12 листопада 2025 рокуСправа № 300/7931/24 пров. № А/857/5797/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Гудима Л.Я., Онишкевича Т.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецторг Трейд» до Головного управління Державної податкової служби у м.Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання зареєструвати податкову накладну, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у м.Києві на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року (суддя Могила А.Б., м.Івано-Франківськ), -
У жовтні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецторг Трейд» (далі - ТОВ) звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м.Києві (далі - Головне управління) та Державної податкової служби України (далі - ДПС) в якому просило:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.06.2024 №11315835/40465034 (далі - Комісія, Рішення, Реєстр, ЄРПН відповідно), яким відмовлено реєстрації податкової накладної від 31.05.2024 № (далі - ПН) в ЄРПН;
зобов'язати ДПС зареєструвати ПН в ЄРПН датою її подання.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржило Головне управління, яке із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволені позову відмовити.
В апеляційній скарзі вказує, що долучені платником податку документи не підтвердили реальне здійснення господарської операції.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.
Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем до контролюючого органу подано не тільки документи, які підтверджують факт настання події, а й господарську операцію з реалізації товару в цілому, тому такі є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
Такі висновки суду першої інстанції, відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ТОВ з 05.05.2016 перебуває на обліку в контролюючого органу, як платник податків, основний вид діяльності КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.
17.04.2024, за результатами проведених електронних торгів на платформі «Prozorro» №UA-2024-03-18-006134-a, між ТОВ (постачальник) та Регіональною філією «Панютинський вагоноремонтний завод» Акціонерного товариства «Українська залізниця», (покупець) укладено договір про закупівлю товарів від 17.04.2024 №ПВРЗ-442024-ЮВ (а.с.17-20).
За предметом договору постачальник зобов'язується поставити та передати у власність покупцю товар (тканина фланель) відповідно до специфікації №1 (додаток №1), а покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей товар на умовах цього договору.
Згідно з пунктом 4.1 договору постачальник здійснює поставку товару на умовах DDP (смт. Панютине, м. Лозова, Харківська обл.,) відповідно до Інкотермс у редакції 2020 року.
Покупець оплачує поставлений товар за ціною, вказаною у специфікації № 1 (додаток 1) до цього договору. Ціна товару включає вартість товару, тари (упаковки), а також інші витрати постачальника, пов'язані з виконанням цього договору (п.6.1 договору).
Відповідно до пункту 6.3 договору загальна ціна договору становить 323400 грн, ПДВ 20% 64680 грн. Ціна договору включає в себе обов'язкові платежі, у тому числі на користь третіх осіб, пов'язані з виконанням цього договору. Будь-яка додаткова вартість окремих витрат, пов'язаних з виконанням цього договору, не сплачується покупцем окремо та вважається врахованою у ціні цього договору. Згідно з пунктом 7.2 договору оплата за кожну партію поставленого товару проводиться покупцем на 14 календарний день з дати поставки за умови реєстрації податкової накладної, оформленої відповідно до вимог законодавства України, та рахунку-фактури на поставлену партію товару, при наявності документів, зазначених у пункті 5.4 цього договору. Строк дії цього договору встановлюється з моменту його підписання сторонами до 31.12.2024 (пункт 15.1 договору).
На виконання вимог договору поставки №ПВРЗ-442024-ЮВ від 17.04.2024, ТОВ 31.05.2024 здійснено поставку товару, на загальну суму 362208 грн з ПДВ, що підтверджується видатковою накладною №81 від 31.05.2024 (а.с.15 на звороті).
31.05.2024 ТОВ складено та подано на реєстрацію ПН (а.с.8).
По поданій позивачем ПН податковим органом 06.06.2024 надіслано квитанцію про зупинення реєстрації такої, в якій зазначалося, що накладна прийнята, однак її реєстрація зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК), «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами). Обсяг постачання товару/послуги 5801, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку) (далі - Критерії; а.с.9).
На виконання вказаних у квитанції пропозицій ТОВ 12.06.2024 направлено на адресу Головного управління пояснення та документи для розблокування податкової накладної наступного змісту: «за договором ПВРЗ-441014-ЮВ від 17.04.24 в адресу АТ «Укрзалізниця» ф-я Панютинський вагоноремонтний завод відвантажено тканину фланель за ВН № 81 від 31.05.24. Тканина фланель придбана у ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) за договором 01/05/24 від 22.05.24. Доставка була на власному автомобілі. Розрахунки з постачальником проведені своєчасно. На підприємстві є оренда автомобілів, склад, офіс, працевлаштовані 6 осіб». Надано також документи з придбання товарів та їх подальшу реалізацію: податкова накладна № 24 від 31.05.2024 з квитанцією про зупинення; видаткова накладна на реалізацію товару № 81 від 31.05.2024 на АТ «Укрзалізниця»; договір поставки № ПВРЗ(ВМТПЗ-44/2024-ЮВ) від 17.04.2024 з АТ «Укрзалізниця»; договір на придбання № 01/05/24 від 22.05.2024; видаткову накладну на придбання товару №1 від 23.05.24; договір оренди авто НРТ098460 від 20.07.22; договір оренди офісу б/н від 14.12.2023; договір оренди складу 0506209 від 01.07.23; штатний розклад ТОВ на 01.01.2024.
За наслідками розгляду наданих платником податків пояснень та документів 18.06.2024 Головним управління ДПС у м. Києві надіслано ТОВ повідомлення від 18.06.2024 № 11254796/40465034 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкових накладних, а саме: відсутні розрахункові документи: банківські виписки з особових рахунків, платіжні доручення. Необхідно надати загальну оборотно-сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки; ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 2, 3, 4, 6, 7, 9 класів рахунків (а.с.10-11).
На виконання вимог вказаних у повідомлені про необхідність надання додаткових пояснень позивач 21.06.2024 направив на адресу Головного управління додаткові пояснення наступного змісту: «за договором поставки № ПВРЗ(ВМТПЗ-44/2024-ЮВ) від 17.04.2024 в адресу АТ «Укрзалізниця» Філія «Панютинський вагоноремонтний завод» по видатковій накладній № 81 від 31.05.2024 була відвантажена фланель на суму 362208 грн, доставка відбувалася на власному автомобілі (ТТН № 81 від 31.05.2024). Відповідно була виписана податкова накладна № 24. Покупець не сплатив за товар, відповідно до пункту 7.2 договору, у зв'язку із заблокуванням податкової накладної. Товар був придбання у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1 ) за договором №01/05/24 від 22.05.2024 за накладною № 1 від 23.05.2024. Доставка власним автомобілем по м. Київ на склад підприємства. Сплата була за платіжним дорученням №1509 від 11.06.2024 в повному обсязі-300000 грн без ПДВ, про що свідчить виписка банку від 11.06.2024. Всі господарські операції знайшли своє відображення в ОСВ за травень 2024 р. по рахункам 281, 631, 361, 311». До додаткових пояснень було долучено наступні додатки: податкова накладна № 24 від 31.05.2024 з квитанцією про зупинення; видаткова накладна № 81 від 31.05.2024 на АТ «Укрзалізниця»; договір поставки № ПВРЗ(ВМТПЗ-44/2024-ЮВ від 17.04.2024 з АТ «Укрзалізниця»; договір придбання № 01/05/24 від 22.05.2024; виписка банку АТ Комінбанк від 11.06.2024; платіжне доручення (придбання) №1509 від 11.06.2024; договір оренди складу № 14ТС від 01.01.2018; договір оренди автомобілів № НРТ098460 від 20.07.2022; договір оренди офісу № б/н від 31.12.2022; договір оренди складу № 0506209 від 01.07.2023; штатний розклад № б/н від 01.04.2024; виписка по ОСВ по рахунку 104 за травень 2024 р.; виписка по ОСВ по рахунку 281 за травень 2024 р.; виписка по ОСВ по рахунку 631 за травень 2024 р.; виписка по ОСВ по рахунку 361 за травень 2024 р.; виписка по ОСВ по рахунку 311 за травень 2024 р. (11 на звороті-12).
За результатами розгляду наданих позивачем додаткових пояснень та документів, Рішенням Головного управління відмовлено у реєстрації ПН, з підстави не надання не в повному обсязі загальну оборотно-сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки. ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 2, 3, 4, 6, 7, 9 класів рахунків.
Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів, визначає Порядок № 1165.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризикованості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризикованості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризикованості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій, зокрема, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Однак, відсутність у квитанції про зупинення реєстрації ПН зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податкових накладних, які подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість таких квитанцій.
Відтак, квитанції про зупинення реєстрації спірних ПН не відповідають вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (їх) зупинено реєстрацію податкових накладних в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку
Крім того, у квитанції не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до такої, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації ПН чіткого переліку документів.
У постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18, формовано висновок, який підтриманий постановою Верховного Суду від 27 квітня 2023 року у справі 460/8040/20, згідно із яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу відповідно створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Таким чином, у розглядуваному випадку контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризикованості платника податку та/або ризикованості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216; далі - Порядок №520).
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Згідно пункту 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Відповідно до пункту 9 Порядку 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Пунктом 10 Порядку №520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як видно з матеріалів справи, позиція контролюючого органу ґрунтується на тому, що обсяг постачання товарів перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Однак суд зазначає, що жодних належних та допустимих доказів щодо мотивації таких висновків не вказано, зокрема який саме обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку і на підставі яких документів такий висновок був зроблений.
При цьому, для реєстрації ПН позивачу запропоновано надати загальну оборотно-сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки, ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 2,3,4,6,7,9 класів рахунків.
Як уже зазначалося судом вище, позивач двічі надав пояснення разом із документами, на підтвердження походження товару тканини фланель та його подальшої реалізації АТ «Укрзалізниця».
Таким чином, позивачем виконано вимоги контролюючого органу щодо надання додаткових пояснень та документів, оскільки на підставі договору №01/05/24 від 22.05.2024 за накладною № 1 від 23.05.2024 позивач придбав у ФОП ОСОБА_1 тканину фланель. Оплату товару позивачем здійснено в безготівковій формі за платіжним дорученням №1509 від 11.06.2024 (а.с.12 зворот 23-25).
За договором поставки № ПВРЗ(ВМТПЗ-44/2024-ЮВ) від 17.04.2024 в адресу АТ «Укрзалізниця» Філія «Панютинський вагоноремонтний завод», по видатковій накладній № 81 від 31.05.2024 була відвантажена фланель на суму 362208 грн. (а.с.17-21). Доставка відбувалася на власному автомобілі, підтвердженням чого є ТТН № Р81 від 31.05.2024 (а.с.16). Як зазначив позивач, покупець не сплатив за товар, відповідно до п. 7.2 договору, у зв'язку із заблокуванням податкової накладної.
Всі господарські операції знайшли своє відображення в оборотно-сальдових відомостях по рахунку 104 за травень 2024 року, по рахунку 281 за травень 2024 року, по рахунку 631 за травень 2024 року, по рахунку 361 за травень 2024 року, по рахунку 311 за травень 2024 року (а.с.13-15).
Відтак, вказані первинні документи та пояснення стосовно здійсненої господарської операції позивачем надані контролюючому органу, що вбачається зі змісту вищенаведених повідомлень про надання пояснення та/або копій документів, не заперечується податковим органом, та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
При цьому, як слідує зі змісту оскаржуваного рішення, підставою для відмови податковим органом в реєстрації ПН слугувало подання не в повному обсязі загальну оборотно-сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки, ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 2,3,4,6,7,9 класів рахунків.
Однак, суд вважає таку відмову безпідставною, оскільки позивачем було направлено документи, в тому числі оборотно-сальдові відомості, однак відповідач не обґрунтував в чому полягає не відповідність наданих позивачем документів, або мотиви за якими дійшов висновку, що вказаних документів не вистачало для реєстрації податкової накладної.
Правочин між позивачем та його контрагентом був належним чином задокументований, оформлений з дотриманням вимог бухгалтерського законодавства та відображений в податковій звітності позивача, а отже є реальним, товарним, оплатним, дозволяє ідентифікувати контрагентів та містить в собі відомості щодо змісту та обсягу проведених господарських операцій, що узгоджуються між собою (як окремо так і в сукупності) та є таким, що відбувся в дійсності.
Податковий орган, жодним чином не обґрунтував, яким чином відсутність саме загальної оборотно-сальдової відомості в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки, ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 2, 3 , 4, 6, 7, 9 класів рахунків, є підставою для відмови в реєстрації податкової накладної. За цих обставин, суд вважає, що податковий орган прийняв невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення.
В даному випадку, позивач надав контролюючому органу копії документів, які передбачені Порядком №520. Такі документи відповідають пункту 5 Порядку №520, а відповідачем під час відмови у реєстрації податкової накладної не зазначено який саме конкретно документ не подано.
Також, спірне Рішення щодо вказаної податкової накладної винесено з підстав надання платником складених із порушенням законодавства, однак, які це саме документи відповідач не наводить.
Крім того, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03 жовтня 2023 року у справі № 380/4146/22, від 13 грудня 2023 року у справі №500/4191/22, від 23 травня 2024 року у справі №200/4317/22, від 22 травня 2024 року у справі №640/26298/21 та інших).
Зважаючи на наявність передбачених законодавством первинних документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, а також те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що в контролюючого органу були відсутні правові підстави для відмови позивачу в реєстрації ПН.
Суд першої інстанції в повній мірі встановив фактичні обставини справи, надав об'єктивний та обґрунтований їх аналіз з урахуванням доводів наведених як позивачем так і відповідачем, у зв'язку з чим, відсутні підстави вважати, що обставини справи встановлено не повно чи неправильно, а отже і наведені скаржником доводи в апеляційній скарзі щодо цього не спростовують правильних по суті висновків суду першої інстанції.
Відповідно до положень частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м.Києві залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді Л. Я. Гудим
Т. В. Онишкевич