Ухвала від 13.11.2025 по справі 580/12001/25

УХВАЛА

про передачу справи за підсудністю

13 листопада 2025 року справа № 580/12001/25

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії (розглянути заяву, надати особисто письмову відповідь та видати письмовий наказ (по особовому складу)),

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії (розглянути заяву, надати особисто письмову відповідь та видати письмовий наказ (по особовому складу)), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України бригадного генерала ОСОБА_2 щодо залишення без розгляду та ненадания позивачу відповіді на його заяву про призначення його на посаду начальника служби метрології та стандартизації озброєння ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність Генерального штабу Збройних Сил України щодо залишення без розгляду та ненадання позивачу відповіді на його заяву про призначення на посаду начальника служби метрології та стандартизації озброєння ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- визнати протиправними дії Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України бригадного генерала ОСОБА_2 щодо доручення розгляду та надання позивачу відповіді на заяву про призначення позивача на посаду начальника служби метрології та стандартизації озброєння ІНФОРМАЦІЯ_1 начальнику Центрального управління персоналу штабу ІНФОРМАЦІЯ_2 полковнику ОСОБА_3 ;

- визнати протиправними дії Генерального штабу Збройних Сил України щодо доручення розгляду та надання позивачу відповіді на заяву про призначення на посаду начальника служби метрології та стандартизації озброєння ІНФОРМАЦІЯ_1 іншим посадовим особам;

- зобов'язати Генеральний штаб Збройних Сил України розглянути та надати позивачу письмову відповідь на заяву про призначення на посаду начальника служби метрології та стандартизації озброєння ІНФОРМАЦІЯ_1 в термін 15 (п'ятнадцять) діб від дати набрання законної сили рішення суду у даній справі;

- зобов'язати Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України бригадного генерала ОСОБА_2 розглянути та надати письмову відповідь на заяву про призначення позивача на посаду начальника служби метрології та стандартизації озброєння ІНФОРМАЦІЯ_1 в термін 15 (п'ятнадцять) діб від дати набрання законної сили рішення суду у даній справі;

- зобов'язати Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України бригадного генерала ОСОБА_2 призначити позивача на посаду начальника служби метрології та стандартизації озброєння ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом видання письмового відповідного наказу (по особовому складу) в термін 15 (п'ятнадцять) діб від дати набрання законної сили рішення суду у даній справі;

- з метою всебічного, неупередженого та об'єктивного розгляду справи залучити в якості третьої сторони на боці відповідачів Міністерство оборони України тому, що відповідно до положень Законів України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про загальний військовий обов'язок та військову службу» та інших є суб'єктом владних повноважень відповідальним за діяльність та дотримання чинного українського законодавства України відповідачами і дотримання укладеного з позивачем контракту про проходження військової служби;

- вийти за межі позовних вимог, якщо це буде необхідно для якісного захисту порушених суб'єктами владних повноважень прав та свобод позивача;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Під час розгляду матеріалів позовної заяви суддя дійшов висновку про необхідність передачі справи до Одеського окружного адміністративного суду, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 2 статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Позивач у позовній заяві зазначив адресу фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 та додав до позову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 29.08.2025, згідно якої він є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживає за вищевказаною адресою.

Суддя вважає за необхідне зазначити, що в цьому випадку позов повинен подаватись за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання, яке стосовно фізичної особи визначається відповідно до положень ст. 29 ЦК та ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Відповідно до копії паспорта, засвідченій позивачем та довідці ВПО вказане місце реєстрації - АДРЕСА_2 .

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно положень ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Постановою від 7 лютого 2022 265 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), який визначає механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів (далі - Порядок декларування 265).

Відповідно до п. 4 Порядку декларування 265 особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.

Особа, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) якої знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання за межами тимчасово окупованої території України без внесення будь-яких відміток до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.

Відповідно до п. 46 Порядку декларування 265 посадова особа органу реєстрації в день звернення особи приймає рішення про реєстрацію місця проживання (перебування) або про відмову у реєстрації місця проживання (перебування) особи; вносить відомості про реєстрацію місця проживання (перебування) до реєстру територіальної громади відповідно до Порядку створення, ведення та адміністрування реєстрів територіальних громад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 265; формує інформацію про реєстрацію місця проживання (перебування) особи для її передачі до відомчої інформаційної системи ДМС з подальшою передачею інформації до Єдиного державного демографічного реєстру відповідно до Порядку електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами та передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 265; за зверненням особи, що декларує/реєструє/знімає задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), або її законного представника (представника) видає витяг з реєстру територіальної громади.

Таким чином, зареєстроване місце проживання (перебування) підтверджується витягом з реєстру територіальної громади.

Отже, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не належить до переліку документів, яким підтверджується інформація про зареєстроване місце перебування особи.

Таким чином, вищенаведені норми чинного законодавства дають підстави для висновку, що надана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є документом, який підтверджує зареєстроване місце проживання/перебування позивача, оскільки підтверджує лише факт внутрішнього переміщення особи та взяття її на облік.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо під час відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Частиною 5 статті 29 КАС України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, у судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Відповідно до частини 6 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Відповідно до частини 1 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

З урахуванням зазначеного, суддя доходить висновку, що справу належить передати на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 25, 29, 30, 171, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Матеріали справи 580/12001/25 за позовом ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії (розглянути заяву, надати особисто письмову відповідь та видати письмовий наказ (по особовому складу)) - передати на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

Направлення справи до Одеського окружного адміністративного суду здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Ухвалу складено, з урахуванням перебування головуючого судді на лікарняному у період з 28.10.2025 до 11.11.2025.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ