Справа № 500/5338/25
13 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідач 2), в якому просить:
визнати протиправною діяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , що полягає у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) інформації про постановку на облік ОСОБА_1 з порушенням вимог пункту 2 частини першої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу»;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 видалити з Реєстру інформацію про постановку на військовий облік ОСОБА_1 ;
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 , що полягає у невнесенні до Реєстру інформації про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Реєстру інформацію про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я.
Позов обґрунтовано тим, що відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 09.04.2020 ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_4 ), а 01.04.2020 виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі підпункту 3 пункту 6 статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) за станом здоров'я. Згідно з довідкою військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) ІНФОРМАЦІЯ_4 № 11/4378 від 25.07.2022 ОСОБА_1 діагностовано дилатаційна кардіоміопатія НОМЕР_2 і постановою військово-лікарської комісії на підставі статті 38а графи ІІ Розкладу хвороб позивач визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.
Оскільки ОСОБА_1 з 05.08.2022 і по теперішній час на законних підставах перебуває за межами України, то через представника адвоката Карпову І.А. 28.05.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 про внесення відповідних відомостей до Реєстру щодо встановленої непридатності для проходження військової служби за станом здоров'я з виключенням позивача з військового обліку. В отриманій відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , зміни до Реєстру вносяться за місцем перебування на військовому обліку.
Також представником позивача адвокатом Карповою І.А. 25.07.2025 направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_5 про надання інформації щодо підстав/рішення, за яким ОСОБА_1 , який на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 виключений з військового обліку як непридатний до військової служби за станом здоров'я, взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 і на підставі чого до електронного військово-облікового документу ОСОБА_1 (сформованого через застосунок «Резерв+») внесено відомості про порушення ним правил військового обліку, чи складався стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення, якщо так, яке прийнято рішення, та запит про надання відповідних підтверджуючих документів.
У відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що до Реєстру АІТС «Оберіг» внесено відомості на підставі того, що в ІНФОРМАЦІЯ_5 знаходиться особова справа офіцеру запасу ОСОБА_1 та зазначено, що згідно з наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 особи офіцерського складу проходять медичний огляд за графою ІІІ розкладу хвороб.
Позивач не погоджується з бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення до Реєстру актуальної інформації. Вважає, що під час мобілізації в день проходження позивачем медичного огляду 25.07.2022, ВЛК мала право винести стосовно нього постанову про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, яка на той час не підлягала затвердженню штатною ВЛК, у ІНФОРМАЦІЯ_4 виник обов'язок виключити позивача з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ та внести відповідні дані до Реєстру.
ОСОБА_1 був виключений з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби, він перестав бути військовозобов'язаним, тому на нього не поширюються вимоги законодавства стосовно військовозобов'язаних, в тому числі щодо явки, надання документів тощо. Також особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Відповідно до електронного військово-облікового документу, сформованого у застосунку «Резерв+», ОСОБА_1 за невідомих причин перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , особисто з заявою про взяття на військовий облік він не звертався, а тому підстав для такого обліку у відповідача 1 немає, тож вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 повинен видалити відомості з Реєстру про перебування на обліку ОСОБА_1 як поставленого на облік без законних на те підстав.
Ухвалою суду від 15.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, встановлено строки для подання заяв по суті справи, витребувано від сторін додаткові докази та пояснення.
Позивач подав до суду письмові пояснення, у зв'язку з якими обставинами він проходив ВЛК у ІНФОРМАЦІЯ_4 , а не за місцем реєстрації місця проживання, які зводяться до такого.
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . У період з 14.01.2020 по 19.08.2022 займався підприємницькою діяльністю. З 20.02.2020 і до кінця липня 2022 року разом з дружиною ОСОБА_2 та сином ОСОБА_3 переїхав мешкати до міста Дружківка Краматорського району Донецької області, реєстрацію місця проживання не проводив, оскільки мешкав з сім'єю на орендованих квартирах. Після прибуття до нового місця проживання 23.02.2020 став на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_10 , пройшов ВЛК, відповідно до висновку якої визнаний непридатним до військової служби, у зв'язку з чим 01.04.2020 ІНФОРМАЦІЯ_7 виключений з військового обліку та 09.04.2020 виданий військово-обліковий документ - тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 з відміткою про виключення з військового обліку. Ще позивач пояснив, що у липні 2022 року вирішив повернутися до м. Тернополя, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 , отримав направлення на проходження ВЛК, відповідно до довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 11/4378 від 25.07.2022 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, на підставі чого ІНФОРМАЦІЯ_4 у військово-обліковому документі 25.07.2022 проставлено відмітку про виключення з військового обліку. Надалі позивач разом з дружиною та сином переїхали до м. Тернополя, а 05.08.2022 виїхали за кордон, де перебувають на теперішній день (а.с.41-42).
Ухвалою суду від 21.10.2025, враховуючи неподання відповідачами відзиву на позов та витребуваних судом документів, та з метою повного і всебічного з'ясування усіх обставин справи, суд постановив витребувати в учасників справи додаткові докази та пояснення, зокрема зобов'язав ОСОБА_1 надати суду пояснення з таких питань: де позивач перебував на військовому обліку до 23.02.2020, чи був знятий з військового обліку для взяття на військовий облік в новому місці проживання 23.02.2020, які підстави для взяття на військовий облік 23.02.2020 ІНФОРМАЦІЯ_7 (фактичні та правові), які були підстави для проходження військово-лікарської комісії 25.07.2022, якщо позивач 01.04.2020 знятий з військового обліку, пояснення щодо наявності / відсутності військового квитка, надати його копію у разі наявності; повторно зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_3 надати суду всі матеріали, що стосуються предмета позову, у тому числі копію особової справи ОСОБА_1 та усі відомості про позивача з системи "Оберіг" з поясненнями чи видавався військовий квиток позивачу, чи міг позивач перебувати на військовому обліку в іншому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки без зняття з обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 (якщо перебував на військовому обліку), чи міг проходити військово-лікарську комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 ; повторно зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_4 надати суду всі матеріали, що стосуються предмета позову, у тому числі копію особової справи ОСОБА_1 та усі відомості про позивача з системи "Оберіг" з поясненнями щодо підстав для взяття позивача на військовий облік 23.02.2020 не за місцем реєстрації проживання, підстав зняття з військового обліку 01.04.2020, підстав для проходження військово-лікарської комісії 25.07.2022, а також надати копію картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 від 25.07.2022 та копію книги протоколів засідання ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 за 25.07.2022. Суд встановив строк усім учасниками справи для надання пояснень та доказів до 31.10.2025.
Позивач через представник повторно направив пояснення, аналогічні попереднім (а.с.51).
31.10.2025 у суді зареєстрований відзив на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_5 . Цей відповідач проти позову заперечує та зазначає, що 17.12.2014 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 через фельд'єгерський поштовий зв'язок від Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного надійшла особова справа молодшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 , яка до цього часу зберігається у відповідача 1. Позивач був атестований в офіцерський склад та зобов'язаний був у семиденний термін повідомити ІНФОРМАЦІЯ_3 про здобуту військову освіту та прибути для постановки на військовий облік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», однак позивач не виконав вказаних вимог (далі - Порядок № 1487).
З посиланням на положення Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) вказує, що внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо призовників і військовозобов'язаних покладається на районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. На підставі цього з метою з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач на підставі особової справи 06.02.2024 був взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_5 та відомості занесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Починаючи з 06.02.2024 ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 як офіцер запасу у військовому званні молодший лейтенант запасу, у відповідача 1 відсутні будь-які дані про перебування позивача на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ще відповідач 1 зазначив, що у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.
Мобілізаційною директивою Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 №321/1167 прийнято відповідні організаційно-методичні вказівки щодо визначення особливостей ведення військового обліку військовозобов'язаних рядового, сержантського та старшинського складу запасу у військових комісаріатах. Згідно з абзацом 4 підпункту 2.7.2 пункту 2.7 розділу ІІІ організаційно-методичних вказівок підставами для виключення військовозобов'язаних з військового обліку у Р(М)ВК для військовозобов'язаних, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, є постанови ВЛК. Відповідно до підпункту 2.7.3 пункту 2.7 розділу III організаційно-методичних вказівок у ході виключення військовозобов'язаних з військового обліку посадові особи Р(М)ВК зобов'язані: перевірити підстави для виключення з військового обліку персонально для кожного військовозобов'язаного, які визначені в підпункті 2.7.2 пункту 2.7 розділу III; вилучити алфавітні картки з картотеки алфавітних карток та знищити їх без складання акта; оформити військово-облікові документи (заповнити відповідний розділ військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаних, підписати у військового комісара Р(М)ВК та завірити гербовою печаткою); відібрати облікові картки військовозобов'язаних та встановити їх до розділу виключених з військового обліку картотеки облікових карток; повернути військово-облікові документи їх власникам або закласти їх на архівне зберігання. Згідно з підпунктом 2.7.5 пункту 2.7 розділу III організаційно-методичних вказівок у ході виключення з військового обліку військовозобов'язаних, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку посадові особи Р(М)ВК, крім заходів, визначених у підпункті 2.7.3 пункту 2.7 розділу III, зобов'язані вилучити постанови ВЛК та долучити їх до справи, яка зберігається встановленим порядком.
Відповідач 1 зазначає, що виключення з військового обліку військовозобов'язаного має чітко визначений алгоритм дій для здійснення якого Порядком №1487 (до 05.01.2023 Порядком №921) передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_4 і не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного).
Також Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402), виключно визначає підстави для прийняття відповідного рішення начальником ТЦК ВЛК про придатність або непридатність до служби із подальшим записом у військово-обліковий документ, що потім повинно автоматично переноситись до Реєстру, оскільки Реєстр заповнюється даними лише після прийняття відповідного рішення. Вважає, що відповідальним за завершення процедури виключення позивача з військового обліку та внесення відомостей до Реєстру є ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_5 є безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Просить у задоволенні позову відмовити.
Відповідач 1 надав до суду копію атестаційного листа про присвоєння військового звання молодший лейтенант запасу ОСОБА_1 наказом Міністра оборони України від 17.10.2014 №633 та послужну картку на позивача (а.с.64-65).
У відповіді на відзив представник позивача посилається на пропущення відповідачем 1 строку для подання відзиву та відсутність зареєстрованого електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі (а.с.67-68).
Ухвалою суду від 10.11.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 продовжено строк для подання відзиву на позов до 31.10.2025.
ІНФОРМАЦІЯ_4 жодних пояснень, заяв по суті справи не подав, а так само не надав витребуваних судом документів. При цьому копія ухвали про відкриття провадження у справі від 15.09.2025 разом з позовною заявою та додатками надіслані відповідачу 2 в його електронний кабінет та доставлені 15.09.2025 і 10.09.2025 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с.33), а копія ухвали про витребування доказів від 21.10.2025 вважається доставленою 22.10.2025 (а.с.46).
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , з 08.05.1993 зареєстрований за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 (а.с.18-19, 75).
Позивач у 2014 році закінчив навчання на бакалавра у Тернопільському національному економічному університеті, у період з 20.06.2014 по 19.07.2014 проходив навчальні збори в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, військову присягу склав 19.07.2014 та відповідно до наказу Міністра оборони України від 17.10.2014 №633 (по особовому складу) йому присвоєно військове звання молодшого лейтенанта запасу, що підтверджується відомостями атестаційного листа (а.с.65).
Матеріали справи містять копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , Дружківським МВК 09.04.2020 (а.с.16). За змістом цього тимчасового посвідчення військовозобов'язаний має військове звання - солдат, у пункті 7 щодо придатності до проходження військової служби за станом здоров'я зазначено: непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку згідно зі статтею 38а графи ІІ наказу МОУ №402 2008 року, у графі 9 чи підлягає повторному медичному переосвідченню вказано не підлягає, тимчасове посвідчення видано на підставі наказу МОУ №610/2017.
У пункті 13 «відмітки про військовий облік» у графі «взято на військовий облік» зазначено про взяття на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 23.02.2020, у графі «знято з військового обліку» наявні два записи. Вказано про зняття з військового облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 01.04.2020 та ще раз про зняття з військового обліку військовозобов'язаних 2 відділом ІНФОРМАЦІЯ_4 25.07.2022.
Ще тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 містить запис про виключення з 01.04.2020 ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 3 пункту 6 статті 37 Закону №2232-XII за станом здоров'я.
Позивачем до позовної заяви долучено копію довідки від 25.07.2022 №11/4378, видану ІНФОРМАЦІЯ_11 , про те, що солдат ОСОБА_1 за направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 25.07.2022, діагноз: дилатаційна кардіоміопатія НОМЕР_2 ; постановою військово-лікарської комісії на підставі статті 38а графи ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог Б (додатки до Положення №408) визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку (а.с.17).
У відомостях військово-облікового документу, сформованого позивачем з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів через застосунок «Резерв+», щодо ОСОБА_1 станом на 07.12.2024 наявні такі відомості: військовозобов'язаний, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , дата уточнення даних 25.06.2024, також відображено інформацію про порушення правил військового обліку (а.с.17 зворот).
Судом встановлено, що представник позивача адвокат Карпова І.А. направила до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву ОСОБА_1 про внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо встановленої непридатності для проходження військової служби за станом здоров'я з виключенням ОСОБА_1 з військового обліку (а.с.19 зворот - 21).
На цю заяву ІНФОРМАЦІЯ_4 надав відповідь адвокату Карповій І.А. від 18.04.2025 №19/1694, в якій зазначив, що згідно з пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви. Відповідач 2 рекомендував ОСОБА_1 терміново прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 з оригіналами документів для уточнення військово-облікових документів (а.с.22).
До цієї відповіді надано витяг з електронної облікової картки ОСОБА_1 (особи з іншого військомату або без прив'язки), відповідно до якого позивач взятий на облік 06.02.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 , вид обліку офіцерський склад, порушник правил військового обліку з 27.05.2024 (а.с.22 зворот).
Надалі адвокатом Карповою І.А. 25.07.2025 направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_5 про надання ґрунтовної інформації: на підставі чого (якого рішення) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 виключений з військового обліку як непридатний до військової служби за станом здоров'я, взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 ; на підставі чого згідно з застосунком «Резерв+» електронного військово-облікового документу ОСОБА_1 виявлено «Порушення правил військового обліку», чи складався стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення, якщо так, яке прийнято рішення (а.с.26).
У відповіді від 31.07.2025 №4875 на цей адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначив, що в ІНФОРМАЦІЯ_5 знаходиться особова справа офіцеру запасу ОСОБА_1 , на підставі цих даних ОСОБА_1 занесений до Реєстру. Він проходив військову підготовку в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного в 2014 році та йому відповідно до наказу Міністра оборони України від 17.10.2014 №633 присвоєно військове звання молодшого лейтенанта запасу (а.с.27).
Ще у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначено, що відповідно до Положення № 402 особи офіцерського складу проходять медичний огляд за графою ІІІ Розкладу хвороб. ОСОБА_1 був атестований в офіцерський склад та не повідомив у семиденний термін відомостей про здобуту військову освіту, не прибув до ТЦК та СП для постановки на військовий облік офіцерів запасу, чим порушив вимоги Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних, додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487. Тому адвокату Карповій І.А. було рекомендовано направити громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення даних.
Відповідачем 1 надано суду відомості послужної карти ОСОБА_1 , відповідно до яких позивач взятий на облік 06.02.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 , військове звання молодший лейтенант (а.с.64).
Позивач вважає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 , які полягають у внесенні до Реєстру інформації про постановку на облік ОСОБА_1 , з порушенням вимог пункту 2 частини першої статті 37 Закону №2232-XII, та протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 , що полягає у невнесенні до Реєстру інформації про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу».
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Приписами частини 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, чинного з 05.01.2023, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).
Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовані у додатку 2 до Порядку №1487. За змістом пункту 1 цих Правил (в редакції на час звернення позивача до суду з цим позовом) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;
5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;
10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;
11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон №1951-VIII).
Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (частина 1 статті 1 Закону №1951-VIII).
Згідно частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
За змістом статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII).
За змістом статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону №1951-VIII)
Відповідно до статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
На виконання частини 1 статті 14 Закону №1951-VIII, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).
Спір у цій справі стосується невідповідності даних паперового військового документа позивача (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного) даним Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і відмові відповідача 2 внести відомості щодо позивача в частині визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку та безпідставного внесення відповідачем 1 відомостей про позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як особи, що перебуває на військовому обліку.
На час видачі позивачу тимчасового посвідчення (09.04.2020) діяв Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений наказом Міністра оборони України від 07.12.2016 № 921 (далі - Порядок №921), чинний до 05.01.2023. Додаток 1 до цього Порядку №921 містив Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних.
Відповідно до пункту 56 Порядку №921, районні (міські) військові комісаріати, серед іншого, організовують та ведуть військовий облік на відповідній території; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників і військовозобов'язаних, які проживають (перебувають) на відповідній території, проте не перебувають на військовому обліку. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки. У разі відсутності у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів районні (міські) військові комісаріати беруть їх на військовий облік, знімають або виключають з нього лише після відновлення зазначених документів.
У свою чергу пункт 16 Порядку №921 визначав, що військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення.
Змістом пункту 58 Порядку №921 органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб: здійснюють реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов'язаних лише в разі наявності в їх військово-облікових документах позначок районних (міських) військових комісаріатів про зняття з військового обліку або перебування на військовому обліку за місцем проживання (додаток 15); надсилають щомісяця до 5 числа до районних (міських) військових комісаріатів повідомлення про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов'язаних (додаток 16); повідомляють про місце перебування зареєстрованих призовників і військовозобов'язаних на запити районних (міських) військових комісаріатів (додаток 17); надсилають у двотижневий строк до районних (міських) військових комісаріатів або органів місцевого самоврядування, що ведуть військовий облік, повідомлення про осіб, які отримали громадянство України і повинні бути взяті на військовий облік (додаток 18); надають районним (міським) військовим комісаріатам допомогу у прийнятті призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, здійснення контролю за виконанням ними правил військового обліку та виявлення призовників і військовозобов'язаних, які порушують зазначені правила. Повідомлення про виявлення таких осіб надсилаються до районних (міських) військових комісаріатів.
Відповідно до пункту 1 Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних (додаток №1 до Порядку №921) призовники і військовозобов'язані повинні:
перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) військових комісаріатах, за місцем роботи (навчання) на підприємствах, в установах, організаціях, виконавчих комітетах сільських, селищних та міських рад, а також у разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;
прибувати за викликом районних (міських) військових комісаріатів на збірні пункти, призовні дільниці у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях районних (міських) військових комісаріатів), для взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних;
не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, а у воєнний час не виїжджати з місця проживання без дозволу військового комісара районного (міського) військового комісаріату, відповідних керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районних (міських) військових комісаріатів;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
особисто у семиденний строк прибувати до районних (міських) військових комісаріатів з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, у службові відрядження, на навчання, у відпустку чи на лікування (строком понад три місяці за межі України), у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;
особисто повідомляти у семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;
негайно повідомляти районним (міським) військовим комісаріатам за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;
подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) військових комісаріатів документи, що підтверджують право призовників на відстрочку від призову на строкову військову службу.
Отож, наведені вище положення в частині військового обліку військовозобов'язаних вказують на те, що військовий облік військовозобов'язаних районними (міськими) військовими комісаріатами ведеться за зареєстрованим місцем проживання особи.
Оскільки, ОСОБА_1 зареєстрований з 08.05.1993 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відомостями з Єдиного державного демографічного реєстру (а.с.75), то відповідно має перебувати на військовому у ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відноситься до осіб офіцерського складу, оскільки у 2014 році пройшов навчальні збори в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, склав військову присягу 19.07.2014 та відповідно до наказу Міністра оборони України від 17.10.2014 №633 (по особовому складу) йому присвоєно військове звання молодшого лейтенанта запасу, що підтверджується відомостями атестаційного листа (а.с.65).
Отже, позивач після здобуття військової освіти був атестований в офіцерський склад, тобто відноситься до категорії військовозобов'язаних - офіцери запасу.
Як вбачається з відзиву відповідача 1 у нього на зберіганні перебуває особова справа молодшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 , яка 17.12.2014 надійшла від Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
На підставі відомостей цієї особової справи та з метою з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 06.02.2024 був взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_5 та відомості занесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402, тут і надалі в редакції до 25.08.2023, тобто в редакції, що діяла на дату проходження позивачем медичного огляду).
Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК (підпункт 2.6.1 пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення №402).
Пунктом 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу I Положення №402 встановлено, що ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.
Медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу II Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402.
Відповідно до абзацу першого пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення №402 військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.
За змістом пункту 3.3 глави 3 розділу II Положення №402 військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
Відповідно до пункту 3.8. глави 3 розділу II Положення №402 після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
Відповідно до пункту 22.1 глави 22 розділу II Положення №402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).
Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються:
а) на військовослужбовців - у медичну книжку, за необхідності - у довідку ВЛК;
б) на кандидатів на навчання у ВВНЗ, з числа осіб:
цивільної молоді - у Картку медичного огляду кандидата на навчання у ВВНЗ, Картку медичного огляду того, хто вступає до ВВНЗ, який здійснює підготовку льотного складу (додаток 20);
військовослужбовців - у Картку медичного огляду кандидата на навчання у ВВНЗ та в медичну книжку;
в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу.
Абзаци сьомий-восьмий пункту 22.4 глави 22 Положення №402 визначають, що свідоцтво про хворобу в мирний час складається:
на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку і в разі, коли медичний огляд їх проведений відповідно до пункту 3.13 розділу II Положення;
на офіцерів запасу, визнаних обмежено придатними до військової служби; непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час або непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку (за наявності наказу Міністра оборони України про прийняття їх на військову службу, але ще не відправлених до військових частин).
Абзац третій пункту 22.5 глави 22 Положення №402 передбачає, що свідоцтво про хворобу у воєнний час складається на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Підпункт «б» пункту 22.6 глави 22 Положення №402 вказує, що свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:
б) у воєнний час:
на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).
Лише постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає (пункт 22.7 глави 22 розділу II Положення №402).
Отож, виходячи з вимог пунктів 22.4-22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402 (як на час проходження позивачем ВЛК, так і на даний час) підставою для виключення з військового обліку за станом здоров'я офіцерів запасу є оформлення свідоцтв про хворобу з наступним їх направленням на затвердження до ВЛК регіону для встановлення остаточного рішення.
При цьому постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
За графою ІІ Розкладу хвороб до категорії осіб, що проходять медичний огляд включаються громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани).
За графою ІІІ Розкладу хвороб до категорії осіб, що проходять медичний огляд включаються громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються, призиваються та проходять військову службу на посадах офіцерського складу.
Позивачем до позовної заяви було долучено довідку від 25.07.2022 №11/4378, видану ІНФОРМАЦІЯ_11 , про те, що солдат ОСОБА_1 за направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 25.07.2022, постановою військово-лікарської комісії на підставі статті 38а графи ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог Б (додатки до Положення №408) визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку (а.с.17).
По перше, суд ще раз звертає увагу на положення пункту 3.3 глави 3 розділу II Положення №402, відповідно до яких військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
По друге, позивач має військове звання - молодший лейтенант, що зумовлює застосування іншого порядку проходження медичного огляду ВЛК, ніж до осіб рядового, сержантського та старшинського складу.
Оскільки ОСОБА_1 як офіцер запасу (з 17.10.2014) не отримав свідоцтва про хворобу, затвердженого ВЛК регіону, що є підставою для виключення з військового обліку, то, на переконання суду, відсутні підстави для виключення його з військового обліку як непридатного до військової служби за станом здоров'я.
Та обставина, що позивач пройшов ВЛК як солдат, приховавши відомості про офіцерське звання, та визнаний непридатним до військової служби не може бути на даний час підставою для виключення його з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , а так само підставою для зобов'язанням ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я.
Суд не встановив порушень в діях ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про постановку на облік позивача, зокрема, вимог пункту 2 частини першої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу». Про це свідчить подальше внесення змін до даної статті, абзац п'ятнадцятий пункту 2 частини першої якої (статті 37 Закону №2232-XII) визначає, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України, які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.
За встановлених у цій справі обставин та наведеного правового регулювання відсутні також підстави для визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.
Позивачу для виключення з військового обліку потрібно повторно пройти військово-лікарську комісію за місцем проживання з оформленням свідоцтва про хворобу (за наявності підстав і діагнозів) з наступним його направленням на затвердження до відповідної регіональної ВЛК для встановлення остаточного рішення.
Наявність у позивача довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку не спростовує вказаних висновків суду, оскільки така довідка за приписами чинного законодавства не є належною підставою для виключення з військового обліку офіцера запасу у воєнний час та не створюють юридичних наслідків, зокрема, в частині наявності підстав для актуалізації даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відтак, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 13 листопада 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.