07 листопада 2025 року справа № 580/9890/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «НЬЮТОН АВТО МІСТО» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «НЬЮТОН АВТО МІСТО» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 06.08.2025 №14217/23-00-07-01201.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суддею Черкаського окружного адміністративного суду Гайдаш В.А. одноособово, без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню оскільки з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення неможливо встановити підставу та зміст порушення, оскільки воно містить посилання на акт перевірки відвід 16.07.2025 №5044/23-00-07-01-01/43715039, який позивачу не вручався. Крім того, у ППР відсутні порушення та підстави для застосування штрафних санкцій. Позивач зазначає, що підставою застосування штрафних санкцій в податковому повідомленні рішенні від 06.08.2025 №14217/23-00-07-01201 є нібито порушення ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» вимог п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України. При цьому вказує, що матеріали справи свідчать, що податкові накладні по всіх господарських операціях з постачання товарів та послуг, визначених ГУ ДАС у Черкаській області як порушення були зареєстровані в ЄРПН. Позивач звертає увагу, що до переліку встановлених перевіркою «порушень» включено господарські операції з продажу ПСП «НЬТОН АВТОМІСТО» товарів (послуг) покупцям, які не є бюджетними установами: TOB «С-К-С», КНП «Миронівська ОБЛ», КНП «Олександрівський ЦПМСД», КНП «Чорнобаївський ЦПМСД», КНП «ЦПМСД» Христинівськоїміськ ради», КНП «Чорнобаївський ЦПМСД», КП «Дирекціяпарків'Черкаської МР», КП «ККП», КП «ЧЕЛУАШ» та оплата яких проводилась за рахунок бюджетних коштів на рахунки № НОМЕР_1 в АТ «ПУМБ» та № НОМЕР_2 в АТ «Укрексімбанк», визнавало податкові зобов'язання (виписувало/реєструвало податкові накладні) за датою яка була відмінною від дати зарахування коштів на розрахунковий рахунок. У зв'язку з чим позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 06.08.2025 року №14217/23-00-07-01201.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позов у якому зазначив, що контролюючим органом проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 17.07.2020 по 31.12.2024, з урахуванням п. 102.1. ст. 102 Податкового кодексу, з питань правильності обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 17.07.2020 по 31.12.2024 року. За результатами документальної позапланової виїзної перевірки складено акт від 16.07.2025 №10812/23-00-07-01-01/43715039, зроблений висновок про порушення ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» вимог п. 185.1. ст. 185, п. 187.7 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу та винесено податкове повідомлення рішення від 06.08.2025 року №14217/23-00-07-01201 згідно якого контролюючим органом встановлено, що ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» по даті надходження бюджетних коштів не складено та не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні. У зв'язку з чим, перевіркою зроблений висновок про порушення ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу, в результаті чого не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні з податком на додану вартість в сумі 4708246,0 грн. Відповідач стверджує, що ППР є правомірним, а позовні вимоги не обґрунтовані та такими, що не підлягають до задоволення.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що Головним управлінням ДПС України у Черкаській області відповідно до плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2025 рік та наказу від 29.01.2025 №248-п, проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 17.07.2020 по 31.12.2024, з урахуванням п. 102.1. ст. 102 Податкового кодексу, з питань правильності обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 17.07.2020 по 31.12.2024 року.
За результатами перевірки складено акт від 16.04.2025 №5044/23-00-07-01-01/43715039.
Позивач не погоджуючись з висновками викладеними у акті перевірки від 16.04.2025 №5044/23-00-07-01-01/43715039 подав заперечення.
За результатами заперечень ГУ ДПС у Черкаській області прийнято про проведення відповідно до пп. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі - Податковий кодекс) документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» з питань, які зазначені у запереченні.
Наказом ГУ ДПС у Черкаській області від 14.05.2025 №1300-п проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» призначено з 15.05.2025 року.
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» з питань, які зазначені у запереченні, складено акт від 16.07.2025 №10812/23-00-07-01-01/43715039 .
Товариством «НЬЮТОН АВТО МІСТО», було подано заперечення на відповідний акт перевірки від 16.07.2025 №10812/23-00-07-01-01/43715039.
За результатами розгляду заперечень ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО», ГУ ДПС у Черкаській області прийняло висновок про результати розгляду заперечень від 30.07.2025 року №220/5044/23-00-07-01-01/43715039/07-01, яким заперечення товариства частково враховано та викладено в новій редакції висновки акта перевірки.
На підставі висновків акту прийнято податкові повідомлення-рішення про збільшення ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» сум грошових зобов'язань, зокрема від 06.08.2025 №14217/23-00-07-02-01 про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість на загальну суму 715554,70 грн за не реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування, в т.ч.: 15867,49 грн. за не реєстрацію зупинених податкових накладних та розрахунків коригування з податком на додану вартість в сумі 34199,12 грн, з дня складання яких минуло більше 365 календарних днів; 699687,21 грн. за не реєстрацію податкових накладних в сумі 1399374,42 грн, які складаються за датою зарахування бюджетних коштів.
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач
звернувся за захистом своїх прав до суду.
Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Судом встановлено, що Головне управління ДПС у Черкаській області провело документальну планову виїзну перевірку ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО».
Відповідно до п.185.1. ст. 185 Податкового кодексу, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Згідно п. 187.7 ст. 187 Податкового кодексу, датою виникнення податкових зобов'язань
у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування
таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника
податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» за операціями з постачання товарів/послуг, оплата яких проводилась за рахунок бюджетних коштів на рахунок № НОМЕР_1 в АТ «ПУМБ» та № НОМЕР_2 в АТ «Укрексімбанк», тобто за датою яка була відмінною від дати зарахування коштів на розрахунковий рахунок) (сторінка 45-47 акту перевірки 2).
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем під час проведення перевірки правомірно зроблений висновок про порушення ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» вимог п. 185.1. ст. 185, п. 187.7 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу, в результаті чого
- завищено податкові зобов'язання на загальну суму 414255 грн., в т.ч. за березень 2021 на суму 489 грн., за травень 2021 на суму 771 грн., за червень 2021 на суму 2034 грн., за листопад 2021 на суму 1115 грн., за березень 2022 на суму 103 грн., за квітень 2022 на суму 1178 грн., за серпень 2022 на суму 615 грн., за жовтень 2022 на суму 401 грн., за листопад 2022 на суму 1193 грн., за січень 2023 на суму 235200 грн., за квітень 2023 на суму 760 грн., за липень 2023 на суму 3293 грн., за жовтень 2023 на суму 1394 грн., за листопад 2023 на суму 8118 грн., за січень 2024 на суму 480 грн., за лютий 2024 на суму 680 грн., за березень 2024 на суму 227 грн., за квітень 2024 на суму 167 грн., за травень 2024 на суму 4586 грн., за червень 2024 на суму 142862 грн., за вересень 2024 на суму 8059 грн., за жовтень 2024 на суму 530 грн;
- занижено податкові зобов'язання на загальну суму 414255 грн., в т.ч. за квітень 2021 на суму 489 грн., за липень 2021 на суму 2224 грн., за вересень 2021 на суму 581 грн., за грудень 2021 на суму 1115 грн., за травень 2022 на суму 1280 грн., за вересень 2022 на суму 615 грн., за грудень 2022 на суму 237325 грн., за травень 2023 на суму 604 грн., за серпень 2023 на суму 3448 грн., за грудень 2023 на суму 9511 грн., за липень 2024 на суму 139207грн., за серпень 2024 на суму 9317 грн., за листопад 2024 на суму 8059 грн., за грудень 2024 на суму 480 грн.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків у періоді:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється урахуванням таких граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» по даті надходження бюджетних коштів не складено та не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні (арк 73-79 акту перевірки 2).
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Черкаській області правомірно прийняло податкове повідомлення-рішення від 06.08.2025 №14217/23-00-07-02-01 про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість на загальну суму 715554,70 грн. за не реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування, в т.ч.: - 15867,49 грн. за не реєстрацію зупинених податкових накладних та розрахунків коригування з податком на додану вартість в сумі 34199,12 грн., з дня складання яких минуло більше 365 календарних днів; - 699687,21 грн. за не реєстрацію податкових накладних в сумі 1399374,42 грн., які складаються за датою зарахування бюджетних коштів.
Що стосується посилання позивача про те, що підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення від 06.08.2025 №14217/23-00-07-02-01 вказано саме акт перевірки від 16.07.2025 №5044/23-00-07-01-01/43715039, який позивач не отримував - суд не приймає до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відповідачем було допущено технічну помилку в даті акта перевірки 1 та зазначено дату « 16.07.2025» при правильній даті - « 16.04.2025».
Крім того, суд не бере до уваги посилання позивача про те, що Додаток 1 до податкового повідомлення-рішення від 06.08.2025 року №14217/23-00-07-01-01, а саме розрахунок штрафних санкцій за відсутність реєстрації ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» (код за ЄДРПОУ 43715039) податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за операціями постачання товарів (робіт, послуг) відповідно до п. 187.7 ст. 187 ПКУ містить дані, щодо господарських операцій, які не відповідають опису встановлених в результаті перевірки порушень, зазначених акті перевірки від 16.07.2025 року (стор. 45-47) з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи контролюючим органом при складанні акту перевірки вказав:
- в пп. 1) п. 3.1.2.1. Податкові зобов'язання в таблиці наведена інформація про дати зарахування бюджетних коштів на загальну суму 28249476,26 грн., в т.ч. ПДВ 4708246,04 грн. на розрахунковий рахунок та дати складання ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» податкових накладних. Як зазначає контролюючий орган дані в таблиці згруповані по даті зарахування бюджетних коштів від найбільшої суми (8982000,00 грн.) до найменшої суми (337,14 грн.);
- в пп. 2) п. 3.1.2.4. Своєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних акта перевірки 2 наведена інформація про не складання ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» та не реєстрацію в ЄРПН податкових накладних на загальну суму 28249476,26 грн., в т.ч. ПДВ 4708246,04 грн. по даті надходження бюджетних коштів. Дані в таблиці згруповані по даті зарахування бюджетних коштів від найменшої суми (337,14 грн.) до найбільшої суми (8982000,00 грн.).
Для складання розрахунку штрафних санкцій (додаток 1 до податкового повідомлення-рішення від 06.08.2025 №14217/23-00-07-02-01), контролюючим органом використана інформація, яка наведена в пп. 2) п. 3.1.2.4. Своєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних акта перевірки 2.
Крім того, за результатами проведеного порівняльного аналізу інформації, яка зазначена в пп. 1) п. 3.1.2.1. Податкові зобов'язання та пп. 2) п. 3.1.2.4. Своєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних акта перевірки 2 контролюючим органом встановлено, що при зміні групування даних від найменшої суми (337,14 грн.) до найбільшої суми (8982000,00 грн.), дата зарахування бюджетних коштів не змінилася та відповідає групуванню від найбільшої суми (8982000,00 грн.) до найменшої суми (337,14 грн.).
Згідно з пп. 11 п. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні кошти (кошти бюджету) - це належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету. ГУ ДПС направлявся запит від 15.09.2025 №6866/5/23-00-07-01-04 до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області з метою отримання інформації чи здійснювалася за рахунок бюджетних коштів оплата ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» за товари (послуги) від наступних суб'єктів господарювання: КНП «ЦПМСД» Христинівської міської ради, КП «ККП», КП «Дирекція парків» Черкаської МР», КП «Челуаш», КНП «ЦПМСД» Христинівської міськ. Ради, КНП «Олександрівський ЦПМСД», ТОВ «С-К-С».
Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області листом від 18.09.2025 №09.2-18-06/9998 повідомило ГУ ДПС що оплата за товари (послуги) на рахунок ТОВ «НЬЮТОН АВТО МІСТО» здійснювалася від наступних одержувачів бюджетних коштів: - КНП «ЦПМСД» Христинівської міської ради (код за ЄДРПОУ 39028882); КП «ККП» (код за ЄДРПОУ 03357004); КП «Дирекція парків Черкаської МР» (код за ЄДРПОУ 21368856); КП «ЧЕЛУАШ» (код за ЄДРПОУ 05445296).
Із аналізу вищевикладеного слідує, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Таким чином, прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення від 06.08.2025 №14217/23-00-07-01201 - є правомірним та скасуванню не підлягає.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ