про відмову у відкритті касаційного провадження
13 листопада 2025 року
м. Київ
справа №240/11920/24
адміністративне провадження № К/990/43927/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Кравчука В.М. та Чиркіна С.М., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року
у справі №240/11920/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» №33/26/118-528 від 28 грудня 2023 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 (далі - постанова КМУ №988);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01 грудня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» №33/26/118-528 від 28 грудня 2023 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та положень постанови КМУ №988, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 грудня 2019 року по день проведення перерахунку.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та здійсненні виплати ОСОБА_1 пенсії згідно оновленої довідки від 28 грудня 2023 року №33/26/118-528 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01 грудня 2019 року, перерахунок пенсії на підставі довідки від 28 грудня 2023 року №33/26/118-528 про розмір грошового забезпечення, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Ухвалено стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області на користь ОСОБА_1 1211,20 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
04 липня 2025 року позивач звернувся до суду першої інстанції із заявою про зміну способу виконання рішення, в якій позивач просив змінити спосіб і порядок виконання судового рішення у справі №240/11920/24 із зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01 грудня 2019 року, перерахунок пенсії на підставі довідки від 28 грудня 2023 року №33/26/118-528 про розмір грошового забезпечення, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 грудня 2019 року по день проведення перерахунку, в сумі 486081,71 грн.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року у задоволенні заяви відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року скасовано ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року і ухвалено нове рішення, яким заяву задоволено.
Змінено спосіб і порядок виконання судового рішення у справі №240/11920/24 із зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01 грудня 2019 року, перерахунок пенсії на підставі довідки від 28 грудня 2023 року №33/26/118-528 про розмір грошового забезпечення, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 грудня 2019 року по день проведення перерахунку, в сумі 486081,71 грн.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 24 жовтня 2025 року, тобто в межах строку на касаційне оскарження, звернулося через підсистему ЄСІКС «Електронний суд» з касаційною скаргою до Верховного Суду.
Проаналізувавши зміст оскаржуваних судових рішень та доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов наступних висновків.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією з основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
За змістом приписів частини першої статті 13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Тобто особи, які беруть участь у справі, у тому разі, якщо вони не погоджуються з ухваленими (постановленими) судовими рішеннями після їхнього перегляду в апеляційному порядку, можуть реалізувати право на їхнє касаційне оскарження тільки у визначених законом випадках.
Правилами частини другої статті 328 КАС України визначено, що у касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду першої інстанції про забезпечення позову, заміну заходу забезпечення позову, ухвали, зазначені у пунктах 3, 4, 12, 13, 17, 20 частини першої статті 294 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку.
Варто зауважити, що частиною другою статті 328 КАС України встановлений вичерпний перелік ухвал суду першої інстанції, які за наслідками їх перегляду в апеляційному порядку можуть бути оскаржені до Верховного Суду.
Перевіркою змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень колегією суддів встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в касаційному порядку оскаржує постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року, якою вирішено питання щодо зміни способу і порядку виконання судового рішення та ухвалену за наслідками здійснення апеляційного перегляду ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року.
Однак, КАС України не передбачає можливості касаційного оскарження ухвали суду першої інстанції, прийнятої за результатом розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання рішення (в порядку статті 378 КАС України) та постанови суду апеляційної інстанції, ухваленої в порядку апеляційного перегляду такої ухвали суду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на те, що касаційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає касаційному оскарженню, а виняткові обставини заявником не наведені та не встановлені Судом самостійно, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження слід відмовити.
Аналогічна правова позиція щодо застосування пункту 1 частини першої статті 333 КАС України в контексті здійснення касаційного перегляду судових рішень, ухвалених у порядку статті 378 КАС України, висловлена Верховним Судом, зокрема, в ухвалах від 07 липня 2025 року у справі №380/16964/22, від 07 липня 2025 року у справі №420/8793/20, від 22 липня 2025 року у справі №380/20438/24.
Керуючись статтями 294, 328, 333, 378 КАС України, Суд
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року у справі №240/11920/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
2. Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Я.О. Берназюк
Судді В.М. Кравчук
С.М. Чиркін