Постанова від 12.11.2025 по справі 640/20855/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/20855/21 Суддя (судді) першої інстанції: Самойлюк Г.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ганечко О.М.,

суддів Василенка Я.М.,

Кузьменка В.В.,

за участі секретаря судового засідання Фищук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Люкс Оіл Трейд» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень,

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» до Головного управління ДПС у м. Києві, в якій позивач просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0052930902 від 26.01.2021, № 0052920902 від 26.01.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що висновки акту перевірки, на підставі якого прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення є безпідставними, не обґрунтованими, відповідач неналежним чином розглянув документи та не встановив усі обставини, що мають значення для розгляду та прийняття законного рішення, проігнорувавши той факт, що товариством надані підтверджуючі документи на обсяги пального. Крім того, позивач акцентував увагу на порушенні контролюючим органом процедури проведення фактичної перевірки.

Ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва від 02.08.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» № 2825-ІХ, визначено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 прийнято справу №640/20855/21 до провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 року справу передано за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві № 0052930902 від 26.01.2021.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві № 0052920902 від 26.01.2021.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 12.11.2025.

28.08.2025, під № 22794 до суду від сторони позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу.

У судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, просила залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно норм ст. 309 КАС України.

Заслухавши суддю доповідача, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» (ЄДРПОУ 43230875) відповідно до інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснює господарську діяльність за наступними кодами КВЕД: 47.30 роздрібна торгівля пальним (основний); 46.12 діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, матеріалами та промисловими хімічними речовинами; 46.18 діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами.

Підприємство здійснює роздрібну торгівлю пальним.

Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято наказ №208-п від 11.11.2020 року про проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання

Посадовими особами Головного управління ДПС у м. Києві у період з 17 по 27 листопада 2020 року було проведено фактичну перевірку ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» за адресою: м. Київ, вул. Бажова, буд. 12 кв. 10 з питань дотримання вимог законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального.

Головним управлінням ДПС у м. Києві на виконання наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 11.11.2020 № 208-п та відповідно до п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України, проведено фактичну перевірку ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» за адресою: м. Київ, вул. Бажова, буд. 12 кв. 10 з питань дотримання вимог законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального. Перед початком проведення фактичної перевірки, заступником начальника відділу Горшковим В.І., головним державним ревізором-інспектором Ковалем I.A. пред'явлено службові посвідчення, ознайомлено з направленнями на проведення фактичної перевірки від 17.11.2020 №881/26-15-09-02, №882/26-15-09-02, та особисто під розписку, представнику за довіреністю ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» Чебан Марині Георгіївні, вручено копію Наказу від 18.11.2020 № 208-П на проведення фактичної перевірки ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД». Перевірку проведено у приміщенні Головного управління ДПС у м. Києві, що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Багговутівська, 26.

За результатами перевірки складено акт від 30.11.2020 № 5734/Ж/26-15-09- 02/43230875, яким встановлено: порушення п. 85.2. ст. 85 Податкового кодексу України; порушення п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215, п. 216.1 ст. 216, п. 222.1.1 п. 222.1 ст. 222, п. 223.1 ст. 223, п. 232.3 ст. 232 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкові зобов'язання з акцизного податку на обсяг дизельного палива в розмірі 192 524,09 літрів.

У ході перевірки, відповідно до вимог п.п. 20.1.2, п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 85.2, п. 85.4 ст. 85 ПК України, ГУ ДПС у м. Києві звернулося до ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» із письмовим запитом щодо надання до перевірки пояснення та їх документального підтвердження стосовно приймання, зберігання та відвантаження пального. На письмовий запит ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» не надано в повному обсязі первинних документів, які стосуються предмету перевірки, щодо придбання, зберігання та реалізації пального, та які підтверджують господарські операції з контрагентами-постачальниками і контрагентами-покупцями, про що складено відповідний акт.

У акті перевірки від 30.11.2020 № 5734/Ж/26-15-09-02/43230875 зазначено, що за результатом аналізу даних СЕАРП та СЕ за перевіряємий період встановлено, що у ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» по акцизним складам з уніфікованими номерами 1012568 га 1012768 станом на останній день місяця відсутні обсяги пального за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 для подальшої реалізації без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку, у т.ч. по періодам: - по акцизному складу з уніфікованим номером 1012568: станом на 31.01.2020 в обсязі 5 146,59 літрів, станом на 29.02.2020 - 13 557,47 літрів, станом на 31.03.2020 - 7 032,56 літрів, станом на 30.04.2020 - 10 073,77 літрів, станом на 31.05.2020 - 9 290, 11 літрів, станом на 30.06.2020 - 19 657, 66 літрів, станом на 31.07.2020 - 28 062,46 літрів, станом на 31.08.2020 - 27 725,60 літрів, станом на 30.09.2020-24 384,24 літрів. - по акцизному складу з уніфікованим номером 1012768: станом на 29.02.2020 - 8 607,49 літрів, станом на 31.03.2020 - 4 614,44 літрів, станом на 30.04.2020 - 3 505,93 літрів, станом на 31.05.2020 - 5 969,04 літрів, станом на 30.06.2020 - 12 395,04 літрів, станом на 31.07.2020 - 7 817,30 літрів, станом на 31.08.2020- 3 009,23 літрів, станом на 30.09.2020 - 1 675,16 літрів.

За результатом перевірки встановлено, що протягом 2020 року у ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» відсутні обсяги пального для подальшої реалізації без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 в загальному розмірі 192 524,09 літрів пального.

Отже, перевіркою встановлено перевищення обсягів реалізованого пального над обсягами обчисленими відповідно п. 232.3 ст. 232 Податкового кодексу України, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП та СЕ. З боку ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» в ході розгляду даного питання з боку представників підприємства пояснення не надано. Також, в акті зазначено, що в ході перевірки (27.11.2020) з боку контрагента-постачальника (ТОВ «РЕГІОН КАРД») було зареєстровані акцизні накладні, які складені в січні, лютому та червні 2020 року, на постачання в адресу ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» дизельного палива в загальному обсязі 32239,16 літрів. На підтвердження зазначених операцій документального підтвердження в ході перевірки не надано.

При цьому, ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» в ході перевірки та до заперечення не надано журналів обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою №№ 6-НГІ, 13-НП, журналів реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою № 7-НГІ, товарну книгу кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою № 31-НП, актів звірки, актів приймання-передачі на зберігання та актів прийманняпередачі зі зберігання, актів виконаних послуг зберігання, платіжних доручень, підтвердження роздрібної реалізації отриманого пального, тощо, що підтверджують операції оприбуткування та списання пального, та отримання і відпуск пального з акцизного складу пересувного до акцизних складів (№ №1012568 та 1012768).

За результатами розгляду матеріалів перевірки, ГУ ДПС у м. Києві винесено ППР від 26.01.2021 року № 0052930902 про збільшення суми грошового зобов'язання на 865409,03 грн, а саме: за податковим зобов'язанням з акцизного податку на 786735,48 грн та за штрафними санкціями на 78673,55 грн (10%); № 0052920902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1020,00 грн.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки та прийнятими на його підставі податковими повідомленнями-рішеннями, товариство звернулося до Державної податкової служби України зі скаргою, яка рішенням № 13890/6/99-00-06-03-01-06 від 22.06.2021 залишена без задоволення, податкові повідомлення-рішення-без змін.

Вважаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідача протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що протягом перевіряємого періоду, ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» проводило операції з реалізації з акцизних складів з уніфікованими номерами 1012568 та 1012768 в межах обсягів, що отримані з інших акцизних складів/акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних, тобто, у відповідності до вимог чинного законодавства України, відповідно відсутні встановлені податковим органом порушення та заниження податкових зобов'язань з акцизного податку на обсяг дизельного палива в розмірі 192524,09 літрів ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД».

Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що відсутнє засвідчення факту відмови ТОВ «ЛЮКС ОЙЛ ТРЕЙД» у наданні первинної документації на запити відповідача, як-то передбачено п. 85.6 ст. 85 ПК України.

Крім того, податковий орган під час здійснення перевірки вийшов за межі визначеного законодавцем порядку проведення фактичної перевірки.

Натомість, апелянт вважає вказані висновки суду необґрунтованими та помилковими, оскільки фактичною перевіркою, яка була проведена щодо товариства позивача було встановлено перевищення обсягів реалізованого пального над обсягами, обчисленими відповідно п. 232.3 ст. 232 Податкового кодексу України, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП та СЕ. Також в акті зазначено, що в ході перевірки (27.11.2020) з боку контрагента-постачальника (ТОВ «РЕГІОН КАРД») були зареєстровані акцизні накладні, які складені в січні, лютому та червні 2020 року, на постачання в адресу ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» дизельного палива в загальному обсязі 32 239,16 літрів. На підтвердження зазначених операцій документального підтвердження в ході перевірки не надано. При цьому, ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» в ході перевірки та до заперечення не надано журналів обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою №№ 6-НГІ, 13-НП, журналів реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою № 7-НГІ, товарну книгу кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою № 31-НП, актів звірки, актів приймання-передачі на зберігання та актів приймання-передачі зі зберігання, актів виконаних послуг зберігання, платіжних доручень, підтвердження роздрібної реалізації отриманого пального, тощо, що підтверджують операції оприбуткування та списання пального, та отримання і відпуск пального з акцизного складу пересувного до акцизних складів (№ №1012568 та 1012768). Висновки суду першої інстанції є помилковими та не могли бути підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо визначення вичерпного переліку податків і зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податковою контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами Податкового кодексу України (надалі по тексту також - ПК України).

Відповідно до норм п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Статтею 75 ПК України, передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, яка здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючими органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, в тому числі виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно з п. 80.2 ст. 80 ПК України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки.

За приписами ч.2 п. 81.1. ст. 81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися.

Відповідно до п. п. 14.1.141-1 ПК України, пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються, як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

Реалізація пального- будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

Платниками акцизного податку є, зокрема, особи (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий п.п. 212.1.15 п.212.1 ст.212).

Відповідно до положень п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Так, податковим повідомленням-рішенням № 0052930902 від 26.01.2021, позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем пальне на 865409,03 грн (за податковими зобов'язаннями 786735,48 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 78673,55грн).

ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, що підтверджується витягом з реєстру платників податку з реалізації пального або спирту етилового від 11.05.2021.

Як вбачається з акту перевірки, податковим органом за даними СЕАРП та СЕ встановлено, що протягом 2020р. ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» по акцизним складам з уніфікованими номерами 1012568 та 1012768 станом на останній день місяця відсутні обсяги пального за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 для подальшої реалізації без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку, у т.ч. по періодам:

- по акцизному складу з уніфікованим номером 1012568: станом на 31.01.2020 в обсязі 5 146,59 літрів, станом на 29.02.2020 - 13 557,47 літрів, станом на 31.03.2020 - 7 032,56 літрів, станом на 30.04.2020 - 10 073,77 літрів, станом на 31.05.2020 - 9 290, 11 літрів, станом на 30.06.2020 - 19 657, 66 літрів, станом на 31.07.2020 - 28 062,46 літрів, станом на 31.08.2020 - 27 725,60 літрів, станом на 30.09.2020-24 384,24 літрів.

- по акцизному складу з уніфікованим номером 1012768: станом на 29.02.2020 - 8 607,49 літрів, станом на 31.03.2020 - 4 614,44 літрів, станом на 30.04.2020 - 3 505,93 літрів, станом на 31.05.2020 - 5 969,04 літрів, станом на 30.06.2020 - 12 395,04 літрів, станом на 31.07.2020 - 7 817,30 літрів, станом на 31.08.2020- 3 009,23 літрів, станом на 30.09.2020 - 1 675,16 літрів.

Під час розгляду даного спору, позивач зазначив, що при складанні акцизних накладних було допущено помилки, в зв'язку з чим, після самостійного виявлення помилки, на підставі п.231.7 ст.231 ПК України до акцизної накладної №1 від 09.07.2020р. було складено розрахунок коригування №1 від 09.07.2020р., яким зменшено обсяг переданого на зберігання пального до 20710,51 літрів (зареєстровано в ЄРАН 27.11.2020р. реєстраційний номер 9314301477). Того ж дня складена акцизна накладна №247 від 09.07.2020р., яка зареєстрована 27.11.2020р., що підтверджується квитанцією №2 від 27.11.2020р.(реєстраційний номер документа 9314308369) на підтвердження фактичного переміщення дизельного пального у об'ємі 10905,49 літрів на акцизний склад уніфікований номер 1012568, що знаходиться за адресою Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вул.Боровського Миколи,б.20.

У рамках договору поставки нафтопродуктів № ЦО/04/01/20 від 03.01.2020 ТОВ «РЕГІОН КАРД » (ЄДРПОУ : 41859055) було реалізовано на адресу ТОВ « ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД»: за видатковою накладною N 3738 від 03.01.2020 паливо дизельне ДП- Л Євро5-ВО (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2710194300) у об'ємі 5 506,69 літрів приведених до температури 15° С. На виконання вимог п. 231.3. ст. 231 ПК України в день реалізації пального, постачальником , ТОВ « РЕГІОН КАРД » складено акцизну накладну № 158 від 03.01.2020, яка зареєстрована в ЄРАН 27.11.2020, що підтверджується квитанцією № 2 від 27.11.2020 (реєстраційний номер документа 9314700737), і яка підтверджує отримання з акцизного складу пересувного номер державної реєстрації АС4349Р на акцизний склад уніфікований номер 1012568 дизельного пального об'ємом 5,500 м3, що відповідає 5 509,69 акцизних літрів приведених до температури 15° С. за видатковою накладною N13920 від 05.02.2020 паливо дизельне ДП- Л Євро 5- В O (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2710194300) у об'ємі 8 109,85 літрів приведених до температури 15° С. На виконання вимог п . 231.3 ст. 231 ПК України в день реалізації пального, постачальником, ТОВ «РЕГІОН КАРД» складено акцизну накладну №184 від 05.02.2020, яка зареєстрована в ЄРАН 27.11.2020, що підтверджується квитанцією №2 від 27.11.2020 (реєстраційний номер документа 9314700735), і яка підтверджує отримання з акцизного складу пересувного номер державної реєстрації АС 4349 ХР на акцизний склад уніфікований номер 1012568 дизельного пального об'ємом 8,100 м', що відповідає 8 109,85 акцизних літрів приведених до температури 15° С. за видатковою накладною №13921 від 05.02.2020 паливо дизельне ДП- Л Євро5-ВО (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2710194300) у об'ємі 5 006,08 літрів приведених до температури 15° С. На виконання вимог п . 231.3. ст. 231 ПК України в день реалізації пального, постачальником, ТОВ «РЕГІОН КАРД» складено акцизну накладну N 185 від 05.02.2020, яка зареєстрована в ЄРАН 27.11.2020, що підтверджується квитанцією N2 від 27.11.2020 (реєстраційний номер документа 9314700699), і яка підтверджує отримання з акцизного складу пересувного номер державної реєстрації АС 4349ХР на акцизний склад уніфікований номер 1012768 дизельного пального об'ємом 5,000 м ', що відповідає 5 006,08 акцизних літрів приведених до температури 15° С. за видатковою накладною N 19035 від 17.02.2020 паливо дизельне ДП- Л Євро 5-ВО (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2710194300) у об'ємі 5 006,08 літрів приведених до температури 15° С. На виконання вимог п . 231.3. ст. 231 ПК України в день реалізації пального, постачальником, ТОВ «РЕГІОН КАРД » складено акцизну накладну №186 від 17.02.2020, яка зареєстрована в ЄРАН 27.11.2020, що підтверджується квитанцією № 2 від 27.11.2020 (реєстраційний номер документа 9314700767), і яка підтверджує отримання з акцизного складу пересувного на акцизний склад уніфікований номер 1012768 дизельного пального об'ємом 5,000 м', що відповідає 5 006,08 акцизних літрів приведених до температури 15° С. за видатковою накладною №3502 від 01.06.2020 паливо дизельне ДП-Л Євро5-ВО (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2710194300) у об'ємі 6 107,42 літрів приведених до температури 15° С. На виконання вимог п . 231.3. ст. 231 ПК України в день реалізації пального, постачальником , ТОВ « РЕГІОН КАРД » складено акцизну накладну № 432 від 01.06.2020, яка зареєстрована в ЄРАН 27.11.2020, що підтверджується квитанцією № 2 від 27.11.2020 (реєстраційний номер документа 9314700724), і яка підтверджує отримання з акцизного складу пересувного на акцизний склад уніфікований номер 1012568 дизельного пального об'ємом 6,100 м', що відповідає 6 107,42 акцизних літрів приведених до температури 15° С. за видатковою накладною N3503 від 01.06.2020 паливо дизельне ДП-Л Євро5-ВО (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2710194300) у об'ємі 2 503,04 літрів приведених до температури 15° С. На виконання вимог п . 231.3. ст. 231 ПК України в день реалізації пального, постачальником, ТОВ «РЕПОН КАРД » складено акцизну накладну N 433 від 01.06.2020, яка зареєстрована в ЄРАН 27.11.2020, що підтверджується квитанцією N 2 від 27.11.2020 (реєстраційний номер документа 9314700714), і яка підтверджує отримання з акцизного складу пересувного на акцизний склад уніфікований номер 1012768 дизельного пального об'ємом 2,500 м', що відповідає 2 503,04 акцизних літрів приведених до температури 15°С.

Відповідно до норм п. 231.7 ст. 231 ПК України, якщо після реалізації пального або спирту етилового відбувається повернення частини чи всього обсягу пального або спирту етилового особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних: особою, яка реалізує пальне або спирт етиловий, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або спирту етилового або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального або спирту етилового; отримувачем пального або спирту етилового, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального або спирту етилового, для чого особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального або спирту етилового. При цьому особа, що реалізує пальне або спирт етиловий, має право зменшити обсяг реалізованого пального або спирту етилового за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального або спирту етилового.

Відповідно до норм п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 ПК України, об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації з акцизного складу/акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що: отримані з інших акцизних складів/акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних: ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією; вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до п.п. 213.1.1 цього пункту, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених ст. 229 цього Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Тож, як обґрунтовано виснував суд першої інстанції, на операції з реалізації з акцизного складу/акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового в межах обсягів, що отримані з інших акцизних складів/акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизний податок не нараховується, з огляду на що, протягом перевіряємого періоду, ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» проводило операції з реалізації з акцизних складів з уніфікованими номерами 1012568 та 1012768 в межах обсягів, що отримані з інших акцизних складів/акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних, тобто, у відповідності до вимог чинного законодавства України, відповідно відсутні встановлені актом перевірки порушення та заниження податкових зобов'язань з акцизного податку на обсяг дизельного палива в розмірі 192524,09 літрів ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД».

Таким чином, суд першої інстанції мав підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0052930902 від 26.01.2021.

Щодо висновків суду першої інстанції в частині податкового повідомлення-рішення № 0052920902 від 26.01.2021, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1020,00 грн, слід звернути увагу на те, що в розділі 3 акту перевірки від 30.11.2020 № 5734/Ж/26-15-09-02/43230875, констатовано порушення платником п. 85.2 ст. 85 ПК України, а саме, ненадання в повному обсязі документів щодо обігу підакцизних товарів, які належать до предмета перевірки.

Так, відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Водночас, як зауважив суд першої інстанції, цьому обов'язку кореспондує закріплене п. 85.4 ст. 85 ПК України, право посадових осіб контролюючого органу при проведенні перевірок вимагати і отримувати у платників податків копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пунктом 85.6. статті 85 ПК України, у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Пунктом 121.1. статті 121 ПК України, передбачена відповідальність за незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом.

За даних обставин, 19.11.2020 представнику позивача за довіреністю було пред'явлено направлення на проведення перевірки та вручено копію наказу від 17.11.2020 № 881 про проведення фактичної перевірки, письмовий запит ГУ ДПС від 13.11.2020, яким повідомлено про необхідність надання 24.11.2020 до приміщення ГУ ДПС пояснень та копій документів.

Так, разом із запереченнями на акт фактичної перевірки позивачем в порядку, визначеному п. 44.7 ст.44 ПК України, на адресу відповідача надано перелік документів, в тому числі первинні бухгалтерські документи на підтвердження господарських операцій між ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» та ТОВ «АРСТАК», між позивачем та ТОВ «РЕГІОН КАРД», зокрема, договори, видаткові накладні, ТТН, заявки-специфікації, акти приймання-передачі відповідно переліку, наведеному в додатку, що підтверджується поштовою квитанцією та описом вкладення поштової кореспонденції. (а.с. 26-33). Додатково листом від 15.01.2021 ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» на адресу відповідача надано оборотно-сальдові відомості по рахунку 201 згідно переліку, наведеному в додатку (34-35).

На противагу чому, відповідачем не враховано пояснення позивача щодо надання журналів обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою №№6-НП, 13-НП, журналів проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №7-НП, товарної книги кількісного руху нафтопродуктів за формою №31-НП з посиланням на Інструкцію про порядок приймання і транспортування, зберігання відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, відповідно до якої облік руху нафтопродуктів за марками і видами ведуть матеріально відповідальні особи АЗС, відповідно зазначені журнали зберігаються на АЗС, а записи до них вносяться за результатом кожної відповідної операції.

У той же час, як обґрунтовано зауважив суд першої інстанції, в акті перевірки від 30.11.2020 № 5734/Ж/26-15-09-02/43230875, не зазначено про факт відмови платника від надання документів, та не встановлено, які саме документи не надані при здійсненні податкового контролю. Крім того, відповідачем не обґрунтовано, яким чином позивачем не забезпечено доступ посадових осіб до вказаних документів, як і не вказано, яким чином останнім такий доступ не забезпечено, враховуючи те, що проводилась фактична перевірка.

Отже, відсутнє засвідчення контролюючим органом факту відмови ТОВ «ЛЮКС ОЙЛ ТРЕЙД» у наданні первинної документації на запити відповідача, як-то передбачено п. 85.6 статті 85 ПК України, з огляду на що, податкове повідмолення-рішення № 0052920902 від 26.01.2021, є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо посилання позивача на порушення контролюючим органом процедури проведення фактичної перевірки та висновків суду першої інстанції в цій частині, колегія суддів зазначає, що фактична перевірка не передбачає перевірку всіх первинних документів за довготривалий період, що підпадає під порядок здійснення документальної планової перевірки, в порядку, визначеному ст. 77 ПК України, строк проведення якої триває 30 робочих днів. Тобто, податковий орган під час здійснення перевірки, вийшов за межі визначеного законодавцем порядку проведення фактичної перевірки.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позовних вимог.

У свою чергу, апелянт не навів у скарзі доводів у чому саме допущено судом першої інстанції порушення норм матеріального права, лише процитувавши статті Податкового кодексу та посилався на податкові дані з внутрішніх систем та висновків акта перевірки. При проведені фактичної перевірки не було здійснено фактичних замірів залишків палива або зроблено інших дії які свідчили б про відсутність обсягів пального для подальшої реалізації без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку. Фактична перевірка проводилась за адресою державної реєстрації юридичної особи платника податків (юридична адреса), а не за місцем зберігання та/або реалізації товарних запасів. Також, скаржник не бере до уваги підтверджені та відображені в матеріалах справи документи, відповідно до яких спростовується твердження про відсутність у позивача обсягів пального, про які йде мова в акті перевірки. Протилежного суду не було доведено. Натомість, висновки контролюючого органу, що були покладені в основу оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, не можуть ґрунтуватись на припущеннях та недоведених документально висновках.

За наслідком апеляційного розгляду, колегія суддів дійшла висновку про те, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог та не є підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення суду першої інстанції.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Ганечко

Судді Я.М. Василенко

В.В. Кузьменко