Справа № 761/47310/25
Провадження № 2-о/761/552/2025
12 листопада 2025 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Фролової І.В.,
секретаря судового засідання - Коломійця А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва із заявою, відповідно до якої просив встановити факт народження дитини жіночої статі, громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Сімферополь, Сімферопольського району, Автономної Республіки Крим, Україна, від батьків: мати громадянка України, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (Паспорт № НОМЕР_1 виданий органом 8017 15 лютого 2021 року, РНОКПП: НОМЕР_2 ); батько громадянин України, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (Паспорт № НОМЕР_3 виданий органом 8032 02 лютого 2022 року., РНОКПП: НОМЕР_4 ); встановити факт народження дитини жіночої статі, громадянки України - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження м. Сімферополь, Сімферопольського району, Автономної Республіки Крим, Україна, від батьків: мати громадянка України, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (Паспорт № НОМЕР_1 виданий органом 8017 15 лютого 2021 року, РНОКПП: НОМЕР_2 ); батько громадянин України, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (Паспорт № НОМЕР_3 виданий органом 8032 02 лютого 2022 року., РНОКПП: НОМЕР_4 ).
Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на тимчасово окупованій території України (АР Крим) у м. Сімферополь, Сімферопольського району, народилася дитина, (донька) жіночої статі: ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_6 у подружжя на тимчасово окупованій території України (АР Крим) у м. Сімферополь, Сімферопольського району, народилася дитина, (донька) жіночої статі: ОСОБА_4 . Враховуючи, що диті народились на тимчасово-окупованій території, є необхідність у встановлені юридичного факту народження з метою подальшої реєстрації та отримання свідоцтва про народження встановленого законодавством України зразка та реалізації дітьми всіх належних їм прав та свобод громадян України.
Заявник в судове засідання не з'явився, однак у своїй заяві просив розглядати справу у його відсутність, подану заяву підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання судом повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебувають у шлюбі, що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 від 15 листопада 2022 року.
ІНФОРМАЦІЯ_5 у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на тимчасово окупованій території України (АР Крим) у м. Сімферополь, Сімферопольського району, народилася дитина, (донька) жіночої статі: ОСОБА_3 .
Народження Емір- ОСОБА_5 підтверджується Виписним епікризом з акушерського стаціонару від 21.11.2021 року,сСвідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 від 15 січня 2022 р.; Довідкою про народження №Р-03254 від 25 липня 2022 року.
ІНФОРМАЦІЯ_6 у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на тимчасово окупованій території України (АР Крим) у м. Сімферополь, Сімферопольського району, народилася дитина, (донька) жіночої статі: ОСОБА_4 .
Народження Емір- ОСОБА_6 підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_7 , довідкою про народження №Р-03258, відповідно до змісту якої ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, народилась ОСОБА_4 ; Виписним епікризом з акушерського стаціонару від 14.01.2023 року, що видано державою окупантом; Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_7 від 06 квітня 2023 р.; Довідкою про народження Р-03258 від 27 травня 2023 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження (п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України аява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» Державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно положень Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5 у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Пунктом 2 розділу 1 зазначених Правил встановлено перелік документів, які є підставами для проведення державної реєстрації народження: а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236 ; б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; ґ) медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
Відповідно до роз'яснень, викладених у листі Верховного Суду України від 01 січня 2012 року, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Отже, судом встановлено, що встановлення факту народження має для заявник юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, надасть молжливість подальшої реєстрації та отримання свідоцтва про народження встановленого законодавством України зразка та реалізації дітьми всіх належних їм прав та свобод громадян України.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню (ч. 4 ст. 317 ЦПК України).
Оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 3, 4, 10, 17, 18, 264, 265, 273, 293-294, 315-319, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Сімферополь, Сімферопольського району, Автономної Республіки Крим, Україна, у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянина України.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження м. Сімферополь, Сімферопольського району, Автономної Республіки Крим, Україна, у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянина України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
ОСОБА_1 , адреса місця проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ,
ОСОБА_2 , адреса місця проживання - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ), адреса місцезнаходження - м. Київ, вул. Академіка Ромоданова, буд. 17, код ЄДРПОУ 26088771.
Повний текст рішення виготовлений 12 листопада 2025 року.
Суддя: