13 листопада 2025 року справа № 580/9320/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кульчицького С.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до Комунального підприємства «Черкаські ринки» Черкаської міської ради про стягнення коштів з рахунків боржника та за рахунок готівки,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Черкаській області (далі - позивач) з позовом до Комунального підприємства "Черкаські ринки" Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому просить стягнути з Комунального підприємства “Черкаські ринки» Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 35377360, (вул. Благовісна, 170, м. Черкаси, 18001) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та за рахунок готівки кошти на користь бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ ВП 44131663) в сумі 1104668,39 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Комунальне підприємство «Черкаські ринки» Черкаської міської ради є юридичною особою, перебуває па обліку як платник податків в Головному управлінні ДПС у Черкаській області та має непогашений податковий борг перед бюджетом у сумі 1104668,39 грн по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг, що виникла на підставі акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки від 27.05.2024 №6181/23-00-07-06-01/35377360 та податкових повідомлень-рішень від 14.06.2024; №8484/23-00-07-06-01 у сумі 752870,80 грн., з урахуванням сплати у сумі 307830,99 грн.; №8480/23-00- 07-06-01 у сумі 12240,00 грн; №8478/23-00-07-06-0і у сумі 341303,40 грн; податкової декларації з податку на додану вартість № 9131093904 від 12.05.2025 по строку сплати 30.05.2025 на суму 50403,00 грн; податкової декларації з податку на додану вартість №9173423764 від 16.06.2025 по строку сплати 30.06.2025 на суму 97081,00 грн; податкової декларації з податку на додану вартість № 9211106390 від 17.07.2025 по строку сплати 30.07.2025 на суму 151349,00 грн. Залишок несплаченої пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України складає 7252,18 грн. Станом на день звернення до суду вказана заборгованість є непогашеною.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав відзив в якому вказав, що вказані норми передбачають відповідальність саме за умисне вчинення податкового правопорушення. З Акту перевірки не вбачається, що контролюючий орган довів наявність умислу в діях Відповідача. Крім того, податкова вимога від 26.06.2025 року №0006731-1303-2300 на яку посилається Позивач у своїй позовній заяві оскаржена до ДПС України та станом на дату подання відзиву на позовну заяву рішення не отримано, а тому позовна вимога є передчасною. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач подав до суду відповідь на відзив в якому вказав, що предметом спору у даній справі є заявлена вимога про стягнення податкового боргу. Питання щодо правомірності дій та прийняття рішень контролюючим органом виходять за межі заявлених позовних вимог, тобто підстав предмету позову. Сума податкового зобов'язання відповідача є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу. Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Кодексу у зв'язку з наявністю у платника податків податкового боргу, ГУ ДПС у Черкаській області надіслано податкову вимогу форми «Ю» від 26.06.2025 № 0006731-1303-2300. Таким чином, контролюючий орган діяв у межах та спосіб передбачений чинним законодавством. Просить позов задоволити у повному обсязі..
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Комунальне підприємство "Черкаські ринки" Черкаської міської ради зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 35377360 та перебуває на обліку, як платник податків і зборів.
Частиною першою статті 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Положеннями пп. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі ПК України) передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпункт 14.1.156 п. 14.1. статті 14 ПК України визначає податкове зобов'язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство "Черкаські ринки" Черкаської міської ради має непогашений податковий борг перед бюджетом у сумі 1104668,39 грн. По податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг, що виникла на підставі наступних документів:
- акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки від 27.05.2024 №6181/23-00-07-06-01/35377360 та податкових повідом.»єнь-рішень від 14.06.2024: №8484/23- 00-07-06-01 у сумі 752870,80 грн., з урахуванням сплати у сумі 307830,99 гри., №8480/23-00- 07-06-01 у сумі 12240,00 грн., №8478/23-00-07-06-0і у сумі 341303,40 грн.
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9131093904 від 12.05.2025 по строку сплати 30.05.2025 на суму 50403,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість Хе 9і73423764 від 16.06.2025 по строку сплати 30.06.2025 на суму 97081,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість Хе 9211106390 від 17.07.2025 по строку сплати 30.07.2025 на суму 151349,00 грн.
Залишок несплаченої пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України складає 7252,18 грн.
Станом на день звернення до суду вказана заборгованість є непогашеною.
Положеннями п. 59.1 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пунктів 87.1 - 87.2 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 59.4 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення (п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що контролюючим органом на адресу відповідача направлялися податкові повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 2 Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 №610, податкова вимога формується у разі, якщо платник податків не сплатив у встановлені Кодексом строки суму: узгодженого грошового зобов'язання; непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.
Пунктом 3.1 розділу 3 Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.06.2017 №610 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за № 902/30770) (далі - Порядок №610) визначено, що податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів.
Пунктом 57.3. статті 57 ПК України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пунктах 54.3.1. - 54.3.6. пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно ч. 4 розділу V Порядку №422 відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв'язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій. Такими матеріалами є: скарга (заява) платника податків; рішення про результати розгляду скарги (заяви); ухвала суду про відкриття провадження; рішення суду, прийняте по суті.
Відповідно до п. 60.1. ст. 60 Кодексу податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: - сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення; - контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу; - контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; - рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; - рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Оскільки судом із матеріалів справи встановлено, що податкова вимога від 26.06.2025 №0006731-1303-2300 про наявність у КП «Черкаські ринки» Черкаської міської ради податкового боргу на суму 1210891,82 грн, складена саме на підставі податкових повідомлень-рішень та податкових декларацій, які станом на час розгляду справи є узгодженими, тому посилання відповідача на передчасне звернення контролюючого органу із даним позовом є необґрунтованим.
Оскільки, у матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем у встановлені законодавством строки податкового боргу, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення коштів з відповідача в рахунок погашення податкового боргу у сумі 1104668,39 грн та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства “Черкаські ринки» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 35377360, вул. Благовісна, 170, м. Черкаси, 18001) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та за рахунок готівки кошти на користь бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ ВП 44131663) в сумі 1104668 (один мільйон сто чотири тисячі шістсот шістдесят вісім) гривень 39 копійок.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Справу розглянуто з урахуванням періоду додаткової відпустки судді з 20.10.2025 до 24.10.2025 включно та за урахуванням перебуванням судді на лікарняному з 28.10.2025 по 11.11.2025.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ