Рішення від 07.11.2025 по справі 580/9899/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року справа № 580/9899/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - військова частина НОМЕР_1 , Центральна (Головна) військово-лікарська комісія Збройних Сил України, комунальне некомерційне підприємство «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - військова частина НОМЕР_1 , Центральна (Головна) військово-лікарська комісія Збройних Сил України, комунальне некомерційне підприємство «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», в якому позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у видачі довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), викладену у листі від 23 серпня 2025 року №1021/3/2179;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати ОСОБА_1 - Довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) (а саме, травми правого плечового суглобу, розриву суглобової губи правого плечового суглобу, пошкодження серединного нерву правої верхньої кінцівки, що призвело до повної блокади моторної відповіді, пошкодження правого колінного суглобу у вигляді розриву меніску, розриву хрестообразної зв'язки, ЗЧМТ, акубаротравми - відповідно до локалізації пошкоджень, зазначених у Формі 100, наданої Краматорською міською лікарнею, пов'язаних із захистом Батьківщини, отриманих 21.12.2022 поблизу населеного пункту Озерянівка, Донецької області, не пов'язаних із вчиненням кримінального правопорушення, отримані не під впливом алкогольного чи наркотичного сп'яніння ) за формою №5 (Додаток до Наказу МОУ №402) у належно оформленому вигляді та в кількості примірників, передбачених нормативними актами, протягом 3 (трьох) календарних днів з дня набрання рішенням законної сили.

Ухвалою суду від 08.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що він 30.06.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про видачу довідки про обставини травми (форма №5) для пред'явлення до ВЛК та ЕКОПФО. Проте, відповідач листом від 23 серпня 2025 року №1021/3/2179 відмовив позивачу у видачі довідки, запропонувавши позивачу звернутися до керівництва в/ч НОМЕР_1 . Проте, позивач таку відмову вважає протиправною оскільки вона не відповідає Закону України «Про звернення громадян» та Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (Постанова КМУ від 23.02.2022 №154), яке встановлює, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують оформлення документів соціального захисту військовослужбовців і взаємодіють із військовими частинами, закладами охорони здоров'я та ВЛК; їм покладено завдання щодо опрацювання звернень громадян та координації дій у цих питаннях. Відповідач як обласний ТЦК має повноваження й обов'язок організувати оформлення довідки або ініціювати її витребування від в/ч. Позивач просить скасувати відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у видачі довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), викладену у листі від « 23» серпня 2025 року №1021/3/2179.

Відповідач позов не визнав, щодо його задоволення заперечив, надав до суду відзив на позов, в якому вказав, що позивач ОСОБА_1 , проходив військову службу у В/Ч НОМЕР_1 . Під час виконання бойового завдання 21.12.2022 року поблизу населеного пункту Озерянівка позивач зазнав бойового травмування - ушкоджень правого колінного та плечового суглобів, акубаротравми, внаслідок мінометного обстрілу противником. 30.06.2025 року позивачем було подано заяву до ІНФОРМАЦІЯ_4 з проханням видати Довідку форми 5 про обставини поранення. ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від « 23» серпня 2025 р. № 1021/3/2179 відмовив у видачі довідки, та запропонував позивачу звернутися до в/ч НОМЕР_1 . Крім того, відповідач зазначає, що відповідно до ст.260 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) складається начальником медичної служби військової частини, як правило, після проведення відповідного розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва). У разі якщо обстановка не дозволяє надати довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) до направлення військовослужбовця, який одержав травму (поранення, контузію, каліцтво), на лікування поза розташуванням військової частини, така довідка направляється до закладу охорони здоров'я або територіального центру комплектування та соціальної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Військовою частиною НОМЕР_1 не було надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_3 ні яких медичних документів, щодо стану здоров'я позивача та інформації про обставини травмування не надходило у звязку з вищенаведеним відповідач позовні вимоги вважає такими, що не підлягають задоволенню та просить відмовити у задоволені позову.

Третя особа військова частина НОМЕР_1 надала пояснення на адміністративний позов, у якому зазначила, що підтвердити отримання поранення позивачем неможливо так як в журналі бойових дій факт отримання травми (поранення, контузії, каліцтва) не відображено, рапорт командира підрозділу щодо отримання травми відсутній, доповідь командира підрозділу також відсутня. У звязку з відсутності факту травмуманя (поранення, контузії, каліцтва) не було призначення та проведення службового розслідування, тому позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 , 09.03.1990, є військовослужбовцем та проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію».

У період проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 з 29.11.2022 по 22.01.2023 позивач брав безпосередню участь у бойових діях на території Донецької області.

Під час виконання бойового завдання 21.12.2022 поблизу населеного пункту Озерянівка позивач зазнав бойового травмування - ушкоджень правого колінного та плечового суглобів, акубаротравми, внаслідок мінометного обстрілу противником.

На момент отримання травми проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 . Пізніше був переведений до іншої військової частини на підставі наказу Генерального штабу ЗСУ, як такий, що постановою військово-лікарської комісії визнаний непридатним до подальшої служби у високомобільних десантних штурмових військах, придатним до тилової служби.

30.06.2025 позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_4 з проханням видати Довідку форми 5 про обставини поранення.

Листом від 23 серпня 2025 року №1021/3/2179 ІНФОРМАЦІЯ_5 відмовив позивачу у видачі Довідки форми 5 про обставини поранення, запропонувавши позивачу звернутися саме до в/ч НОМЕР_1 .

Водночас, військовою частиною НОМЕР_1 позивачу повідомлено, що службового розслідування за фактом травмування не проводилось і що, нібито, підтвердних документів про отримання ним бойового травмування немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що відповідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ІНФОРМАЦІЯ_5 діє на підставі «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23 лютого 2022 року. (далі - Положення 154) У своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням. Покладення на територіальний центр комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі- Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно ч. 4 ст. 24 Закону №2232-XII виконання обов'язків військової служби вважається: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Відповідно до ст.260 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) складається начальником медичної служби військової частини, як правило, після проведення відповідного розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва).

У разі якщо обстановка не дозволяє надати довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) до направлення військовослужбовця, який одержав травму (поранення, контузію, каліцтво), на лікування поза розташуванням військової частини, така довідка направляється до закладу охорони здоров'я або територіального центру комплектування та соціальної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо травма (поранення, контузія, каліцтво) військовослужбовця спричинена діями противника, відповідне розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва) не проводиться.

Довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) складається протягом п'яти днів та у такий самий строк направляється до закладу охорони здоров'я або територіального центру комплектування та соціальної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 261 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» про прибуття військовослужбовців, яких направлено до військового закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування, начальник військового закладу охорони здоров'я зобов'язаний у той самий день повідомити командира військової частини, з якої вони прибули.

Відповідно до ст. 262 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» начальник військового закладу охорони здоров'я зобов'язаний за п'ять днів до виписки військовослужбовців повідомити про це командира військової частини, з якої вони прибули. У день виписки із військового закладу охорони здоров'я військовослужбовцям видаються відповідні документи і вони самостійно (якщо не прибув супроводжуючий із військової частини) направляються до військової частини, з якої прибули. Після повернення до військової частини і доповіді безпосередньому командирові (начальникові) військовослужбовці направляються до медичного пункту військової частини, де здають медичні документи; інші документи здаються сержантові із матеріального забезпечення (старшині) роти.

З матеріалів справи вбачається, що військовою частиною НОМЕР_1 не було надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_3 медичних документів щодо стану здоров'я позивача та інформації про обставини травмування також не надходило, що позбавляє можливості відповідача вирішити питання щодо видачі позивачу Довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ