Ухвала від 13.11.2025 по справі 361/3507/25

Справа № 361/3507/25

Провадження № 1-кп/361/135/25

13.11.2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючої судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

підозрюваного - ОСОБА_4 ,

захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Бровари Київської області клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024111100000006 від 19 квітня 2024 року, підозрюваного

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, одруженого, офіційно працює начальником відділу бухгалтерського та податкового обліку ТОВ «СОБІ», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Броварського міськрайонного суду Київської області надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської обласної прокуратури про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024111100000006 від 19 квітня 2024 року за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_4 .

Клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «Собі» (код ЄДРПОУ 16476986) зареєстроване 03.04.1993 рішенням № 10711050001001579, код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 1647686, місцезнаходження суб'єкта господарювання, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію: Україна, 04071, м. Київ, вул. Електриків, буд. 4, основний вид діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Крім того, ТОВ «СОБІ» здійснює розробку та видобування корисних копалин, а саме: суглино, глина мергальна та пісок на території Київської області в межах Броварського та Вишгородського району.

Керівниками підприємства, що мали та мають право підпису за період 2018-2024 значились: з 01.01.2018 по 11.06.2024 - ОСОБА_6 , з 12.06.2021 по теперішній час - ОСОБА_7 . Підприємство знаходиться на податковому обліку у ГУ ДПС у місті Києві з 13.11.1998 та є платником на загальній системі оподаткування, в т.ч. платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Згідно наказу керівника ТОВ «Собі» ОСОБА_6 «Про переведення» № 24/К від 09.04.2021, ОСОБА_4 з 09.04.2021 переведено на посаду начальника відділу бухгалтерського та податкового обліку, на якій останній перебуває по теперішній час.

Завданням, обов'язки, права, взаємовідносини (зв'язки) за посадою та відповідальність ОСОБА_4 , визначено посадовою інструкцією начальника відділу бухгалтерського та податкового обліку, яка 09.04.2021 затверджена директором ТОВ «СОБІ» ОСОБА_6 .

Відповідно до пункту 1 розділу 1 вказаної посадової інструкції, начальник відділу бухгалтерського та податкового обліку ТОВ «СОБІ» визначає права, посадові обов'язки, взаємовідносини з керівництвом.

Відповідно до розділу 2 вказаної посадової інструкції до завдань та обов'язків начальник відділу бухгалтерського та податкового обліку, зокрема входить:

п. 2.1.7. забезпечує складання фінансової та податкової звітності підприємства, її підписання і подання в установлені строки директору Товариства та іншим визначеним законодавством користувачам;

п. 2.1.8 здійснює контроль за достовірністю та своєчасністю складання та подання фінансової, податкової, статистичної звітності та за своєчасністю перерахування до бюджету обов'язкових податків і зборів, передбачених законодавством, інших розрахунків згідно з договірними зобов'язаннями;

п. 2.1.9. з використанням електронного цифрового підпису директора Товариства здійснює подачу податкової та статистичної звітності до державних органів;

Директором ТОВ «СОБІ» ОСОБА_6 видано довіреність від 09.04.2021, якою уповноважено ОСОБА_4 на представлення інтересів, зокрема: представляти інтереси Довірителя: підписувати акти приймання-передачі та наданих послуг, видаткові накладні; підписувати і подавати до органів державної податкової служби податкові декларації та іншу звітність; подавати до органів ДПС та отримувати у них будь які потрібні документи; вносити зміни до документів податкової звітності; підписувати подавати до органів ДПС та отримувати у них документи щодо взяття на облік і зняття з обліку; подавати до органів ДПС та отримувати у них документи щодо застосування спеціальних податкових режимів; підписувати документи бухгалтерського та податкового обліку щодо відокремлених підрозділів; подавати до органів ДПС заяви і запити на проведення звіряння розрахунків із бюджетом; отримувати довідки про стан розрахунків із бюджетом; отримувати в органах ДПС акти звіряння і довідки про стан розрахунків із бюджетом; підписувати акти звіряння розрахунків із бюджетом; підписувати акти за результатами податкових перевірок; приймати адресовану довірителю кореспонденцію з податкових органів, в тому числі довідки, акти, рішення за результатами податкових перевірок; передавати адресовану податковим органам кореспонденцію довірителя, в тому числі податкову звітність; провадити інші дії передбачені законодавством, для виконання цих повноважень Довіритель надає Повіреному право ставити підписи від імені Довірителя, а також здійснювати інші передбачені законодавством дії.

Таким чином, у зв'язку з виконанням представницьких, організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій відповідно до покладених обов'язків та отриманих повноважень, ОСОБА_4 , будучи службовою особою платника податків ТОВ «СОБІ», з 01.01.2022 по 31.12.2024 перебуваючи за місцезнаходження суб'єкта господарювання м. Київ, вул. Електриків, буд. 4 у невстановлений досудовим розслідуванням час виник злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах.

ОСОБА_4 достеменно знаючи свої посадові права та обов'язки, усвідомлюючи те, що у додатках до Декларації необхідно застосовувати величину добутку кількох коефіцієнтів, діючи в порушення зазначених вимог законодавства та посадової інструкції, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність за достовірність та своєчасність подання податкової звітності, користуючись покладеними на нього обов'язками, як на службову особу підприємства, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді фактичного ненадходження до бюджету держави коштів в особливо великих розмірах, бажаючи їх настання, в період з 01.01.2022 по 31.12.2024, перебуваючи в офісі за юридичної адресою: ТОВ «СОБІ»: м. Київ, вул. Електриків, буд. 4, користуючись наданим йому обов'язком здійснення контролю за достовірністю складання та подання податкової звітності, умисно з метою зменшення розміру рентних платежів підприємства за власною ініціативою, відображав у додатках 1 до Декларацій з рентної плати занижений коригуючий коефіцієнт до ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

ОСОБА_4 використовуючи електронний цифровий підпис директора ТОВ «СОБІ», який не був обізнаний про злочинні дії начальника відділу бухгалтерського та податкового обліку ТОВ «СОБІ» ОСОБА_4 , з 01.01.2022 по 31.12.2024 подав Податкові декларації з рентної плати поквартально за 2022-2024 роки, які містили відомості в частині нарахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин, до територіальних підрозділів ГУ ДПС у Київській області, а саме до Броварської ДПІ ГУ ДПС у Київській області засобами Інтернет зв'язку, де прийняті та зареєстровані контролюючим органом.

Під час досудового розслідування встановлено, що ТОВ «СОБІ» у період часу з 01.01.2022 по 31.12.2024 відповідно до пункту 252.1 статті 252 ПКУ є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Відповідно до статті 252 Податкового кодексу Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є: суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснюють для цілей оподаткування окремий (від інших видів операційної діяльності) бухгалтерський та податковий облік витрат і доходів за кожним видом мінеральної сировини за кожним об'єктом надр, на який надано спеціальний дозвіл.

Спеціальне використання природних ресурсів, у тому числі видобування корисних копалин передбачає закріплення об'єкта природних ресурсів шляхом надання відповідного Дозволу конкретному суб'єкту для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст. 38 Закону України від 25 червня 1991 року № 1264-ХІІ «Про охорону навколишнього природного середовища»), наприклад, з метою отримання економічної вигоди від господарської діяльності.

Відповідно до пункту 252.3 статті 252. об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр.

Базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

Вартість відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких її величин:

за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);

за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини, а також руд заліза.

У разі обчислення вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) за фактичними цінами реалізації вартість одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) встановлюється платником рентної плати за величиною суми доходу, отриманого (нарахованого) від виконаних у податковому (звітному) періоді господарських зобов'язань з реалізації відповідного обсягу (кількості) такого виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини).

Сума доходу, отриманого (нарахованого) від реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) за податковий (звітний) період, зменшується на суму витрат платника, пов'язаних з операціями передпродажної підготовки, у тому числі пакуванням, фасуванням (бутелюванням), а також з доставкою (перевезенням, транспортуванням) обсягу (кількості) відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) споживачу в розмірах, установлених у договорі купівлі-продажу згідно з умовами постачання.

Форма податкової декларації з рентної плати затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719 зі змінами та доповненнями.

Невід'ємною частиною Декларації є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов'язання за відповідним видом об'єкта оподаткування. Зокрема, розрахунок з рентної плати користування надрами для видобування корисних копалин здійснюється у додатку 1 до Декларації.

До територіальних підрозділів ГУ ДПС у Київській області, а саме до Броварської ДПІ ГУ ДПС у Київській області ОСОБА_4 подав Податкові декларації з рентної плати, Розрахунки з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Так, Державною службою геології та надр України ТОВ «СОБІ» надані спеціальні дозволи на користування надрами на території Броварського та Вишгородського районів Київської області, а саме:

- спеціальний дозвіл № 4931 від 25.02.2009, строк дії до 25.01.2029, з метою видобування суглинків і глин мергельних.

- спеціальний дозвіл № 5309 від 13.01.2011 строк дії до 13.01.2027, з метою видобування піску.

- спеціальний дозвіл № 5310 від 13.01.20 11 строк дії до 13.01.2027, з метою видобування піску.

- спеціальний дозвіл № 6595 від 09.12.2021 строк дії до 09.12.2041, метою видобування глини та суглинків.

Відповідно до п. 252.22 ст. 252 ПКУ до ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин застосовуються коригуючі коефіцієнти, що визначаються залежно від виду корисної копалини (мінеральної сировини) та умов її видобування:

- коефіцієнт 2,00 за умови видобування піщано-гравійної сировини в межах акваторії морів, водосховищ, у річках та їх заплавах (крім видобування, пов'язаного з плановими роботами з очищення фарватерів річок)

- коефіцієнт - 0,95 за умови видобування запасів корисних копалин ділянки надр із дотримання кондицій мінеральної сировини ділянки надр, затверджених державною експертизою на підставі звітів з геологічного вивчення, яке виконане платником рентної плати за рахунок власних коштів не раніше ніж за 5 років до звітного податкового періоду, крім вуглеводневої сировини.

Відповідно до положень ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Згідно з нормами ст. ст. 4, 6 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Відповідно до Переліку корисних копалин місцевого значення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827, сировина піщано-гравійна - пісок віднесено до корисних копалин місцевого значення.

Згідно з додатком 1 до Декларації п. 8.1 Вид корисної копалини за спеціальним дозволом - пісок, п. 8.2. назва корисної копалини та її код - 2.0.03.01.

Відповідно до додатку 13 до Декларації є «Кодифікатор корисних копалин», де зазначено, що пісок - це «Сировина піщано гравійна».

У зв'язку з вищезазначеним ТОВ «СОБІ» повинно застосовувати коефіцієнт для видобування піщано - гравійної сировини в межах акваторії морів, водосховищ, у річках та їх заплавах (крім видобування, пов'язаного з плановими роботами з очищення фарватерів річок) 2,00.

Оскільки у додатку 1 до Декларації величини добутку коефіцієнтів складає 0,95 замість 2 х 0,95 = 1,9, ТОВ «СОБІ» не застосовано величини добутку кількох коефіцієнтів, в результаті у розрахунку занижено податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 17 467 543,03 грн, а саме за 2022 рік - 3 727 302,47 грн; за 2023 рік - 11 783 190,42 грн, за 2024 рік - 1 957 050,14 грн.

З урахуванням викладеного, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду начальника відділу бухгалтерського та податкового обліку у ТОВ «СОБІ» в період з 01.01.2022 по 31.12.2024, будучи службовою особою ТОВ «СОБІ», ухилився від сплати рентної плати за користуванням надр для видобування корисних копалин чим вчинив дії, які призвели до ухилення від сплати податків в значних розмірах та порушення вимоги ст. 252 Податкового Кодексу України, в результаті чого завдано збитків державному бюджету внаслідок не сплати податкових платежів у загальній сумі 17 467 543,03 грн, що є особливо великим розміром.

У клопотанні, що розглядається, прокурор у кримінальному провадженні просить звільнити від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , підозрюваного у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, у зв'язку з повною сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України та закрити кримінальне провадження № 72024111100000006 від 19 квітня 2024 року.

У судовому засіданні прокурор просив клопотання задовольнити та з підстав ч. 4 ст. 212 КК України звільнити підозрюваного від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.

Підозрюваний та захисник просили клопотання прокурора задовольнити.

Суд, вислухавши учасників судового провадження, вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 212 КК України встановлено відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах.

Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

На виконання вимог ст. 285 КПК України ОСОБА_4 було роз'яснено суть підозри, підставу звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з повною сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою, і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.

Під час виконання вимог ст. ст. 285, 286 КПК України підозрюваним ОСОБА_4 подано письмову заяву про його звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 44 КК України звільнення від кримінальної відповідальності у випадках передбачених КК України, здійснюється виключно судом.

Згідно з ч. 2 ст. 286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

На підставі викладеного, враховуючи те, що до притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності ним сплачено податки та відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою, суд дійшов до висновку про те, що клопотання прокурора є обґрунтованим і його слід задовольнити.

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Керуючись ст. ст. 44, ч. 4 ст. 212 КК України, ст. ст. 284 - 287 КПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської обласної прокуратури у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024111100000006 від 19 квітня 2024 року про звільнення підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження № 72024111100000006 від 19 квітня 2024 року - закрити.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя: ОСОБА_1