Рішення від 13.11.2025 по справі 420/11189/25

Справа № 420/11189/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

при секретарі Іщенко С.О.

за участю:

представника позивача Афанасьєвої М.П. (згідно виписки)

представника відповідача Дашдаміров Тімур Новруз огли (згідно витягу)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРСЕНАЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 15.04.2025 року надійшов позов приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРСЕНАЛ" до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення, прийняті Головним управлінням ДФС в Одеській області:

- від 14 січня 2025 року № 2164/15-32-07-07-23, яким визначено грошове зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій на суму 1 649 215 грн. (Один мільйон шістсот сорок дев'ять тисяч двісті п'ятнадцять грн. 00 коп.) (збільшення податкового зобов'язання на суму 1 399 466 грн., штрафна (фінансова) санкція у сумі 249 749 грн. за порушення в податкових періодах: 2018; 2023 роки);

- від 14 січня 2025 року № 2046/15-32-24-06-20, яким нараховано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) на суму 1020,00 грн. (Одна тисяча двадцять грн. 00 коп.);

- від 07 квітня 2025 року № 15333/15-32-07-07-23 про зменшення суми від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємств у розмірі 1 180 858 грн. (Один мільйон сто вісімдесят тисяч вісімсот п'ятдесят вісім грн. 00 коп.) за 2019 рік.

В обґрунтуванням позовних вимог позивач, з покликанням на фактичні обставини справи, зазначає, що ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області протиправними, та такими, що підлягають скасуванню повністю.

У позові, зокрема, вказано, що позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 14.01.2025 за № 2164/15-32-07-07-23, прийняте 14.01.2025 р. ГУ ДПС в Одеській області, не відповідає вимогам п.п. 58.1.1, 58.1.2 п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України та Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 № 1204 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року № 846), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р. за № 124/28254., тобто з рішення не вбачається в чому є порушення ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» вимог податкового законодавства, що призвели до донарахування податку на прибуток та нарахуванню штрафних санкцій, детальний розрахунок податкового зобов'язання відсутній. З податкового повідомлення-рішення від 14.01.2025 р. за № 2164/15-32-07-07-23 не вбачаються: суми та підстави для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, розрахованого податковим органом, що повинен сплатити платник податків (в порушення п.п. 1 п. 58.1.1 п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України); у податковому повідомленні-рішенні не зазначений та/або не доданий до нього детальний розрахунок податкового зобов'язання та штрафних фінансових санкцій. (в порушення останнього абзацу п.п. 58.1.1 п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України). Аналогічні вимоги до змісту податкового повідомлення-рішенні по формі «Р» містяться в Додатку № 3 до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 № 1204 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року № 846), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р. за № 124/28254. Як стверджує позивач, ні з податкового повідомлення-рішення від 14.01.2025 за № 2164/15-32-07-07-23, ні з розрахунку, наданого до нього, не вбачається «детальний» розрахунок податкового зобов'язання. Які суми та за які конкретно порушення податкового законодавства за кожний з річних періодів протягом 2018-2023 років стали підставою для розрахунку суми 8 956 623 грн., яка виходячи з податкового повідомлення-рішення, є різницею, на яку нібито ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» належить збільшити фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток підприємств за всі річні періоди перевірки, а саме за 2018-2023 роки (за думкою відповідача) не вбачається й з Акту перевірки, що ускладнює надання відповідних заперечень з боку позивача. Також в податковому повідомленні-рішенні відсутній розрахунок нібито «завищення» ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» доходу за договорами страхування у сумі 3% за 2018 та 2023 роки.

У позові вказано, що з податкового повідомлення-рішення вбачається, що податковий орган посилається на декілька порушень податкового законодавства платником податків за різні періоди перевірки, однак з рішення податкового органу не вбачається обґрунтована підстава для визначення податкового зобов'язання щодо таких «виявлених» порушень відсутній стислий зміст виявлених порушень податкового зобов'язання, кожне з яких має різний зміст та різні суми. Позивач зазначає, що в порушення п. 1 п.п. 58.1.2 ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення не містить обґрунтовану підставу для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків. Податкове повідомлення-рішення за формою «Р» повинно містити викладення стислого змісту щодо виявлених перевіркою порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства з наведенням інформації щодо обставин вчинених правопорушень, які відображені в Акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 та пункту 86.7 статті 86 розділу І цього Кодексу письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема, щодо обставин, що стосуються події правопорушення, та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують зазначені обставини). Такі вимоги до змісту податкового повідомлення-рішення рішення «Р» містяться в п/п 1 п. 4 розділу ІІ, Додатку № 3 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 № 1204 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року № 846), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р. за № 124/28254.

За наведених обставин, позивач вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення суперечить вимогам податкового законодавства, істотно обмежує платника податків в аргументах щодо оскарження такого податкового повідомлення-рішення, з рішення не вбачається, яким чином розраховані податкові зобов'язання за конкретні правопорушення, не вбачається в чому зміст конкретних порушень, рішення містить «розмиті» висновки та загальні, а не «детальні» розрахунки та не є конкретним що є окремою підставою для його скасування як такого, що не відповідає наведеним нормам пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України та прийняте з порушенням ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Щодо податкового повідомлення - рішення від 14.01.2025 за № 2164/15-32-07-07-23, ГУ ДПС в Одеській області в частині донарахування ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 рік, заниженого, на думку податкового органу, податку на прибуток, всього на суму 1 362 423 грн. та податкового повідомлення-рішення за формою «П» за № 15333/15-32-07-07-23 від 07.04.2025 р., ГУ ДПС в Одеській області, за яким Відповідачем зменшена сума від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств у сумі 1 180 858 грн в Податковій декларації з податку на прибуток за 2019 рік, то у позові вказано таке.

Як вбачається з податкового повідомлення - рішення від 14.01.2025 за № 2164/15-32-07-07-23, ГУ ДПС в Одеській області донараховано ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 рік, заниженого, на думку податкового органу, податку на прибуток, всього на суму 1 362 423 грн. З податкового повідомлення-рішення не вбачається, яким чином розраховане вказане податкове зобов'язання за звітний 2019 рік та за якими підставами, передбаченими Податковим кодексом України. З Акту перевірки та листа «Про розгляд заперечень», наданого ГУ ДПС в Одеській області у відповідь на Заперечення на Акт перевірки, можливо припустити, що підставою для донарахування податку на прибуток та зменшення від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємств за 2019 рік вказаними податковими повідомленнями рішеннями від 14.01.2025 р. та від 07.04.2025 р. є, зокрема, «необхідність», на думку податкового органу, збільшення фінансового результату ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 рік до оподаткування відповідно до п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України на суму «втрат від інвестицій в асоційовані підприємства», а саме на суму 8 267 493 грн. Так в Акті перевірки зазначено: «ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» в Додатку РІ до рядка 0-Податкової декларації з податку на прибуток підприємств при відображенні різниць, на як збільшується фінансовий результат занижено показник за рядком 3.1.5 Додатку РІ «Сума втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації (підпункт 140.5.3 пункт 140.5 ст. 140 розділу III Податкового кодексу України)» всього на суму 8 267 493 грн., в том числі за 2019 рік у сумі 8 267 493 грн». З урахуванням збитків ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 рік у розмірі 1 180 858 грн. (рядок 04 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2019 рік), можливо припустити, що донарахування ГУ ДПС в Одеській області податку на прибуток підприємств за 2019 рік у сумі 1 362 423 грн., здійснено наступним чином. Загальна сума нібито «заниженого» ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» фінансового результату до оподаткування податком на прибуток за 2019 рік, за думкою ГУ ДПС в Одеській області, складає ((8 267 4931 180 858 грн.) + 482 380) = 7 569 015 грн., донарахований податок на прибуток за 2019 рік складає: 7569 015 x 18% = 1 362 422, 70 грн., тобто після округлення: 1 362 423 грн.

Як стверджує позивач, зазначене податкове повідомлення-рішення від 14.01.2025 р. в частині донарахування податку на прибуток ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 р. в сумі 1 275 594, 30 грн., прийняте, на підставі необґрунтованих та суперечливих висновків Акту перевірки та відповіді на Заперечення (листа «Про розгляд заперечень). Сума 8 267 493 грн. не є різницею, на яку збільшується фінансовий результат відповідно до п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 ПК України, як це помилково зазначено в Акті перевірки, та в листі ГУ ДПС в Одеській області за результатами перевірки та безпідставно повторно ДПС України в Рішенні про результати розгляду скарги.

У позові вказано, що ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" володіло часткою у статутному капіталі ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" (Код за ЄДРПОУ 39150930) номінальною вартістю 400190550 грн. (собівартість інвестиції), що складало 98,09% від статутного капіталу об'єкта інвестування. За даними звіту про фінансовий стан (баланс) ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" його чисті активи на 30.09.2019 року складали 395554,6 тис. грн., в тому числі 407988,8 тис. грн. статутний капітал і 12434,2 тис. грн. непокритий збиток. Згідно з методом участі в капіталі зміна вартості частки ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" в чистих активах ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" станом на 30.09.2019 складала 12434,2 * 98,09% = 12196,7 тис. грн. ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" у фінансовій звітності за 2019 рік визнало втрати від участі в ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" за методом участі в капіталі у сумі 12197 тис. грн. і відобразило цю суму в Звіті про фінансові результати (Звіт про сукупній дохід) (Форма № 2) за 2019 рік за рядком 2255 та розкрила у примітках до фінансової звітності. В бухгалтерському обліку ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" це відображено операцією за дебетом субрахунку обліку 963 та кредитом субрахунку 1431 у сумі 12 196 706,78 грн. Визнання втрат в такому обсязі погоджено рішенням Наглядової Ради № 2019/11-18/2 від 19.11.2019р. Інших втрат від участі в капіталі ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" за методом участі в капіталі не визнавалось, оскільки ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" не мало для цього підстав. Застосовуючи метод участі в капіталі, ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" використовує останню наявну фінансову звітність об'єкта інвестування як це передбачено пунктом 33 МСБО 28. У податковій декларації з податку на прибуток за 2019 рік ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" відповідно до положень Податкового Кодексу України у додатку РІ за рядком 3.1.5 розділу 3. Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій (стаття 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України) зазначило у складі різниць, на які збільшується фінансовий результат, суму 12 196 707 грн., тобто визнані втрати від інвестицій в ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" В повному обсязі.

Позивач зазначає, що в Акті перевірки на сторінці 7 стверджується, що перевіркою нібито встановлено, що ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" в додатку РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2019 рік при відображенні різниць, на які збільшується фінансовий результат, занижено показник за рядком 3.1.5 "Сума втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації (п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України)" на суму 8 267 493 грн., що не відповідає дійсності та викладенню Відповідачем фактів в тому ж Акті перевірки далі на сторінці 8. Податковим кодексом України не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму втрат від продажу корпоративних прав.

Позивач вважає, що відповідач, що прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення, спирався на хибні висновки, та безпідставно з'єднав в один показник різні за суттю та змістом облікові поняття, а саме: втрати від участі в капіталі та результат операцій від продажу корпоративних прав. Це призвело до прийняття протиправного податкового повідомлення рішення в частині донарахування позивачу податку на прибуток підприємства на суму 1 275 594, 3 грн. внаслідок нібито «заниження» фінансового результату до оподаткування податком на прибуток позивачем на 8 267 493, 22 грн. за 2019 рік та відповідного проти-правного безпідставного нарахування штрафних санкцій з розрахунку 25% від суми донарахованого податку на прибуток підприємств. Однак, виникнення різниць по операціях з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери формі, Податковим кодексом України (в редакції станом за відповідний податковий період перевірки 2019 рік) не передбачено, тому такі операції беруть участь у формуванні об'єкта оподаткування податку на прибуток за правилами бухгалтерського обліку. Тобто відображаються в фінансовій звітності, та не враховуються у вигляді податкових різниць згідно Податкового кодексу України що й зроблено ПрАТ СК «АРСЕНАЛ», яке відобразило по рядку 2270 «Інші витрати» суми 8 267 тис. в Звіті про фінансові результати ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 рік (правильність відображення цього показника - не заперечується відповідачем). За таких обставин є протиправним та підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення в частині донарахування ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» податку на прибуток підприємств за 2019 рік на суму 1275 594, 3 грн., що розрахована за нібито порушення ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» вимог п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (заниження об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємств в сумі 8 267 493 грн.) (в податковому повідомленні рішенні відсутній конкретний розрахунок цього «правопорушення») та в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 25% від донарахованої суми податкового зобов'язання.

У позові вказано, що помилковими є доводи відповідача щодо заниження ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» фінансового результату до оподаткування за 2019 рік: на суму 8 267 493, 22 грн. внаслідок неврахування ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» цієї суми як різниці, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування згідно положень п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу, є помилковими (обґрунтуванням викладені в пункті 2.1 позову), та на суму 482 380 грн. внаслідок неврахування ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» цієї суми як різниці, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування згідно положень п.п. 141.1.3 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України (обґрунтуванням викладені в пункті 3 цього позову), протиправним є податкове повідомлення-рішення за № 15333/15-32-07-07-23 від 07.04.2025 року (форма «П»), прийняте відповідачем після завершення процедури адміністративного оскарження спірних податкових повідомлень-рішень від 14.01.2025 року на виконання Листа ДПС України від 03.04.2025 року «Рішення за результатами розгляду скарги».

Позивач також вважає, що податкове повідомлення-рішення від 14.01.2025 за № 2164/15-32-07-07-23 прийняте ГУ ДПС в Одеській області внаслідок помилкових висновків, що містяться в підпунктах 3-4 пункту 3.1.1.1 Акту перевірки та в листі «Про розгляд заперечень» та неправильного тлумачення норм податкового законодавства. За період спірних правовідносин ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» застосовувало до 31.12.2022 року щодо розрахунку страхових резервів МСФЗ 4 «Страхові контракти», який не визначав окремих вимог до формування страхових резервів та за МСФЗ позивач відображав страхові резерви, розраховані за Методикою 3104, отже показники приросту (убутку) страхових резервів за податкові звітні періоди за МСФЗ 4 та Методикою 3104 були однакові, отже їх різниці (позитивної або від'ємної) не існувало, тобто різниця дорівнювала нулю, що й відображено в рядках 4.1.1 та 4.2.1 Додатку РІ до рядка 03 Податкових декларацій за 2018-2022 року. З 01.01.2023 року до 31.12.2023 року обов'язковим для застосування стали МСФЗ 17, який містить вимоги до формування страхових резервів, які відрізняються від розрахунку страхових резервів за Методикою 3104 (яка діяла до 01.01.2024 року). Між тим, методика розрахунку страхових резервів, визначена НБУ, а саме, Положення про порядок формування страховиками технічних резервів, затверджено постановою Правління НБУ 29.12.2023 р. за № 203, набрало чинності тільки з 01.04.2024 року. За таких обставин ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» у відповідному рядку 4.2.1 Додатку РІ до рядка 03 Податкових декларацій було відображено від'ємне значення, яке зменшувало фінансовий результат до оподаткування за 2023 рік на таку величину. Всупереч п.п. 141.1.3 та 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу ІІІ Податкового кодексу України, з Акту перевірки, висновки якого фактично покладені в основу спірного податкового повідомлення-рішення, вбачається, що відповідач помилково вважає, що для відображення ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» в рядках 4.1.1 (або 4.2.1) в Додатку РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток необхідно враховувати фактично приріст (убуток) тільки одного показника сальдо приріст (убуток) за податковий звітний період - за субрахунком 4911 «Резерв незароблених премій» за рахунком 49 «Страхові резерви» сформованих відповідно до МСФЗ. При цьому необхідність врахування відповідного показника приросту (убутку) за Методикою Регулятора (але не тільки резерву незароблених премій) та знаходження саме різниці між двома показниками приросту (убутку) - повністю проігнорована відповідачем. Між тим, застосований відповідачем помилковий підхід до розрахунку вказаних податкових різниць страхових резервів для визначення податкового зобов'язання ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за спірним податковим повідомленням-рішенням повністю не відповідає п.п. 141.1.3 та 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу ІІІ Податкового кодексу України одразу за двома критеріями: 1) вказані норми Податкового кодексу України передбачають визначення страховиком від'ємної або позитивної різниці між двома показниками: між приростом (убутком) страхових резервів за звітний період, що впливають на оподаткування, сформованими за МСФЗ (за вирахуванням частки перестраховика в страхових резервах) та між приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за Методикою Регулятора (НБУ) (за вирахуванням частки участі перестраховика у страхових резервах). Відповідач помилково «розраховує» як Різницю тільки приріст (убуток) страхових резервів (причому тільки однієї складової страхових резервів Резерву незароблених премій) за даними МСФЗ за звітний період, повністю ігноруючи вимоги відповідних норм; 2) для розрахунку величини приросту (убутку) страхових резервів, зокрема, за даними МСФЗ (який є тільки одним з двох показників, який необхідно розрахувати, для розрахунку податкових різниць страхових резервів, але не є податковою різницею, яку помилково розраховує Відповідач в спірному податковому повідомленні-рішенні) відповідно до вимог п.п. 141.1.3 та 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу ІІІ Податкового кодексу України враховуються страхові резерви, які у ПрАТ СК АРСЕНАЛ» складаються не тільки з «Резерву незароблених премій» (субрахунок 4911), але й з «Резерву заявлених, але не виплачених збитків» (субрахунок 4912), «Резерву збитків, які настали, але не заявлені» (субрахунок 4915) (Роздруківка оборотно-сальдових відомостей - Додаток № 3.8.12 до даного позову) відповідно до Методики 3104, за якою до 2023 року формувались страхові резерви й за даними МСФЗ. Крім того, вказані норми Податкового кодексу України передбачають, що приріст (убуток) страхових резервів за звітний період за даними МСФЗ або за даними, сформованими за Методикою Регулятора, розраховується за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах (відомості субрахунку 493 - Додаток № 3.8.13), що також повністю проігноровано Відповідачем. від-

Щодо обґрунтуванням вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14.01.2025 за № 2140/15-32-24-06-20 (Форма «ПС»), прийнятого ГУ ДПС в Одеській області, то у позові вказано, що з Акту перевірки не вбачається, за які конкретно діяння ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» застосований штраф у сумі 1020 грн. Також з Акту перевірки не вбачається, що ГУ ДПС в Одеській області встановлені обставини конкретних порушень з посиланням на відповідні документи, звітність ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» з зазначенням дат та конкретного діяння (дії чи бездіяльності), встановленого диспозицією п.119.1.ст. 119 Податкового кодексу України. В податковому повідомленні-рішенні відповідні відомості також відсутні.

Ухвалою суду від 18 квітня 2025 року прийнято до провадження позовну заяву приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРСЕНАЛ", відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Призначити підготовче засідання

05.05.2025 року (вхід.№ЕС42904/25) від представника Головного управління ДПС в Одеській області до суду надійшов відзив на позов (т.2 а.с.102-108) з додатками, в якому вказано, що відповідач позов не визнає, та категорично не погоджується з доводами позивача, вважає що позов не підлягає задоволенню.

У відзиві, з покликанням на фактичні обставини справи, вказано, що з наданих до перевірки документів встановлено: собівартість інвестиції становила 400 190 550 грн, відчуження (продаж) корпоративних прав з підстав Договору купівлі-продажу (відступлення) частки у Статутному капіталі від 12.12.2019 № 13/12/2019-2В здійснено за ціною 379 726 350 грн покупцеві ТОВ «ІФК» (код за ЄДРПОУ 39150930), що менша за балансову вартість (собівартість) інвестиції на суму 20 464 200 грн, зроблено висновок про понесення втрат в сумі 20 464 200 грн від знецінення (зменшення вартості) корпоративних прав в асоційоване підприємство. Зменшення вартості зазначеного активу підтверджено бухгалтерською проводкою ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» по К-ту субрахунку 1431 «Частки та паї в статутному капіталі інших підприємств» рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції» в сумі 20 464 200 грн. Фінансовий результат за даною операцією скориговано (збільшено) ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» лише на суму 12 196 707 грн. Тобто, на суму 8 267 493 грн - втрат від інвестиції ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» занизило різниці, на які збільшується фінансовий результат. Отже, відповідно до п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані підприємства, а саме на суму всього 8 267 493 грн, в тому числі за: 2019 рік у сумі 8 267 493 грн.

Також, у відзиві вказано, що протягом звітних періодів, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» відповідно Облікової політики формувало технічні резерви (резерв незароблених премій; резерв заявлених, але не виплачених збитків; резерв збитків, які виникли, але не заявлені) згідно вимог, встановлених «Методикою формування, страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя», затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17 грудня 2004 року № 3104. Зазначені резерви за даними бухгалтерського обліку було включено до витрат Товариства (як позитивне так і від'ємне значення). За результатами перевірки здійснено: - збільшення фінансового результату на позитивну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді страхових резервів у податкових періодах: 2018, 2019, 2020, 2021, 2023 роки в сумі 8 195 600 грн; - зменшення фінансового результату на від'ємну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді страхових резервів у податковому періоді: 2022 рік в сумі 7 506 642 грн.

Як зазначено у відзиві, перевіркою повноти декларування об'єкта оподаткування страховика податком на дохід за ставкою 3% встановлено завищення податку в сумі 172 грн, розрахованого від страхових платежів за договорами перестрахування - завищено показник Податкової декларації за рядком 07.2 «Страхові платежі за договорами перестрахування» в сумі 5 728 грн вхідного перестрахування, що обліковуються за субрахунком 762 рахунку 76 «Страхові платежі» ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» з метою оподаткування по ставці 3% (у 2018 році на суму 3 572 грн з перестраховиками ПРАТ «СК «МИР» (код ЄДРПОУ 19209435) та АТ «СК «КРАЇНА» (код ЄДРПОУ 20842474), у 2023 році на суму 2 156 грн з перестраховиками ПРАТ «СК «Інтер-Плюс» (код ЄДРПОУ 32586973) та АТ «СК «КРАЇНА» (код ЄДРПОУ 20842474)). Отже, податок на дохід за ставкою 3% завищено на суму 172 грн, та відповідно, завищено показник по рядку 4.2.3 додатку Рі на суму різниць, на які зменшується фінансовий результат всього на суму 172 грн, в т.ч. за: 2018 рік на суму 107 грн, 2023 рік на суму 65 грн. Таким чином, зазначені у п. 1-3 даного висновку порушення норм Податкового кодексу, відображені в акті перевірки з урахуванням висновків розгляду заперечення, призвели до збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток за ППР форми «Р» від 14.01.2025 № 2164/15-32-07-07-23 на суму всього 1 649 215 грн (основний податок в сумі 1 399 466 грн, штрафна санкція в сумі 249 749 грн).

Крім того, у відзиві вказано, що в процесі визначення об'єкту оподаткування податком на прибуток за 2019 рік перевіряючим було враховано від'ємне значення в розмірі 1 180 858 грн, задеклароване ПРАТ СК «АРСЕНАЛ», скориговане на різниці які виникають відповідно до Податкового кодексу України, внаслідок чого склалось позитивне значення у сумі 7 569 015 грн та визначене податкове зобов'язання враховано у розрахунку грошового зобов'язання до ППР форми «Р» від 14.01.2025 за № 2164/15- 32-07-07-23. Рішенням ДПС про результати розгляду скарги від 03.04.2025 № 9337/6/99-00-06-01- 01-06 залишено без змін ППР від 14.01.2025 № 2164/15-32-07-07-23 та предписано винесення ППР форми «П» про зменшення суми від'ємного значення об'єктом оподаткування податком на прибуток. З урахуванням результату розгляду ДПС скарги ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято ППР форми «П» від 07.04.2025 № 15333/15-32-07-07-23 про зменшення суми від'ємного значення об'єктом оподаткування податком на прибуток на суму 1 180 858 грн.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРСЕНАЛ».

13.05.2025 року (вх.ЕС46512/25, вх.№ 46593/25) від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив (т.2 а.с.145-167).

29.05.2025 року (вх.№ ЕС53636/25) від представника позивача до суду надійшло клопотання про долучення доказів разом із додатками, згідно переліку, який у ньому наведено (т.2 а.с.168-196).

29.05.2025 року (вх.№ ЕС53666/25) від представника позивача до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи та продовження строку підготовчого провадження (т.2 а.с.197-214).

11.06.2025 року (вх.№ЕС58336/25) від представника відповідача до суду надійшли заперечення на клопотання позивача.

Ухвалою суду від 11.06.2025 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження та відкладено розгляд справи.

15.07.2025 року (вх.№ ЕС71474/25) від представника позивача до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів даної адміністративної справи № 420/11189/25 копії Висновку експертного дослідження Одеського Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 04.07.2025 року вих. № ЕД-19/116- 25/12360-ЕК (виготовлений за заявою ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» від 16.05.2025 року за вих. № 01-04/2025-05-16/01; вхідний № 12360 від 20.05.2025 р.) з копією супровідного листа Одеського Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 08.07.2025 року вих. № 19/116/504-20210-2025 (т.3 а.с.86-92).

15.07.2025 року (вх.№ ЕС71478/25) від представника позивача до суду надійшли пояснення щодо розрахунків в адміністративному позові (т.2 а.с.224-228).

18.07.2025 року (вх.№ 73286/25) від представника позивача до суду надійшов уточнений позов (уточнення підстав позову в частині виправлення технічних помилок) разом із додатками (т.3 а.с.1-87).

18.07.2025 року (вх.№ 73288/25) від представника позивача через канцелярію суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів даної адміністративної справи № 420/11189/25 копії Висновку експертного дослідження Одеського Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 04.07.2025 року вих. № ЕД-19/116- 25/12360-ЕК (виготовлений за заявою ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» від 16.05.2025 року за вих. № 01-04/2025-05-16/01; вхідний № 12360 від 20.05.2025 р.) з копією супровідного листа Одеського Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 08.07.2025 року вих. № 19/116/504-20210-2025 (т.3 а.с.93-119).

29.07.2025 (вх.№ ЕС76961/25) від представника відповідача до суду надійшли додаткові пояснення (т.3 а.с.127-134).

05.08.2025 року (вх.№ ЕС79587/25) від представника позивача до суду надійшли додаткові пояснення (т.3 а.с.138-145).

Ухвалою суду від 06.08.2025 року закрито підготовче провадження у адміністративній справі № 420/11189/25, призначено справу № 420/11189/25 за позовом приватного акціонерного товариства «Страхова компанія "АРСЕНАЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні 04.11.2025 року суд оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та відкладено проголошення судового рішення на 14:10 год. 13.11.2025 року.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов, відповіді на відзив пояснень і наданих доказів, зокрема, висновку експертного дослідження Одеського Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 04.07.2025 року вих. № ЕД-19/116- 25/12360-ЕК, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 72-79 КАС України, судом встановлено такі факти та обставини.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРСЕНАЛ" (код ЄДРПОУ 33946038), зареєстроване як юридична особа 19.12.2005 року.

Відповідно до частини першої статті 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Згідно з пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Позивач здійснює такі види діяльності за КВЕД: 65.12 Інші види страхування, крім страхування життя (основний); 65.20 Перестрахування; 66.22 Діяльність страхових агентів і брокерів.

Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючий орган має право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу; обліку та моніторингу діяльності фінансових агентів відповідно до статті 39-3 цього Кодексу.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 13.11.2024 № 22927/15-32-07-07-16, від 13.11.2024 № 22928/15-32-07-07-16, від 13.11.2024 № 22929/15-32-07-07-16, від 13.11.2024 № 22930/15-32-07-07-16, від 13.11.2024 № 22931/15-32-07-07-16, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області. Фахівцями Головного управління ДПС в Одеській області , відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), відповідно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік, згідно наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 16.10.2024 № 10537-п, проведена документальна планова виїзна перевірка приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРСЕНАЛ" (скорочене найменування - ПРАТ СК «АРСЕНАЛ»), код за ЄДРПОУ 33946038, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2023, відповідно до затвердженого Плану (переліку питань) документальної планової виїзної перевірки.

Перевірка проводилась з 14.11.2024 по 11.12.2024.

При проведенні перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу позивача направлялись запит «Щодо надання документального підтвердження» (т.1 а.с.112), у відповідь на який приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "АРСЕНАЛ" на адресу контролюючого органу надано лист від 11.12.2024 року №01-04/2024-12-11/2 разом із додатками, згідно переліку, який у ньому зазначено (т.1 а.с.113-115).

За результатами даної перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт від 18.12.2024 року №54697/15-32-07-07-18 (т.1 а.с.114-157, т.2 а.с.114-зворотній бік-116) з додатками (т.1 а.с.158-184).

Так, згідно акту перевірки від 18.12.2024 року №54697/15-32-07-07-18 за період з 01.01.2018 по 31.12.2023 ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» задекларовано різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України, у сумі 16 746 717 гривень.

Перевіркою задекларованих ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» та встановлених у процесі проведення перевірки показників у рядку 03 Декларацій «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України» встановлено заниження всього у сумі 9 097 259 грн, у тому числі за: 2018 рік у сумі 2 835 868 грн, 2019 рік у сумі 8 749 873 грн. 2020 рік у сумі 430 513 грн, 2021 рік у сумі 1 731 957 грн, 2022 рік у сумі «-» 7 506 642 грн, 2023 рік у сумі 2 855 690 грн.

У структурі різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України згідно з поданими ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» податковими деклараціями за період з 01.01.2018 по 31.12.2023. найбільший вплив мали такі показники додатка РІ до рядка 03 декларації:

1. Різниці, на які збільшується фінансовий результат - 20 148 550 грн, або 100%:

- Сума втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації (підпункт 140.5.3 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України) - 12 196 707 грн, або 60,53%

- Сума від'ємного загального результату переоцінки цінних паперів (загальна сума уцінок цінних паперів перевищує загальну суму їх дооцінок за податковий (звітний) період) (крім державних цінних паперів або облігацій місцевих позик), відображеного у складі фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (підпункт 141.2.1 пункту 141.2 статті 141 розділу III Податкового кодексу України) - 6 123 867 грн, або 30,39%.

2. Різниці, на які зменшується фінансовий результат 3401 833 грн, або 100%:

- Від'ємна різниця між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності страхових резервів (технічних, математичних, належних виплат страхових сум та інших, формування яких передбачено законодавством у сфері страхування, крім тих, які не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика) (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах) та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (за вирахуванням частки участі перестраховика у страхових резервах) (підпункт 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України) - 733 710 грн, або 21,57%

- Сума нарахованого страховиком податку на дохід за ставкою, визначеною підпунктом -136.2.1 пункту 136.2 статті 136 розділу III Податкового кодексу України (підпункт 141.1.1 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України) - 2 340 183 грн, або 68,79%.

Перевіркою повноти декларування різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України, за період з 01.01.2018 по 31.12.2023 встановлено їх заниження всього у сумі 9 097 259 грн, в тому числі за: 2018 рік у сумі 2 835 868 грн, 2019 рік у сімі 8 749 873 грн, 2020 рік у сімі 430 513 грн, 2021 рік у сімі 1 731 957 грн, 2022 рік у сімі «-» 7 506 642 грн, 2023 рік у сімі 2 855 690 грн.

Перевіркою встановлено, що ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» в Додатку РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств при відображені різниць, на які збільшується фінансовий результат занижено показник за рядком 3.1.5 Додатку РІ «Сума втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації (підпункт 140.5.3 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України)» всього на суму: 8 267 493 грн, в тому числі за 2019 рік у сумі 8 267 493 грн.

З покликанням на приписи п.2 ст.3, п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.140.5.3 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України в акті №54697/15-32-07-07-18 зазначено, що в порушення вищезазначених норм, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» не відображено по рядку 3.1.5 Додатку РІ «Сума втрат від інвестицій в асоційовані... підприємства» суму в розмірі 8 267 493 грн, на яку зменшено цінність фінансової інвестиції у Статутному капіталі ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ» (код за ЄДРПОУ 39150930) (надалі - ТОВ «ІФК»), а саме: Станом на 01.01.2018 року рахувалась фінансова інвестиція у Статутному капіталі ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ» в сумі 400 190 550 грн (частка 98,09%), (сальдо по Дт субрахунку 1432 субрахунку 143 «Інвестиції непов'язаним сторонам» рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції», яке, відповідно бухгалтерській довідці переведено на облік на Дт субрахунку 1431 «Частки та паї в статутному капіталі інших підприємств рахунку 14), балансова вартість не змінювалась з моменту її первісного визнання (сальдо по Дт рах. 1431 на момент здійснення знецінення дорівнює 400 190 550 грн). Відповідно Протоколу засідання Наглядової ради ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» від 19.11.2019 № 2019/11-19-2 погоджено «визнання у фінансовій звітності ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 рік втрат від інвестицій, що оцінюються за методом участі в капіталі у сумі 12 196,7 тис грн, виходячи з балансової вартості чистих активів ТОВ «ІФК» станом на 30 вересня 2019 року». В бухгалтерському обліку ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» зменшення (знецінення) активу 2255 відображено проводкою Дт 963 Кт 1431 на суму 12 196 706,78 грн. з відображенням по рядку «Втрати від участі в капітал» Звіту про фінансові результати за 2019 рік (ф. № 2) в сумі 12 197 тис грн (див. додаток 7 до акта перевірки) та, відповідним відображенням по рядку 3.1.5 Різниць, на які збільшується фінансовий результат додатку РІ за 2019 рік суми 12 196 707 грн (див. додаток 8 до акта перевірки). Зазначений актив відчужено на підставі Акта від 13.12.2019 б/н приймання-передачі частки у розмірі 400 190 550 грн згідно Договору від 12.12.2019 № 13/12/2019-2В купівлі-продажу (відступлення) частки у Статутному капіталі, яким передбачено: Продавець ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» передає частку у розмірі 400 190 550 грн за ціною 379 726 350 грн Покупцеві ТОВ «ІФК».

Перевіркою встановлено, що балансову вартість активу було зменшено всього на суму 20 464 200 грн, тобто ще на суму 8 267 493,22 грн (Дт 9711 Кт 1431) було здійснено втрати від інвестиції в асоційоване підприємство з відображенням по рядку 2270 «Інші витрати» суми 8 267 тис. грн, що не відображено по рядку 3.1.5 Різниць, на які збільшується фінансовий результат додатку РІ за 2019 рік в сумі 8 267 493 грн в порушення п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 розділу III Податкового кодексу України.

Також згідно акту перевірки ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» в Додатку РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств при відображені різниць, на які збільшується фінансовий результат завищено показник за рядком 3.1.11 Додатку РІ «Сума витрат від визнаних штрафів день, неустойок відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства (підпункт 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України)» всього на суму 140 636 грн, в тому числі за: 2018 рік у сумі 140 636 грн.

З покликанням на приписи п.2 ст.3, п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.140.5.3 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України в акті №54697/15-32-07-07-18 зазначено, що в порушення вищезазначених норм, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» не відображено по рядку 3.1.11 Додатку РІ «Сума витрат від визнаних штрафів...» суму в розмірі 140 636 грн сплачених штрафів (фінансових санкцій), а саме: здійснено погашення нарахованих санкцій за рішеннями податкового органу та органу ПФУ всього у сумі 140 636 грн (в бухгалтерському обліку проведено Д948 К3771) з відображенням у рядку 2180 «Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати (ф. № 2) в сумі 140 тис грн (див. додаток 7 до акта перевірки), що не відображено по рядку 3.1.11 Різниць, на які збільшується фінансовий результат додатку РІ за 2018 рік в сумі 140 636 грн в порушення п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 розділу ІІ Податкового кодексу України. Крім того, зазначені санкції контролюючих органів застосовано до платника податків як наслідок порушення ним законодавства, а витрати на їх погашення не є витратами на ведення господарської діяльності та не пов'язанні з отриманням

Крім того, згідно акту перевірки №54697/15-32-07-07-18 ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» в Додатку РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств при відображені різниць, на які збільшується фінансовий результат занижено показник за рядком 4.1.1 Додатку РІ «Позитивна різниця між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності страхових резервів (технічних, математичних, належних виплат страхових сум та інших, формування яких передбачено законодавством у сфері страхування, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика) (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах) та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах) (підпункт 141.1.3 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України)» всього на суму 8 195 600 грн, в тому числі за: 2018 рік у сумі 2 695 125 грн 2019 рік у сумі 482 380 грн, 2020 рік у сумі 430 513 грн, 2021 рік у сумі 1 731 957 грн. 2023 рік у сумі 2 855 625 грн.

З покликанням на приписи п.2 ст.3, п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.141.1.3 п.141.1 ст.141 Податкового кодексу України в акті зазначено, що в порушення вищезазначених норм, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» не відображено по рядку 4.1.1 Додатку РІ «Позитивна різниця між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності страхових резервів...» суму приросту сформованих резервів, на яку коригується (збільшується) фінансовий результат, не відповідає фактичному показнику коливання резервів за даними бухгалтерського рахунку 49 «Страхові резерви», до складу якого включено технічні резерви (рахунок 491 «Технічні резерви») за вирахуванням частки перестраховиків у технічних резервах (рахунок 493 «Доля перестраховиків в технічних резервах»), а саме, за даними бухгалтерського обліку ПРАТ «СК «РЕСПЕКТ» позитивна різниця (сальдо) субрахунку 4911 «Резерв незароблених премій» рахунку 49 «Страхові резерви» для відображення у додатку РІ виникла у податкових періодах: 2018 рік - 2695125, 2019 рік - 482380,00 грн, 2020 рік - 430513,00 грн, 2021 рік - 1731957,00 грн, 2023 рік - 2855625,00 грн.

Як зазначено в акті №54697/15-32-07-07-18, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» в Додатку РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств при відображені різниць, на які зменшується фінансовий результат занижено показник за рядком 4.2.1 Додатку РІ «Від'ємна різниця між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності страхових резервів (технічних, математичних, належних виплат страхових сум та інших, формування яких передбачено законодавством у сфері страхування, крім тих, які не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика) (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах) та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (за вирахуванням частки участі перестраховика у страхових резервах) (підпункт 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України)» всього на суму 7 506 642 грн, в тому числі за: 2023 рік у сумі 7 506 642 грн.

З покликанням на приписи п.2 ст.3, п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.141.1.3 п.141.1 ст.141 Податкового кодексу України в акті №54697/15-32-07-07-18 зазначено, що в порушення вищезазначених норм, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» відображена по рядку 4.2.1 Додатку РІ «Від'ємна різниця між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності страхових резервів...» сума убутку сформованих резервів, на яку коригується (зменшується) фінансовий результат, не відповідає фактичному показнику коливання резервів за даними бухгалтерського рахунку 49 «Страхові резерви», до складу якого включено технічні резерви (рахунок 491 «Технічні резерви») за вирахуванням частки перестраховиків у технічних резервах (рахунок 493 «Доля перестраховиків в технічних резервах»), а саме, за даними бухгалтерського обліку ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» від'ємна різниця (сальдо) рахунку 49 для відображення у додатку РІ виникла у податкових періодах: 2022 рік - 7506642,00 грн.

Згідно акту перевірки, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» в Додатку РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств при відображені різниць, на які зменшується фінансовий результат завищено показник за рядком 4.2.3 Додатку РІ «Сума нарахованого страховиком податку на дохід за ставкою, визначеною підпунктом 136.2.1 пункту 136.2 статті 136 розділу III Податкового кодексу України (підпункт 141.1.1 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України)» всього на суму 172 грн, в тому числі за: 2018 рік у сумі 107 грн, 2023 рік у сумі 65 грн.

З покликанням на приписи п.2 ст.3, п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.136.2.1 п.136.2 ст.136, пп.141.1.3 п.141.1 ст.141 Податкового кодексу України в акті №54697/15-32-07-07-18 зазначено, що в порушення вищезазначених норм, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» по рядку 4.2.3 Додатку РІ «Сума нарахованого страховиком податку на дохід за ставкою, визначеною підпунктом 136.2.1 пункту 136.2 статті 136 розділу ІІІ Податкового кодексу України» встановлено завищення нарахованої суми податку з доходу від страхової діяльності, на яку зменшується фінансовий результат (відхилення за рядком 08 Декларації «Податок на дохід за договорами страхування (3%)» (див. Додаток 6 до акта перевірки) всього на суму 172 грн в т.ч.: 2018 рік в сумі 107 грн, 2023 рік в сумі 65 грн.

Таким чином, вказано в акті, на порушення п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 136.2.1 п. 136.2 ст. 136, п.п. 140.5.3, 140.5.11 п. 140.5 ст. 140, п.п. 141.1.1, п.п. 141.1.3, п.п. 141.1.4 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), п. 1 ст. 9, п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» занижено суму різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України з метою коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток всього на суму 9 097 259 грн, в тому числі за: 2018 рік у сумі 2 835 868 грн, 2019 рік у сумі 8 749 873 грн, 2020 рік у сумі 430 513 грн, 2021 рік у сумі 1 731 957 грн, 2022 рік у сумі «-» 7 506 642 грн, 2023 рік у сумі 2 855 690 грн.

Перевіркою дотримання юридичною особою встановленого порядку заповнення Податкового розрахунку, достовірності, повноти відображення у ньому відповідних відомостей встановлено порушення ст.51, п 176.2 ст.176 з урахуванням ст.52 та п 69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями (далі Кодекс), Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» із змінами та доповненнями, встановлено, що податкові розрахунки надавалися з помилками щодо нарахованого (виплаченого) доходу фізичним особам та з помилками щодо нарахованого (сплаченого) податку на доходи фізичних осіб за 2 квартал 2020 та 3 квартал 2023 року з подальшим самостійним виправленням з наданням уточнюючих розрахунків, податковий розрахунок за 3 квартал 2021 року (серпень) надано без зазначення підсумкових нарахувань (перерахувань) податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

З урахуванням вищевикладеного, перевіркою встановлено порушення приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "АРСЕНАЛ":

1) п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 136.2.1 п. 136.2 ст. 136, п.п. 140.5.3, 140.5.11 п. 140.5 ст. 140, п.п. 141.1.1, п.п. 141.1.3, п.п. 141.1.4 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), п. 1 ст. 9, п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» занижено суму різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України з метою коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток всього на суму 1 424 780 грн, у тому числі за: 2018 рік у сумі 510 349 грн,

2019 рік у сумі 1 362 423 грн,

2020 рік у сумі 77 492 грн,

2021 рік у сумі 311 752 грн,

2022 рік у сумі -1 351 196 грн,

2023 рік у сумі 513 960.

2. ст. 51, п. 176.2 ст. 176 з урахуванням ст. 52 та п. 69.2 ст. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі Кодекс), Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» із змінами та доповненнями, а саме податкові розрахунки надавалися з помилками щодо нарахованого (виплаченого) доходу фізичним особам та з помилками щодо нарахованого (сплаченого) податку на доходи фізичних осіб за 2 квартал 2020 року та 3 квартал 2023 року з подальшим самостійним виправленням з наданням уточнюючих розрахунків, податковий розрахунок за 3 квартал 2021 року (серпень) надано без зазначення підсумкових нарахувань (перерахувань) податку на доходи фізичних осіб та військового збору.».

30.12.2024 року приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРСЕНАЛ" подало заперечення на Акт перевірки (т.1 а.с.185-193).

13.01.2025 року Головним управлінням ДПС у Одеської області письмово повідомило позивача про розгляд заперечень листом від 13.01.2025 року №537/КПР/15-32-07-07-18 (т.1 а.с.242-246, т.2 а.с.116-зворотній бік-122).

Так, комісією з питань розгляду заперечень платників податків та пояснень до актів перевірок щодо розгляду заперечення ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» від 30.12.2024 № 01-04/2024-12-30/05 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 30.12.2024 № 145644/6), наданих до акта перевірки від 18.12.2024 № 54697/15-32-07-07-18 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» одноголосно прийнято рішення щодо внесення уточнення до п.п. 3.1.4.1.2.1 акту в частині викладених порушень з податку на доходи фізичних осіб та враховуючи зміни, внесені до Податкового кодексу в частині збільшення фінансового результату на суму штрафів, нарахованих контролюючими органами за порушення вимог податкового законодавства лише з 23.05.2020 року та висновки акту перевірки викладено у такій редакції:

« 1. п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 136.2.1 п. 136.2 ст. 136, п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140, п.п. 141.1.1, п.п. 141.1.3, п.п. 141.1.4 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (із змінами та доповненнями), п. 1 ст. 9, п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV ПРАТ СК «АРСЕНАЛ», занижено суму різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України з метою коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток, у результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1 399 466 грн, у тому числі за:

2018 рік у сумі 485 035 грн,

2019 рік у сумі 1 362 423 грн,

2020 рік у сумі 77 492 грн,

2021 рік у сумі 311 752 грн,

2022 рік у сумі -1 351 196 грн,

2023 рік у сумі 513 960 грн»,

2. ст. 51, п. 176.2 ст. 176 з урахуванням ст. 52 та п. 69.2 ст. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі Кодекс), Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» із змінами та доповненнями, а саме податкові розрахунки надавалися з помилками щодо нарахованого (виплаченого) доходу фізичним особам та з помилками щодо нарахованого (сплаченого) податку на доходи фізичних осіб за 2 квартал 2020 року та 3 квартал 2023 року з подальшим самостійним виправленням з наданням уточнюючих розрахунків, податковий розрахунок за 3 квартал 2021 року (серпень) надано без зазначення підсумкових нарахувань (перерахувань) податку на доходи фізичних осіб та військового збору.».

Згідно листа від 13.01.2025 року №537/КПР/15-32-07-07-18 комісією з питань розгляду заперечень платників податків та пояснень до актів перевірок Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про внесення змін (доповнень) до тексту п.п. 3.1.4.1.2 розділу ІІІ акту щодо податку на доходи фізичних осіб, а саме: п.п. 3.1.4.1.2 доповнити новими абзацами:

Абзац 5: «Податковий розрахунок (звітний) за 2 квартал 2020 року подано 29.07.2020 року (термін подання 10.08.2020 року) № 9181099715, який подано з помилкою щодо перерахованого податку по 19 найманим робітникам платникам податку, згідно якого сума нарахованого доходу за ознакою доходу « 101» складає 692 658,50 грн, сума виплаченого доходу складає 692 658,50 грн, сума нарахованого податку складає 114 804,55 грн та сума перерахованого податку складає 9584,83 грн.

Абзац 6: Податковий розрахунок про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, а саме суми утриманого з них податку (звітний) за 3 квартал 2023 року подано 11.10.2023 року (термін подання 09.11.2023 року) № 9265877588, який подано з помилкою щодо не відображення доходу нарахованого на користь платника податків РНОКПП НОМЕР_1 за ознакою « 151» у сумі 127208 грн.

Абзац 7: Податковий розрахунок (уточнюючий) за 2 квартал 2020 року подано 02.09.2020 року №9218920588 по 19 найманим робітникам платникам податку, згідно якого сума нарахованого доходу за ознакою доходу « 101» складає 692 658,50 грн, сума виплаченого доходу складає 692 658,50 грн, сума нарахованого податку складає 114 804,55 грн та сума перерахованого податку складає 114 804,55 грн, що призвело до збільшення податкових зобов'язань платника податку.

Абзац 8: Податковий розрахунок про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, а саме суми утриманого з них податку (уточнюючий) за 3 квартал 2023 року подано 02.02.2024 року №9380026253, яким проведено нарахування за ознакою « 151» у сумі 127208 грн по платнику податків РНОКПП НОМЕР_1 , що призвело до збільшення нарахованого доходу на користь платника податку.

Абзац 9: Станом на дату проведення перевірки, підрозділом адміністрування податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Одеській області, не накладено штраф в розмірі 1020 грн на ПРАТ СК "АРСЕНАЛ" код за ЄДРПОУ 33946038, відповідно до ст. 119 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями.

Комісією з питань розгляду заперечень платників податків та пояснень до актів перевірок Головного управління ДПС в Одеській області вказано, що з наданих до перевірки документів встановлено: собівартість інвестиції становила 400 190 550 грн, відчуження (продаж) корпоративних прав з підстав Договору купівлі-продажу (відступлення) частки у Статутному капіталі від 12.12.2019 № 13/12/2019-2В здійснено за ціною 379 726 350 грн Покупцеві ТОВ «ІФК», що менша за балансову вартість (собівартість) інвестиції на суму 20 464 200 грн, зроблено висновок про понесення втрат в сумі 20 464 200 грн від знецінення (зменшення вартості) корпоративних прав в асоційоване підприємство. Зменшення вартості зазначеного активу підтверджено бухгалтерською проводкою ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» по К-ту субрахунку 1431 «Частки та паї в статутному капіталі інших підприємств» рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції» в сумі 20 464 200 грн. Фінансовий результат за даною операцією скориговано (збільшено) ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» лише на суму 12 196 707 грн. Тобто, на суму 8 267 493 грн втрат від інвестиції ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» занизило різниці, на які збільшується фінансовий результат. Отже, відповідно до п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані підприємства, а саме на суму всього 8 267 493 грн, в тому числі за: 2019 рік у сумі 8 267 493 грн.

Щодо ствердження «що, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» правомірно не включило до різниць, на які збільшується фінансовий результат, суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства за 2018 рік 140 635,77 грн, керуючись діючою до 23.05.2020 редакцією п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу, затвердженою Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII: на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" цього Кодексу», то комісією вказано, що ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» до інших операційних витрат (рядок 2180 Звіту про фінансові результати (ф. № 2) за 2018 рік) включено суму 140 тис. грн (Дт 948 Кт 3771 в сумі 140 635,77 грн) штрафних санкцій за результатами попередньої перевірки дотримання вимог податкового та іншого законодавства, пені за несвоєчасну сплату за рішеннями податкового органу та органу Пенсійного фонду України. Як відображено в акті перевірки, на суму зазначених витрат ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» не здійснено коригування фінансового результату за рядком 3.1.11 Додатку РІ до Декларації відповідно до п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу.

Щодо збільшення фінансового результату по рядку 3.1.11 Додатку РІ на суми нарахованих (сплачених) штрафних санкцій, пені, застосованих до ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» контролюючими органами за порушення ним податкового та пенсійного законодавства слід зазначити наступне, то комісією вказано, що у періоді відображення визнаних штрафів, пені у витратах ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2018 рік діяла затверджена Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII редакція п.п. 140.5.11 ПКУ, згідно якої: «Фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» цього Кодексу», яка не передбачає здійснення коригування на суму визнаних штрафів податкового органу та іншими органами державної влади.

Щодо ствердження ПРАТ СК «АРСЕНАЛ»: «Податковим кодексом передбачено врахування позитивних та від'ємних різниць між сумою страхових резервів, сформованих за правилами бухгалтерського обліку, та сумою, розрахованою за методикою, встановленою нормативно-правовими актами регулятора, а не зміни суми страхових резервів за даними бухгалтерського обліку за період. Якщо в бухгалтерському обліку страхові резерви формуються за методикою, визначеною нормативно-правовим актом, різниць не виникає.», то комісією вказано, що протягом звітних періодів, ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» відповідно Облікової політики формувало технічні резерви (резерв незароблених премій; резерв заявлених, але не виплачених збитків; резерв збитків, які виникли, але не заявлені) згідно вимог, встановлених «Методикою формування, страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя», затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17 грудня 2004 року № 3104. З покликанням на п.141.1.3 п.141.1 ст.141 Податкового кодексу України, комісією зазначено, що за результатами перевірки здійснено: збільшення фінансового результату на позитивну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді страхових резервів у податкових періодах: 2018, 2019, 2020, 2021, 2023 роки в сумі 8 195 600 грн; зменшення фінансового результату на від'ємну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді страхових резервів у податковому періоді: 2022 рік в сумі 7 506 642 грн.

Також, в листі від 13.01.2025 року №537/КПР/15-32-07-07-18 зазначено, що податковим кодексом визначено особливості оподаткування страховика відповідно: п.п. 141.1.1 Страховики сплачують податок на прибуток за ставкою, визначеною відповідно до пункту 136.1 статті 136 цього розділу, та податок на дохід за ставкою, визначеною відповідно до підпунктів 136.2.1 та 136.2.2 пункту 136.2 статті 136 цього Кодексу; п. 136.1 ст. 136 Базова (основна) ставка податку становить 18%; п.п. 136.2.1 п. 136.2 ст. 1363% за договорами страхування від об'єкта оподаткування, що визначається у підпункті 141.1.2 пункту 141.1 статті 141 цього Кодексу. Перевіркою повноти декларування об'єкта оподаткування страховика податком на дохід за ставкою 3% встановлено завищення податку в сумі 172 грн, розрахованого від страхових платежів за договорами перестрахування завищено показник Податкової декларації за рядком 07.2 «Страхові платежі за договорами перестрахування» в сумі 5 728 грн вхідного перестрахування, що обліковуються за субрахунком 762 рахунку 76 «Страхові платежі» ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» з метою оподаткування по ставці 3% (у 2018 році на суму 3 572 грн з перестраховиками ПРАТ «СК «МИР» (код ЄДРПОУ 19209435) та АТ «СК «КРАЇНА» (код ЄДРПОУ 20842474) у 2023 році на суму 2 156 грн з перестраховиками ПРАТ «СК «Інтер-Плюс» (код ЄДРПОУ 32586973) та АТ «СК «КРАЇНА» (код ЄДРПОУ 20842474)). Отже, податок на дохід за ставкою 3% завищено на суму 172 грн, та відповідно, завищено показник по рядку 4.2.3 додатку Рі на суму різниць, на які зменшується фінансовий результат всього на суму 172 грн, в т.ч. за: 2018 рік на суму 107 грн, 2023 рік на суму 65 грн.

На підставі акту від 18.12.2024 року №54697/15-32-07-07-18, з урахуванням висновку про розгляд заперечень від 13.01.2025 року №537/КПР/15-32-07-07-18 Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято:

- податкове повідомлення-рішення від 14.01.2025 року №2164/15-32-07-07-23, яким за порушення п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 136.2.1 п. 136.2 ст. 136, п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140, п.п. 141.1.1, п.п. 141.1.3, п.п. 141.1.4 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України, п. 1 ст. 9, п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на прибуток страхових організацій» на 1649215,00 грн, з яких: 1399466,00 грн - за податковим зобов'язанням, 249749,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкція (т.1 а.с.106). Посадовою особою відповідача складено розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій за податковим повідомленням рішенням з податку на прибуток по акту про результати документальної планової виїзної перевірки ПРАТ СК «АРСЕНАЛ», код за ЄДРПОУ 33946038, від 18.12.2024 № 54697/15-32-07-07-18 з урахуванням відповіді на заперечення від 13.01.2025 № 537/КПР/15-32-07-07-06 (т.1 а.с.107, т.2 а.с.124);

- податкове повідомлення-рішення від 14.01.2025 року №2046/15-32-07-07-23, яким за порушення п.51.1 ст.51, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України до приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРСЕНАЛ" застосовано штрафні санкції у сумі 1020,00 грн (т.1 а.с.110).

31.01.2025 року приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРСЕНАЛ" було подано скаргу на податкові повідомлення-рішення (т.1 а.с.85-105).

Рішенням Державної податкової служби України від 03.04.2025 року №9337/6/99-00-06-01-01-06 про результати розгляду скарги (т.2 а.с.60-63) податкові повідомлення-рішення від 14.01.2025 №2164/15-32-07-07-23, №2046/15-32-24-06-20 залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Даним рішенням також вказано, що ГУ ДПС в Одеській області у відповідності до вимог Порядку № 1204 необхідно забезпечити винесення ППР форми «П» про зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток згідно з додатком 17 відповідно до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (пункт 2 розділу ІІ).

07.04.2025 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №15333/15-32-07-07-23, яким згідно з пунктом 54.3 статті 54, статтею 58, пунктом 44.1, пунктом 44.2 статті 44, підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпунктом 140.5.3 пункту 140.5 статті 140, підпунктом 141.1.3 пункту 141.1 статті 141 Податкового кодексу України Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI на підставі акту перевірки від 18.12.2024 № 54697/15-32-07-07-18 з урахуванням Рішення про результати розгляду скарги від 03.04.2025 № 9337/6/99-00-06-01-01-06 зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток по декларації №9336255123 від 24.12.2020 року за 2019 рік на 1180858,00 грн (т.2 а.с.73, 112).

До вказаного податкового повідомлення-рішення посадовою особою контролюючого органу складено Розрахунок зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток по акту перевірки від ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» (код за ЄДРПОУ 33946038) 18.12.2024 № 54697/15-32-07-07-18 з урахуванням Рішення про результати розгляду скарги від 03.04.2025 № 9337/6/99-00-06-01-01-06 грн (т.2 а.с.74, 113, 123).

Вважаючи протиправними та такими, що підлягають скасуванню податкові повідомлення-рішення від 14 січня 2025 року № 2164/15-32-07-07-23, 14 січня 2025 року № 2046/15-32-24-06-20, від 07 квітня 2025 року № 15333/15-32-07-07-23, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінюючи правомірність прийняття оскаржуваних рішень, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).

Відповідно до п.44.1, п.44.2 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

Вимоги цієї статті щодо обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, застосовуються також до нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво (незалежно від наявності у нерезидента зареєстрованого (акредитованого, легалізованого) відокремленого підрозділу), та до іноземних юридичних осіб, визначених у підпункті 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу.

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Платники податку, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат та визначають об'єкт оподаткування з податку на прибуток за такими стандартами з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.

Юридичні особи - платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об'єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво, для обрахунку об'єкта оподаткування податком на прибуток використовують дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування, що стосуються діяльності (операцій), що здійснюється цими нерезидентами через постійні представництва, у тому числі якщо такі дані враховуються нерезидентами при складанні фінансової звітності щодо діяльності за межами України чи консолідованої фінансової звітності.

Іноземні компанії, визначені підпунктом 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу, ведуть облік доходів і витрат та визначають об'єкт оподаткування з податку на прибуток підприємств за міжнародними стандартами фінансової звітності з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку під час застосування положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Частиною 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» визначено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, гуртуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування - шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Відповідно до пункту 136.1 статті 136 ПК України базова (основна) ставка податку на прибуток становить 18 відсотків.

Разом з цим, пп.136.2.1, пп.136.2.2 п.136.2 ст.136 ПК України визначено, що під час провадження страхової діяльності юридичних осіб - резидентів одночасно із ставкою податку на прибуток, визначеною у пункті 136.1 цієї статті, ставки податку на дохід встановлюються у таких розмірах:

3 відсотки за договорами страхування від об'єкта оподаткування, що визначається у підпункті 141.1.2 пункту 141.1 статті 141 цього Кодексу;

відсотків за договорами з довгострокового страхування життя, договорами добровільного медичного страхування та договорами страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема договорів страхування додаткової пенсії, та визначених підпунктами 14.1.52, 14.1.52-1, 14.1.52-2 і 14.1.116 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Особливості оподаткування страховика визначені п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України.

Підпунктом 141.1.1 пункту 141.1 ст.141 Податкового кодексу України визначено, що страховики сплачують податок на прибуток за ставкою, визначеною відповідно до пункту 136.1 статті 136 цього розділу, та податок на дохід за ставкою, визначеною відповідно до підпунктів 136.2.1 та 136.2.2 пункту 136.2 статті 136 цього Кодексу.

Нарахований страховиком податок на дохід за ставкою, визначеною в підпункті 136.2.1 пункту 136.2 статті 136 цього Кодексу, є різницею, яка зменшує фінансовий результат до оподаткування такого страховика.

Відповідно до пп.141.1.2. п.141.1 ст.141 ПК України об'єкт оподаткування страховика, до якого застосовується ставка, визначена відповідно до підпунктів 136.2.1 та 136.2.2 пункту 136.2 статті 136 цього Кодексу, розраховується як сума страхових платежів, страхових внесків, страхових премій, нарахованих за договорами страхування і співстрахування. При цьому страхові платежі, страхові внески, страхові премії за договорами співстрахування включаються до складу об'єкта оподаткування страховика тільки в розмірі його частки страхової премії, передбаченої договором співстрахування.

Страхові платежі, страхові внески, страхові премії за договорами перестрахування до об'єкта оподаткування, до якого застосовується ставка, визначена відповідно до підпунктів 136.2.1 і 136.2.2 пункту 136.2 статті 136 цього Кодексу, не включаються.

Згідно з пп.141.1.3. п.141.1 ст.141 ПК України фінансовий результат до оподаткування страховика збільшується:

на позитивну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах), та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною Національним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах);

на позитивну різницю між сумою будь-яких виплат (винагород) страховим посередникам та іншим особам за надані послуги щодо укладання (пролонгації) договорів страхування та сумою нормативу витрат на виплати страховим посередникам, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пп.141.1.4. п.141.1 ст.141 ПК України Фінансовий результат до оподаткування страховика зменшується:

на від'ємну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах), та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною Національним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах).

Згідно з пп.141.1.5. п.141.1 ст.141 ПК України коригування фінансового результату до оподаткування у зв'язку із створенням та використанням страховиками інших резервів (забезпечень), ніж зазначені у пункті 141.1 цієї статті, здійснюється у порядку, встановленому пунктом 139.1 статті 139 цього Кодексу.

З аналізу даних правових норм слідує, що коригування фінансового результату до оподаткування та відображення у Додатку РІ до податкової декларації здійснюється лише у разі виникнення різниці між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страхових резервів та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою уповноваженого органу (регулятора).

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17.12.2004 р. № 3104 затверджена Методика формування страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя (була чинною на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Методика № 3104).

За приписами пунктів 1, 2 розділу ІІ Методики № 3104 страховики, які здійснюють види страхування, інші, ніж страхування життя, зобов'язані за видами страхування формувати і вести облік таких технічних резервів:

незароблених премій (резерви премій), що включають частки від сум надходжень страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), що відповідають страховим ризикам, які не минули на звітну дату;

збитків, що включають зарезервовані несплачені страхові суми та страхові відшкодування за відомими вимогами страхувальників, з яких не прийнято рішення щодо виплати або відмови у виплаті страхової суми чи страхового відшкодування.

Крім технічних резервів, визначених пунктом 1 цього розділу, страховики додатково можуть прийняти рішення про запровадження з початку календарного року за методикою, наведеною у цій Методиці, формування і ведення обліку таких технічних резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя: резерв збитків, які виникли, але не заявлені; резерв катастроф; резерв коливань збитковості.

Згідно пункту 9 розділу ІІ Методики № 3104 для коригування фінансового результату для цілей оподаткування відповідно до підпунктів 141.1.3, 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України розраховується величина приросту (убутку) сформованих у відповідному звітному періоді технічних резервів, які впливають на формування фінансового результату до оподаткування, розрахованих відповідно до вимог цієї Методики, за вирахуванням частки участі перестраховика в таких технічних резервах, а саме: резерву незароблених премій; резерву заявлених, але не виплачених збитків; резерву збитків, які виникли, але не заявлені.

Відповідно наказу приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРСЕНАЛ» від 05.01.2017 № 04, рішень Правління ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» згідно протоколів від 08.01.2019 № 2019/01.08/1, від 28.12.2020 2020/12-28/1, від 30.12.2022 № 2022/12-30/1 затверджено Положення «Про облікову політику та систему бухгалтерського обліку», що набуло чинності відповідно з 01.01.2017, з 01.01.2019, 3 01.01.2021, з 01.01.2023.

Відповідно Облікової політики Товариством використовуються принципи, методи і процедури для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності, які базуються на Законі України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ, затвердженими Міністерством Фінансів України міжнародними стандартами бухгалтерського обліку (МСБО), міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ), інструкціями та іншими нормативними актами, які регулюють порядок ведення бухгалтерського обліку, складання і подання фінансової звітності.

З 09.11.2021 набула чинності Внутрішня політика з формування технічних резервів ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» (нова редакція), затверджене Головою правління Афанасьєвою М.П. відповідно Рішення Правління ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» згідно протоколу від 09.11.2021 № 2021/11-09/1.

Основа подання інформації. Фінансова звітність складається відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) на основі принципу історичної вартості, з коригуваннями на початкове визнання фінансових інструментів за справедливою вартістю та переоцінку фінансових активів для подальшого продажу і фінансових інструментів, що обліковуються за справедливою вартістю, зміни якої відносяться на фінансовий результат.

Визнання та оцінка фінансових інструментів. Страхова компанія визнає фінансові активи та зобов'язання у своєму балансі тоді, коли вона стає стороною контрактних зобов'язань стосовно даного інструменту. Операції з придбання та реалізації фінансових активів та зобов'язань визнаються з використанням обліку за датою розрахунку.

Валова сума страхових премій за укладеними договорами страхування являє собою премії, визнані на валовій основі відповідно до умов договорів. Зароблена частка отриманих премій визнається у складі доходу. Зароблені премії визнаються від дати переходу ризику, протягом періоду покриття збитків, з урахуванням характеру ризиків, передбачених договорами.

Компанія здійснює формування та розміщення страхових резервів за видами, іншими ніж страхування життя у відповідності до вимог Закону України «Про страхування» та Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг № 3104 від 17.12.2004р. (із змінами і доповненнями).

Визнання фінансових інструментів: Компанія визнає фінансові активи та фінансові зобов'язання у своєму балансі тоді і тільки тоді, коли воно стає стороною контрактних зобов'язань на інструменти. Фінансові активи та зобов'язання визнаються на дату здійснення операції. Під час первісного визнання фінансового активу чи фінансового зобов'язання Компанія оцінює їх за їхньою справедливою вартістю плюс (у випадку фінансового активу або фінансового зобов'язання не за справедливою вартістю з відображенням переоцінки як прибутку або збитку) витрати на операцію, які прямо відносяться до придбання або випуску фінансового активу чи зобов'язання.

Фінансові активи, що переоцінюються за справедливою вартістю через прибуток або збиток, оцінюються за справедливою вартістю; відповідні зміни визнаються в прибутках або збитках. Витрати на проведення операцій це додаткові витрати, що безпосередньо пов'язані із придбанням, випуском або вибуттям фінансового інструмента. Додаткові витрати це витрати що не були б понесені, якби операція не здійснювалась. Витрати на проведення операції включають виплати та комісійні, сплачені агентам, консультантам, брокерам.

Класифікація фінансових зобов'язань. Після первісного визнання Компанія оцінює всі фінансові зобов'язання за амортизованою собівартістю, застосовуючи метод ефективного відсотка за винятками, описаними у МСБО (IAS) 39.

Визнання та оцінка доходів. Дохід це валове надходження економічних вигід протягом періоду, що виникає в ході звичайної діяльності Компанії, коли чисті активи збільшуються в результаті цього надходження, а не в результаті внесків учасників. Визнання доходу відбувається одночасно з визнанням збільшення активів або зменшення зобов'язань (наприклад, чисте збільшення активу в результаті продажу активів чи зменшення зобов'язань у результаті відмови від боргу, який підлягає сплаті).

Визнання та оцінка витрат. Витрати це зменшення економічних вигід протягом облікового періоду у вигляді вибуття чи амортизації активів або у вигляді виникнення зобов'язань, результатом чого с зменшення чистих активів, за винятком зменшення, пов'язаного з виплатами учасникам. Визнання витрат відбувається одночасно з визнанням збільшення зобов'язань або зменшення

За змістом пункту 15 Міжнародних стандартів фінансової звітності (далі - МСФЗ) 4 "Страхові контракти" страховик повинен на кінець кожного звітного періоду оцінювати адекватність своїх визнаних страхових зобов'язань, використовуючи для цього поточні оцінки майбутніх грошових потоків за своїми страховими контрактами. Якщо ця оцінка показує, що балансова вартість його страхових зобов'язань (за вирахуванням відповідних відстрочених аквізиційних витрат та відповідних нематеріальних активів) є неадекватною в контексті очікуваних майбутніх грошових потоків, тоді нестачу треба повністю визнавати у прибутку чи збитку.

Перевірка адекватності (відповідності) страхових зобов'язань страховика проводиться на щоквартальній основі у відповідності до вимог п.14 (b) МСФЗ 4.

Повертаючись до обставин справи, суд зазначає таке.

Так, в п. 5 Акту перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 наведена інформація, що внаслідок порушення ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» у період з 01.01.2018 по 31.12.2023 вимог п. 44.1, п.44.2 ст. 44, пп.136.2.1 п.136.2.1 ст.136, пп.141.1.1 п.141.1 ст.141 та пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України у рядку 08 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства встановлено завищення нарахованої суми страховиком податку на дохід від страхової діяльності, на яку зменшується фінансовий результат за 2018 на суму 107 грн та 2023 на суму 65 грн (ст. 12-13).

Суд погоджується з доводами позивача, що в Акті перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 з додатками відсутнє документальне підтвердження встановлених податковою перевіркою порушень завищення нарахованої суми страховиком податку на дохід від страхової діяльності, на яку зменшується фінансовий результат до оподаткування за 2018 на суму 107 грн та 2023 на суму 65 грн, у рядку 08 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за відповідні звітні періоди.

Згідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.12.1999 за № 893/4186 (далі - Інструкція №291) передбачено, що за кредитом рахунку 64 "Розрахунки за податками й платежами" відображаються нараховані платежі до бюджету, за дебетом належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплата, списання тощо».

Відповідно до вимог Інструкції №291 нарахування податку на прибуток відображається в регістрах бухгалтерського обліку бухгалтерською проводкою дебет рахунку 98 «Податок на прибуток» та кредит рахунку 641 «Розрахунки за податками».

На рахунку 98 "Податок на прибуток" ведеться облік суми витрат з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого зобов'язання і відстроченого податкового активу і визначається відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 17 "Податок на прибуток". За дебетом рахунку відображаються нараховані суми податку на прибуток, відрахувань до Державного бюджету України від доходів від проведення державних грошових лотерей і податку на доходи від страхової діяльності, за кредитом включення до фінансових результатів на рахунку 79 "Фінансові результати», згідно вимог Інструкції №291.

З наданого до суду висновку експертного дослідження №ЕС-19/116-25/12360-ЕС від 04.07.2025 року судом встановлено, що згідно даних дебетового обороту по рахунку 98 за 2018 позивачем був нарахований податок на дохід від страхової діяльності (по ставці 3%, згідно вимог п.п. 136.2.1 п. 136.2 ст. 136 Податкового кодексу України) на суму 398 499,00 грн та за 2023 на суму 242 039,00 грн. Сума нарахованого страховиком податку на дохід за ставкою, визначеною в пп. 136.2.1 п. 136.2 ст. 136 Податкового кодексу України відображається у рядку 08 податкової декларації та враховується у рядку 4.2.3 додатка Р1 до рядка 03 Податкової декларації з податок на прибуток підприємств, відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 25.10.2015 №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств». За результатами порівняльного аналізу даних рядка 4.2.3 додатка Р1 до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, рядка 08 податкової декларації та дані рахунку 98 «Податок на прибуток» щодо розміру нарахованого страховиком податок на дохід за ставкою, визначеною в пп. 136.2.1 п. 136.2 ст. 136 Податкового кодексу України за періоди з 01.01.2018 01.01.2023 по 31.12.2023, документально не підтверджується висновок до п.5 Акту податкової перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024, на сторінках 12-13 щодо порушення ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» у період з 01.01.2018 по 31.12.2023 вимог п. 44.1, п.44.2 ст. 44, пп.136.2.1 п.136.2.1 ст.136, пп.141.1.1 п.141.1 ст.141 та пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України та завищення нарахованої суми страховиком податку на дохід від страхової діяльності, на яку зменшується фінансовий результат за 2018 на суму 107 грн та 2023 на суму 65 грн. У рядку 4.3.2 додатка 8 «Зведені дані щодо задекларованих ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» та встановлених у ході перевірки сум різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (Додаток Р1 до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) за період з 01.01.2018 по 31.12.2023» до Акту перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024, відображена сума завищення нарахованого страховиком податку на дохід від страхової діяльності у розмірі 107 грн за 2018 та у розмірі 65 грн за 2023.

Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи відповідача про заниження податку на прибуток ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 у розмірі 107 грн та за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 у розмірі 65 грн є необґрунтованими та документально не підтверджується.

В Акті перевірки на сторінці 7 стверджується, що перевіркою нібито встановлено, що ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" в додатку РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2019 рік при відображенні різниць, на які збільшується фінансовий результат, занижено показник за рядком 3.1.5 "Сума втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації (п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України)" на суму 8 267 493 грн.

Так, судом встановлено, що позивачем для проведення експертизи було надано Звіти незалежного аудиту щодо фінансової звітності Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Арсенал»: станом на 31 грудня 2018 від 29.03.2019, станом на 31 грудня 2019 від 27.04.2020, станом на 31 грудня 2021 від 20.04.2021 станом на 31 грудня 2022 від 21.11.2022, станом на 31 грудня 2022 від 31.05.2023, станом на 31 грудня 2023 від 01.06.2024.

Експертом встановлено, що у всіх Звітах незалежного аудита щодо фінансової звітності Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Арсенал», проведеного ПП «Аудиторська фірма «АМК-СЕРВІС» (ЄДОПОУ 33946038), міститься інформація «що фінансова звітність відображає достовірно, в усіх суттєвих аспектах фінансовий стан Товариства на (вказана відповідно дата), його фінансові результати і грошові потоки за рік, що закінчився зазначеною.

Також, згідно висновку експертного дослідження №ЕС-19/116-25/12360-ЕС від 04.07.2025 року за результатами аналізу даних наведених у звітах про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) ПрАТ СК «АРСЕНАЛ», щодо складових фінансового результату до оподаткування, за період з 01.01.2018 по 31.12.2023 встановлено, що прибуток до оподаткування страхової компанії становив за: - 2018 у розмірі 752 тис. грн; 2020 у розмірі 12 752 тис. грн; - 2021 у розмірі 12 874 тис. грн; 2022 у розмірі 6 045 тис. грн; 2023 у розмірі 8 352 тис. грн.

Судом встановлено, що у 2019, згідно даних Звіту про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) (ф.2) ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019, фінансовим результатом діяльності до оподаткування був збиток (рядок 2295 ф.2) у розмірі 14 929 тис. грн. (Розрахунок: (4511 + 3077) - (28 + 12197 + 10292) = 14929).

Найбільшу питому вагу у збитковому фінансовому результаті до оподаткування ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 мали втрати страхової компанії від участі капіталу у сумі 12 197 тис. грн, які відображені ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" у фінансовій звітності за 2019 визнало втрати від участі в ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" за методом участі в капіталі у сумі 12 197 тис. грн та відображені в Звіті про фінансові результати (Звіт про сукупній дохід) (ф. 2) за 2019 у рядку 2255 «Втрати від участі в капіталі», у відповідності до вимог п. 3.19 Методичні рекомендації щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 №433, яким передбачено, що «у статтi "Втрати від участі в капіталі" відображається збиток від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться методом участі в капіталі».

Відповідно до вимог п.10 МСФЗ 28 «Згідно з методом участі в капіталі, при первісному визнанні інвестиція в асоційоване або спільне підприємство визнається за собівартістю і згодом її балансова вартість збільшується або зменшується для визнання частки інвестора в прибутку або збитку об'єкта інвестування після дати придбання. Частка інвестора в прибутку або збитку об'єкта інвестування визнається в прибутку або збитку інвестора. Виплати, отримані від об'єкта інвестування, зменшують балансову вартість інвестиції. Коригування балансової вартості можуть бути необхідними й при зміні пропорційної частки інвестора в об'єкті інвестування, яка виникає від змін в інших сукупних прибутках об'єкта інвестування».

Метод участі в капіталі не є вимогою виключно міжнародних стандартів, за вимогами ст.12 Закону №996- XIV, цей метод є і у національних стандартах, а саме НП(С)БО 12 "Фінансові інвестиції".

Застосовуючи метод участі в капіталі, суб'єкт господарювання використовує останню наявну фінансову звітність асоційованого або спільного підприємства. Якщо звітні дати суб'єкта господарювання та асоційованого або спільного підприємства різні, то асоційоване або спільне підприємство складає для використання суб'єктом господарювання фінансову звітність на ту саму дату, що й фінансова звітність суб'єкта господарювання (за винятком тих випадків, коли це зробити неможливо) (п.33 МСФЗ 28).

Відповідно до Приміток 5 до фінансової звітності ПрАТ СК «АРСЕНАЛ», застосовує метод участі в капіталі та обліковує фінансові інвестиції в дочірні та в асоційовані підприємства за собівартістю (п.3.7.5), що відповідає вимогам п.16 Міжнародного стандарту фінансової звітності 28 «Інвестиції в асоційовані підприємства» [21].

Судом встановлено, що ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" володіло часткою у статутному капіталі ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" (Код за ЄДРПОУ 39150930) номінальною вартістю 400190550 грн. (собівартість інвестиції), що складало 98,09% від статутного капіталу об'єкта інвестування.

За даними звіту про фінансовий стан (баланс) ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" його чисті активи на 30.09.2019 року складали 395554,6 тис. грн., в тому числі 407988,8 тис. грн. статутний капітал і 12434,2 тис. грн. непокритий збиток. Згідно з методом участі в капіталі зміна вартості частки ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" в чистих активах ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" станом на 30.09.2019 складала 12434,2 * 98,09% = 12196,7 тис. грн.

Відповідно до наведеної в Витязі із протоколу Наглядової ради інформації, за даними фінансової звітності ТОВ «ІФК» за 9 місяців 2019 непокритий збиток ТОВ «ІФК» становив 12 434,2 тис. грн. Частка ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» в чистих активах зменшилась на 12 196,7 тис. грн. (12 434,2 x 98,09% =12 196,7).

Наглядовою радою страховою компанією було прийнято рішення «визнати у фінансовій звітності ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019 втрат від інвестицій, що оцінюються за методом участі в капіталі у сумі 12196,7 тис. грн, виходячи із балансової вартості чистих активів станом на 30 вересня 2019»,

ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" у фінансовій звітності за 2019 рік визнало втрати від участі в ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" за методом участі в капіталі у сумі 12197 тис. грн. і відобразило цю суму в Звіті про фінансові результати (Звіт про сукупній дохід) (Форма № 2) за 2019 рік за рядком 2255 та розкрила у примітках до фінансової звітності.

Операція пов'язана з втратою від участі капіталі за методом участі в капіталі відображена 20 листопаду 2019, в бухгалтерському обліку ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» - картки рахунку 1431 за 2019. Зокрема, у картки ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» рахунку 1431 «Інвестиції непов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі», бухгалтерською проводкою «уцінка фінансової інвестиції (доля)» за дебетом субрахунку 963 «Втрати від інвестицій дочірні підприємства» та кредитом субрахунку 1431 на суму 12 196 706,78 грн.

Згідно даних регістру бухгалтерського обліку ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» дані картки субрахунку рахунку 1431 «Інвестиції непов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі» за 2019 на балансі страхової компанії обліковувались фінансові інвестиції на суму 400 190 550,00 грн.

Таким чином, після відображення господарської операції в регістрах бухгалтерського обліку ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» з уцінки фінансової інвестиції (доля) балансова вартість цього активу, зменшилась на 12 196 706,78 грн та становила 387 993 843,22 грн. (400 190 550,00-12 196 706,78-387 993 843,22).

Як стверджує позивач, інших втрат від участі в капіталі ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" за методом участі в капіталі не визнавалось, оскільки ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" не мало для цього підстав.

У податковій декларації з податку на прибуток за 2019 рік ПрАТ СК "АРСЕНАЛ" відповідно до положень Податкового Кодексу України у додатку РІ за рядком 3.1.5 розділу 3. Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій (стаття 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України) зазначило у складі різниць, на які збільшується фінансовий результат, суму 12 196 707 грн., тобто визнані втрати від інвестицій в ТОВ "ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ" в повному обсязі.

Відповідно до п.п. 140.5.3 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України фінансовий результат податкового (звітного періоду) збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.

Відповідно до вимог пп.140.5.3 п.140.5 ст. 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України, у рядку 3.1.5 розділу 3 «Різниці, які виникають при здійснені фінансових операцій (стаття 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України)» додатка Р1 Податкової декларації ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» з податку на прибуток за 2019 (звітний період), (у відповідності до форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897), відображена різниця, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування у розмірі 12 196 707 грн, що є сумою втрат від інвестицій у ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ», розрахованою за методом участі в капіталі.

Суд зазначає, що правомірність урахування ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» в рядку 3.1.5 розділу 3 додатку №1 до рядку 03 Податковій декларації з податку на прибуток за 2019 різниці, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування у розмірі 12 196 707 грн, підтверджено результатами податкової перевірки наведеної на сторінках 6-7 Акту перевірки №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024.

При перевірці та до суду позивачем було надано Договір №13/12/2019-2В куплі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі від 13 грудня 2019 укладений між ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» (продавець) та ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ» (покупець) що підписаний обома сторонами. Підписи сторін завірено круглими печатками сторін.

Згідно п.1.1 розділу І Предмету Договору №13/12/2019-2В куплі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі від 13 грудня 2019 (далі Договір №13/12/2019-2В) «Продавець зобов'язується передати у власність Покупця обумовлену Частку в статутному капіталі, а Покупець зобов'язується отримати Частку в статутному капіталі Товариства та сплатити за неї ціну в порядку та на умовах передбачених даним Договором».

В Преамбулі Договору № 13/12/2019-2В наведена інформація частка ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю становить 98,09%, що в грошовому вимірі складає 400 190 550,00 грн.

Ціна Договору №13/12/2019-2В передбачена пунктом 3.1 розділу 3, на суму 379 726 350,00 грн. Всі розрахунки між сторонами повинні бути проведені не пізніше 31.12.2019 (п.3.2 розділу 3 Договору №13/12/2019-2B).

До суду надано акт приймання-передачі частки у статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ» від 13.12.2019, нотаріально завіреного.

Згідно п.1 Акту приймання передачі частки у статутному капіталі Продавець передає у власність, а Покупець приймає у власність частку у статутному капіталі (корпоративні права) ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ» в розмірі 98,08%, що складає 400 190 550,00 грн.

З наданої до суду картки рахунку 3771 «Розрахунки з іншими дебіторами» ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2019, судом встановлено, що в ній відображена господарська операція страхової компанії з продажу частки (98,08%) у статутному капіталі (корпоративні права) ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ», у відповідності до умов п.3.1 розділу 3 Договору №13/12/2019-2В передбачена пунктом 3.1 розділу 3, в сумі 379 726 350,00 грн бухгалтерською проводкою: дебет 3771 «Розрахунки з іншими дебіторами» та кредит 741 «Дохід від реалізації фінансових інвестицій».

Суд зазначає, що на дату відображення доходу від реалізації корпоративних прав продавець повинен, у відповідності до вимог (п. 29 НП(С)БО 16) відображати також витрати, пов'язані з їх продажем, зокрема витрати у вигляді собівартості фінансової інвестиції на субрахунку 971 «Собівартість реалізованих фінансових інвестицій».

Відповідно до вимог Інструкції №291 «на субрахунку 971 «Собівартість реалізованих фінансових інвестицій» відображається балансова вартість реалізованих фінансових інвестицій (на дату їх реалізації) та інші витрати, пов'язані з їх реалізацією».

Згідно даних регістру бухгалтерського обліку ПрАТ СК «АРСЕНАЛ»-картка рахунку 1431 «Інвестиції непов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі» списання собівартості фінансової інвестиції у вигляді частки (98,08%) у статутному капіталі (корпоративні права) ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ», відображено бухгалтерською проводкою: дебет 971 "Собівартість реалізованих фінансових інвестицій" та кредит 1431 «Інвестиції непов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі» на суму 387 993 843,22 грн, що відповідає вимогам Інструкції №291.

До складу «Інші витрати» у рядку 2270 Звіту про фінансовий результат (Звіт про сукупній дохід) (ф.№2) відображені інші витрати страхової компанії на загальну суму 10 292 тис. грн, в тому числі пов'язані із реалізацією фінансової інвестиції у вигляді частки (98,08%) у статутному капіталі (корпоративні права) ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ», на загальну суму 8 267 493,22 грн. (Розрахунок: 379 726 350,00 -387 993 843,228 267 493,22), що підтверджується даними п.4.14 Приміток 5 до фінансової звітності за 2019 та відповідає вимогам п.3.20 наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2013 №433 яким передбачено, що «у статті "Інші витрати" відображаються собівартість реалізації фінансових інвестицій».

Таким чином, документально підтверджується, що результатом господарської операції ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» з продажу частки (98,08%) у статутному капіталі (корпоративні права) ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ» по Договору №13/12/2019-28 є втрата від продажу корпоративного права відмінного від цінних паперів, яка у відповідності до вимог п.3.20 наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2013 №433, відображено страховою компанією у рядку 2270 Звіту про фінансовий результат (Звіт про сукупній дохід) (ф.№ 2).

Суд зазначає, що п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 розділу III Податкового кодексу України, не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму втрат від продажу корпоративних прав відмінних від цінних паперів.

Таким чином, встановлене податковою перевіркою порушення ПрАТ СК «АРСЕНАЛ», внаслідок не відображення у рядку 3.1.5 додатка Р1 «Сума втрат від інвестиції в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації (підпункт 140.5.3 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України) на суму 8 267 493,22 грн у 2019 та наведене на сторінці 7 Акту перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024, на суму від'ємного фінансового результату від продажу або іншого відчуження корпоративного права у вигляді частки (98,08%) в статутному капіталі ТОВ «ІСТ ФАКТОР КАПІТАЛ», не підтверджується документально та нормативно.

У додатку 8 «Зведені дані щодо задекларованих ПрАТ СК «АРСЕНАЛ», та встановлених у ході перевірки сум різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України (Додаток P1 до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) за період з 01.01.2018 по 31.12.2023» до Акту перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 у рядку 3.1.5 за 2019 відображена сума 8 267 493 грн, та включена до загальної суми податкових різниць на яку збільшено за результатами податкової перевірки у додатку 6 Акту перевірки за № 54697/15- 32-07-07-18 від 18.12.2024 за 2019 податок на прибуток підприємства на суму 1 488 148,74 грн (Розрахунок: 8 267 493 x 18% / 100% =1 488 148,74), що не підтверджується результатами експертного дослідження від 04.07.2025 року вих. № ЕД-19/116- 25/12360-ЕК на підставі наданих на дослідження документів та вимог податкового законодавства.

Суд зазначає, що у Податковій декларації з податку на прибуток, у відповідності до форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 з урахуванням змін, у рядку 02 відображається «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності».

Відповідно до вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73, дані у фінансовій звітності наведені у тисячах гривень, з урахуванням правил арифметичного округлення цифр, а у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 25.10. 2015 №897, дані в податковій звітності наводяться в гривнях

Дослідивши надані до суду докази, зокрема, висновок експертного дослідження від 04.07.2025 року вих. № ЕД-19/116- 25/12360-ЕК,судом встановлено, що по результатам проведеного порівняльного аналізу даних рядка 2 Податкових декларацій з податку на прибуток ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» та рядка 2290/2295 Звіту про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) (ф.2) ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2018-2023 щодо показника фінансового результату до оподаткування (прибуток/збиток), відхилень не встановлено. Результат проведеного експертом порівняльного аналізу (таблиця 3) підтверджує висновок, наведений в п.3.1.1.1 розділу 3 на сторінці 6 Акту перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024, що «Перевіркою повноти задекларованих показників у рядку 02 Декларації «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, за період з 01.01.2018 по 31.12.2023, у загальній сумі 26 089 512 гривен не встановлено їх заниження або завищення».

Суд зазначає, що з урахуванням особливостей до оподаткування страховиків податком на прибуток передбачених п.п.141.1.3 та п.п.141.1.4, 141.1.5 п.141.1 ст. 141 Податкового кодексу України фінансовий результат до оподаткування збільшується на позитивну різницю та зменшується на від'ємну різницю.

Зокрема:

1) відповідно до вимог п.п.141.1.3 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України фінансовий результат до оподаткування збільшується:

а) «на позитивну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та/або міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами (технічними, математичними, належних виплат страхових сум та іншими, формування яких передбачено законодавством у сфері страхування, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика) (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах) та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах)»;

б) «на позитивну різницю між сумою будь-яких виплат (винагород) страховим посередникам та іншим особам за надані послуги щодо укладання (пролонгації) договорів страхування та сумою нормативу витрат на виплати страховим посередникам, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

2) відповідно до вимог п.п. 141.1.4 п.141.1 ст. 141 Податкового кодексу України фінансовий результат до оподаткування зменшується:

а) на від'ємну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та/або міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами (технічними, математичними, належних виплат страхових сум та іншими, формування яких передбачено законодавством у сфері страхування, крім тих, які не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика) (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах) та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах).

Податкові різниці по страховим резервам, які виникають у відповідності до вимог п.п. 141.1.3, п.п. 141.1.4 п.141.1 ст. 141 Податкового кодексу України, відображаються у рядку 4.1.1 та рядку 4.2.1 додатку P1 до рядку 03 Податкової декларації податку на прибуток підприємства, відповідно до форми затвердженої наказом Міністерства фінансів України №897 від 20.10.2015.

Згідно даних наведених рядку 4.1.1 та рядку 4.2.1 додатку P1 до рядку 03 Податкової декларації податку на прибуток ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» дані щодо податкових різниць, врахування яких передбачено вимогами п.п. 141.1.3, п.п. 141.1.4 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України за звітні період 2018- 2022 відсутні, крім 2023, коли у рядку 4.2.1 додатку P1 до рядку 03 Податкової декларації податку на прибуток ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» відображена від'ємна різниця у розмірі 733 710 грн між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика) (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах) та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах).

Так, страхові резерви - це резерви страхових організацій, створювані з отриманих страхових внесків для майбутніх страхових виплат за видами страхування, у відповідності до ст. 31 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996 року №85/96-ВР (втратив чинність з 01.01.2024) (далі - Закон Про страхування). Страхові резерви поділяються на технічні резерви і резерви із страхування життя (математичні резерви).

Статтею 31 Закон Про страхування передбачено, що «Страховики зобов'язані формувати і вести облік таких технічних резервів за видами страхування (крім страхування життя): незароблених премій (резерви премій), що включають частки від сум надходжень страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), що відповідають страховим ризикам, які не минули на звітну дату; збитків, що включають зарезервовані несплачені страхові суми та страхові відшкодування за відомими вимогами страхувальників, з яких не прийнято рішення щодо виплати або відмови у виплаті страхової суми чи страхового відшкодування». «Страховики зобов'язані формувати і вести облік страхових резервів у порядку та обсягах, встановлених цим Законом, станом на кожен день». Технічні резерви страховика, згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності - це грошова ошинка майбутніх зобов'язань страховика, розрахована на основі договорів страхування та заявлених вимог. Вони призначені для покриття майбутніх виплат страхових відшкодувань та відшкодувань за невизначеними і заявленими вимогами.

Згідно з ст.31 Закону Про страхування, у складі технічних резервів, можуть бути створені наступні резерви: резерв незароблених премій; резерв заявлених, але не виплачених збитків; резерв збитків, які виникли, але не заявлені; резерв катастроф; резерв коливань збитковості. Страховики зобов'язані формувати і вести облік таких технічних резервів за видами страхування (крім страхування життя): незароблених премій (резерви премій), що включають частки від сум надходжень страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), що відповідають страховим ризикам, які не минули на звітну дату; збитків, що включають зарезервовані несплачені страхові суми та страхові відшкодування за відомими вимогами страхувальників, з яких не прийнято рішення щодо виплати або відмови у виплаті страхової суми чи страхового відшкодування. Величина резервів незароблених премій на будь-яку звітну дату встановлюється залежно від часток надходжень сум страхових платежів (страхових премій, страхових внесків), які не можуть бути меншими 80 відсотків загальної суми надходжень страхових платежів (страхових премій, страхових внесків), з відповідних видів страхування у кожному місяці з попередніх дев'яти місяців (розрахунковий період) і обчислюється в такому порядку: частки надходжень сум страхових платежів (страхових премій, страхових внесків) за перші три місяці розрахункового періоду множаться на одну четверту; частки надходжень сум страхових платежів (страхових премій, страхових внесків) за наступні три місяці розрахункового періоду множаться на одну другу; частки надходжень сум страхових платежів (страхових премій, страхових внесків) за останні три місяці розрахункового періоду множаться на три четвертих; одержані добутки додаються. У цьому разі останній місяць розрахункового періоду буде складатися із кількості днів на дату розрахунку».

Відповідно до вимог п.31 Закону Про страхування, порядок формування страхових резервів у період дослідження з 01.01.2018 по 31.12.2023, визначався Методикою формування страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя, затвердженою розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг №3104 від 17.12.2004, яка втратила чинність з 01.01.2024 (далі-Методика №3104 від 17.12.2004) [24]. У п.1 розділу 1 Методики №3104 від 17.12.2004 наведено наступне, що «методику розроблено відповідно до пп. 141.1.3, 141.1.4 п. 141.1 ст. 141 р. III Податкового кодексу України, статей 31, 36 Закону України «Про страхування»».

У Примітках до фінансової звітності ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» за рік, що закінчився 31 грудня 2018 наведена інформація щодо застосування страховою компанією міжнародних стандартів фінансової звітності, зокрема МСФЗ 4 «Страхові контракти».

Відповідно до вимог п.1 МСФЗ 4 «Страхові контракти» передбачає, що «Мета цього МСФЗ - визначити процес підготовки фінансової звітності стосовно страхових контрактів суб'єкта господарювання, який випускає такі контракти (позначеного в цьому МСФЗ як страховик), поки Рада не завершить другий етап проекту зі страхових контрактів. Зокрема, цей МСФЗ вимагає: а) введення окремих удосконалень до обліку страхових контрактів страховиками; б) розкриття інформації, яка визначає та пояснює суми у фінансовій звітності страховика, що виникають від страхових контрактів, та допомагає користувачам цієї фінансової звітності зрозуміти суми, строки та невизначеність майбутніх грошових потоків від страхових контрактів».

У п.2 МСФЗ 4 «Страхові контракти» зазначено, що «Суб'єкт господарювання повинен застосовувати цей МСФЗ до: а) страхових контрактів (включаючи договори перестрахування), які він випускає, та договорів перестрахування, які він утримує; б) фінансових інструментів з умовою дискреційної участі, які він емітує (див. параграф 35). МСФЗ 7 "Фінансові інструменти: розкриття інформації" вимагає розкривати інформацію про фінансові інструменти, включаючи фінансові інструменти, які містять такі умови». Разом з тим, МСФЗ 3 «Страхові стандарти» не містить вимоги до порядку формування страхових резервів.

У п.3.7.4 Приміток до фінансової звітності ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» за рік, що закінчився 31 грудня 2018 наведена інформація, що страхова компанія «здійснює формування та розміщення страхових резервів за видами, іншими ніж страхування життя у відповідності до Закону України «Про страхування» та Розпорядження Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг №3104 від 17.12.2004 (в редакції затвердженій НКФП №1638 від 18.09.2018)»

З 01.01.2023 ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» для обліку страхових резервів та їх відображення в фінансовий звітності страхової компанії використовували МСФЗ 17 «Страхові контракти», у відповідності до внесених змін в Положення про облікову політику та систему бухгалтерського обліку страхової компанії, згідно Рішення Правління ПрАТ СК «АРСЕНАЛ», протокол №2022/12-30/1 від 30.12.2022

Зокрема, п. В25 розділу «Перехідні положення» Додатка 2 В «Дата набрання чинності та перехідні положення». якій є невід'ємною частиною МСФЗ 17 «Страхові контракти» передбачено, що «суб'єкт господарювання має також право подати відкориговану порівняльну інформацію з застосуванням МСФЗ 17 за будь-які попередні періоди подання але не зобов'язаний робити цього. Якщо суб'єкт господарювання подасть відкориговану порівняльну інформацію за будь-які попередні періоди, то слова «початок річного звітного періоду, що негайно передує даті першого застосування» у параграфі В2(6) слід читати як «початок найбільш раннього періоду, за який подано відкориговану порівняльну інформацію».

У Примітках 5 ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» до фінансової звітності за рік, що закінчився 31 грудня 2023, у розділі 3 наведена інформація, що «Фінансова звітність складена стосовно одного суб'єкта господарювання на основі даних бухгалтерського обліку згідно з вимогами МСФЗ на основі історичної собівартості, крім оцінки фінансових інвестицій, які відображені за амортизованою або справедливою вартістю відповідно до МСФЗ 9 "Фінансові інструменти" та активів та зобов'язань за страховими контрактами, що оцінюються у відповідності до МСФЗ 17 "Страхові контракти".

З 1 січня 2023 ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» ретроспективно застосувала МСФЗ 17 «Страхові контракти» відповідно до вимог стандартів бухгалтерського обліку МСФЗ. Процес переходу з обліку за МСФЗ 4 до обліку за МСФЗ 17 докладно описаний у Примітці 5 до фінансової звітності страхової компанії. У зв'язку із застосуванням МСФЗ 17 у цій фінансовій звітності порівняльні дані були відповідним чином скориговані (розділ 3 Примітки 5 ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» до фінансової звітності за рік, що закінчився 31 грудня 2023).

У відповідності до вимог Інструкція №291 технічні резерви обліковуються на рахунку 49 «Страхові резерви», якій призначено для узагальнення інформації про рух коштів страхових резервів та має субрахунки: 491 «Технічні резерви», 493 «Частка перестраховиків у технічних резервах», на яких узагальнюється інформація про стан і рух коштів резервів незароблених премій та інших технічних резервів.

Позивач для проведення експертизи було надано Додаток №1 «Внутрішній план рахунків» до Положення про облікову політику ПрАТ СК «Арсенал», згідно з яким рахунок 49 «Страхові резерви» має наступні субрахунки : 491 «Технічні резерви», 492 «МСФЗ 17 Коригування на не фінансовий ризик у ЗСВ», 493 «Частка перестраховиків у технічних резервах», 494 «МСФЗ 17 Корегування на не фінансові ризик на ЧП у ЗСВ». В матеріалах наданих на дослідження представлені Оборотно-сальдові відомості ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» по рахунку 49 «Страхові резерви» за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 та Оборотно-сальдові відомості ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» по рахунку 49 «Страхові резерви» за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023. Крім того, на дослідження надана Бухгалтерська довідка №1/13062025 від 13.06.2025 ПрАТ СК «АРСЕНАЛ», код ЄДРПОУ 33946038 «Пояснення щодо даних обліку страхових резервів за 2023 (на початок та кінець звітного періоду)», яка підписана від імені головного бухгалтера страхової компанії, чий підпис завірено круглою печаткою ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» (далі -Бухгалтерська довідка №1/13062025 від 13.06.2025).

Згідно інформації наведеної у п.1 та п.2 Бухгалтерської довідки №1/13062025 від 13.06.2025 при визначені розміру страхових резервів на початок звітного періоду (01.01.2023) враховувались дані показників технічних резервів за субрахунком 491 «Технічні резерви» у розмірі 15 682 284,92 грн з додаванням даних показників субрахунку 492 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФЗ17» у розмірі 428 416,35 грн, як сума даних по субрахункам 4912, 4915 та 68711 помножених на коефіцієнт коригування на не фінансовий ризик у розмірі 3% та відніманням даних частки перестраховика за субрахунками 493 «Частка перестраховиків в страхових резервах» у розмірі 4 080 873 грн (розрахунок: 3 076 032,56 (дані рах. 493) + та субрахунку 494 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФЗ17» у сумі 104 840,84 грн у відповідності до вимог МСФЗ 17. Аналогічний розрахунок наведено в Бухгалтерської довідки №1/13062025 від 13.06.2025 при визначені розміру страхових резервів на кінець звітного періоду (31.12.2023). Результати цих розрахунків наведено у таблиці 1 Бухгалтерської довідки № 1/13062025 від 13.06.2025(

У таблиці 5 наведені результати порівняльного аналізу даних субрахунків 491 «Технічні резерви», 492 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФЗ17», 493 «Частка перестраховиків в страхових резервах» та 494 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФЗ17» за 2023, наведених у п.1 та п.2 Бухгалтерської довідки №1/13062025 від 13.06.2025 (1арк) з даними наведеними у регістрі бухгалтерського обліку по рахунку 49 «Страхові резерви» ПРАТ СК «АРСЕНАЛ» за 2023 по субрахункам 491 «Технічні резерви», 492 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФЗ17», 493 «Частка перестраховиків в страхових резервах» та 494 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФЗ17» за 2023

З висновку експерта судом встановлено, що по результатам порівняльного аналізу даних регістрів бухгалтерського обліку по субрахункам: 491 «Технічні резерви», 492 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФЗ17», 493 «Частка перестраховиків в страхових резервах» та 494 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФ317» за 2023 наведених станом на 01.01.2023 та станом на 31.12.2023 та даними наведеними у Бухгалтерській довідки №1/13062025 від 13.06.2025 встановлені відхилення, а саме: станом на 01.01.2023 на суму 1045,63 грн. (розрахунок: 12 029 828,00-12 028 782,37= 1045,63) та станом на 31.12.2023 на суму 16,00 грн (розрахунок: 9 376 830,00-9 376 814,20=16 грн).

Причинами відхилень, є розбіжності наведених у облікових документах по субрахунку 492 «Коригування на нефінансовий ризик на ЧП у ЗВС за МСФЗ17» станом на 01.01.2023 у розмірі -1045,63 грн (розрахунок: 428 416,35- 427 370,85-1045,63) та станом на 31.12.2023 у розмірі-15,64 грн (розрахунок: 194 806,32-194 790,68 =15,64). У Бухгалтерській довідки №1/13062025 від 13.06.2025 наведена інформація що «при нарахуванні Коригування на не фінансовий ризику у ЗСВ на МСФЗ17 за субрахунком за 2022 та 2023 було допущено арифметичну помилку в кореспонденції субрахунків дебет рахунку 441 та кредит рахунку 4921 на суми 1045,50 грн станом на 31.12.2023 та 15,64 грн

При арифметичній перевірці даних, наведених у регістрі бухгалтерського обліку по рахунку 49 «Страхові резерви» за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 при визначені загального розміру страхових резервів станом на 01.01.2023 та на 31.12.2023, підтверджується наявність арифметичних помилок, а саме на 01.01.2023 на суму - 9 грн. (Розрахунок: 12 028 773,37-12 028 782,37=9,00).

Наявність арифметичних помилок в регістрі бухгалтерського обліку по рахунку 49 «Страхові резерви» за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 обумовило в подальшому досліджені використовувати дані Бухгалтерської довідки №1/13062025 від 13.06.2025 щодо розміру страхових резервів за 2023 рік.

За результатом Експертного розрахунку приросту (убутку) страхових резервів, (за вирахуванням, частки участі перестраховика в страхових резервах), сформованих ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» відповідно до МСФЗ 4 (за період з 01.01.2018 по 31.12.2022) та МСФЗ 17 (3 01.01.2023 по 31.12.2023), на підставі даних регістрів бухгалтерського обліку по рахунку 49 «Страхові резерви» за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 даних Бухгалтерської довідки №1/13062025 від 13.06.2025 за 2023 (для фінансової звітності) підтверджено наявність приросту страхових резервів, (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах), а саме: за 2018 році у розмірі- 3 038 723,89 грн; за 2019 році у розмірі - 42 171,10 грн; за 2020 році у розмірі- 572 887,67 грн; за 2021 році у розмірі- 1 908 965,57 грн; за 2022 році у розмірі- 3 159 775,28 грн.

Лише за 2023 документально підтверджується наявність ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» по рахунку 49 «Страхові резерви» убутку страхових резервів, (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах), на суму - 2 652 998 грн.

Суд зазначає, що для визначення позитивної та від'ємної різниці приросту (убутку) страхових резервів, необхідно враховувати, відповідно до вимог п.п. 141.1.3, п.п. 141.1.4 п.141.1 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України, приріст (убуток) страхових резервів (технічними, математичними, належних виплат страхових сум та іншими, формування яких передбачено законодавством у сфері страхування, крім тих, які не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика) (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах), розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом.

У період з 01.01.2018 по 01.07.2020, відповідно Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та Указу Президента України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» від 23.11.2011 №1070 регулятором страхової діяльності в Україні була Національна комісія, що здійснювала державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах повноважень, встановлених Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Згідно п. 18 ст.28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг «встановлює порядок розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України»

З 1 липня 2020 року правонаступниками Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у здійсненні повноважень та виконанні функцій з державного регулювання та нагляду у сфері ринків фінансових послуг, згідно з абз. 2 п.7 Закон Україну «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» є Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у межах повноважень, встановлених Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

У період з 01.01.2018 по 31.12.2023 нормативно-правовим актом, що визначав порядок формування страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя, а саме технічних резервів за договорами страхування, співстрахування та перестрахування була Методика №3104, (втратила чинність від 01.01.2024 на підставі Постанови Національного банку №185 від 25.12.2023).

Згідно п.1 Методика розроблена до вимог «підпунктів 141.1.3, 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України, статей 31, 36 Закону України «Про страхування».

Відповідно до п. 9 Методики №3104 «Для коригування фінансового результату для цілей оподаткування відповідно до підпунктів 141.1.3, 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України розраховується величина приросту (убутку) сформованих у відповідному звітному періоді технічних резервів, які впливають на формування фінансового результату до оподаткування, розрахованих відповідно до вимог цієї Методики, за вирахуванням частки участі перестраховика в таких технічних резервах, а саме: резерву незароблених премій; резерву заявлених, але не виплачених збитків; резерву збитків, які виникли, але не заявлені».

У період з 01.01.2018 по 31.12.2021 діяв Порядок складання звітних даних страховиків, затверджений розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 03.02.2004 №39 (далі - Постанова Нацкомфінпослуг №39 від 03.02.2004) (втратив чинність з 01.01.2022 на підставі Постанови Національного банку №123 від 25.11.2021)

Згідно п. 18 ст.28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг « встановлює порядок розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України».

Відповідно до п.3 розділу 1 Постанови Нацкомфінпослуг №39 від 03.02.2004 звітність страховика - фінансова звітність, консолідована фінансова звітність (якщо страховик відповідно до законодавства складає консолідовану фінансову звітність) та звітні дані страховика; звітні дані страховика - звітність страховика (інша, ніж фінансова та консолідована фінансова звітність), складена на підставі даних бухгалтерського обліку за відповідний період, містить показники діяльності та подається за формою та в обсязі, визначеними цим Порядком. Річна звітність складається страховиком станом на 31 грудня звітного року в такому складі: 1) загальні відомості про страховика (додаток 1); 2) звіт про доходи та витрати страховика (додаток 2); 3) звіт про страхові платежі та виплати за структурними підрозділами страховика (додаток 3); 4) пояснювальна записка до звітних даних страховика (додаток 4); 5) річна фінансова звітність», згідно вимог п.4. розділу II Постанови Нацкомфінпослуг №39 від 03.02.2004.

З 01.01.2022 змінився порядок складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України у відповідності до Постанови Правління Національного банку України від 25.11.2021 №123 (далі- Постанова НБУ №123 від 25.11.2021).

Відповідно до п.5 Постанови НБУ №123 від 25.11.2021 учасник ринку небанківських фінансових послуг складає дані звітності на підставі даних бухгалтерського, управлінського, персоніфікованого обліку, даних обліково-реєструючих систем такого учасника ринку та даних про здійснені операції.

З наданого до суду висновку експерта судом встановлено, що за результатами експертного розрахунку встановлена наявність приросту страхових резервів (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах), у звітних періодах: за 2018 у розмірі 3038723,89 грн, за 2019 у розмірі 42171,10 грн, за 2020 у розмірі -572887,67 грн, за 2021 у розмірі - 1908965,57 грн, за 2022 у розмірі -3159775,28 грн. У 2023 по результатам експертного розрахунку (таблиця 7) встановлена наявність убутку страхових резервів (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах), у розмірі 1 919 287,72 грн.

За результатами порівняльного аналізу даних щодо приросту (убутку) страхових резервів, (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах), у звітних періодах за 2018 - 2022, сформованих ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» відповідно до МСФЗ 4 і Методики №3104 та, сформованих страховою компанією у 2023 відповідно МСФЗ 17 і Методики №3104 та даних щодо приросту (убутку) страхових резервів, (за вирахуванням частки участі перестраховика в страхових резервах), за відповідний звітний період, сформованих ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» у відповідності до Методики №3104 встановлена від'ємна податкова різниця, на яку корегується фінансовий результат до оподаткування, згідно п.п. 141.1.3 та п.п. 141.1.4 п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України у розмірі--733710,28 грн.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 25.10. 2015 №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», дані податкової декларації з податку на прибуток підприємств наводяться в гривнях, без копійок, тому встановлене відхилення у розмірі 0,28 грн в подальшому досліджені не враховується.

Згідно даних рядка 4.2.1 «Від'ємна різниця між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах), та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною Національним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах) (підпункт 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України)» додатка P1 до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств ПРАК СК «АРСЕНАЛ» за 2023 наведена сума від'ємної податкової різниці у розмірі 733 710 грн, що підтверджується даними експертного розрахунку (графа 4 таблиці 9).

Судом встановлено, що по результатам проведеного експертного дослідження документально та нормативно не підтверджуються дані наведені у рядку 4.1.1 додатку 8 до Акту податкової перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 та у п.3 на сторінках 9 - 11 акту, щодо наявності позитивної різниці між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах) та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною Національним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах) (підпункт 141.1.3 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України) за 2018 на суму 2695 125 грн, за 2019 на суму 482 380 грн, за 2020 на суму 430 513 грн, 2021 на суму 1 731 957 грн та 2023 на суму 2 855 625 грн та наявності від'ємної різниці між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах), та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною Національним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах) (підпункт 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України) за 2022 у розмірі 7 506 642 грн, згідно інформації наведеної у п.4 на сторінках 11- 12 Акту податкової перевірки щодо порушення ПРАК СК «АРСЕНАЛ» норм податкового законодавства, із-за не відображення цієї різниці у рядку 4.2.1 додатку P1 до рядку 03 Податкової декларації з податку на прибуток за 2022.

Згідно наданого до суду висновку експерта, узагальнені дані додатку 8 Акту податкової перевірки №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 щодо податкових різниць за відповідні податкові періоди враховані у графі 30 додатку 6 Акту податкової перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 при розрахунку суми податку на прибуток по ставці 18%, збільшена сума податку на прибуток: за 2018 на суму 485 122,50 грн (Розрахунок: 2 695 125 x 18%/100%= 485122,50); за 2019 на суму 86 828,40 грн (Розрахунок :482380 x 18%/100%=86828,40); за 2020 на суму 77 492,34 грн (Розрахунок: 430513 x 18%/100%= 77492,34); за 2021 на суму 311 752,26 грн (Розрахунок; 1731957x 18% /100%= 311752,26 ); за 2023 на суму 514 012,50 грн (Розрахунок: 2855625 x 18% /100%-514012,50) та зменшено розмір податку на прибуток за 2022 на суму 1 351 195,56 грн (Розрахунок: 7506642х 18%/100% =1351195,56), що не підтверджується результатами експертного дослідження документів наданих на дослідження та вимог підпунктів 141.1.3 та 141.1.4 пункту 141.1 статті 141 розділу III Податкового кодексу України.

Також, суд зазначає, що у п.2 на сторінках 8-9 Акту податкової перевірки за №54697/15-32-07-07- 18 від 18.12.2024, наведена інформація щодо не відображення у рядку 3.1.11 «Сума витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України» (підпункт 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України)» додатку P1 до рядку 03 Податкової декларації з податку на прибуток сум визнаних штрафів, за 2018 на суму 140 636 грн, в порушення вимог підпункту 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України.

Інформація, щодо сплати штрафних (фінансових) ПРАК СК «АРСЕНАЛ» підтверджується на сторінці 9 Акту податкової перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 де наведено, «зазначені санкції контролюючих органів застосовано до платника податків як наслідок порушення ними законодавства» та зроблено посилання на порушення ПРАК СК «АРСЕНАЛ» пп. 140.5.11 п.140.5 ст. 140 Податкового кодексу України, яка має наступний зміст «на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільноправових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою о відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу».

Положеннями п.п.20.1.19 п.20.1 ст. 20 ПК України, передбачено, що контролюючі органи мають права «застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи».

Згідно податкового законодавства «штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності» (пп. 14. 1.265 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Суд зазначає, що лише з 23.05.2020 редакція п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 ПК України змінено на «фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відс. відповідно до п. 44 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства».

Таким чином, висновок Акту перевірки за №54697/15-32-07- 07-18 від 18.12.2024, наведеного у п.2 на сторінках 8-9, щодо порушення ПрАТ СК «АРСЕНА» вимог підпункту 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України, внаслідок не відображення у рядку 3.1.1 додатку P1 до рядку 03 Податкової декларації з податку на прибуток за 2018 сплачених ним штрафних (фінансових) санкцій) нарахованих контролюючими органами (а саме згідно податкових повідомлень-рішень- див. таблицю 9) на суму 140 636 грн, є необґрунтованими.

З наданого до суду висновку експертного дослідження №ЕС-19/116-25/12360-ЕС від 04.07.2025 року судом встановлено, що узагальнені дані додатку 8 Акту податкової перевірки №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 щодо податкових різниць за відповідні податкові періоди враховані у графі 30 додатку 6 Акту податкової перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024 при розрахунку суми податку на прибуток по ставці 18%, збільшено розмір податку на прибуток за 2018 на суму 25 314,48 грн (розрахунок: 140636 x18%/100% =25 314,48), не підтверджується результатами експертного дослідження на підставі наданих на дослідження документів та вимог податкового законодавства. У графі 30 додатку 6 Акту податкової перевірки за №54697/15-32-07-07- 18 від 18.12.2024 наведені узагальнені дані щодо заниження об'єкту оподаткування податком на прибуток за відповідні звітні періоди встановлені податковою перевіркою, а графі 31 додатку 6 акту податкової перевірки наведені дані про донарахування податку на прибуток по ставці 18%, а у графі 36 цього додатку перерахована сума податку на прибуток із урахуванням податку на дохід страхової компанії по ставці 3%.

Також, з наданого до суду висновку експертного дослідження №ЕС-19/116-25/12360-ЕС від 04.07.2025 року судом встановлено, що за результатами проведеного експертного дослідження, висновок Акту податкової перевірки за №54697/15-32-07-07-18 від 18.12.2024, щодо заниження податку на прибуток ПРАТ СК «АРСЕНА» за період з 01.01.2018 по 31.12.2023, документально та нормативно не підтверджується на суму 1424 780 грн (Розрахунок: 510349 + 1362423 + 77492+311752 -1351196 + 513960 = 1 424 780).

З урахуванням встановлених судом обставин справи на підставі поданих до суду доказів, зокрема, але не виключно висновку експертного дослідження №ЕС-19/116-25/12360-ЕС від 04.07.2025 року, суд дійшов висновку, що у контролюючого органу були відсутні підстави для прийняття податкового повідомлення-рішення від 14 січня 2025 року № 2164/15-32-07-07-23 та податкового повідомлення-рішення від 07 квітня 2025 року № 15333/15-32-07-07-23 про зменшення суми від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємств у розмірі 1 180 858 грн. (Один мільйон сто вісімдесят тисяч вісімсот п'ятдесят вісім грн. 00 коп.) за 2019 рік.

Згідно з ст.51 ПК України платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, з розбивкою по місяцях звітного кварталу.

У визначених цим Кодексом випадках розрахунки подаються в електронному вигляді.

Пунктом 176.2 статті 176 ПК України визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку;

в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;

г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу;

ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п.119.1 ст.119 ПК України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Як вже встановлено судом, перевіркою дотримання юридичною особою встановленого порядку заповнення Податкового розрахунку, достовірності, повноти відображення у ньому відповідних відомостей встановлено порушення ст.51, п 176.2 ст.176 з урахуванням ст.52 та п 69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями (далі Кодекс), Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» із змінами та доповненнями, встановлено, що податкові розрахунки надавалися з помилками щодо нарахованого (виплаченого) доходу фізичним особам та з помилками щодо нарахованого (сплаченого) податку на доходи фізичних осіб за 2 квартал 2020 та 3 квартал 2023 року з подальшим самостійним виправленням з наданням уточнюючих розрахунків, податковий розрахунок за 3 квартал 2021 року (серпень) надано без зазначення підсумкових нарахувань (перерахувань) податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

В той же час в акті перевірки не зазначено в чому полягали відповідні помилки.

Так, оформлення посадовими особами контролюючих органів результатів документальних перевірок платників податків-юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, постійних представництв та представництв нерезидентів щодо дотримання законодавства з питань державної митної справи, про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, регулюється Порядком оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20 серпня 2015 року № 727.

Відповідно до пункту 2 Розділу І зазначеного Порядку акт документальної перевірки - документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки та відображає її результати. Довідка документальної перевірки - документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки та відображає її результати і є носієм доказової інформації про невстановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Матеріали перевірки - це:

акт (довідка) документальної перевірки з інформативними додатками, які є його невід'ємною частиною;

заперечення, надані платником податків до акта (довідки) документальної перевірки (у разі їх наявності на час розгляду);

пояснення та їх документальне підтвердження, які надані платником податків відповідно до підпункту 16.1.15 пункту 16.1 статті 16 та відповідно до абзацу другого підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 розділу I Податкового кодексу.

Згідно з пунктами 3, 4, 5 розділу II Порядку № 727 акт документальної перевірки має містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного законодавства, законодавства з єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податкове, валютне та інше законодавство, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи).

В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджує наявність зазначених фактів.

Обов'язково наводиться в акті документальної перевірки інформація щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених Податковим кодексом, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання; документами та інформацією, яка підтверджує наявність вини платника податків), а також інформація щодо пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податків.

Таким чином, у Порядку № 727 чітко зазначено, що акт, являється передумовою прийняття податкового повідомлення-рішення та є носієм доказової інформації про виявленні порушення вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи.

В той же час, в частині вищевказаного порушення акт перевірки не містить жодного покликання на докази на підставі яких воно встановлено.

Пунктом 5 Порядку №727 визначено, що за результатами розгляду заперечень та/або додаткових документів і пояснень складається висновок, що є невід'ємною частиною матеріалів перевірок, у якому зазначаються наведені в акті (довідці) документальної перевірки висновки, факти та дані, щодо яких надано заперечення та/або додаткові документи і пояснення платником податків, короткий зміст заперечень і пояснень, перелік документів та їх зміст.

Також у висновку наводиться:

інформація про те, чи вчинив платник податку, щодо якого було складено акт перевірки, порушення податкового, валютного та/або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

інформація щодо розгляду комісією з питань розгляду заперечень обставин вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлених при розгляді наданих платником податків відповідно до пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема, щодо обставин, що стосуються події правопорушення, та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують зазначені обставини);

інформація щодо дослідження питання наявності або відсутності обставин, що виключають вину у вчиненні правопорушення (крім правопорушень, відповідальність за які настає незалежно від наявності вини), пом'якшують або звільняють від відповідальності;

інформація щодо дослідження питання стосовно необхідності проведення перевірки у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу;

розмір грошових зобов'язань та/або сума зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, а також про необхідність надсилання (вручення) платнику податків відповідного податкового повідомлення-рішення у випадках, передбачених Податковим кодексом.

У висновку наводиться обґрунтування позиції контролюючого органу стосовно кожного питання, порушеного в запереченнях та/або додаткових документах і поясненнях, та підбиваються підсумки щодо обґрунтованості заперечень та/або можливості врахування додаткових документів і пояснень.

При розгляді матеріалів перевірки досліджуються всі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані платником податків або витребувані у нього, письмові та усні пояснення платника податку, інші фактичні дані, що наявні або доступні контролюючому органу.

Висновок підписується посадовими особами, що входять до складу комісії з питань розгляду заперечень контролюючого органу та були залучені до розгляду заперечень та/або додаткових документів і пояснень до акта (довідки) документальної перевірки, та у день його підписання реєструється в Журналі реєстрації висновків, складених за результатами розгляду заперечень та/або додаткових документів і пояснень платника податків до акта (довідки) документальної перевірки (далі - Журнал реєстрації висновків), що ведеться зокрема, але не виключно, порядковий номер з Журналу реєстрації висновків, комплексний індекс структурного підрозділу, відповідального за проведення перевірки.

Зазначений висновок є складовою частиною (додатком) матеріалів документальної перевірки, які залишаються в контролюючому органі, та враховується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу при прийнятті податкового повідомлення-рішення.

На підставі висновку складається обґрунтована письмова відповідь щодо результатів розгляду заперечень та/або додаткових документів і пояснень, яка підписується керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою), та надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу.

Як вже встановлено судом, згідно листа від 13.01.2025 року №537/КПР/15-32-07-07-18 комісією з питань розгляду заперечень платників податків та пояснень до актів перевірок Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про внесення змін (доповнень) до тексту п.п. 3.1.4.1.2 розділу ІІІ акту щодо податку на доходи фізичних осіб, а саме: п.п. 3.1.4.1.2 доповнити новими абзацами:

Абзац 5: «Податковий розрахунок (звітний) за 2 квартал 2020 року подано 29.07.2020 року (термін подання 10.08.2020 року) № 9181099715, який подано з помилкою щодо перерахованого податку по 19 найманим робітникам платникам податку, згідно якого сума нарахованого доходу за ознакою доходу « 101» складає 692 658,50 грн, сума виплаченого доходу складає 692 658,50 грн, сума нарахованого податку складає 114 804,55 грн та сума перерахованого податку складає 9584,83 грн.

Абзац 6: Податковий розрахунок про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, а саме суми утриманого з них податку (звітний) за 3 квартал 2023 року подано 11.10.2023 року (термін подання 09.11.2023 року) № 9265877588, який подано з помилкою щодо не відображення доходу нарахованого на користь платника податків РНОКПП НОМЕР_1 за ознакою « 151» у сумі 127208 грн.

Абзац 7: Податковий розрахунок (уточнюючий) за 2 квартал 2020 року подано 02.09.2020 року №9218920588 по 19 найманим робітникам платникам податку, згідно якого сума нарахованого доходу за ознакою доходу « 101» складає 692 658,50 грн, сума виплаченого доходу складає 692 658,50 грн, сума нарахованого податку складає 114 804,55 грн та сума перерахованого податку складає 114 804,55 грн, що призвело до збільшення податкових зобов'язань платника податку.

Абзац 8: Податковий розрахунок про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, а саме суми утриманого з них податку (уточнюючий) за 3 квартал 2023 року подано 02.02.2024 року №9380026253, яким проведено нарахування за ознакою « 151» у сумі 127208 грн по платнику податків РНОКПП НОМЕР_1 , що призвело до збільшення нарахованого доходу на користь платника податку.

Абзац 9: Станом на дату проведення перевірки, підрозділом адміністрування податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС в Одеській області, не накладено штраф в розмірі 1020 грн на ПРАТ СК "АРСЕНАЛ" код за ЄДРПОУ 33946038, відповідно до ст. 119 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями.

Тобто, лише за результатами розгляду заперечень контролюючим органом деталізовано вищевказане порушення.

Оскільки ні Податковий кодекс України, ані Порядок 727, не передбачають можливість вноси ти уточнення та зміни до тексту акту, в тому числі, шляхом додавання нових абзаців рішенням комісії, прийнятим за результатами розгляду Заперечень платника податків на акт перевірки, а в акті контролюючого органу жодним чином не доведено порушення позивачем ст.51, ст.176 ПК України, суд дійшов висновку, що у контролюючого органу були відсутні підстави для прийняття податкового повідомлення-рішення від 14.01.2025 року №2046/15-32-07-07-23.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд також враховує, що згідно з пп.58.1.1, пп.58.1.2 п.58.1 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення містить:

1) суму та підставу для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або суму та підставу для зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або збільшення/зменшення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, та посилання на норми цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до яких здійснено їх розрахунок;

2) попередження про необхідність складення та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування до неї або про необхідність виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної (у випадках, передбачених цим Кодексом);

3) граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності та/або реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування до неї або виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної;

4) попередження про наслідки невиконання податкового повідомлення-рішення в установлений строк;

5) граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

У податковому повідомленні-рішенні зазначається або додається до нього детальний розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних фінансових санкцій.

У разі якщо податкове повідомлення-рішення прийнято за результатами документальної перевірки та є процесуальною підставою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення, воно додатково до інформації, наведеної у пункті 58.1.1 цієї статті, повинно містити:

1) обґрунтовану підставу для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість у вигляді фактичної підстави, а саме викладення стислого змісту щодо виявлених перевіркою порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства з наведенням інформації щодо:

обставин вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 та пункту 86.7 статті 86 розділу I цього Кодексу письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, що стосуються події правопорушення, та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують зазначені обставини);

періоду (календарний день або місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення;

розрахунку суми податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість;

у разі якщо перевіркою виявлено факти заниження (ненарахування та/або неутримання) платником податків, у тому числі податковим агентом, податкових зобов'язань - додатково зазначається граничний строк сплати таких податкових зобов'язань, у тому числі за відповідні податкові (звітні) періоди, по яких виявлено таке заниження (ненарахування та/або неутримання);

надання або ненадання платником податків заперечень, письмових пояснень та додаткових документів, зокрема щодо обставин виявлених порушень, наданої платником податків інформації, яка спростовує наявність його вини, наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу;

нормативної підстави - посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої було зроблено розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків;

2) посилання на акт документальної перевірки;

3) детальний розрахунок штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів), у тому числі штрафних санкцій або пені, за порушення іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, а також посилання на норми цього Кодексу та/або іншого законодавства, відповідно до якого було зроблено такий розрахунок;

4) інформацію щодо наявності обставин, які відповідно до цього Кодексу пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності.

В той же час, в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях не зазначено в чому є порушення ПрАТ СК «АРСЕНАЛ» вимог податкового законодавства, що призвели до донарахування податку на прибуток та нарахуванню штрафних санкцій, у них відсутній детальний розрахунок податкового зобов'язання відсутній, з них неможливо встановити суми та підстави для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, розрахованого податковим органом, що повинен сплатити платник податків.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №61 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст.90 КАС України).

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до суду надано докази сплати ним 27781,60 грн. судового збору.

Таким чином, у зв'язку із задоволенням позову в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення, судові витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 27781,60 грн. належить стягнути на його користь з Головного управління ДПС в Одеській області.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРСЕНАЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14 січня 2025 року № 2164/15-32-07-07-23, яким визначено грошове зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій на суму 1 649 215 грн. (Один мільйон шістсот сорок дев'ять тисяч двісті п'ятнадцять грн. 00 коп.) (збільшення податкового зобов'язання на суму 1 399 466 грн., штрафна (фінансова) санкція у сумі 249 749 грн. за порушення в податкових періодах: 2018; 2023 роки).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14 січня 2025 року № 2046/15-32-24-06-20, яким нараховано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) на суму 1020,00 грн. (Одна тисяча двадцять грн. 00 коп.);

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07 квітня 2025 року № 15333/15-32-07-07-23 про зменшення суми від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємств у розмірі 1 180 858 грн. (Один мільйон сто вісімдесят тисяч вісімсот п'ятдесят вісім грн. 00 коп.) за 2019 рік.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРСЕНАЛ» суму сплаченого судового збору у розмірі 27781,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРСЕНАЛ" (вул. Михайла Грушевського, буд. 39-Д, каб. 15, м.Одеса, 65047, код ЄДРПОУ 33946038).

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Суддя О.А. Вовченко