Справа № 372/6092/25
Провадження 1-кс-1420/25
ухвала
Іменем України
13 листопада 2025 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області клопотання прокурора Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про дозвіл на проведення огляду,
Прокурор Обухівської окружної прокуратури Київської області звернувся до суду із клопотанням у кримінальному провадженні № 42025112340000249 від 21.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
На обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що на території Обухівського району Київської області, упродовж воєнного стану невідомі особи, за попередньою змовою, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, шляхом обману із використанням завідомо підроблених документів заволоділи земельними ділянками для здійснення подальшого будівництва, реконструкції та інших будівельних робіт на них.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3223155400:03:043:0281, 3223155400:03:043:0148, 3223155400:03:043:0147, 3223155400:03:043:0264, знаходяться в межах 100 метрової прибережної захисної смути річки Дніпро. При цьому, у випадку наявності крутизни схилів більше 3 градусів усі вказані вище земельні ділянки з кадастровими номерами потрапляють до меж прибережних захисних смуг річки Дніпро і відповідно до вимог Водного кодексу України відносяться до земель водного фонду.
Згідно ст. ст. 59, 83, 84 Земельного кодексу України до земель комунальної і державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів).
Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг; смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо,
а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту.
Відповідно до вимог ст.ст. 88, 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського транспорту.
Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; миття та обслуговування транспортних засобів і техніки; влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо; випалювання сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
На земельних ділянках з кадастровими номерами 3223155400:03:043:0281, 3223155400:03:043:0148, 3223155400:03:043:0147, 3223155400:03:043:0264, знаходиться заклад « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_1 .
Тобто, в межах прибережних захисних смуг відведення та використання земель для потреб будівництва житлових будинків заборонено, при цьому ІНФОРМАЦІЯ_2 всупереч вимог земельного законодавства імовірно відвела у приватну власність та оренду дані земельні ділянки саме за рахунок земель водного фонду в межах прибережних захисних смуг р. Дніпро.
Відповідно до ст. 10 Водного кодексу України до відання сільських, селищних, міських та районних у містах рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.
Згідно ст. ст. 12, 17-1 Закону України «Про охорону земель» до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі охорони земель на території сіл, селищ, міст належать установлення обмежень (обтяжень) у використанні, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог законодавства в галузі охорони земель.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, у галузі охорони земель, належать здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про використання та охорону земель щодо: додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
В свою чергу, згідно п. 4 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.09.2016 № 333, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі: у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за: дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення.
Таким чином, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 за попереднім погодженням ІНФОРМАЦІЯ_6 відведено у приватну власність земельні ділянки водного фонду всупереч вимог земельного законодавства.
При цьому, враховуючи той факт, що на земельних ділянках з кадастровими номерами 3223155400:03:043:0281, 3223155400:03:043:0148, 3223155400:03:043:0147, 3223155400:03:043:0264 проводилися будівельні роботи, які прямо заборонені законодавством, вбачається і можливий факт імовірного зловживання службовими особами органу державного архітектурного-будівельного контролю своїми службовим становищем.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (CC2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Розроблення проектної документації на будівництво регламентується ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої вона розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
За таких обставин орган державного архітектурного-будівельного контролю у відповідності до імперативних приписів п. п. 1, 3 ч. 4 ст. 29 і ст. 31
Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», отримавши від замовника містобудівний розрахунок щодо забудови ділянок, зобов'язаний був відмовити у видачі містобудівних умов і обмежень та дозволу на виконання будівельних робіт.
Таким чином, під час досудового розслідування виникла потреба встановлення факту віднесення земельних ділянок з кадастровими номерами 3223155400:03:043:0281, 3223155400:03:043:0148, 3223155400:03:043:0147, 3223155400:03:043:0264, та загальної території закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_1 до земель водного фонду.
Так, відповідно до відомостей наявних у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0281, належить на праві власності ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ); земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0148, належить на праві власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0147, належить на праві власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); земельна ділянка 3223155400:03:043:0264 (відомості про реєстрацію речового права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні).
Вказана протиправна діяльність, є предметом розслідування у даному кримінальному провадженні, а земельні ділянки містять на собі матеріальні сліди, що можуть підтвердити або спростувати факт незаконного відведення органом місцевого самоврядування земель водного фонду та як наслідок незаконних будівельних робіт на них, тобто на земельних ділянках, не призначених для будівництва, що являється злочинним наслідком вчинення кримінального правопорушення службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 і ІНФОРМАЦІЯ_6 .
3 огляду на викладене, у сторони обвинувачення виникла необхідність у проведенні огляду на території вказаних земельних ділянок, а також об'єктів що на них розміщені.
Під час проведення вказаної слідчої дії, із залученням працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 , сертифікованих інженерів-геодезистів, спеціалістів ІНФОРМАЦІЯ_10 та ІНФОРМАЦІЯ_11 планується визначити територію земельних ділянок, їх координати, конфігурацію, розміри та площу, характеристики ділянок, а також крутизну схилів біля р. Козинка та р. Дніпро, ширину їх прибережних захисних смуг. Окрім того, необхідно визначити територію забудови вказаних земельних ділянок, координати, конфігурацію, розміри та площу об'єктів будівництва, інші будівельно-технічні характеристики, що можуть свідчити про факт проведення будівельних робіт всупереч ст. ст. 24, 29, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зафіксувати інші відомості, що вказують на обставини вчинення кримінального правопорушення.
Без проведення огляду об'єктів та земельних ділянок, на яких вони розташовані, неможливо буде виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження, передбачені ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини та, окрім того, може призвести до приховування злочину, а тому прокурор просить клопотання задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити з підстав викладених в поданому клопотанні до суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 234 КПК України клопотання про обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора.
Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю клопотання таким, що підлягає задоволенню зважаючи на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 237 КПК України, огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Згідно ч. 1 ст. 233 КПК, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до ч.3 ст. 234 КПК України, клопотання про проведення обшуку повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Судом встановлено, що прокурор Обухівської окружної прокуратури Київської областізвернувся до суду з клопотанням, згідно якого просить надати дозвіл на проведення огляду території закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », на якій, зокрема розташовані земельні ділянки: земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0281, належить на праві власності ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ); земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0148, належить на праві власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0147, належить на праві власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); земельна ділянка 3223155400:03:043:0264 (відомості про реєстрацію речового права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні), а також об'єктів, що на них розташовані, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.
Згідно із ч. 3 ст. 233 КПК слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов'язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.
Прокурор просить надати дозвіл на огляд, для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке є безпосереднім предметом та знаряддям вчинення злочину, а також те що отримані результати по проведенню огляду мають суттєве значення для досудового розслідування і можуть бути доказом під час судового розгляду.
У відповідності до ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами Кримінального процесуального кодексу України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 234 КПК України встановлено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Внесене клопотання відповідає вимогам ст. 234 КПК України, матеріалами клопотання, а також, доведено достатність даних про здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження з матеріалів якого вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, встановлення кола осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення, а також те, що отримані результати по проведенню огляду мають суттєве значення для досудового розслідування і можуть бути доказом під час судового розгляду, а також враховуючи, що огляд житла чи іншого володіння особи проводиться лише за вмотивованою ухвалою слідчого судді клопотання слід задовольнити.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено усі, передбачені ст. 234 КПК України, підстави для задоволення даного клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 223, 234, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про дозвіл на проведення огляду - задовольнити.
Надати слідчим слідчого відділу Обухівського районного управління поліції ГУПН в Київській області які входять до складу слідчої групи, а також прокурорам Обухівської окружної прокуратури Київської області, які входять до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42025112340000249 від 21.10.2025, із залученням спеціалістів, дозвіл на проведення огляду території закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », на якій, зокрема розташовані земельні ділянки:
?земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0281, належить на праві власності ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );
?земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0148, належить на праві власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
?земельна ділянка із кадастровим номером 3223155400:03:043:0147, належить на праві власності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
?земельна ділянка 3223155400:03:043:0264 (відомості про реєстрацію речового права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні), а також об'єктів, що на них розташовані, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.
Строк дії ухвали визначити до 13 грудня 2025 року включно.
Відповідно до ст. 235 КПК України, ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав зазначених у клопотанні прокурора, слідчого надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1