Постанова від 13.11.2025 по справі 481/994/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 481/994/25

Перша інстанція: суддя Томашевський О.О.,

повний текст судового рішення

складено 30.09.2025, с. Казанка

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Федусика А.Г.,

суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Казанківського районного суду Миколаївської області від 30 вересня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі РТЦК) та просив скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності від 04.06.2025 року №61.

В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що оскарженою постановою його притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 34000 грн.

Позивач не погоджується із прийнятою постановою відповідача та вказує, що не був своєчасно повідомленим про час та місце розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності, а саму постанову він отримав за місцем роботи.

Крім цього, позивач не погоджується зі змістом встановлених порушень, які містить спірна постанова. Зокрема, позивач зазначає, що у постанові вказано, що 28 квітня 2025 року о 13 год 10 було виявлено, що він, перебуваючи на посаді міського голови Новобузької міської ради, вчинив триваюче правопорушення, а саме, з 24.02.2022 року, в той час як внесення змін до ч.3 ст.210-1 КУпАП набула чинності з 19.05.2024 року.

Також позивач наголошує, що для належного ведення персонально-первинного обліку на території Новобузької територіальної громади потрібно забезпечити наявність відповідної додаткової штатної одиниці, що забезпечується пленарним засіданням міської ради, а не міським головою одноособово.

При цьому, як також вказує позивач, у грудні 2024 року при затвердженні структури міської ради на 2025 рік рішенням сесії міської ради від 20.12.2024 року №999 було введено посаду спеціаліста з військового обліку та з січня 2025 року позивачем проводилася робота по підбору кандидатури на цю посаду, яка залишалася вакантною.

Рішенням Казанківського районного суду Миколаївської області від 30 вересня 2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апелянт просив його скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 обіймає посаду міського голови Новобузької міської ради.

03 квітня 2025 року Новобузька міська рада Миколаївської області листом №624-0212 повідомила РТЦК про те, що не володіє інформацією про державну реєстрацію утворення, припинення підприємств, установ організацій, які розташовані на території Новобузької територіальної громади.

07 квітня 2025 року на адресу Новобузької міської ради відповідачем було надано три вимоги щодо надання списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повідомлення про призначення відповідальних за організацію та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів; інформацію про призначення відповідальної особи за ведення військового обліку по Новобузькій територіальній громаді та списки підприємств, установ та організацій, які розташовані в межах територіальної громади.

У відповідь на наведені вище вимоги, Новобузькою міською радою Миколаївської області було надано лист від 10.04.2025 року за №679-02-12, яким повідомлено, що рішенням сесії від 20.12.2024 року №999 було введено посаду спеціаліста з військового обліку в обов'язки якого входить ведення військового обліку по Новобузькій територіальній громаді, яка є вакантною.

З матеріалів справи також вбачається, що рішенням ХІVІІІ сесії VІІІ скликання Новобузької міської ради Миколаївської області від 20.12.2024 року №999 було введено посаду спеціаліста з військового обліку до структури та чисельності виконавчого апарату Новобузької міської ради на 2025 рік.

Розпорядженням Новобузької міської ради Миколаївської області від 03.06.2025 року №194-ар відповідну вакансію на посаду спеціаліста з військового обліку було заповнено працівником.

В той же час, 28 квітня 2025 року відповідачем було складено протокол про адміністративне правопорушення за №61, з якого вбачається, що 28 квітня 2025 року о 13 год 10 хв РТЦК було встановлено, що міський голова Новобузької міської ради ОСОБА_1 протягом року, повторно вчинив правопорушення, а саме: не вживав заходів щодо організації військового обліку в органах місцевого самоврядування на території громади - відсутні посадові особи, відповідальні за ведення військового обліку в органах місцевого самоврядування та відповідно належним чином не проводяться заходи з мобілізаційної підготовки та мобілізації, чим порушено п.8 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою КМ України від 30.12.2022 року №1487, а також ст.18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за що передбачено відповідальність за ч.3 ст.210-1 КУпАП під час дії особливого періоду.

При цьому, з названого протоколу вбачається, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год 00 хв. 04 червня 2025 року в приміщенні РТЦК. Протокол містить підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, із дописом про повідомлення про дату, час та місце розгляду.

04 червня 2025 року т.в.о. начальником РТЦК було винесено постанову №61 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП стосовно позивача - голови Новобузької міської ради ОСОБА_1 , якою визначено штраф у розмірі 34000 грн за порушення вимог п.5 ст.14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та п.8 Порядку організації та ведення військового обліку, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджено Постановою КМ України від 30.12.2022 року №1487.

Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що

позивачем порушено вимоги ст.18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та п.8 Порядку організації та ведення військового обліку, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджено Постановою КМ України від 30.12.2022 року №1487, у зв'язку з чим відповідачем правомірно винесено оскаржену постанову, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 34000 грн. за скоєння правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції і вважає їх такими, що відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України, з огляду на таке.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування регламентовано приписами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.12 цього Закону сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Згідно п.2 абз.1 ст.36 вказаного Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження, зокрема, забезпечення на території відповідних населених пунктів ведення персонально первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час.

Повноваження міського голови визначені статтею 42 Закон №280/97-ВР, зокрема, ч.4 ст.42 Закону серед іншого визначено, що міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень (ч.5 ст.42 Закону №280/97-ВР ).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закон України «Про борону України», Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затверджений Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022, інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено на всій території України воєнний стан, який триває і по теперішній час.

З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 «Про загальну мобілізацію» на всій території України оголошено проведення загальної мобілізації. Таким чином, з 24 лютого 2022 року на всій території Україні триває особливий період.

Частиною 1 ст.18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон №3543-XII) визначено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, зокрема: забезпечують на території відповідних населених пунктів ведення персонально-первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і надання звітності щодо бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За приписами ч.ч.1, 2 ст.26 цього ж Закону відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту та підприємств, установ і організацій покладається на відповідних керівників. Посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

В свою чергу, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим Постановою КМ України від 30.12.2022 року №1487 (далі - Порядок №1487).

Так, за змістом п.п.2-4 цього Порядку визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

При цьому, завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.

Приписами п.8 Порядку №1487 передбачено, що обов'язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом.

У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов'язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установі, організації.

Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов'язаних та контролю за станом ведення військового обліку.

Відповідно до п.13 названого Порядку державні органи (крім СБУ, розвідувальних органів), органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у семиденний строк з дати видання наказу про призначення або звільнення (увільнення) керівників та інших осіб зазначених органів, підприємств, установ та організацій, відповідальних за організацію та ведення військового обліку, повідомляють відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки.

Згідно п.п.11, 17 п.24 Порядку №1487 з метою забезпечення персонально-первинного військового обліку виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють, між іншим: звіряння не рідше одного разу на рік облікових даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на персонально-первинному військовому обліку у виконавчих органах сільських, селищних, міських рад: з обліковими даними, що містяться у списках персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів(додаток 5) підприємств, установ та організацій, в яких вони працюють (навчаються), що перебувають на території адміністративно-територіальної одиниці, яка обслуговується виконавчим органом сільської, селищної або міської ради; інформування щомісяця до 5 числа відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки про державну реєстрацію утворення, припинення підприємств, установ та організацій, які розташовані на території адміністративно-територіальної одиниці.

Отже, враховуючи наведене, судом першої інстанції вірно наголошено, що законодавством унормовано покладання певних обов'язків на органи місцевого самоврядування, в особі їх керівників, в умовах особливого періоду, зокрема під час мобілізації та дії правового режиму воєнного стану, зокрема, щодо ведення персонально-первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Як вже було зазначено вище, оскарженою постановою по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП на позивача ОСОБА_1 , як голову Новобузької міської ради, накладено штраф у розмірі 34000 грн за порушення вимог ст.18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та п.8 Порядку організації та ведення військового обліку, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджено Постановою КМ України від 30.12.2022 року №1487.

Матеріалам справи також встановлено, що позивач обіймає посаду міського голови Новобузької міської ради Миколаївської області та у зв'язку із займаною посадою є відповідальною посадовою особою за організацію та роботу із ведення персонально-первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час особливого періоду.

Так, відповідно до частини 1 статті 210-1 КУпАП - порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із частиною 3 статті 210-1 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, з урахуванням наведених вище норм чинного законодавства, апеляційний суд, як і суд першої інстанції, приходить до висновку, що саме міський/селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади, який очолює виконавчий комітет відповідної ради, а також і виконавчий апарат ради, організовує роботу ради та її виконавчого комітету, звітує про їх діяльність та несе персоналу відповідальність за здійснення наданих повноважень.

Отже, саме позивач, як голова міської ради, є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Доводи позивача про те, що ним було забезпечено зміни до штатної структури шляхом введення посади, відповідальної за військовий облік, не змінюють факту вчиненого правопорушення позивачем, яке полягає у тому, що відповідний військовий облік не проводився, що ОСОБА_1 фактично і не заперечував в ході розгляду справи.

При цьому, відповідно до матеріалів справи посаду спеціаліста з військового обліку до структури та чисельності виконавчого апарату Новобузької міської ради було заповнено лише 03.06.2025 р, тобто після вчинення позивачем, як головою Новобузької міської ради Миколаївської області, адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

При цьому, на думку колегії суддів не заслуговують на увагу посилання апелянта на те, що станом на дату складання протоколу від 28.04.2025 року та оскарженої постанови від 04.06.2025 року діяла інша редакція п.5 ст.14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ніж та, яка зазначена в постанові, оскільки наведене не спростовує порушення позивачем вимог положень ст.18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та п.8 Порядку організації та ведення військового обліку, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджено Постановою КМ України від 30.12.2022 року №1487.

Крім того, посилання позивача на певні недоліки в оскарженій постанові не можуть бути безумовною підставою для її скасування, оскільки у цій постанові наявне описання суті цього порушення, яке охоплюється дією ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на виконання наведених вище приписів законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, позивачем не забезпечено ведення військового обліку, у зв'язку із чим суд дійшов обґрунтованого висновку про правомірність накладення на позивача адміністративного стягнення згідно ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Казанківського районного суду Миколаївської області від 30 вересня 2025 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.Г. Федусик

Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький