13 листопада 2025 року Чернігів Справа № 620/7407/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доВійськової частини НОМЕР_1
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 01.07.2025 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - в/ч НОМЕР_1 , відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними та скасувати:
рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , яке викладене в протоколі №2 від 05.05.2025, про відмову йому в поновленні на квартирному обліку військовослужбовця при військовій частині НОМЕР_1 з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 в першочерговій черзі як учасника бойових дій зі складом сім'ї 1 (одна) особа;
наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 12.05.2025 №868 в частині відмови в поновлені на квартирному обліку військовослужбовця з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 в першочерговій черзі як учасника бойових дій зі складом сім'ї 1 (одна) особа;
- зобов'язати відповідача поновити на квартирному обліку військовослужбовця при військовій частині НОМЕР_1 з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 в першочерговій черзі як учасника бойових дій зі складом сім'ї 1 (одна) особа.
Свої вимоги мотивує тим, що рішенням житлової комісії в/ч НОМЕР_1 протиправно відмовлено йому в поновлені на квартирному обліку військовослужбовця з 26.09.2014 та з 15.01.2016 на першочерговій як учаснику бойових дій.
Ухвалою судді від 08.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, а третій особі запропоновано у 15-денний строк з дня вручення даної ухвали надати пояснення по суті спору.
Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав, зазначив, що позивачем до рапорту був наданий не повний пакет документів, а саме в рапорті вказано про наявність копії квартирної справи як додатка, хоча фактично така копія не була надана. Крім того, зазначає, що позивач вперше звернулась до в/ч НОМЕР_1 з рапортом про поновлення на квартирному обліку та зарахування в чергу на отримання постійного житла у період з 19.04.2024 по 02.05.2025.
Від позивача надійшли додаткові пояснення у справі, у яких зазначив, що до рапорту було додано копії квартирної справи, додатково зазначає, що рішення житлової комісії винесено з підстав пропуску шестимісячного строку для звернення з рапортом, а не відсутність повного комплекту документів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проходив військову службу у в/ч НОМЕР_2 , що підтверджується витягом з послужного списку підполковника ОСОБА_1 (а.с. 28).
Відповідно до довідки №480 від 27.06.2024 позивач під час несення служби у військовій частині НОМЕР_2 перебував на обліку громадян, які потребують покращення житлових умов з 26.09.2014 по 30.10.2023, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень з 15.01.2016 по 30.10.2023 (а.с. 25).
Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 19.04.2024 №48, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 18.03.2024 № 215 підполковника ОСОБА_1 призначено на посаду начальника логістики-заступника командира військової частини НОМЕР_1 , з 19.04.2024 зараховано до особового складу частини та на всі види забезпечення (а.с. 27).
Згідно з витягом з Протоколу засідання об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 від 30.10.2023 № 9 Позивача було знято з квартирного обліку зі складом сім'ї 1 (одна) особа, у зв'язку з направленням для подальшого проходження військової служби до інших військових частин (а.с. 26).
03.05.2025 Позивачем до військової частини НОМЕР_1 було подано рапорт, у якому Позивач просив поновити його на квартирний облік при військовій частині НОМЕР_1 та зарахувати в чергу на отримання постійного житла в зв'язку з наявністю вислуги 20 років (проходить військову службу з 2001 року).
В рапорті позивач вказав, що перебував на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення житловими приміщеннями в загальній черзі з 26.09.2014 та першочерговій черзі як учасник бойових дій з 15.01.2016 зі складом сім'ї 1 (одна) особа. Був знятий з квартирного обліку військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 протоколом засідання об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 від 30.10.2023 № 9 ( АДРЕСА_1 ). За час проходження військової служби при військовій частині НОМЕР_2 забезпечений службовою однокімнатною квартирою по лінії Міністерства оборони України за адресою: АДРЕСА_2 .
Протоколом засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 05.05.2025 № 2, затвердженого наказом командира військової частини НОМЕР_1 №868 від 12.05.2025 відмовлено ОСОБА_1 у поновленні на квартирній черзі та зарахуванні в чергу на отримання постійного житла на загальній черзі з 26.09.2014 та першочерговій черзі як учасник бойових дій з 15.01.2016 зі складом сім'ї 1 (одна) особа (а.с. 48, 49).
20.05.2025 року підполковника ОСОБА_1 під підпис було ознайомлено з протоколом №2 від 05.05.2025 та витягом з Наказу командира військової частини НОМЕР_1 №868 від 12.05.2025, згідно з якими йому відмовлено у поновленні на квартирній черзі та зарахуванні в чергу на отримання постійного житла на загальній черзі з 26.09.2014 та першочерговій черзі як учасник бойових дій з 15.01.2016 зі складом сім'ї 1 (одна) особа.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 47 Конституції України держава бере на себе обов'язки надавати безоплатно житло громадянам, які потребують соціального захисту. Щодо інших категорій громадян обов'язок держави полягає у створенні умов, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Частинами першою та другою статті 9 Житлового кодексу України визначено, що громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів. Забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 118 Житлового кодексу України встановлено, що службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Відповідно до статей 121-122 Житлового кодексу України порядок надання службових жилих приміщень установлюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншого громадського об'єднання. На підставі рішення про надання службового жилого приміщення виконавчий комітет районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення у надане службове жиле приміщення.
Відповідно до статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 12 цього Закону військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за № 1020/32472 (далі- Інструкція №380), визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).
Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції №380, забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від Міністерства оборони України здійснюється за рахунок: новозбудованого, вивільненого або придбаного житла; надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (за згодою військовослужбовця); переобладнання нежилих приміщень фонду Міноборони у жилі (крім приміщень, розташованих на територіях, які використовуються за призначенням військовими частинами).
Пунктом 4 розділу І Інструкції №380 передбачено, що військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.
Відповідно до пунктів 7,8 розділу ІІ Інструкції №380 житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо: взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею); взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення; зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.
Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом, підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.
За приписами пункту 4 розділу VІ Інструкції №380, для зарахування на облік військовослужбовець подає командиру військової частини рапорт, який реєструється у службі діловодства військової частини.
До рапорту додаються документи, передбачені Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081 (далі - Порядок забезпечення житловими приміщеннями), а також витяг з послужного списку військовослужбовця.
Механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей визначає Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 (далі Порядок № 1081).
Відповідно до абзаців першого, третього, четвертого пункту 3 Порядку №1081 військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Житлові приміщення надаються військовослужбовцям у межах норм, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 24 Порядку №1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини; у рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Пунктом 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.
Аналогічні приписи закріплені й в пункті 29 Порядку №1081.
Пунктом 30 вищевказаного Порядку №1081 передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
При цьому, вказаний пункт Порядку не містить вичерпних підстав для зняття військовослужбовця з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, оскільки передбачає можливість зняття особи з обліку й в інших передбачених законодавством випадках.
Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку.
03.05.2025 ОСОБА_1 звернувся із рапортом до в/ч НОМЕР_1 , до якого надав відповідний пакет документів та просив поновити на квартирному обліку при військовій частині НОМЕР_1 і зарахувати в чергу на отримання постійного житла в зв'язку з наявністю вислуги 20 років зі складом сім'ї 1 (одна) особа (а.с.30).
Суд погоджується з доводами позивача, що він з об'єктивних причин не міг звернутись протягом шести місяців після прибуття до нового місця проходження служби та подати відповідний рапорт, оскільки житлова комісія військової частини НОМЕР_1 та її склад створено 15.04.2025, що підтверджується протоколом загальних зборів військовослужбовців, які перебувають на квартирному обліку, та тих, що потребують покращення житлових умов військової частини НОМЕР_1 №1 (а.с.31).
Відповідач у відзиві на позов звертає увагу суду на те, що позивачем не надано обов'язкових документів до рапорту, а саме копії квартирної справи, хоча в рапорті вказано про наявність копії квартирної справи як додатка, що свідчить про неналежне оформлення повного пакету документів.
Проте суд відхиляє такі доводи відповідача, оскільки додатком до рапорту від 03.05.2025 зазначено копію квартирної справи ОСОБА_1 (а.с.30), а рішенням житлової комісії, оформленої протоколом №2 від 05.05.2025, позивачу відмовлено в поновленні на квартирному обліку військовослужбовця при військовій частині НОМЕР_1 з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 року на першочерговій, як учаснику бойових дій, з підстави пропуску шестимісячного строку на подачу відповідного рапорту (а.с. 49).
Крім того, оскільки відповідачем не належним чином досліджувався пакет документів, наданий до рапорту, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, шляхом визнання протиправними рішення житлової комісії, яке викладене в протоколі засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 05.05.2025 №2, та наказу Військової частини НОМЕР_1 від 12.05.2025 №868 під час розгляду рапорту ОСОБА_1 від 03.05.2025 про поновлення на квартирному обліку військовослужбовця при військовій частині НОМЕР_1 з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 на першочерговій як учаснику бойових дій; зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 від 03.05.2025 про поновлення на квартирному обліку військовослужбовця при військовій частині НОМЕР_1 з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 на першочерговій як учаснику бойових дій.
У зв'язку з цим, у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача поновити ОСОБА_1 на квартирному обліку військовослужбовця при військовій частині НОМЕР_1 з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 на першочерговій як учасника бойових дій необхідно відмовити.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов має бути задоволений частково.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення і наказу, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії, яке викладене в протоколі засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 05.05.2025 №2, та наказ Військової частини НОМЕР_1 від 12.05.2025 №868 під час розгляду рапорту ОСОБА_1 від 03.05.2025 про поновлення на квартирному обліку військовослужбовця при військовій частині НОМЕР_1 з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 на першочерговій як учаснику бойових дій.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 від 03.05.2025 про поновлення на квартирному обліку військовослужбовця при військовій частині НОМЕР_1 з 26.09.2014 в загальній черзі та з 15.01.2016 на першочерговій як учаснику бойових дій.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 .
Дата складення повного рішення суду - 13.11.2025.
Суддя Ю. О. Скалозуб