Рішення від 09.10.2025 по справі 580/3235/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року справа № 580/3235/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Каліновської А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шапошник Я.О.,

представника позивача - Петруніної В.В. (згідно з ордером),

представника відповідача - Білоуса В.Ю. (у порядку самопредставництва),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 11.10.2023 №9571/23-00-24-04-01, №9570/23-00-24-04-01, №9574/23-00-24-03-01, №9572/23-00-24-03-01, №9573/23-00-24-03-01, №9535/23-00-24-03-01, №9538/23-00-24-03-01, №9543/23-00-24-03-01, №9546/23-00-24-03-01, №9531/23-00-24-03-01, №9550/23-00-24-03-01, №9555/23-00-24-03-01, №9564/23-00-24-03-01, №9567/23-00-24-03-01, №9569/23-00-24-03-01, №9566/23-00-24-03-01, №9568/23-00-24-03-01, №9563/23-00-24-03-01.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, так як посадові особи в акті перевірки не зазначили конкретний зміст виявлених порушень, в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з первинними документами, бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Також ревізорами в акті перевірки не було зазначено детальної інформацію щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків, тобто не здійснено детальний їх опис, не вказали перелік досліджених документів та інформації, яка підтверджує наявність вини платника податків (первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та/або бухгалтерському обліку, не наведено регістри бухгалтерського обліку, кореспонденції рахунків операцій та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту виявлених порушень).

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження з повідомлення учасників справи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду письмовий відзив, в якому зазначив, що при проведенні документальної планової виїзної перевірки діяльності позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиного внеску) за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 встановлено порушення вимог податкового законодавства, в результаті чого позивачем занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 5371084 грн, становлено відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі на загальну суму ПДВ 213 722 515,31 грн, донараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 10 887 147,54 грн та військовий збір на загальну суму 907 262,29 грн. Також перевіркою встановлено занижено позивачем бази оподаткування акцизним податком на загальну суму 12 932 172,41 грн, в тому числі за 2018 рік - на суму 5 640 978,92 грн, за 2019 рік - на суму 7 291 193,4 грн. Крім того, контролюючим органом встановлено, що позивачем порушено ч. 2 ст. 17 Закон України від 19.12.1995 за № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у зв'язку з чим до платника застосовано фінансові санкції у вигляді штрафів за подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напої тютюнові вироби у періоді з 01.01.2018 по 31.12.2019. У зв'язку із поданням позивачем податкової звітності (ф. №1-ДФ) з недостовірними відомостями та порушено правила обліку доходів та витрат, пов'язаних з отриманим доходом та необхідних для визначення суми річного оподатковуваного доходу за період з 01.01.2018 по 31.12.2019. На підставі вищевикладених обставин, представник відповідач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та скасуванню не підлягають.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 призначено судову-економічну експертизу у справі №580/3235/24, відповідно, зупинено провадження у справі до одержання судом результатів експертизи.

09.05.2025 на адресу Черкаського окружного адміністративного суду від Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок експерта за результатами судову-економічної експертизи у справі №580/3235/24.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 08.07.2025, яка занесена секретарем судового засідання до протоколу, поновлено провадження у справі.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем (РНОКПП НОМЕР_1 ) та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Черкаській області як платник податків і зборів.

Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І, ст. 75, 77, 82, пп. 69.35. п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, ст.13 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до наказу Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.01.2020 №23 та плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на І квартал 2020, проведено документальну планову виїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , податковий номер НОМЕР_1 , з питань дотримання податкового валютного та іншого законодавства період з 01.01.2018 по 31.12.2019, з урахуванням пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України та дотримання вимог законодавства з питань нарахування та сплати єдиного соціального внеску (далі - єдиний внесок) за період з 01.01.2018 по 31.12.2019.

Вищезазначена перевірка проводилась з 17.02.2020 по 16.03.2020, у подальшому строк її проведення продовжувався на 5 робочих днів на підставі п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України та у зв'язку зі службовою необхідністю з 17.03.2020 по 30.03.2020 відповідно до наказу Головного управління ДПС у Черкаській області від 16.03.2020 №420 (в зв'язку з введенням карантину перевірка була призупинена з 18.03.2020 та поновлена в зв'язку з набранням чинності Закону України від 30.06.2023 №3219-ІХ з 01.08.2023 по 11.08.2023).

За результатами документальної планової виїзної перевірки складено акт від 18.08.2023 №8563/23-00-24-04-01/2514900150, в якому описано наступні встановлені під час перевірки правопорушення:

1) пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, пункту 192.1 статті 192, пункту 198.6 статті 198, підпункту «г» пункту 198.5 статті 198, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 5371084 грн, у тому числі за грудень 2019 року в сумі 5371084 грн та завищено від'ємне значення податку на додану вартість за 2019 рік на загальну суму ПДВ 26449935 грн;

2) пункту 201.1, пункту 201.4, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, встановлено відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі на загальну суму ПДВ 213 722 515,31 грн, в т.ч. податкових накладних за щоденними підсумками операції - на суму 182 555 674,31 грн та зведену податкову накладну по товарах, які було використано не в господарській діяльності платника податків - на суму 31 166 841,00 грн;

3) п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України, у результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 10 887 147,54 грн, в т.ч. за 2018 рік на 4 924 843,9 грн, за 2019 рік на 5 962 303,6 грн;

4) ст. 168, ст. 163, п. 161 Підрозділу 10 інших перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), у результаті чого донараховано військовий збір на загальну суму 907 262,29 грн;

5) п.п. 214.1.1 п. 214.1 ст. 214, п. 216.1 ст. 216 та п. 217.1 ст. 217 Податкового кодексу України та занижено базу оподаткування акцизним податком на загальну суму 12 932 172,41 грн, в тому числі за 2018 рік - на суму 5 640 978,92 грн, за 2019 рік - на суму 7 291 193,4 грн;

6) ч. 2 ст. 17 Закон України від 19.12.1995 за № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями до платників застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напої тютюнові вироби у періоді з 01.01.2018 по 31.12.2019;

7) п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України в частині подання податкової звітності (ф. №1-ДФ) з недостовірними відомостями. Відповідальність платника передбачена п.119.2 ст.119 розділу II Податкового кодексу України;

8) порушення вимог п. 177.10 ст. 177 ПКУ платником податків за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, щодо обліку доходів та витрат, пов'язаних з отриманим доходом та необхідних для визначення суми річного оподатковуваного доходу.

На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням ДПС у Черкаській області винесено податкові повідомлення-рішення від 11.10.2023 №9571/23-00-24-04-01, №9570/23-00-24-04-01, №9574/23-00-24-03-01, №9572/23-00-24-03-01, №9573/23-00-24-03-01, №9535/23-00-24-03-01, №9538/23-00-24-03-01, №9543/23-00-24-03-01, №9546/23-00-24-03-01, №9531/23-00-24-03-01, №9550/23-00-24-03-01, №9555/23-00-24-03-01, №9564/23-00-24-03-01, №9567/23-00-24-03-01, №9569/23-00-24-03-01, №9566/23-00-24-03-01, №9568/23-00-24-03-01, №9563/23-00-24-03-01.

Вважаючи спірні податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пп. 20.1.10 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з пп.75.1.3. п.75.1 ст.75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Пунктом 80.1 ст.80 ПК України визначено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до п. 86.5 ст. 86 ПК України, акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.

У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.

У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта (довідки) перевірки чи неможливості його вручення платнику податків або його законним представникам чи особі, яка здійснювала розрахункові операції з будь-яких причин, такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених в цьому абзаці випадках контролюючим органом складається відповідний акт або робиться позначка в акті або довідці про результати перевірки.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 розділу І Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок та зразок форми акта (довідки) документальної планової/позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, затверджених наказом Державної податкової служби України від 25.02.2021 №244 (далі - Методичні рекомендації №244), за результатами проведення документальних планових/позапланових виїзних/невиїзних перевірок, у разі встановлення порушень податкового, валютного та іншого законодавства оформляється акт, а в разі відсутності порушень - довідка (далі - акт (довідка) перевірки). При оформленні результатів документальних планових перевірок та позапланових перевірок платників податків з усіх питань (які носять комплексний характер) рекомендується забезпечити відображення інформації з усіх питань, передбачених Зразком акта (довідки) перевірки, а також переліком питань перевірки. Оформлення результатів документальних позапланових (як виїзних, так і невиїзних) перевірок за окремими видами податків, зборів та з окремих питань податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, здійснюється відповідно до Зразка акта (довідки) перевірки з урахуванням особливостей діяльності платника податків, виду перевірки і переліку питань, що підлягають перевірці. При цьому при складанні акта (довідки) перевірки можливе викладення більш розширеної інформації, ніж передбачена Зразком акта (довідки) перевірки, або її відображення в іншому форматі за наявності відповідного обґрунтування, що зазначене сприятиме більш чіткому викладенню інформації щодо перевірених даних та більш повному відображенню доказової бази щодо наявності (відсутності) порушень вимог законодавства. Акт (довідка) перевірки (разом із додатками) має містити вичерпну інформацію щодо відпрацювання конкретних ризиків у діяльності платника податків із посиланням на фактично перевірені відповідні документи бухгалтерського обліку, первинні документи тощо за відповідний звітний період. При цьому у відповідних пунктах акта (довідки) перевірки або додатках до акта (довідки) перевірки відображаються показники поданих декларацій (звітів, інших документів) та показники, встановлені при проведенні перевірки регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності платника податків, первинних та інших документів тощо в процесі опрацювання ризикових операцій, виявлених при проведенні доперевірочного аналізу та під час перевірки. Встановлені дані (показники) декларацій (звітів, розрахунків) відображаються у розрізі визначених законодавством звітних періодів та в грошових одиницях, передбачених звітністю, а встановлені порушення, які описуються у висновках до акта (довідки) перевірки - у гривнях. Усі вартісні показники в актах (довідках) перевірок відображаються у національній валюті України, а показники, виражені в іноземній валюті, підлягають відображенню з одночасною вказівкою їх еквівалента у гривнях за курсом валют, встановленим Національним банком України на дату проведення фінансово-господарської операції, якщо інше не встановлено законодавством. Зібрана під час перевірки інформація може бути систематизована у відповідних довідках, реєстрах, відомостях та інших регістрах, які додаються до акта (довідки) перевірки та можуть складатися за формами, примірні зразки яких наведено у додатках до Методичних рекомендацій та Зразка форми акта (довідки) перевірки. Щодо перевірок, які були розпочаті після 01.01.2021, обов'язково зазначити інформацію щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених Кодексом, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання; документами та інформацією, яка підтверджує наявність вини платника податків, тощо). Також необхідно зазначити інформацію у разі наявності пом'якшуючих обставин (стаття 112-1 Кодексу) або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податку (пункт 112.8 статті 112 Кодексу) (з детальним описом таких обставин та наведенням матеріалів, що їх підтверджують). У разі якщо встановлені факти та обставини вплинули на податкові правопорушення, які стосуються декількох податків, зборів та інших платежів, інформація про такі факти та обставини може зазначатися одноразово з посиланням надалі на пункти розділів акта, в яких були відображені ці факти та обставини.

Також п.п. 1-5 Розділу І Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20 серпня 2015 року №727 (далі - Порядок №727), визначено, що результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки документальної перевірки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт документальної перевірки, а в разі відсутності порушень - довідка документальної перевірки. Акт (довідка) документальної перевірки складається у двох примірниках та підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, а також платниками податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою) або їх законними представниками (у разі наявності). Акт документальної перевірки має містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного законодавства, законодавства з єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податкове, валютне та інше законодавство, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи). В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджує наявність зазначених фактів. Обов'язково наводиться в акті документальної перевірки інформація щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених Податковим кодексом, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання; документами та інформацією, яка підтверджує наявність вини платника податків), а також інформація щодо пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податків

Матеріалами справи підтверджено, що посадовими особами Головним управлінням ДПС у Черкаській області відповідно до наказу Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.01.2020 №23 та плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на І квартал 2020, проведено документальну планову виїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , податковий номер НОМЕР_1 , з питань дотримання податкового валютного та іншого законодавства період з 01.01.2018 по 31.12.2019, з урахуванням пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України та дотримання вимог законодавства з питань нарахування та сплати єдиного соціального внеску (далі - єдиний внесок) за період з 01.01.2018 по 31.12.2019. Результати перевірки оформлені актом від 18.08.2023 №8563/23-00-24-04-01/2514900150.

Суд встановив, підпункт 2.1 розділу 2 акту перевірки від 18.08.2023 №8563/23-00-24-04-01/2514900150 - не відповідає положенням вимог ст. 86 ПК України, Порядку №727 та Методичним рекомендаціям №244, так як у ньому не міститься інформація щодо повноти та об'єктивності проведення перевірки, не містить посиланням на факти виявлених порушень та без конкретного посилання на перевірені бухгалтерські або податкові документи тощо, у зв'язку з чим суд дійшов висновку визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 11.10.2023 №9570/23-00-24-04-01 та №9571/23-00-24-04-01, отже позов у цій частині позовних вимог підлягає до часткового задоволення.

Разом з цим, пункти 2.5.2, 2.5.4, 2.7.2 розділу 2 акту перевірки від 18.08.2023 №8563/23-00-24-04-01/2514900150 - відповідають положенням вимог ст. 86 ПК України, Порядку №727 та Методичним рекомендаціям №244, так як у них містяться інформація щодо повноти та об'єктивності проведення перевірки, опис первинних бухгалтерських документів на підставі яких контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог податкового законодавства, тому посилання позивача на відсутність детальної інформації щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків щодо вищезазначених пунктів акту перевірки, не приймається судом до уваги.

Надаючи правову оцінку виявленим контролюючим органом правопорушенням, суд зазначає наступне.

Згідно п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

За операціями з першого постачання житла (об'єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта житлової нерухомості застосовується касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення;

електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.

Судом встановлено що під час проведення перевірки, позивачу був наданий запит від 01.08.2023року №813755/6/23-00-24-03-10 в якому зазначено про необхідність надання платником інформації щодо залишків товарно - матеріальних цінностей станом на 01.08.2018, 01.01.2019, 31.12.2019.

Позивачем надано контролюючому органу лист №063 від 10.08.2023 щодо залишків товарно-матеріальних цінностей та інших відомостей, зокрема, надано вартість залишків товарно- матеріальних цінностей станом на 31.12.2019 року, які зберігались в приміщеннях платника на суму 193 100 тис. грн. (обсяг без ПДВ).

Контролюючим органом під час перевірки відображених у рядку 1 декларацій «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» показників за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 у загальній сумі 275121464 грн встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з оптової та роздрібної торгівлі продуктами харчування та алкогольними напоями, реалізація ТМЦ, надання маркетингових послуг, послуг з передпродажної підготовки товарів та інше.

Так, проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 в сумі 278160606 грн на підставі таких документів: видаткові накладні, податкові накладні, дані ЄРПН, встановлено заниження задекларованих фізичною особою - платником податків показників у рядку 1 декларацій «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» всього на суму 20021 грн, у тому числі за жовтень 2018 року на суму 11288 грн, за листопад 2019р. на суму 400 грн, за грудень 2019 року на суму 8333 грн, та занижено показник у рядку 4.1 декларацій «Нараховано податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України, за операціями що оподатковуються за основною ставкою» за грудень 2019 року на суму 31166841 грн.

Перевіркою правильності формування податкового зобов'язання за період з 01.01.2018 до 31.12.2019 встановлено його заниження за рахунок не включення до складу податкового зобов'язання сум ПДВ згідно податковими накладними, детальний перелік яких наведений в акті перевірки.

Отже, у порушення пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-Vl, позивачем не включено до складу податкових зобов'язань суму ПДВ, яка входить до вартості реалізованого товару на суму 20021 грн. в тому числі за жовтень 2018 р. на суму 11288 грн., за листопад 2019р. на суму 400 грн., за грудень 2019р. на суму 8333 грн., згідно виписаних податкових накладних зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).»

Під час проведення перевірки контролюючим органом встановлено, що позивачем за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 здійснювалося придбання товарів, для подальшої їх реалізації.

Так, перевіркою на підставі податкових накладних на придбання товару, видаткових накладних на придбання товарів, актів звірок з контрагентами-постачальниками (наданих платником), банківських виписок платника, інформації з Єдиного реєстру податкових накладних, розрахунків коригування, декларацій з ПДВ платника встановлені обсяги придбаних ТМЦ на загальну суму 1 349 357 096,00 гри

Крім того, ФОП ОСОБА_1 придбано товар у неплатників ПДВ в сумі 3 000 000,00 гри (за даними перевірки).

Перевіркою на підставі податкових накладних на поставку товарів, книг обліку розрахункових операцій платника та Z-звітів, даних чеків РРО, виписок банку, уточнюючих розрахунків встановлено обсяг проданих ТМЦ в сумі 1 265 763 840,00 грн.

Залишки товаро-матеріальних цінностей станом на 01.01.2018 згідно акту попередньої перевірки складають 82 600 000,00 грн, станом на 31.12.2019 згідно листа платника становлять 193 100 000,00 грн.

Таким чином, позивачем у порушення пп. «г» п. 198.5 ст.198 ПК України занижено податкові зобов'язання по товарах, які було використано не в господарській діяльності платника податку та не перебувають на залишках ТМП на загальну СУМУ 31 166 841,00 грн - ПДВ (82 600 000,00 грн (залишки ТМЦ станом на 01.01.2018) + 3 000 000.00 грн. (товар придбаний у неплатників ПДВ 349 357 096.00 грн (придбаний товар з урахуванням уточнюючих розрахунків)- 1 070 827 181,00 грн (реалізований товар без торгової націнки) - 15 195 708,00 грн (умовний продаж, визначений та задекларований платником) - 193 100 000,00 грн (залишки ТМЦ станом на 31.12.2019).

В зв'язку тим, що позивачем було надано залишки товарно-матеріальних цінностей станом на 01.01.2018 року та на 31.12.2019 року, в ході перевірки не має можливості встановити конкретні періоди, в яких підлягають нарахуванню податкові зобов'язання згідно з підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Кодексу, по товарах, які були використані не в господарській діяльності платника податків.

Крім того, перевіркою відображених у рядку 10.1 декларацій «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податком на додану вартість на митній території України товарів/послуг та необоротних активів з метою їх використання виключно у межах господарської діяльності платника податку для здійснення, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою ставкою» показників за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 у загальній сумі 304 763 011 грн встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій із придбання товарів, робіт, послуг, паливно-мастильних матеріалів, комунальних послуг, та інше.

Також проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 у загальній сумі 304 763 011 грн на підставі таких документів: видаткові та податкові накладні, договори, платіжні доручення, акти виконаних робіт, виписки банків, касові звіти, встановлено завищення показників у ряд. 10.1 декларацій «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податком на додану вартість на митній території України товарів/послуг та необоротних активів з метою їх використання виключно у межах господарської діяльності платника податку для здійснення, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою ставкою» на загальну суму 520 963 грн, у тому числі за лютий 2018 року на суму 139576 грн., за червень 2018 року на суму 38160 грн, за липень 2018 року на суму 4022 грн, за серпень 2018 року на суму 12156 грн., за вересень 2018 року на суму 14200 грн, за березень 2019 року на суму 41253 грн, за травень 2019 року на суму 1911 грн., за червень 2019 року на суму 110687 грн., за липень 2019 року на суму 19982 грн, за жовтень 2019 року на суму 73057 грн, за листопад 2019 року на суму 46521 грн, за грудень 2019 року на суму 19438 грн, так як включено податкові накладні зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, чим порушено вимоги пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Матеріалами акту перевірки підтверджено, що перевіркою відображених у рядках 14 декларацій «Коригування податкового кредиту за попередні звітні періоди» показників за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 у загальній сумі 19 363 921 грн на підставі таких документів: видаткові та податкові накладні, розрахунки коригування до податкових накладних, договори, платіжні доручення, акти виконаних робіт, виписки банків, встановлено завищення податкового кредиту на загальну суму ПДВ 79553 грн.

Таким чином, у порушення вимог ПК України ФОП ОСОБА_1 включив до складу податкового кредиту та не відкоригував своєчасно суму податкового кредиту з ПДВ, у зв'язку із не відображенням розрахунків коригування зареєстрованих в ЄРПН, отриманими від постачальників у зв'язку з поверненням ТМЦ, чим завищив податковий кредит на суму ПДВ 79553 грн. в тому числі за серпень 2018 року на суму 423 грн, за жовтень 2018 року на суму 427 грн, за листопад 2018 року на суму 3822 грн, за травень 2019 року на суму 1830 грн, за червень 2019 року на суму 871 грн, за липень 2019 року на суму 43891 грн., за серпень 2019 року на суму 6068 грн, за вересень 2019 року на суму 2534 грн, за жовтень 2019 року на суму 4287 грн, за листопад 2019 року на суму 3424 грн, за грудень 2019 року на суму 11976 грн. Крім того, у порушення пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, пункту 192.1 статті 192 пункту 198.6 статті 198, підпункту «г» пункту 198.5 статті 198, пункту 201.10 статті 201 ПК України позивачем занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 5 371 084 грн, у тому числі за грудень 2019 року в сумі 5 371 084 грн та завищено від'ємне значення податку на додану вартість за грудень 2019 рік на загальну суму ПДВ 26 449 935 грн.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 11.10.2023 №9572/23-00-24-04-01 та №9573/23-00-24-04-01 є правомірними та не підлягають скасуванню.

Стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.10.2023 №9574/23-00-24-04-01, №9535/23-00-24-03-01, №9538/23-00-24-03-01, №9543/23-00-24-03-01, №9546/23-00-24-03-01, №9531/23-00-24-03-01, №9550/23-00-24-03-01, №9555/23-00-24-03-01, №9564/23-00-24-03-01, №9567/23-00-24-03-01, №9569/23-00-24-03-01, №9566/23-00-24-03-01, №9568/23-00-24-03-01, №9563/23-00-24-03-01, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 14.1.278 п. 14.1 ст. 14 ПК України система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (далі - СОД РРО) - інформаційна система, призначена для збору, зберігання, використання даних реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій (у тому числі електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, створених реєстраторами розрахункових операцій та програмними реєстраторами розрахункових операцій ), перевірки справжності та достовірності розрахункових документів. Користувачам-покупцям (споживачам) через Електронний кабінет, що функціонує відповідно до статті 42-1 цього Кодексу, забезпечується можливість: контролю справжності та достовірності розрахункових документів, що зберігаються в СОД РРО. Порядок функціонування СОД РРО визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 №1057 зі змінами та доповненнями затверджено Вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій, програмних реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних, Порядку передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Державної податкової служби України, Порядку функціонування Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній Формі У реєстраторах розрахункових операцій, програмних реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних, технологія зберігання і збору даних РРО для ДПС (далі - технологія) - розроблена Національним банком України технологія, погоджена ДПС. Технологія призначена для використання у системі зберігання і збору даних РРО для ДПС. Технологія дає змогу у захищеному вигляді зберігати у РРО електронні копії розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, що створені РРО, виявляти ознаки знищення або підміни зазначених електронних копій, передавати ці електронні копії каналами зв'язку до Системи обліку даних РРО та визначені команди і конфігураційні дані від Системи обліку даних РРО до РРО

Порядком функціонування Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій встановлюється механізм функціонування Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (далі - СОД РРО) щодо отримання від реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі - ПРРО) визначених законодавством даних та збереження таких даних у базі даних інформаційно-телекомунікаційної системи Державної податкової служби України. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, визначених Податковим кодексом України. Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон), іншими законодавчими актами щодо застосування РРО та ПРРО.

СОД РРО - інформаційна система, призначена для збору, зберігання, використання даних РРО та ПРРО (у тому числі електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків,

створених РРО та ПРРО), перевірки справжності та достовірності розрахункових документів.

СОД РРО розташована в ДЇІС та використовується в межах повноважень посадовими особами органів ДПС для виконання завдань та функцій, визначених Податковим кодексом України.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та/або програмних РРО (далі - ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями (далі - Закон №265) та Кодексом, дія яких поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до п. 1, п. 2 ст. 3 Закону №265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, або підтверджують виконання розрахункових операцій або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - фіскальний чек) - розрахунковий документ / електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Фіскальний сервер контролюючого органу - програмно-технічний комплекс, через який реалізується фіскальна функція та який здійснює реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій, електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітів та електронних фіскальних звітних чеків, збереження даних щодо проведеної розрахункової операції у системі обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, обробки та надання доступу до інформації про розрахункові операції проведені з використанням програмних реєстраторів розрахункових операцій, а також інтеграцію з програмними реєстраторами розрахункових операцій через програмний інтерфейс (АРІ), розміщений у відкритому вільному доступі.

Відповідно до п. 7 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі), повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і Фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані. Порядок передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, на базі технології, розробленої Національним банком України, або з використанням кваліфікованого електронного підпису, кваліфікованої електронної позначки часу з дотриманням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» та/або інших дозволених в Україні засобів захисту інформації, передбачених законодавством. При цьому застосування удосконаленого електронного підпису та/або удосконаленої електронної печатки є достатнім для застосування в програмних реєстраторах розрахункових операцій.

Згідно ст. 20 ПК України податкові органи мають право проводити у визначеному законодавством порядку перевірку показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та із своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, виконанням законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, іио включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Відповідно до підпунктів 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно абзацу 31 статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» терміни «система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій» і «контролюючий орган» для цілей цього Закону вживаються у значенні, наведеному в Податковому кодексі України. Зміст інформації зазначеної у фіскальному чеку під час проведення кожної розрахункової операції на реєстраторі розрахункових операцій автоматично направляється на сервер податкової служби України «Податковий блок» «Інформація» «фіскальні чеки».

Згідно підпункту 72.1.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація від платників податків зокрема, про застосування реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій, у тому числі електронні копії розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, поданих до контролюючих органів. Для цілей цього підпункту терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Крім того, відповідно до п. 83.1 ст. 83 ПК України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом, у тому числі податкова інформація.

Судом встановлено, що посадові особи Головного управління ДПС у Черкаській області при здійсненні перевірки встановили, що під час здійснення господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 він використовував в господарській діяльності зареєстровані РРО. Фіскальні номери, моделі, адреси розташування та інші відомості зазначені на стор. 9-14 акту перевірки від 18.08.2023 №8563/23-00-24-04-01/2514900150.

Відповідно до п. 14 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307 (зі змінами та доповненнями), податкова накладна складається за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника).

У разі складання податкової накладної за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» такої податкової накладної робиться позначка «X» та зазначається тип причини 11. При цьому у рядку «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН « 100000000000», рядок «Податковий номер

платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. Інші дані та показники такої податкової накладної заповнюються за правилами, визначеними цим Порядком.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 201.4 статті 201 ПК України податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок постачальника).

Судом встановлено, що фізична особа-платник податків ОСОБА_1 у спірний період здійснював підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування відповідно до ст.177 ПК України. Є платником податку на додану вартість. Основний вид діяльності: 46.34 Оптова торгівля напоями.

Перевіркою встановлено, що у порушення вимог пункту 201.1, пункту 201.4, пункту 201.10 статті 201 ПК України не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі на загальну суму ПДВ 213 722 515,31 грн., в т.ч. податкових накладних за щоденними підсумками операції - на суму 182 555 674,31 грн та зведену податкову накладну по товарах, які було використано не в господарській діяльності платника податків - на суму 31 166 841,00 грн

Відповідно до п. 109.1, п.109.2 ст. 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених Кодексом. Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи. Порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п. 112.1, п. 112.2 ст. 112 ПК України особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

За порушення строків реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 120-1.2 ст.120-1 ПК України передбачені штрафні санкції.

Судом встановлено, що згідно поданих розрахунків сум акцизного податку за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, сума виручки від продажу в роздріб алкогольних напоїв та тютюнових виробів за даними ФОПП ОСОБА_1 склала 38 380 713 грн., нараховано платником 1 827 653 грн. акцизного податку, сплачено до бюджету акцизний податок в загальній сумі 1 827 653 грн.

За даними перевірки встановлено, що згідно звітів РРО (щоденна почекова виручка з Системи зберігання і збору даних РРО в розрізі номенклатури та ціни товару) позивачем за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 було реалізовано у роздріб кінцевим споживачам через зареєстровані реєстратори розрахункових операцій підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) на загальну суму 309 956 333,66 грн, в тому числі за 2018 рік - на суму 136 165 384,37 грн, за 2019 рік - на суму 173 790 949 грн.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивачем порушено вимоги п.п.214.1.1 п. 214.1 ст. 214, п. 216.1 ст. 216 та п. 217,1 ст. 217 ПК України, а саме занижено базу оподаткування акцизним податком та, відповідно, занижено зобов'язання по акцизному податку на загальну суму 12 932 172.41 грн, в тому числі за 2018 рік - на суму 5 640 978,92 грн, за 2019 рік - на суму 7 291 193,4 грн, у тому числі по об'єктах торгівлі розташованих на території м. Черкаси на загальну суму 4 006 049,00 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Чорнобаївської ОТГ на загальну суму 506 074,00 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Драбівської ОТГ на загальну суму 331 854,00 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Маньківської ОТГ на загальну суму 694 281 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Корсунь-Шевченківської ОТГ на загальну СУМУ 374 981,00 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Звенигородської ОТГ на загальну СУМУ 385 288,00 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Уманської ОТГ на загальну суму 619 173,00 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Чигиринської ОТГ на загальну суму 273 514,00 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Городищенської ОТГ на загальну СУМУ 1 570 093 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Катеринопільської ОТГ на загальну суму 651 962 грн, по об'єктах ТОРГІВЛІ розташованих на території Смілянської ОТГ на загальну суму 2 815 276,00 грн, по об'єктах торгівлі розташованих на території Жашківської ОТГ на загальну суму 278 594,00 грн та по об'єктах торгівлі розташованих на території Шполянської ОТГ на загальну суму 425 033 грн.

Оскільки ФОП ОСОБА_1 під час перевірки не надав пояснень та підтверджуючих документів щодо встановлених розбіжностей та не подавав заперечення на акт перевірки, а наявність з боку позивача порушень норм чинного законодавства України виявлених контролюючим органом під час проведення документальної перевірки повністю підтверджена матеріалами перевірки, як наслідок, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 11.10.2023 №9574/23-00-24-04-01, №9535/23-00-24-03-01, №9538/23-00-24-03-01, №9543/23-00-24-03-01, №9546/23-00-24-03-01, №9531/23-00-24-03-01, №9550/23-00-24-03-01, №9555/23-00-24-03-01, №9564/23-00-24-03-01, №9567/23-00-24-03-01, №9569/23-00-24-03-01, №9566/23-00-24-03-01, №9568/23-00-24-03-01, №9563/23-00-24-03-01 є правомірними та не підлягають скасуванню.

Допитані в судовому засіданні ревізори-інспектори Головного управління ДПС у Черкаській області пояснили, що при проведенні документальної планової виїзної перевірки діяльності позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 встановлено порушення вимог податкового законодавства, які ними описані в акті перевірки від 18.08.2023 №8563/23-00-24-04-01/2514900150.

Також судом враховано, що ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 призначено судову-економічну експертизу у справі 580/3235/24 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Проведення якої доручено Черкаському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

На вирішення експертизи поставити такі питання:

Чи підтверджуються актом перевірки №8563/23-00-24-04-01/2514900150 від 18.08.2023р. висновки розділу ІІІ акту:

- п.1 висновку акту в частині заниження суми податку на додану вартість в сумі 5 371 084,00 грн та завищення від'ємного значення податку на додану вартість на суму 26 449 935,00 грн;

- п. 2 висновку акту щодо відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі на загальну суму ПДВ 213 722 515,31 грн та визначення суми податку на додану вартість, на яку платник мав зареєструвати в єдиному реєстрі податкові накладні, в тому числі податкових накладних за щоденними підсумками операцій на суму 182 555 674,31грн та зведену податкову накладну по товарах які було використано не в господарській діяльності ФОП ОСОБА_1 на суму 31 166 841,00 грн;

- п.3 висновку акту щодо суми донарахованого податку на доходи фізичних осіб на суму 10 887 147,54 грн;

- п.4 висновку акту щодо суми донарахованого військового збору на суму 907 262,29 грн;

- п.5 висновку акту щодо визначення суми заниження бази оподаткування акцизним податком на загальну суму 12 932 142,41 грн;

- п.8 висновку акту в частині порушення вимог щодо обліку доходів та витрат пов'язаних з отриманим доходом.

Так, 09.05.2025 на адресу Черкаського окружного адміністративного суду від Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок експерта за результатами судову-економічної експертизи у справі №580/3235/24, в якому вказано, що експерт із наданих документів не може надати відповіді на поставлені перед експертом питання.

Відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.

Суд зазначає, що за наслідками розгляду справи, судом встановлено факт порушення ФОП ОСОБА_1 вимог податкового законодавства, за яке до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції шляхом прийняття оскаржуваних ППР від 11.10.2023 №9572/23-00-24-04-01, №9573/23-00-24-04-01, №9574/23-00-24-04-01, №9535/23-00-24-03-01, №9538/23-00-24-03-01, №9543/23-00-24-03-01, №9546/23-00-24-03-01, №9531/23-00-24-03-01, №9550/23-00-24-03-01, №9555/23-00-24-03-01, №9564/23-00-24-03-01, №9567/23-00-24-03-01, №9569/23-00-24-03-01, №9566/23-00-24-03-01, №9568/23-00-24-03-01, №9563/23-00-24-03-01, які є правомірними та не підлягають скасуванню.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача частково обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до часткового задоволення.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам майнового характеру.

Інших доказів понесених судових витрат, станом на час прийняття рішення, матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 11.10.2023 №9570/23-00-24-04-01 та №9571/23-00-24-04-01.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 235, код ЄДРПОУ 44131663) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 44797 (сорок чотири тисячі сімсот дев'яносто сім) грн 33 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Рішення суду складено у повному обсязі 23.10.2025.

Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА