Справа № 405/7091/25
3/405/1916/25
10 листопада 2025 року м. Кропивницький
Суддя Подільського районного суду міста Кропивницького Драний В.В., розглянувши адміністративну справу за матеріалами, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , солдата взводу резерву рядового складу роти резерву в/ч НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що 07.11.2025 року до суду надійшли матеріали протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ОДК № 172 від 06.11.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Як вбачається із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен вирішити чи належить до його компетенції розгляд даної справи, перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Прискладанні протоколу про військове адміністративне правопорушення від 06.11.2025 відносно ОСОБА_1 вказані вимоги закону дотримані не були, а саме не вказано місце вчинення правопорушення, а саме конкретне місце в м. Кропивницький.
При цьому, суд звертає увагу, що за адміністративно-територіальним поділом місто Кропивницький має два райони - Подільський та Фортечний, а територіальна юрисдикція Подільського районного суду міста Кропивницького поширюється лише на Подільський район міста Кропивницького, що позбавляє суд можливості з'ясувати чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Окрім того, у протоколі про військове адміністративне правопорушення не вказано належної адреси місця фактичного проживання або зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 , що позбавляє суд можливості викликати її в судове засідання засобами поштового зв'язку.
Вказані обставини мають суттєве значення для розгляду справи, оскільки саме протокол про адміністративне правопорушення та матеріали додані до нього є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Таким чином, вказані недоліки не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи та вирішити її у відповідності до закону.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дані матеріали про адміністративне правопорушення необхідно повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для доопрацювання.
При цьому, суд відзначає, що згідно абз. 2 п. 3 Розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженою Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року № 329, не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений, що вимагає повторного складення протоколу про адміністративне правопорушення, зі змістом якого слід повторно ознайомити ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, -
Матеріали про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , направити до ІНФОРМАЦІЯ_1 для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Подільського районного суду
міста Кропивницького Владислав Вікторович Драний