туалет. О 03:10 годині поліцейські нагадали ОСОБА_1 , що в нього ще є 40 хв для здачі зразків сечі. Згодом, о 03:46 годині поліцейський роз'яснив ОСОБА_1 , що в разі нездачі ним зразків сечі лікар складе висновок про відмову особи від проходження медичного огляду, на що водій відповів, що не відмовляється але не хоче в туалет, тому хай беруть у нього кров, це в нього не перший такий випадок. У подальшому, після години очікування, впродовж якої аналіз не був зданий, лікар о 03:49 годині розпочав складання медичного висновку, у якому зазначив про відмову від здачі аналізу сечі на наркотичні речовини. На підставі отриманого висновку о 03:52 години працівник поліції повідомив ОСОБА_1 , що на нього буде складено протокол за ст. 130 КУпАП у зв'язку з його відмовою від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у повному обсязі.
Відеозаписом з нагрудної камери поліцейського підтверджено, що ОСОБА_1 була забезпечена можливість пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі шляхом здачі біологічних зразків (аналіз сечі) з часу виявлення ознак наркотичного сп'яніння о 02:27 годині до 03:51 години, тобто впродовж більш ніж півтори години, однак таким правом ОСОБА_1 не скористався, стверджуючи, що він не зможе здати біологічне середовище на аналіз.
Відтак зміст відеозапису вказує на те, що поведінка ОСОБА_1 була спрямована на затягування часу та уникнення здачі біологічного зразка.
Даючи оцінку вищевказаним доказам як окремо, так і в їхній сукупності, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається порушення Правил дорожнього руху, які були зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме - п. 2.5 ПДР України, та наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Перевіркою матеріалів провадження порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не встановлено.
Суд зазначає, що обґрунтовані та визначені законом підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, настали в момент його ухилення від надання біологічних зразків для лабораторного дослідження, що є обов'язковим при проходженні огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Пом'якшуючих та обтяжуючих відповідальність правопорушника обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи той факт, що правопорушник відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, чим грубо порушив Правила дорожнього руху України, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу із позбавленням права керування транспортними засобами, що передбачене санкцією статті як обов'язкове додаткове стягнення, при призначенні якого суд позбавлений будь-яких дискреційних повноважень. Застосування до особи такого стягнення буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Частиною 1 ст. 307 КУпАП передбачено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з частинами 1 і 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, наведений у ст. 5 вказаного Закону.
Відтак, із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп., оскільки судом не встановлено підстав для його звільнення від сплати цього збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 40-1, 130, 245, 247, 252, 256, 280, 283-285 КУпАП, п.2.5 ПДР України, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Реквізити для сплати - отримувач коштів: ГУК у Черкаській області/код 21081300, код отримувача ЄДРПОУ: 37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA918999980313030149000023001 код класифікації: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Реквізити для сплати судового збору: одержувач платежу ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації 22030106.
У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Ю. А. Остапенко