Справа № 640/26924/20 Суддя (судді) першої інстанції: Лисенко В.І.
13 листопада 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В,
суддів: Чаку Є.В., Сорочка Є.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САББІА" до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
29.10.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «САББІА» (далі - позивач, ТОВ «САББІА») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у місті Києві (далі - відповідач-1, ГУ ДПС у м. Києві), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2, ДПС України), в якому просило:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС в м. Києві про відмову в реєстрації податкової накладної №17 від 11.06.2020, що виписана на ТОВ «Виробнича компанія «ПОЛІПЛАСТ» на 30600 (тридцять тисяч шістсот) грн. 00 коп., у т.ч. ПДВ 5100 грн., в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.07.2020 №1742610/41778165;
- зобов?язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «САББІА» №17 від 11.06.2020, що виписана на ТОВ «Виробнича компанія «ПОЛІПЛАСТ» на 30600 (тридцять тисяч шістсот) грн. 00 коп., у т.ч. ПДВ 5100 гри. та вважати її зареєстрованою датою подання на реєстрацію 24.06.2020.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю, та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена судді Лисенко В.І.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 адміністративний позов задоволено повністю:
- визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві від 16.07.2020 №1742610/41778165, яким було відмовлено ТОВ «САББІА» у реєстрації податкової накладної від 11.06.2020 № 17;
- зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 11.06.2020 №17, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «САББІА», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Не погоджуючись з рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.02.2025, 12.03.2025 відповідач - ГУ ДПС у м. Києві, через канцелярію суду подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог апелянт зазначив, що ТОВ «САББІА» не було надано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством та відсутність вказаних документів не дала можливості підтвердити реальність здійснення господарської операції, згідно якої виписано податкову накладну.
ГУ ДПС у м. Києві також звернуло увагу, що первинні документи лише містять інформацію про господарську операцію, натомість підтвердити її реальність можливо лише оцінивши в сукупності всі документи, що мають бути у СГ з урахуванням специфіки даної операції.
Підсумовуючи відповідач-1 зазначив, що зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні датою їх фактичного подання є втручанням в дискреційні повноваження контролюючого органу.
З цих та інших підстав апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відзиву на апеляційну скаргу у встановлений судом строк не надійшло.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду зазначає, що оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, то керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ГУ ДПС у м. Києві підлягає залишенню без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 - без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, основним видом діяльності ТОВ «САББІА» за Класифікацією видів економічної діяльності є 46.90 «Неспеціалізована оптова торгівля».
Іншими видами діяльності є Товариства є:
- добування піску, гравію, глин і каоліну,
- діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами,
- оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами,
- оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням,
- вантажний автомобільний транспорт,
- складське господарство,
- інша допоміжна діяльність у сфері транспорту,
- надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів.
Одним з профільних видів діяльності ТОВ «САББІА» є поставка піску, гравію, глин і каоліну, надання транспортно-експедиційних послуг. Позивач виступає одночасно покупцем та постачальником сипучих товарів. На підтвердження здійснення своєї господарської діяльності в рамках вказаного напрямку, позивач вказав про наявність господарських взаємовідносин, зокрема з:
- ТОВ «Виробнича компанія «ПОЛІПЛАСТ» (код ЄДРПОУ 30466728) на підставі договору поставки товару №1/200120 від 20.01.2020;
- ТОВ «КАНБУД» (код ЄДРПОУ 39167127), на підставі договору поставки № 5027 від 02.12.2019;
- ТОВ «Вікінг Транс» (код ЄДРПОУ 40825439) на підставі договору поставки товару № 05/01-20 від 10.01.2020.
Основними постачальниками ТОВ «САББІА» є ТОВ «СОБІ» (код ЄДРПОУ 16476986) на підставі договору купівлі-продажу №26/12-19П від 26.12.2019 і ТОВ «ЛЮБОВИЧІ» (Код ЄДРПОУ 35638107) на підставі договору поставки №20/06/2019 від 20.06.2019 (а.с.59-61, 68-70).
Станом на 11.06.2020 позивач отримав від ТОВ «ЛЮБОВИЧІ» пісок річковий у кількості 175 тонн на загальну суму 22050 грн, що підтверджується видатковою накладною №PH-0000948 від 11.06.2020 та податковою накладною № 73 від 11.06.2020.
Позивач також отримав від ТОВ «СОБІ» пісок річковий у кількості 120,44 тонн на загальну суму 14452,80 грн, що підтверджується видатковою накладною №3215 від 11.06.2020, податковою накладною №201 від 11.06.2020.
Станом на 11.06.2020 залишок піску річкового складав 2922т. відповідно до інвентаризаційного опису. Для проведення інвентаризації основних засобів, товарів та іншого на підприємстві Позивача створена комісія, що діє на постійній основі (наказ № 23 від 10.06.2020р.).
Одним з основних замовників та покупців є ТОВ «Виробнича компанія «ПОЛІПЛАСТ», з яким ТОВ «САББІА» працює на підставі укладеного договору поставки №1/200120 від 20.01.2020 (а.с.46-49).
Відповідно до п. 1.1. Договору №1/200120 Постачальник (ТОВ «САББІА») зобов'язується поставляти товари згідно замовлень Покупця (ТОВ «ВК «ПОЛІПЛАСТ»), а Покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його на умовах даного договору.
Найменування, ціна, кількість, асортимент Товару, який поставляє Позивач вказується у видаткових накладних (п.1.2.Договору).
Крім цього, сторони, передбачили п. 1.4 Договору №1/200120 інший засіб досягнення та підтвердження замовлень та зобов'язань:
У разі, якщо поставка Товару здійснюється без склалання специфікації до даного Договору, всі істотні та узгоджені Сторонами умови поставки визначаються даним Договором та товаротранспортними або видатковими документами (накладними, актами приймання- передачі, тощо), які складаються постачальником і підтверджуються )(акцептуються).
Покупцем при здійсненні приймання-передачі Товару, що свідчить про вчинення господарської операції. В даному випадку складені Постачальником товаротранспортні або видаткові накладні до моменту їх акцепту Покупцем, є пропозицією Постачальника Покупцеві здійснити господарську операцію (прийняти поставку товару) за даним Договором в кількості , асортименті і за ціною, зазначеними у товаротранспортних та/або видаткових документах (накладних, актах приймання-передачі.
Відповідно до п. 2.1. Договору №1/200120 поставки передбачає, що поставка товару здійснюється згідно замовлень покупця на поставку. Замовлення Покупця на поставку подаються Постачальнику засобами електронного/факсимільного зв?язку або безпосередньо через представника Постачальника не пізніше, ніж за 5 днів до поставки.
Так, між представниками позивача та ТОВ «Виробнича компанія «ПОЛІПЛАСТ» було узгоджено замовлення на поставку піску річного на у кількості 180 тонн (видаткова накладна №418 від 11.06.2020 (а.с.50)).
11.06.2020 поставка піску була здійснена транспортним засобом: Вантажний автомобіль, самоскид IVECO TRAKKER AD410T41 WJMJ4CSS40C414282. Загальний дозволений до перевезення тоннаж зазначеним транспортним засобом до 30 тон. Замовлення було виконане Позивачем за 6 поставок (а.с.51-57).
Відповідно до п. 3.1. Договору поставки, оплата за товар здійснюється в національній валюті у формі безготівкового платежу на розрахунковий рахунок Постачальника згідно виставленого рахунку. Оплата за товар здійснюється на умові попередньої оплати або протягом 7 календарних днів з моменту кожної поставки Товару.
18.06.2020 позивач отримав на розрахунковий рахунок грошові кошти у сумі 30600 грн від ТОВ «Виробнича компанія «ПОЛІПЛАСТ» як оплату за пісок згідно рахунку №122 від 25.05.2020 (а.с.58), що підтверджується платіжним дорученням № 83 від 18.06.2020 (а.с.57).
ТОВ «САББІА» поставлено товар, а саме пісок річковий у кількості 180 тон ТОВ «Виробнича компанія «ПОЛІПЛАСТ» (код ЄДРПОУ 30466728) і на виконання вимог статті 201 ПК України надіслано 24.06.2020 до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №17 від 11.06.2020 (а.с.20-21) на 30600 грн., у т.ч. ПДВ 5100 грн.
Відповідно до квитанції №9145865999 реєстрація податкової накладної була зупинена 24.06.2020 о 17:15 годин відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, у зв'язку з тим, що платник податку відповідає вимогам пункту 1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій» та вказано : код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2505, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються , та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій (а.с.22).
Після надсилання таблиці з поясненнями та пояснень щодо податкової накладної, реєстрація якої зупинена, позивач отримав рішення від 16.07.2020 №1742610/41778165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 11.06.2020р., виписану на ТОВ «Виробнича компанія «ПОЛІПЛАСТ» (код ЄДРПОУ 30466728) на 30600 грн., у т.ч. ПДВ 5100 грн. у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с.28-29).
Не погоджуючись з вказаними рішення Комісії регіонального рівня, позивач подав відповідну скаргу до ДПС України (а.с.36-44).
За результатами розгляду скарги позивача, ДПС України прийнято рішення від 06.08.2020 №40887/41778165/2 , яким скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня від 16.07.2020 № 1742610/41778165 про відмову у реєстрації податкової накладної № 17 від 01.06.2020 - без змін. Вказане рішення прийняте з посиланням на те, що позивачем не надано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси (а.с.45).
Вважаючи протиправним рішення податкового органу про відмову у реєстрації податкової накладної №17, ТОВ «САББІА» звернулося до Київського окружного адміністративного суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Критерії перевірки поданої на реєстрацію податкової накладної визначені у пункту 12 Порядку № 1246.
Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Це положення кореспондує пункту 201.16 статті 201 ПК України.
Згідно пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (далі - Порядок зупинення №1165), податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації), які наведені у цьому пункті.
Приписи пункту 4 Порядку зупинення №1165 визначають, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Водночас, за правилами пункту 5 Порядку зупинення №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно абзацу першого пункту 6 Порядку зупинення №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Приписи пункту 7 Порядку зупинення №1165 визначають, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 10 Порядку зупинення №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року №520 (пункту 11 Порядку зупинення №1165).
У свою чергу, механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначається Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пункту 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Згідно пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, закріплено у пункті 5 Порядку №520, і може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
За правилами пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року №261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Згідно пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної.
Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії.
Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку зупинення №1165) відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Матеріали справи свідчать, що у направленій позивачу квитанції контролюючий орган вказав на те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2505 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Однак, рішення про зупинення реєстрації спірної податкової накладної не містить у собі мотивації підстав та причин віднесення операцій позивача до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, як і не містить доказів наявності податкової інформації, що свідчила б про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланням на відповідні документи.
Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не містить вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків.
Разом з тим, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов'язки щодо реєстрації податкової накладної.
Аналогічна правова позиція висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а, від 03 листопада 2021 року у справі №360/2460/20 та від 20 січня 2022 року у справі №140/4162/21, від 14 грудня 2022 року у справі №560/11825/21.
При цьому у підпункті 3 пункту 11 Порядку зупинення №1165 прямо передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема, пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
У свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог чинного законодавства позивачем до контролюючого органу були надані додаткові пояснення з відповідними документами для реєстрації в ЄРПН спірної податкової накладної.
На підтвердження реальності зазначеної в податковій накладній господарської операції ТОВ «САББІА» надало контролюючому органу, зокрема:
- повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність Ф 20 ОПП;
- накази про прийняття на роботу водіїв;
- фінансова звітність за 2019-2020 рік;
- штатний розпис;
- договір оренди приміщення;
- звіт 1ДФ за 1 півріччя 2020р.;
- ОCB по р. 105;
- договір фінансового лізингу № 6256 SME-FL від 24.02.20;
- свідоцтво про реєстрацію ТЗ;
- договір фінансового лізингу № 5229 AR-FL від 08.08.19;
- свідоцтво про реєстрацію ТЗ;
- договір фінансового лізингу № 230-АБУ-Ф-204 від 03.03.20;
- свідоцтво про реєстрацію ТЗ;
- договір фінансового лізингу № 5035 SME-FL від 08.07.19;
- свідоцтво про реєстрацію Т3;
- договір фінансового лізингу № 4776 SME-FL від 23.05.20;
- свідоцтво про реєстрацію ТЗ;
- договір фінансового лізингу № 4705 SME-FL від 10.05.19;
- свідоцтво про реєстрацію ТЗ;
- договір фінансового лізингу № 6350 SME-FL від 11.03.19;
- свідоцтво про реєстрацію ТЗ;
- договір купівлі-продажу № 237/2019 від 11.11.2019;
- свідоцтво про реєстрацію Т3;
- видаткова накладна;
- акт приймання-передачі;
- видаткова накладна СП Євротрейд на покупку напівпричепу-рефрижератора;
- пояснення;
- повідомлення за формою 20-ОПП від 08.05.2020р.;
- накази;
- штатний розпис;
- видаткова накладна № 418 від 11.06.2020;
- договір поставки товару 1/200120 від 20.01.2020 року;
- прибуткова накладна № 3215 від 11.06.2020р.;
- прибуткова накладна №948 від 11.06.2020р.;
- TTH 980020 від 11.06.2020р.;
- TTH 980021 від 11.06.2020р.;
- TTH 980022 від 11.06.2020р.;
- TTH 980023 від 11.06.2020р.;
- TTH 980024 від 11.06.2020р.;
- TTH 980025 від 11.06.2020р.;
- банківська виписка;
- повідомлення за формою 20-ОПП від 16.06.2020р.;
- оборотно-сальдова відомість по рах 36 1; договір № 26/12-19П від 26.12.2019;
- оборотно-сальдова відомість по рахунку № 105;
- договір № 20/06/2019 від 20.06.2019.
Отже, на переконання колегії суддів, позивачем надано контролюючому органу документи в обсязі, що давали можливість забезпечити реєстрацію податкової накладної від 11.06.2020 №17 в ЄРПН.
Однак, всупереч наданих документів, контролюючим органом було прийнято оспорюване рішення про відмову у реєстрації цієї податкової накладної з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Водночас, податковим органом не зазначено вичерпний перелік яких саме документів необхідно надати платнику податків.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу, що при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Тому, під час розгляду справи, суд не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної. При цьому здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Здійснення такого моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу (аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20, від 04 березня 2024 року у справі № 440/3706/23, від 18 квітня 2024 року у справі № 160/18840/22).
З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що за відсутності належного мотивування податковим органом рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, таке рішення не узгоджується з вимогами наведених вище нормативно-правових актів, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Щодо висновку суду першої інстанції про необхідність захисту прав позивача шляхом покладення на відповідача-2 обов'язку з реєстрації податкової накладної, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до пункту 19 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 20 Порядку №1246 передбачено, що внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав ТОВ «САББІА», є зобов'язання ДПС України зареєструвати спірну податкову накладну датою її фактичного подання до реєстрації в ЄРПН.
Такий спосіб захисту безпосередньо випливає із змісту згаданого вище пункту 20 Порядку №1246 та узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 03 листопада 2021 року у справі №360/2460/20 та від 06 березня 2024 року у справі №440/3706/23, чим спростовується посилання апелянта на те, що суд першої інстанції втрутився у дискреційні повноваження ДПС України.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Керуючись ст.242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у місті Києві - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Текст постанови виготовлено 13 листопада 2025 року.
Суддя-доповідач Н.В. Безименна
Судді Є.В. Чаку
Є.О. Сорочко