. 12 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11422/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплоенергетична компанія “ТЕПЛОБУД» до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання дій протиправними та скасування рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “Теплоенергетична компанія “ТЕПЛОБУД» звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136106/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 1 від 05.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 1 від 05.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136066/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 2 від 01.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 2 від 01.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136104/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 3 від 02.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 3 від 02.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136128/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 4 від 07.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 4 від 07.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136102/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 5 від 06.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 5 від 06.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136132/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 6 від 08.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 6 від 08.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136131/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 7 від 09.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 7 від 09.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136127/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 8 від 12.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 8 від 12.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136129/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 9 від 13.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 9 від 13.05.2025 датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136130/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 10 від 14.05.2025;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 10 від 14.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невідповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства. За твердженням позивача, на вимогу податкового органу після зупинення реєстрації податкових накладних ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» були надані всі наявні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, проте, не дивлячись на даний факт податковим органом ухвалено рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН). Підставами відмови встановлено надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства, не надано документи. Однак позивач вважає таке рішення протиправним, адже з матеріалів наданих комісії вбачається здійснення господарської операції та підтвердження її первинними документами.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
08.09.2025 до суду надійшов відзив відповідача ГУ ДПС у Полтавській області, у якому представник відповідача позов не визнав. Свою позицію мотивував посиланням на відповідність спірних рішень вимогам чинного законодавства, зокрема, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520. Зазначив, що відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником податків надано калькуляцію собівартості місця персонального захоронення, в тому числі в калькуляцію включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше) на суму, яка не є співвідносною сумі податкових накладних.
Правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 29.05.2019 номер запису: 15881020000018093. Основний вид діяльності 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель. ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» зареєстровано платником ПДВ 08.10.2024 за № 430263816247.
ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» уклало з ТОВ «ГРАНБУД+» договір купівлі-продажу № 1/25 від 01.01.2025.
Відповідно до п. 1.2 даного договору, предметом договору є індивідуальна стела з постаментом та місце персонального захоронення. Відповідно до п. 2.1 даного договору, кількість товару, що поставляється, визначається загальною кількістю товару, вказаною у видаткових накладних до цього договору. Відповідно до п. 2.2 даного договору, ціна договору (загальна вартість) складається з усіх партій товару, узгоджених сторонами у видаткових накладних до цього договору на весь період його дії. Відповідно до п. 4.1 даного договору поставка партії товару здійснюється продавцем протягом 7 днів з моменту отримання замовлення покупця, а якому зазначається обсяг товару, ціна за одиницю товару та інші умови. Відповідно до п. 4.3 даного договору, доставка товару здійснюється силами продавця та за його рахунок на місце призначення. Відповідно до п. 5.1 даного договору, покупець оплачує поставлений товар за цінами, вказаними у рахунках. Відповідно до п. 5.2 даного договору, покупець оплачує здійснює розрахунок за поставлений товар по факту отримання товару та після підписання супровідних документів на прийнятий товар. Відповідно до п. 9.1 даного договору, він вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до 31.12.2025
Надалі, на виконання договору купівлі-продажу № 1/25 від 01.01.2025 ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» здійснило поставку індивідуальних стел з постаментом та місць персонального захоронення на адресу ТОВ «ГРАНБУД+» та виписало наступні видаткові накладні:
- видаткову накладну № ТБ-0000001 від 01.05.2025 на суму 1 423 919,52 грн., в т.ч. ПДВ 237 319,92 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-0000002 від 05.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-0000003 від 02.05.2025 на суму 1 708 703,42 грн., в т.ч. ПДВ 284 783,90 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-0000005 від 07.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-0000004 від 06.05.2025 на суму 1 423 919,52 грн., в т.ч. ПДВ 237 319,92 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-0000006 від 08.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-0000007 від 09.05.2025 на суму 1 423 919,52 грн., в т.ч. ПДВ 237 319,92 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-0000008 від 12.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-0000009 від 13.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- видаткову накладну № ТБ-00000010 від 14.05.2025 на суму 1 708 703,42 грн., в т.ч. ПДВ 284 783,90 грн.
Так, на підставі вказаних вище видаткових накладних ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» виписало в адресу ТОВ «ГРАНБУД+» наступні податкові накладні:
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000002 від 05.05.2025 - податкову накладну № 1 від 05.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000001 від 01.05.2025 - податкову накладну № 2 від 01.05.2025 на суму 1 423 919,52 грн., в т.ч. ПДВ 237 319,92 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000003 від 02.05.2025 - податкову накладну № 3 від 02.05.2025 на суму 1 708 703,42 грн., в т.ч. ПДВ 284 783,90 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000005 від 07.05.2025 - податкову накладну № 4 від 07.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000004 від 06.05.2025 - податкову накладну № 5 від 06.05.2025 на суму 1 423 919,52 грн., в т.ч. ПДВ 237 319,92 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000006 від 08.05.2025 - податкову накладну № 6 від 08.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000007 від 09.05.2025 - податкову накладну № 7 від 09.05.2025 на суму 1 423 919,52 грн., в т.ч. ПДВ 237 319,92 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000008 від 12.05.2025 - податкову накладну № 8 від 12.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-0000009 від 13.05.2025 - податкову накладну № 9 від 13.05.2025 на суму 1 993 487,33 грн., в т.ч. ПДВ 332 247,89 грн.;
- на підставі видаткової накладної № ТБ-00000010 від 14.05.2025 - податкову накладну № 10 від 14.05.2025 на суму 1 708 703,42 грн., в т.ч. ПДВ 284 783,90 грн.
Вищевказані податкові накладні були подані на реєстрацію.
Однак в отриманих квитанціях зазначалось: ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 05.05.2025 № 1 (та інших вказаних вище ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 6802 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "В"=10.6255%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» подало на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія Головного управління ДПС у Полтавській області) повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
За результатами розгляду даних документів Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області на адресу ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з вимогою надати чітке обґрунтоване пояснення та документально підтвердити визначення вартості номенклатури товару «Місця персонального захоронення», яке відповідно до пункту 1.2 є предметом договору купівлі-продажу № 1/25 від 01.01.2025.
На виконання вимог даних повідомлень ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» направлено на адресу Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до яких надало копії наступних документів:
- пояснення;
- калькуляцію на індивідуальну стелу з постаментом № 1;
- платіжна інструкція на адресу ТОВ «АКВАХЕЛС» № 30 від 18.07.2025;
- платіжна інструкція на адресу ТОВ «АКВАХЕЛС» № 31 від 18.07.2025;
- акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «АКВАХЕЛС» за 01.01.2025 - 24.07.2025;
- акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Завод залізобетонних виробів № 7» за 01.01.2025 - 24.07.2025;
- товарно-транспортна накладна ФОП ОСОБА_1 № 15 від 16.04.2025;
- товарно-транспортна накладна ФОП ОСОБА_2 № 11 від 27.03.2025.
За наслідками розгляду наданих ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» документів Комісією Головного управління ДПС в Полтавській області прийнято рішення про відмову в реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства:
- № 13136106/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 1 від 05.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості місця персонального захоронення, в тому числі в калькуляцію включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 62346 грн. без ПДВ, яка є неспіввідносною з сумою податкової накладної, де вартість місця персонального захоронення становить 111940,45 грн без ПДВ»;
- № 13136066/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 2 від 01.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості виготовлення індивідуальної стели з постаментом, в тому числі в калькуляцію включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 53657,00 грн без ПДВ, яка є неспіввідносною з сумою податкової накладної, де вартість індивідуальної стели з постаментом становить 125379,47 грн без ПДВ. Платником не надано: первинні документи на придбання комплектуючих (договір, видаткова накладна, товарно-транспортна накладна, оплата); документальне підтвердження щодо визначення місця персонального захоронення; документи, що підтверджують залучення трудових ресурсів для здійснення господарської операції».;
- № 13136104/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 3 від 02.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості місця персонального захоронення, в тому числі в калькуляцію включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 62346 грн без ПДВ, яка є неспіввідносною з сумою податкової накладної, де вартість місця персонального захоронення становить 111940,45 грн без ПДВ»;
- № 13136128/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 4 від 07.05.2025, оскільки: До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості виготовлення індивідуальної стели з постаментом та калькуляцію місця персонального захоронення, в які включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 53657,00 грн без ПДВ та 62346,00 грн. без ПДВ відповідно, суми яких є не співвідносні сумі складеної податкової накладної, де вартість індивідуальної стели з постаментом становить 125379,47 грн без ПДВ та вартість місця персонального захоронення - 111940,45 грн без ПДВ;
- № 13136102/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 5 від 06.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості місця персонального захоронення, в тому числі в калькуляцію включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 62346 грн без ПДВ, яка є неспіввідносною з сумою податкової накладної, де вартість місця персонального захоронення становить 111940,45 грн без ПДВ.»;
- № 13136132/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 6 від 08.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості виготовлення індивідуальної стели з постаментом та калькуляцію місця персонального захоронения, в які включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 53657,00 грн без ПДВ та 62346,00 грн. без ПДВ відповідно, суми яких є не співвідносні сумі складеної податкової накладної, де вартість індивідуальної стели з постаментом становить 125379,47 грн без ПДВ та вартість місця персонального захоронения - 111940,45 грн без ПДВ»;
- № 13136131/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 7 від 09.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості виготовлення індивідуальної стели з постаментом та калькуляцію місця персонального захоронення, в які включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 53657,00 грн без ПДВ та 62346,00 грн. без ПДВ відповідно, суми яких є не співвідносні сумі складеної податкової накладної, де вартість індивідуальної стели з постаментом становить 125379,47 грн без ПДВ та вартість місця персонального захоронення - 111940,45 грн без ПДВ»;
- № 13136127/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 8 від 12.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості виготовлення індивідуальної стели з постаментом та калькуляцію місця персонального захоронення, в які включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 53657,00 грн без ПДВ та 62346,00 грн. без ПДВ відповідно, суми яких є не співвідносні сумі складеної податкової накладної, де вартість індивідуальної стели з постаментом становить 125379,47 грн без ПДВ та вартість місця персонального захоронення - 111940,45 грн без ПДВ»;
- № 13136129/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 9 від 13.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості виготовлення індивідуальної стели з постаментом та калькуляцію місця персонального захоронення, в які включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 53657,00 грн без ПДВ та 62346,00 грн. без ПДВ відповідно, суми яких є не співвідносні сумі складеної податкової накладної, де вартість індивідуальної стели з постаментом становить 125379,47 грн без ПДВ та вартість місця персонального захоронення - 111940,45 грн без ПДВ»;
- № 13136130/43026383 від 01.08.2025 до податкової накладної № 10 від 14.05.2025, оскільки: «До повідомлення платником надано калькуляцію собівартості виготовлення індивідуальної стели з постаментом та калькуляцію місця персонального захоронення, в які включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму 53657,00 грн без ПДВ та 62346,00 грн. без ПДВ відповідно, суми яких є не співвідносні сумі складеної податкової накладної, де вартість індивідуальної стели з постаментом становить 125379,47 грн без ПДВ та вартість місця персонального захоронення - 111940,45 грн без ПДВ».
Не погодившись із рішеннями податкового органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).
За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Також абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із подій виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Абзацом другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Таким чином, достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є зареєстрована у ЄРПН податкова накладна.
Водночас згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, який набрав чинності 01.02.2020 (далі - Порядок № 1165).
За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до абзацу другого пункту 25 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 1 яких до цих Критеріїв віднесено обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН , реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з абзацом другим пункту 6 Порядку №520 платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).
Пунктом 9 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз вище наведених норм законодавства свідчить, що контролюючий орган після надходження податкової накладної/розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних в автоматизованому режимі здійснює відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій.
Автоматизований моніторинг відповідності платника податку, яким складено податкову накладну, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку №1165). Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1165).
У разі, якщо за результатами моніторингу визначено, що цей платник податку відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація податкової накладної зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилалася відповідна квитанція. У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної також зупиняється.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту залученої до матеріалів справи квитанцій вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність оскаржуваної податкової накладної, складеної позивачем, критеріям ризиковості платника податку, визначених пунктом 1 "Критеріїв ризиковості платника податку".
Пунктом 1 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, визначених в додатку 1 до Порядку № 1165, передбачено: платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах
Тобто цьому критерію платник відповідає у разі здійснення господарської операції, яка відповідає критеріям ризиковості.
При цьому відповідачем не надано суду достатніх, достовірних та допустимих доказів на підтвердження того, що господарські операції, за результатами яких позивачем складено податкові накладні № 1 від 05.05.2025, № 2 від 01.05.2025, № 3 від 02.05.2025, № 4 від 07.05.2025, № 5 від 06.05.2025, № 6 від 08.05.2025, № 7 від 09.05.2025, № 8 від 12.05.2025, № 9 від 13.05.2025, № 10 від 14.05.2025, носять характер ризикових.
Відтак, суд вважає, що зупинення реєстрації спірної податкової накладної здійснене контролюючим органом без достатніх на те правових підстав.
Матеріалами справи підтверджено, що після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкової накладної позивачем подано письмові пояснення та підтверджуючі документи, щодо реальності здійснених господарської операції.
На переконання суду, під час прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення відповідної перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, під час реєстрації податкових накладних контролюючим органом фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Крім того, у ході розгляду справи відповідачами не надано пояснень разом з їх документальним підтвердженням щодо підстав встановлення відповідності надісланих позивачем податкових накладних положенням пункту 1 критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Суд зазначає, що контролюючим органом було надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з вимогою надати чітке обґрунтоване пояснення та документально підтвердити визначення вартості номенклатури товару «Місця персонального захоронення», яке відповідно до пункту 1.2 є предметом договору купівлі-продажу № 1/25 від 01.01.2025.
На виконання вимог даних повідомлень ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» направлено на адресу Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до яких надало копії наступних документів:
- пояснення;
- калькуляцію на індивідуальну стелу з постаментом № 1;
- платіжна інструкція на адресу ТОВ «АКВАХЕЛС» № 30 від 18.07.2025;
- платіжна інструкція на адресу ТОВ «АКВАХЕЛС» № 31 від 18.07.2025;
- акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «АКВАХЕЛС» за 01.01.2025 - 24.07.2025;
- акт звірки взаєморозрахунків з ТОВ «Завод залізобетонних виробів № 7» за 01.01.2025 - 24.07.2025;
- товарно-транспортна накладна ФОП ОСОБА_1 № 15 від 16.04.2025;
- товарно-транспортна накладна ФОП ОСОБА_2 № 11 від 27.03.2025
За результатами розгляду відповідних пояснень і документів податковим органом були прийняті оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства: № 13136106/43026383 від 01.08.2025, № 13136066/43026383 від 01.08.2025, № 13136104/43026383 від 01.08.2025, № 13136128/43026383 від 01.08.2025, № 13136102/43026383 від 01.08.2025, - № 13136132/43026383 від 01.08.2025, № 13136131/43026383 від 01.08.2025, № 13136127/43026383 від 01.08.2025, № 13136129/43026383 від 01.08.2025, № 13136130/43026383 від 01.08.2025. Підставою відмови вказується те, що до повідомлення платником надано калькуляцію собівартості виготовлення індивідуальної стели з постаментом та калькуляцію місця персонального захоронення, в які включені витрати на сировину і виробничі витрати (зарплата, оренда, комунальні, допоміжні матеріали, інше), на суму, яка є не співвідносна сумі складеної податкової накладної.
Щодо такого посилання, суд, вважає за необхідне, зазначити наступне.
Відповідно до приписів 1 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).
Первинні документи, створені автоматично в електронній формі програмним забезпеченням інформаційно-комунікаційної системи, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови наявності накладеного електронного підпису чи печатки з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Таким чином, факт здійснення господарських операцій повинен підтверджуватися первинними документами (накладними, актами приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), тощо), які містять відомості про такі господарські операції та повинні відповідати вимогам частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність".
Як слідує з матеріалів справи, відповідно до ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» з постачання товарів є дата відвантаження товарів.
Враховуючи, що ТОВ «ТК «ТЕПЛОБУД» здійснювало постачання товару в адресу ТОВ «ГРАНБУД+» у травні 2025 року, а оплату отримало у червні 2025 року, то спірні податкові накладні виписувалися на дату відвантаження товару - тобто в день виписування видаткових накладних, які є первинними документами.
При цьому, надання платником податків серед документів копії видаткових накладних № ТБ-0000001 від 01.05.2025, № ТБ-0000002 від 05.05.2025, № ТБ-0000003 від 02.05.2025, № ТБ-0000005 від 07.05.2025, № ТБ-0000004 від 06.05.2025, № ТБ-0000006 від 08.05.2025, № ТБ-0000007 від 09.05.2025, № ТБ-0000008 від 12.05.2025, № ТБ-0000009 від 13.05.2025, № ТБ-00000010 від 14.05.2025, контролюючим органом не заперечується.
Поміж іншого, суд вказує на те, що калькуляція не є документом, що підтверджує факт відвантаження товару від продавця до покупця, а лише розшифровує вартість складових частин товару, без урахування доходу від господарської діяльності і не є підставою для проведення оплати за товар.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що позивач надав всі необхідні копії документів, необхідних для складення та реєстрації в ЄРПН податкових накладних № 1 від 05.05.2025, № 2 від 01.05.2025, № 3 від 02.05.2025, № 4 від 07.05.2025, № 5 від 06.05.2025, № 6 від 08.05.2025, № 7 від 09.05.2025, № 8 від 12.05.2025, № 9 від 13.05.2025, № 10 від 14.05.2025.
Суд наголошує, що будь-які рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Однак, спірне рішення Комісії про відмову в реєстрації в ЄРПН спірних податкових накладних прийняті відповідачем без врахування усіх фактичних обставин досліджених господарських правовідносин та з допущенням формального підходу до розгляду поданих платником документів, що свідчить про його необґрунтованість.
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентами, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки ці питання повинні досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, необхідних для складання податкових накладних № 1 від 05.05.2025, № 2 від 01.05.2025, № 3 від 02.05.2025, № 4 від 07.05.2025, № 5 від 06.05.2025, № 6 від 08.05.2025, № 7 від 09.05.2025, № 8 від 12.05.2025, № 9 від 13.05.2025, № 10 від 14.05.2025 беручи до уваги, що реальність господарських операцій може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС в Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в ЄРПН вищезазначених податкових накладних, тому рішення комісії Головного управління ДПС у в Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13136106/43026383 від 01.08.2025, № 13136066/43026383 від 01.08.2025, № 13136104/43026383 від 01.08.2025, № 13136128/43026383 від 01.08.2025, № 13136102/43026383 від 01.08.2025, - № 13136132/43026383 від 01.08.2025, № 13136131/43026383 від 01.08.2025, № 13136127/43026383 від 01.08.2025, № 13136129/43026383 від 01.08.2025, № 13136130/43026383 від 01.08.2025 прийняті Головним управлінням ДПС в Полтавській області без урахування всіх обставин, що мають значення для їхнього прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН складених позивачем податкових накладних № 1 від 05.05.2025, № 2 від 01.05.2025, № 3 від 02.05.2025, № 4 від 07.05.2025, № 5 від 06.05.2025, № 6 від 08.05.2025, № 7 від 09.05.2025, № 8 від 12.05.2025, № 9 від 13.05.2025, № 10 від 14.05.2025суд виходить з такого.
Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, тому у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим. Згідно із пунктами 9-20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженнями ДПС.
Зважаючи на те, що підставою для відмови в реєстрації податкових накладних контролюючим органом обрано лише їх відповідність критеріям ризиковості платника податку, а обґрунтованість цієї підстави не знайшла свого підтвердження у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні накладних № 1 від 05.05.2025, № 2 від 01.05.2025, № 3 від 02.05.2025, № 4 від 07.05.2025, № 5 від 06.05.2025, № 6 від 08.05.2025, № 7 від 09.05.2025, № 8 від 12.05.2025, № 9 від 13.05.2025, № 10 від 14.05.2025 у Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання.
Отже, адміністративний позов ТОВ «ТП «ТЕПЛОБУД» обґрунтований та підлягає задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 24224,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ДПС в Полтавській області оскільки спірне рішення було прийнято саме цим органом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплоенергетична компанія “ТЕПЛОБУД» (вул. Перспективна, буд. 6, кв. 62, с. Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, 37950, код ЄДРПОУ 43026383) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 44057192), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання дій протиправними та скасування рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136106/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 1 від 05.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 1 від 05.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136066/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 2 від 01.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 2 від 01.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136104/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 3 від 02.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 3 від 02.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136128/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 4 від 07.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 4 від 07.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136102/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 5 від 06.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 5 від 06.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136132/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 6 від 08.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 6 від 08.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136131/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 7 від 09.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 7 від 09.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136127/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 8 від 12.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 8 від 12.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136129/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 9 від 13.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 9 від 13.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області № 13136130/43026383 від 01.08.2025, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 10 від 14.05.2025.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ “ТК “ТЕПЛОБУД» № 10 від 14.05.2025 датою її подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 44057192) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплоенергетична компанія “ТЕПЛОБУД» (вул. Перспективна, буд. 6, кв. 62, с. Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, 37950, код ЄДРПОУ 43026383) витрати зі сплати судового збору у розмірі 24224 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири) гривні 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова