Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 листопада 2025 р. №520/19925/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров. Феодосія Макаревського, буд. 1А,м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 49005, код ЄДРПОУ 03191673) третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом, в якому просить суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи «Український державно науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» від 09 червня 2025 року №В 2163, яким було скасовано рішення Міжрайонної Шевченківської медико-соціальної експертної комісії про встановлення ІІІ групи інвалідності ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначено, що йому 26.11.2024 встановлено III групу інвалідності. Однак, у червні 2025 року Пенсійний фонд України повідомив позивача про призупинення виплати пенсії, у зв'язку із скасуванням інвалідності. Вважає, що рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи «Український державно науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» від 09 червня 2025 року №В 2163, яким було скасовано рішення Міжрайонної Шевченківської медико-соціальної експертної комісії про встановлення ІІІ групи інвалідності ОСОБА_1 є протиправним, оскільки воно прийнято без передбачених на те підстав, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач відзив на позов разом з доказами на спростування доводів позивача до суду не надав, причин неможливості надання відзиву та доказів суду не повідомив.
Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Судом з матеріалів справи встановлено, що 04 грудня 2024 року, відповідно до акта огляду медико-соціальною експертною комісією № 2135 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було встановлено ІІІ групу інвалідності з 26 листопада 2024 року, що підтверджується Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №960484 від 04 грудня 2024 року. Відповідно до довідки ОСОБА_1 було встановлено інвалідність строком до 01 грудня 2025 року, з датою переогляду 26 листопада 2025 року.
28 травня 2025 року засобами поштового зв'язку, ОСОБА_1 було отримано лист від Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова від 20 травня 2025 року за № 705/471, що не заперечується позивачем та підтверджується відстеженням переселень Укрпошти (а.с. 50).
Відповідно до листа, на адресу Університетської лікарні Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова надійшов лист слідчого управління Головного управління Національної поліції у Харківській області від 05 червня 2024 року по кримінальному провадженню №12024220000000452 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України, згідно з яким установу зобов'язано провести перевірку обґрунтованості рішення щодо встановлення ОСОБА_1 відповідної групи інвалідності, шляхом проведення оцінювання функціонального стану особи згідно з нормами чинного законодавства. Враховуючи вказані вище обставини, з метою проведення ретельного аналізу документів медико-експертної справи та підтвердження законних підстав експертного рішення МСЕК щодо встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності, Вінницьким національним медичним університетом ім. М.І. Пирогова було викликано ОСОБА_1 на обстеження до Університетської лікарні, що знаходиться за адресою: будинок 104, вулиця Хмельницьке шосе, місто Вінниця, Індекс 21029, - для чого йому необхідно прибути до Університетської лікарні в період з « 26» травня по « 02» червня 2025 року.
06 червня 2025 року представником позивача направлено на офіційну електронну пошту Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова лист-відповідь на вищезазначений лист №705/471 від 20.05.2025, у якому вказувались причини неможливості прибуття ОСОБА_1 до Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова в період, визначений у листі.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 24 червня 2025 року за №2000/0308-8/96519, повідомлено про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 з дати її набуття, у зв'язку із скасуванням ІІІ групи інвалідності на підставі рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи «Український державно науководослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» від 09.06.2025 №В 2163.
Не погоджуючись з рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 затверджені Положення про медико-соціальну експертизу (далі - Положення №1317) та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності (далі - Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності №1317).
Згідно пункту 3 Положення №1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій відповідно до пункту 4 Положення №1317.
Пунктом 5 Положення №1317 передбачено, що Комісії у своїй роботі керуються Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами відповідних державних замовників, інших центральних органів виконавчої влади, що регулюють відносини державних замовників, інших центральних органів виконавчої влади, що регулюють відносини у зазначеній сфері, та цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань медико-соціальної експертизи.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що чинним законодавством визначена процедура проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю.
Пунктом 20 Положення №1317 визначено, що Комісія під час встановлення інвалідності керується Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики та Радою Федерації незалежних профспілок України.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 №561 затверджена Інструкція про встановлення груп інвалідності (далі - Інструкція №561). Пунктом 1.4 Інструкції №561 визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
При огляді у МСЕК проводяться: вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії, що передбачено пунктом 1.10 Інструкції №561.
Пунктом 24 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності №1317 передбачена можливість оскарження рішення Кримської республіканської, обласної, центральної міської комісії до МОЗ. МОЗ за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає Центральній МСЕК МОЗ України або Кримській республіканській, Київській та Севастопольській міським або обласній комісії іншої області повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення, а також вживає інших заходів впливу для забезпечення дотримання законодавства під час проведення медико-соціальної експертизи.
Згідно із пунктом 13 Положення №1317 Центральна МСЕК МОЗ України, зокрема проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих обласними, Київською та Севастопольською центральними міськими комісіями, і в разі необхідності скасовує їх.
У силу вимог пункту 17 Положення №1317 медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
У відповідності з вимогами пункту 22 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності №1317 повторний огляд осіб з інвалідністю з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму з метою визначення ефективності реабілітаційних заходів, стану здоров'я і ступеня соціальної адаптації проводиться раз на один - три роки. Повторний огляд осіб з інвалідністю, а також осіб, інвалідність яких встановлено без зазначення строку проведення повторного огляду, проводиться раніше зазначеного строку за заявою такої особи з інвалідністю, інших заінтересованих осіб у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності або за рішенням суду. Особам, що звертаються для встановлення інвалідності, група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду у разі наявності вроджених вад розумового чи фізичного розвитку, анатомічних дефектів, стійких необоротних морфологічних змін та розладу функцій органів і систем організму, неефективності реабілітаційних заходів, неможливості відновлення соціальної адаптації, несприятливого прогнозу відновлення працездатності з урахуванням реальних соціально-економічних обставин у місці проживання особи з інвалідністю, а також особам з інвалідністю, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022. У подальшому строк дії воєнного часу продовжений та триває станом на час розгляду справи.
Підпунктом 2 пункту 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», уведеним в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023, визначено Кабінету Міністрів України забезпечити у тримісячний строк провести перевірку робочими групами обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (із змінами); у разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень - ініціювання їх перегляду у встановленому порядку та інформування за наявності підстав відповідних правоохоронних органів.
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» №1338 від 15.11.2024р. втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 "Питання медико-соціальної експертизи".
Згідно ч.2 п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» №1338 від 15.11.2024р. - «повноваження, права і обов'язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров'я припиняються 31 грудня 2024 року.»
Відповідно до пункту 3 Постанови № 1338, з моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико- соціальної експертизи, перевірка обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов'язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
З матеріалів справи судом встановлено, що 04.12.2024 року ОСОБА_1 , Шевченківською медико-соціальною експертною комісією було встановлено ІІІ групу інвалідності з 26 листопада 2024 року, що підтверджується довідкою до акта огляду медико- соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №960484 від 04 грудня 2024 року.
Відділом розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими групами, злочинними організаціями СУ ГУНП в Харківській області здійснюються досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024220000000452 від 05.04.2024, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст.114-1 КК України.
Постановою слідчого відділу СУ ГУНП в Харківській області від 29.04.2025 року призначено медико-соціальну експертизу у кримінальному провадженні №12024220000000452 від 05.04.2024, проведення якої доручити експертам Університетської лікарні Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова (м. Вінниця, проспект Коцюбинського, б).
На вирішення експертам поставлено наступні запитання:
1. Чи мали місце у громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на 04.12.2024 (дата встановлення інвалідності міжрайонною Шевченківською МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ»), захворювання, які зумовили необхідність встановлення йому відповідної групи інвалідності?
2 Чи відповідає встановлена 04.12.2024, міжрайонною Шевченківською МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ», третя група інвалідності громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його стану здоров'я, з урахуванням наявних захворювань, на момент встановлення відповідної групи інвалідності?
3. Чи проведений достатній обсяг обстежень для прийняття рішення міжрайонною Шевченківською МСЕК К303 «ОЦМСЕ», щодо встановлення громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 третьої групи інвалідності?
4. Яке значення мали для встановлення третьої групи інвалідності громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , медичні документи.
Зі змісту постанови судом встановлено, що в ході досудового розслідування вказаного провадження вилучено медекспертну справу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (акт №2135 огляду МСЕК від 04.12.2024 який видавався у міжрайонній Шевченківський МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ»).
В ході аналізу зазначеної справи виявлено документи з ознаками підроблення висновку магнітно-резонансної томографії з ТОВ НВП «МРТ- Центра» за №1428 від 09.05.2024 на ОСОБА_1 , 1974 р.н. В ході аналізу зазначеної справи виявлено документи з ознаками підроблення висновку магнітно-резонансної томографії з ТОВ НВП «МРТ- Центра» за №003199 від 09.05.2024 на ОСОБА_1 , 1974 р.н.
У зв?язку з цим, в ході досудового розслідування кримінального провадження виникла необхідність у проведенні медико-соціальної експертизи з метою встановлення достатніх підстав для визначення групи інвалідності громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За виявленими обставинами була призначена перевірка правомірності та обґрунтованості встановлення інвалідності на підставі документів, які надійшли від слідчого управління ГУНП України в Харківській області.
Комісією досліджено документи, які представлені в медико-експертній справі: згідно Постанови про призначення МСЕ від 29.05.2025 р. - висновки МРТ з ознаками підроблення (рішення СЕК було винесено на основі недостовірної медичної документації). На підставі аналізу медико-експертних документів: сформульовані діагнози та характер перебігу наслідків травми, а також враховуючи її давність - не відповідають критеріям інвалідності. Не вказані важкість функціональних порушень ЦНС (вираженість вестибуло-атактичного, вегето-дистонічного), відсутні консультації психіатра та
психолога (для обгрунтування ДЕ ІІ ст.). З метою об'єктивізації та уникнення експертних помилок комісією принято рішення викликати гр. ОСОБА_1 на очне обстеження до УЛ ВНМУ ім. М.І. Пирогова, хворий не з'явився, про причину неявки не повідомив.
Враховуючи результати аналізу медико-експертної справи ОСОБА_1 , а також згідно Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, пункту 8, підпункту 5, абзацу 3 Постанови КМУ №1338 від 15.11.2024 р. - прийняте рішення про скасування попереднього рішення МСЕК від 26.11.2024 р.
Суд зазначає, що пунктом 8, підпункту 5, абзацу 3 Постанови КМУ №1338 від 15.11.2024 р. передбачено, що Центр оцінювання функціонального стану особи перевіряє під час оскарження рішення експертних команд або медико-соціальних експертних комісій обґрунтованість рішень, прийнятих під час оцінювання (медико-соціальної експертизи) та встановлення інвалідності, розглядає медичні документи та проводить оцінювання, за результатами якого приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.
У такому випадку оцінювання за рішенням Центру оцінювання функціонального стану особи проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі одного із закладів охорони здоров'я, куди направлено особу Центром оцінювання функціонального стану особи, але обов'язково з урахуванням екстериторіального принципу.
У разі відмови особи від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Отже, на період дії воєнного стану медико-соціальні експертні комісії мають право у разі неприбуття особи на огляд приймати рішення заочно за наявними документами.
Законом № 875-ХІІ передбачено, що інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи МОЗ України.
При цьому, вирішення питань щодо визначення міри втрати здоров'я та ступеня обмеження життєдіяльності особи є дискреційним повноваженням відповідних МСЕК, яке суд не може перебирати на себе, оскільки це, з поміж іншого, вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки.
Верховний Суд неодноразово звертав увагу, що при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення МСЕК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку МСЕК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку МСЕК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку на підставі приписів Інструкції про встановлення груп інвалідності, Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
Таким чином, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи «Український державно науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» від 09 червня 2025 року №В 2163, яким було скасовано рішення Міжрайонної Шевченківської медико-соціальної експертної комісії про встановлення ІІІ групи інвалідності ОСОБА_1 діяла у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров. Феодосія Макаревського, буд. 1А,м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 49005, код ЄДРПОУ 03191673) третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бідонько А.В.