Справа № 420/21992/25
13 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр..Соборний,158-Б, м.Запоріжжя, 69005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за результатом якого позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.05.2025 року № 213050035482 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , за віком на пільгових умовах за Списком № 2;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії за віком та зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 10.01.1991 по 29.08.1991 року, з 13.09.1993 року по 03.02.1995 року (записи № 5, 6 трудової книжки з урахуванням відпустки по догляду за дитиною), з 21.03.2002 року по 01.02.2022 року (записи 7-15 трудової книжки) наказу про переведення на неповний робочий день) на посаді молодшої медичної сестри з 01.02.2022 року по 20.05.2024 року (з урахування з догляду за хворими за віком за Списком № 2 з дня первинного звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області при прийнятті рішення від 13.05.2025 року №213050035482 про відмову у призначенні їй пенсії протиправно не зараховано до до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з з 10.01.1991 по 29.08.1991 року, з 13.09.1993 року по 03.02.1995 року (записи № 5, 6 трудової книжки з урахуванням відпустки по догляду за дитиною), з 21.03.2002 року по 01.02.2022 року (записи 7-15 трудової книжки) наказу про переведення на неповний робочий день) на посаді молодшої медичної сестри з 01.02.2022 року по 20.05.2024 року (з урахування з догляду за хворими за віком за Списком № 2. Позивач зазначає, що з огляду на незарахування спірного стажу відповідачем протиправно прийнято зазначене рішення.
Ухвалою суду від 14 липня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
Від представника відповідача надійшов відзив, в якому заявник просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог зазначивши, що у відповідності до Порядку 22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача від 06.06.2025 та винесення відповідного рішення було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за підсумками розгляду якої було прийнято рішення № 213050035482 від 13.06.2025 р. про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та необхідного пенсійного віку.
До пільгового стажу роботи за Списком № 2 не зараховано:
- періоди роботи згідно довідки від 13.05.2025 № 460, оскільки довідка не відповідає порядку підтвердження пільгового стажу, передбаченої п. 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 за формою згідно з додатком 5 до зазначеної постанови, а саме: не вірно зазначено пільговий період роботи, оскільки з 20.05.2024 особа працювала не повний робочий день, вказана не повна підстава видачі довідки та не вказано фактичну тривалість стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці.
Також повідомляємо, що в зазначеній довідці у періоді роботи з 10.01.1991 по 03.02.1995 наявне посилання на постанову КМУ № 461 від 24.06.2016 р., що не відповідає нормам чинного законодавства, відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків №1, №2, (№383 від 18.11.2005) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи працівника.
Відповідач зазначив, що відповідно до п. 2 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі Порядок № 383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно зі змісту наданої позивачем уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.05.2025 року № 460, видана КНП «Фтизіопульмонологічний медичний центр» Херсонської обласної ради, з 20.05.2024 відповідно до наказу по установі № 89-ОД встановлено неповний робочий день, а отже даний період не підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача, оскільки тільки повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що 06.06.2025 р. ОСОБА_1 звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за принципом екстериторіальності, було розглянуто заяву позивача та прийнято рішення від 13.05.2025 року № 213050035482 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Вказаним рішенням встановлено, що вік заявника 53 роки 8 місяців 1 день.
Відповідно до п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають зазначеного вище стажу робіт із шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Страховий стаж особи складає 41 рік 7 місяців 9 днів з урахуванням ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пільговий стаж за списком № 20 років 0 місяців 0 днів.
За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи.
До пільгового стажу за Списком № 2 не зараховано періоди роботи згідно довідки від 13.05.2025 № 460, оскільки довідка не відповідає порядку підтвердження пільгового стажу, передбаченої п. 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 за формою згідно з додатком № 5 до зазначеної постанови, а саме: не вірно зазначено пільговий період роботи, оскільки з 20.05.2024 особа працювала не повний робочий день, вказана не повна підстава видачі довідки та не вказано фактичну тривалість стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці.
Також повідомляємо, що в зазначеній довідці в періоді роботи з 10.01.1991 по 03.02.1995 посилання на постанову КМУ № 461 від 24.06.2016р., що не відповідає нормам чинного законодавства, відповідно до п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2, (№383 від 18.11.2005) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Позивач вважає зазначене рішення протиправним та за захистом своїх прав звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який був прийнятий на зміну положення Закону України Про пенсійне забезпечення.
Отже, оскільки і Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, і Закон України Про пенсійне забезпечення регулюють одні і ті ж правовідносини, то пріоритет у застосуванні за загальним правилом мають норми Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування як акта права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону України Про пенсійне забезпечення підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, суд наголошує на існуванні і виключень з даного загального правила.
Згідно з п.б ч.1 ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення (у редакції від 02.03.2015 р. № 213-VIII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менш 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Законом України від 02.03.2015 №213-VIII раніше передбачений пункт б ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення віковий ценз для жінок у 50 років було збільшено до 55 років із одночасним запровадженням правила поетапного збільшення показника вікового цензу, за яким жінки, дати народження яких припадали після 31 грудня 1970 року набували право на пенсію по досягненню 55 років.
Закон України від 02.03.2015 №213-VIII набув чинності з 01.04.2015р.
Згідно з п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів в - е та ж статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Отже, і після набуття чинності нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правила призначення пенсій за Списком №2 регламентувались п.б ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Такий стан правового регулювання існував до календарної дати набрання чинності нормами Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII (11.10.2017), яким текст Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» був доповнений, зокрема, ст.114, згідно з частини 1 якої право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Разом з цим, Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII у новій редакції був викладений п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначалось, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Згідно з п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
В силу спеціальної вказівки у Законі України від 03.10.2017 №2148-VIII наведені вище норми закону почали застосовуватись з 01.10.2017р.
Таким чином, з 01.10.2017 р. правила призначення пенсій за Списком № 2 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме: пунктом б ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України від 02.03.2015 №213-VIII та п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII.
Правила вказаних законів були повністю уніфікованими.
Такий стан правового регулювання існував до прийняття Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 №1-р/2020 У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III Прикінцеві положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015 року №213-VIII.
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини вказаного рішення визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти б - г статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015 року №213-VIII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного рішення стаття 13, частина друга статті 14, пункти б - г статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
У відповідності до пункту 3 резолютивної частини вказаного рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти б - г статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам….
Відтак, з 23.01.2020р. в Україні існують два Закони, котрі одночасно регламентують правила призначення пенсій за Списком №2, а саме: пункт б ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції до Закону України від 02.03.2015 №213-VIII та п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII.
Таким чином, правила означених законів містять розбіжність відносно позивача щодо вікового цензу, який складає 50 років за пунктом б ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції до Закону України від 02.03.2015 №213-VIII та 55 років за п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII.
Враховуючи частину першу статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, рішення Європейського суду з прав людини» від 14.10.2010 по справі Щокін проти України (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011 по справі Серков проти України (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), суд вважає, що найбільш сприятливим для позивача є підхід, коли віковий ценз має бути встановлений на рівні найменшої величини, тобто 50 років.
Так у цих рішеннях зазначено, що, по-перше, національне законодавство не було чітким та узгодженим та не відповідало вимозі якості закону і не забезпечувало адекватного захисту осіб від свавільного втручання у права заявника; по-друге, національними органами не було дотримано вимоги законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника, коли в його справі національне законодавство припускало неоднозначне трактування; по-третє, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості і точності порушує вимогу якості закону. В разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків осіб, національні органи зобов'язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.
Аналізуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що перевагу слід віддати саме тому закону, який у застосуванні найбільш сприятливий для позивача, а саме: така обов'язкова умова для призначення пенсії на пільгових умовах, як необхідний вік та стаж роботи, має застосовуватися в порядку, визначеному п. 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020, та виходячи з принципу правої визначеності як складового елементу верховенства права, гарантованого ст. 8 Конституції України.
Таке застосування судом вказаних вище норм права усуває колізію в їх застосуванні, у спосіб застосування тієї норми, яка створює більш сприятливі умови для реалізації права особи на пенсійне забезпечення, та забезпечує у спірних правовідносинах правову визначеність.
Відтак, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Звертаючись з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список № 2) ОСОБА_1 надала:
- трудову книжку НОМЕР_2 від 01.09.1989 року, за записами якої позивачка працювала в Херсонському обласному протитуберкульозному диспансері молодшою медичною сестрою по догляду за хворими з 10.01.1991 по 03.02.1995 року (записи № 5, 6 трудової книжки), з 21.03.2002 року по 01.02.2022 року (записи 7-15 трудової книжки молодшою медичною сестрою по догляду за хворими відділення № 4, з 01.02.2022 року по теперішній час молодшою медичною сестрою по догляду за хворими приймального відділення.
- копію наказу № 89-ОД про встановлення з 20.05.2024 року ОСОБА_1 неповного робочого часу.
- довідку від 13.05.2025 року № 460, видану комунальним некомерційним підприємством «Фтизіопульмонологічний медичний центр» Херсонської обласної ради, в якій зазначено, що позивачка по теперішній час працює у КНП «Фтизіопульмонологічний медичний центр» Херсонської обласної ради за професією молодша медична сестра по догляду за хворими (Список №2 розділ XXIV абз. 4). В довідці зазначено періоди роботи з 01.01.1991 року по 03.02.1995 року працювала на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими, в цей період надавалась відпустка по догляду за дитиною та перебувала у такій відпустці з 30.08.1991 року по 12.09.1993 року, з 21.03.2002 року по 31.01.2022 року працює на посаді молодша медична сестра по догляду за хворими відділення № 4, з 01.02.2022 року молодша медична сестра по догляду за хворими приймального відділення.
Згідно довідки з 1995 року у закладі проводились атестації робочого місця, відповідно до яких посади на яких працювала та працює ОСОБА_1 передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятих яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» Списком 2 розділ XXIV.
З 20.05.2024 року працює неповний робочий тиждень.
- копію наказу тубдиспансера № 22-Д від 26.06.1995 року «Про результати комісії по атестації робочих місць» та Перелік робочих місць, посад працівників, яким підтверджено право на пільгову пенсію» за Списком № 2 молодшому медичному персоналу
- копію наказу облтубдиспансеру від 31.05.1999 року № 316-Д «Про результати атестації робочих місць за умовами праці в облтубдиспансері та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшому медичному персоналу;
- копію висновку № 19 державної експертизи умов праці управління праці та зайнятості населення Херсонської обласної державної адміністрації від 06.08.1999 року № 10905, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 за розділом XXIV, код 2260000а (молодший медичний персонал у туберкульозних та інфекційних установах, відділеннях, кабінетах);
- копію наказу облтубдиспансеру від 25.06.2004 року № 64-Д «Про результати атестації робочих місць за умовами праці в облтубдиспансері, копію висновку № 76 державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту зайнятості населення Херсонської обласної державної адміністрації від 29.06.2004 року № 110/06-10, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшим медичним сестрам по догляду за хворими та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділення легеневого туберкульозу № 4
- копію наказу облтубдиспансеру від 29.05.2009 року № 52-Д «Про результати атестації робочих місць за умовами праці та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшим медичним сестрам з догляду за хворими відділення легеневого туберкульозу № 4
- копію висновку № 68 державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту зайнятості населення Херсонської обласної державної адміністрації від 29.05.2009 року № 82/05-10, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшим медичним сестрам з догляду за хворими протитуберкульозного диспансеру
- копію наказу комунального закладу «Херсонський обласний протитуберкульозний диспансер» від 27.05.2014 року № 96-Д «Про результати атестації робочих місць за умовами праці та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшим медичним сестрам з догляду за хворими відділення легеневого туберкульозу № 4
- копію висновку № 59 державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту зайнятості населення Херсонської обласної державної адміністрації від 07.08.2014 року №290-106/1895-7/7, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 працівникам, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних закладах, відділеннях, кабінетах;
- копію наказу комунального закладу «Херсонський обласний протитуберкульозний диспансер» від 24.05.2019 року № 142-Д «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшим медичним сестрам з догляду за хворими відділення легеневого туберкульозу № 4.
Як вбачається з довідки від 13.05.2025 року № 460, складеною на підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Херсонському обласному протитуберкульозному диспансері Херсонської обласної ради. Здійснювала прибирання палат, коридорів, де лікуються хворі на туберкульоз, в тому числі і на заразну форму туберкульозу, супроводжувала хворих на туберкульоз, в тому числі і на заразну форму туберкульозу; в виконувала лікувально-діагностичні кабінети, виконувала функції кур'єра хворих на туберкульоз, в тому числі і на заразну форму туберкульозу; проводила миття аптечного посуду. Тобто здійснювала безпосереднє обслуговування туберкульозних хворих, що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятих яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» Списком 2 розділ XXIV.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відноситься робота на таких посадах: розділ XXIV «Установи охорони здоров'я і соціального забезпечення», підрозділ «Робітники, які безпосередньо обслуговують хворих», пункт «а» у туберкульозних та інфекційних установах, відділеннях, кабінетах: 2260000а Середній медичний персонал; 2260000а Молодший медичний персонал.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відноситься робота на таких посадах: розділ XXIV «Охорона здоров'я та соціальна допомога», підрозділ «Працівники, які безпосередньо обслуговують хворих», пункт « 24а» у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах: молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині; молодші спеціалісти з медичною освітою.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відноситься робота на таких посадах: розділ XXIV «Охорона здоров'я та соціальна допомога», підрозділ «Працівники, які безпосередньо обслуговують хворих», у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині.
Отже, посада ОСОБА_1 яку вона займала з 10.01.1991 по 03.02.1995 року (записи № 5, 6 трудової книжки), з 21.03.2002 року по 01.02.2022 року (записи 7-15 трудової книжки) з 01.02.2022 року відноситься за Списком № 2 до виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про необґрунтованість підстав для неврахування Пенсійним органом спірного періоду роботи позивача
Відповідно до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Враховуючи положення ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» спірні періоди роботи позивача підлягають зарахуванню до стажу її роботи у подвійному розмірі.
Таким чином, при призначенні пенсії за віком відповідачем безпідставно і протиправно не зараховано до страхового стажу період роботи позивача з 10.01.1991 по 29.08.1991 року, з 13.09.1993 року по 03.02.1995 року (записи № 5, 6 трудової книжки з урахуванням відпустки по догляду за дитиною), з 21.03.2002 року по 01.02.2022 року (записи 7-15 трудової книжки) наказу про переведення на неповний робочий день) на посаді молодшої медичної сестри з 01.02.2022 року по 20.05.2024 року (з урахування з догляду за хворими за віком за Списком № 2.
З огляду на викладене рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.05.2025 року № 213050035482 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , за віком на пільгових умовах за Списком № 2 є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд вважає, що належним способом захистом прав позивача буде зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії за віком та зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 10.01.1991 по 29.08.1991 року, з 13.09.1993 року по 03.02.1995 року (записи № 5, 6 трудової книжки з урахуванням відпустки по догляду за дитиною), з 21.03.2002 року по 01.02.2022 року (записи 7-15 трудової книжки) наказу про переведення на неповний робочий день) на посаді молодшої медичної сестри з 01.02.2022 року по 20.05.2024 року (з урахування з догляду за хворими за віком за Списком № 2 з дня первинного звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, та докази, надані представника позивачки, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав, а також встановлених у справі обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр..Соборний,158-Б, м.Запоріжжя, 69005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.05.2025 року № 213050035482 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр..Соборний,158-Б, м.Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пільгової пенсії за віком та зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 10.01.1991 по 29.08.1991 року, з 13.09.1993 року по 03.02.1995 року (записи №5,6 трудової книжки з урахуванням відпустки по догляду за дитиною), з 21.03.2002 року по 01.02.2022 року (записи 7-15 трудової книжки) наказу про переведення на неповний робочий день) на посаді молодшої медичної сестри з 01.02.2022 року по 20.05.2024 року (з урахування з догляду за хворими за віком за Списком № 2 з дня первинного звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр..Соборний,158-Б, м.Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко