Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
13 листопада 2025 року справа №520/20940/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00/24708/24-03 від 06.05.2024.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що податкове повідомлення-рішення є таким, що не відповідає нормам чинного законодавства.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач 20.08.2024 через систему "Електронний суд" надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Відповідачем на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) у порядку статті 76 Кодексу та у строк, передбачений абзацом другим пункту 76.3 статті 76 Кодексу, проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) позивача за період виписки: лютий 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, грудень 2022, січень 2023, лютий 2023, квітень 2023, жовтень 2023 здійснено камеральну перевірку та складено акт №16772/20-40-24-03-06/1818910456.
Акт надіслано у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення 15.04.2024 на податкову адресу: вулиця Благовіщенська, будинок 2/15, квартира 3, місто Харків, 61052, який повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Зокрема, в ході перевірки встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при виникненні податкових зобов'язань за лютий 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, грудень 2022, січень 2023, лютий 2023, квітень 2023, жовтень 2023.
Позивачем заперечення до акту камеральної перевірки не надавались.
Згідно з Порядком направлення контролюючими органами податкових повідомлень рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2020 № 846 (далі-Порядок), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.02.2021 за №222/35844, відповідачем 06.05.2024 було сформоване податкове повідомлення - рішення № 00/24708/24-
03 та розрахунок штрафних санкцій на суму 77 148,35 грн, які були направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення на наступну адресу: АДРЕСА_1 , яке було повернуто до ГУ ДПС у Харківській області у зв'язку із закінченням терміну зберігання 24.05.2024.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 201.1 статті 201 Податкового Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, до 01.08.2023, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац другий підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 (далі Порядок 225).
Позивач до контролюючого органу заяву щодо неможливості виконання податкових обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, не подавало. Також позивачем не надавав сертифікату Торгово промислової палати на підтвердження форс мажорних обставин.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку 225, платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Суд вказує, що 27.05.2022 набрав чинності підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу в редакції Закону України від 12.05.2022 № 2260- ІХ, який був чинний до 01.08.2023.
Абзацом вісімнадцятим підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються (у редакції чинній на момент вчинення порушення).
Мораторій на незастосування штрафних санкцій, встановлений пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, скасовано з 27.05.2022.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23, від 06.02.2024 у справі № 160/10740/23, від 13.03.2024 у справі № 120/6331/23, від 02.04.2024 у справі № 520/18349/23, а саме колегія суддів Верховного Суду зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
У той же час, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13.12.2022 №2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01.02.2022 по 31.05.2022, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15.07.2022, у контролюючого органу є правові підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.
Щодо визначення розміру штрафної санкції, встановлено таке Законом України «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 №2876-ХІ (далі - Закон України №2876), який опубліковано у газеті «Голос України» від 07.02.2023 №26, доповнено підрозділ 2 розділу ХХ Кодексу пунктами 89 та 90, згідно з якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, встановлені пунктами 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафних санкцій за їх порушення, які встановлені пунктом 120.1.1 статті 120-1 Кодексу.
Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН застосовуються до податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876 (тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023).
Пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено розмір штрафів за порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Для встановлення факту несвоєчасної реєстрації податкової накладної контролюючий орган має встановити дату виникнення у платника податків обов'язку зареєструвати податкову накладну або граничний термін її реєстрації в ЄРПН.
Враховуючи, що граничний термін реєстрації в ЄРПН податкових накладних за лютий 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, грудень 2022, січень 2023, що були предметом цієї перевірки, визначено пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, до платника не може бути застосована відповідальність згідно пункту 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, так як відповідальність згідно цього пункту передбачена лише за порушення граничного строку для реєстрації, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Отже, порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, які припадають на період до набрання чинності Законом України №2876, тягне за собою накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу.
Щодо застосування норм пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). На день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних були чинними обидві норми щодо визначення розмірів штрафних санкцій, а саме: пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України та пункт 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
При цьому, пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України чітко визначено, що штрафні санкції, визначені цим пунктом, застосовуються у разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН.В свою чергу пунктом 120-1.1 статті 120-1 глави 11 розділу II Кодексу, передбачена відповідальність саме за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу.
Для встановлення факту несвоєчасної реєстрації податкових накладних контролюючий орган має встановити дату виникнення у платника податків обов'язку зареєструвати податкову накладну або граничний термін її реєстрації в ЄРПН.
Враховуючи, що граничний термін реєстрації в ЄРПН податкових накладних за лютий 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, грудень 2022, січень 2023, що були предметом цієї перевірки, визначено пунктом 201.10 статті 201 ПК України, до платника не може бути застосована відповідальність згідно пункту 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, так як відповідальність згідно цього пункту передбачена лише за порушення граничного строку для реєстрації, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
У випадку реєстрації в ЄРПН податкових накладних за лютий 2023, квітень 2023, жовтень 2023, відповідачем застосовним є строк її граничної реєстрації, встановлений пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, реєстрація податкової накладної поза таким строком утворює склад правопорушення, за яке передбачена відповідальність пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Враховуючи, що предметом камеральної перевірки були, в тому числі, податкові накладні, граничний термін яких передбачався пунктом 201.10 статті 201 Кодексу та пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, до платника правомірно застосовані штрафні санкції у розмірах, встановлених пунктом 120.1.1 статті 120-1 Кодексу та пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.
Розмір штрафної санкції має визначатись за допущене позивачем порушення з огляду на таке.
Законом України №2876-ХІ, який опубліковано у газеті «Голос України» від 07.02.2023 №26, доповнено підрозділ 2 розділу ХХ Кодексу пунктами 89 та 90, згідно з якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, встановлені пунктами 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафних санкцій за їх порушення, які встановлені пунктом 120.1 статті 120 Податкового Кодексу.
Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу строки реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН застосовуються до податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876 (тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023).
Пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено розмір штрафів за порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу. Предметом даної камеральної перевірки була податкова накладна за жовтень 2022 року.
Для встановлення факту несвоєчасної реєстрації податкової накладної контролюючий орган має встановити дату виникнення у платника податків обов'язку зареєструвати податкову накладну або граничний термін її реєстрації в ЄРПН. Оскільки пункт 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу набув чинності лише 08.02.2023, таким чином до платника не може бути застосована відповідальність згідно пункту 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних за лютий 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, грудень 2022, січень 2023 так як відповідальність згідно цього пункту передбачена лише за порушення граничного строку для реєстрації, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу. Отже, порушення платником податку граничних строків реєстрації податкової накладної в ЄРПН, яка припадають на період до набрання чинності Законом №2876 (податкових накладних / розрахунків коригування, складених до 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120.1 статті 120 Кодексу. За несвоєчасну реєстрацію податкових накладних за лютий 2023, квітень 2023, жовтень 2023 застосована відповідальність згідно пункту 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
На день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних були чинними обидві норми щодо визначення розмірів штрафних санкцій, а саме: пункт 120.1 статті 120 ПК України та пункт 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (частина перша стаття 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від №00/24708/24-03 від 06.05.2024 щодо застосування до позивача штрафних санкцій у сумі 77 148,35 грн є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскільки, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню питання про його розподіл суд не вирішує.
Керуючись статтями 139, 244-246, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вулиця Пушкінська, 46, місто Харків, 61057, код ЄДРПОУ: 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ольга НІКОЛАЄВА