Рішення від 13.11.2025 по справі 400/8389/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 р. № 400/8389/21

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. розглянув у порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, з дотриманням вимог передбачених ст.263 КАС України адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

провизнання протиправним рішення від 15.03.2021 року № 143250006653; визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління ПФУ в Миколаївській області, в якому просив суд: 1) визнати протиправними рішення № 143250006653 від 15.03.2021 та від 25.03.2021 про перерахунок пенсії, та розрахунок суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі № 143250006653 ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 по 28.02.2021, повідомлених в Листах № 2573-2256/П-02/8-1400/21 від 18.03.2021 та №4048-3806/п-02/8-1400/21 від 20.04.2021 року; 2) визнати протиправними дії відповідача стосовно здійснення розрахунку пенсії позивача станом на 15.03.2021 у способі, не передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме без обов'язкового осучаснення пенсії позивача станом на 01.10.2017 року та без урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17 а с 01.05.2020 року - в розмірі 1.11., а з 01.03.2021 - в розмірі 1.11 та без урахування щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилося 80 років і більше та не врахування понаднормового стажу (15 років) відповідно до ч.1 статті 28 Закону №1058; 3) визнати протиправними дії відповідача стосовно здійснення розрахунку суми боргу за період з 07.10.2009 року по 15.03.2021 року, без здійснення обов'язкової індексації/автоматичного перерахунку боргу пенсії на момент її виплати станом на 15.03.2021 року та без встановленого ст. 46 Закону №1058 розрахунку компенсації втрати частини доходів на борг щомісячної пенсії за період з 07.10.2009 по 15.03.2021року; 4) визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не здійснення ним розрахунку пенсії позивача станом на 15.03.2021 року у способі, передбаченому Законом №1058, а також не здійснення ним розрахунку суми боргу щомісячних пенсій, за період з 07.10.2009 по 15.03.2021 року, що підлягає виплаті позивачу, з урахуванням її індексації / автоматичного перерахунку на момент виплати на 15.03.2021 року, та нездійснення ним розрахунку компенсації втрати частини доходів на борг несвоєчасно виплаченої щомісячної пенсії за за період з 07.10.2009 по 15.03.2021 року, відповідно до Закону №1058; 5) зобов'язати відповідача: здійснити розрахунок пенсії позивача станом на 15.03.2021 року з урахуванням обов'язкового осучаснення пенсії на 01.10.2017 та з урахуванням норм Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та з проведенням індексації пенсій з 1 березня 2019 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1.17, а з 01.05.2020 року - в розмірі 1.11, а з 01.03.2021 - в розмірі 1.11; та з урахуванням щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилося 80 років та надбавки понаднормового стажу (15 років) відповідно до ч.1 статті 28 Закону №1058; здійснити розрахунок суми щомісячних пенсій за період з 07.10.2009 року по 15.03.2021 року, що підлягає виплаті позивачу на виконання судового рішення, з урахуванням передбаченої законом індексації/автоматичного перерахунку пенсій на момент їх виплати, а саме на 15.03.2021, та щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилося 80 років та які мають понаднормовий стаж (15 років); здійснити розрахунок компенсації на несвоєчасно виплачену пенсію по пенсійній справі на суму щомісячних пенсій за період з 07.10.2009 року по 15.03.2021 року, з урахуванням її індексації/автоматичного перерахунку на момент її виплати - на 15.03.2021 року; сплатити позивачу протягом 10 днів суму боргу, що підлягає виплаті на виконання судового рішення, з урахуванням індексації і компенсації втрати частини доходів за винятком сплачених сум; зобов'язати відповідача подати звіт стосовно виконання судового рішення протягом 30 днів з моменту його вступу в законну силу.

В обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є громадянином України, отримував пенсію за віком та з 03.09.1997 року виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю. 11.05.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії, на що отримав відмову. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 по справі №400/3748/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області поновити ОСОБА_1 з 11.05.2019 року нарахування пенсії за віком у розмірі, визначеному відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, здійснити її перерахунок та відповідні виплати. На виконання рішення по справі №400/3748/19 з 11.05.2019 року позивачу поновили пенсію у розмірі, визначеному відповідно до Закону №1058. Пенсія за червень 2020 виплачено розмірі 2600 грн. Відповідачем нараховано доплату за період з 11.05.2019 по 31.05.2020 в сумі 24899,95 грн. Постановою ПААС від 19.11.2020 по справі №400/3748/19 рішення МОАС від 10.03.2020 змінено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області поновити ОСОБА_1 з 07 жовтня 2009 року нарахування пенсії за віком у розмірі, визначеному відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, здійснити її перерахунок та відповідні виплати. На звернення позивача щодо розрахунку пенсії, відповідач листом від 18.03.2021 повідомив, що ОСОБА_1 поновлено виплату пенсію з 07.10.2009 року, пенсійна справа приведена з 15.03.2021 у відповідність до рішення суду. Оскільки під час розрахунку пенсії та заборгованості за попередній період не враховано індексацій та компенсацій, позивач 01.04.2021 звернувся до відповідача з відповідною заявою, на що отримав листа від 28.04.2021 року . Не погоджуючись з розрахунками відповідача щодо розміру пенсії та суми заборгованості за період з 07.10.2009 по 28.02.2021 позивач звернувся до суду.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову, у письмовому відзиві вказав про безпідставність позовних вимог. Вимога позивача про здійснення розрахунку його пенсії станом на 15.03.2021 з урахуванням обов'язкового осучаснення пенсії на 01.10.2017 та з урахуванням ч. 2 ст. 42 Закону №1058 та проведення індексації пенсій з 01.03.2019 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, а з 01.05.2020 -11, з 01.03.2021 -1,11 та з урахуванням щомісячної компенсаційної виплати особам , яким виповнилось 80 років є необгрунтованою та безпідставною, оскільки постановою ПААС від 19.11.2020 по справі №400/3748/19 зобов'язань щодо виплат до пенсії передбаченими постановою №251, №127, №124 з 07.10.2009 року не приймалось та на ПФУ не покладалось, пенсія була поновлена в мінімальному розмірі.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.09.2022 року по справі №400/8389/21 в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Постановою ПААС від 06.02.2024 по справі №400/8389/21 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення МОАС від 28.09.2022 змінено з підстав відмови в задоволенні позову, в іншій частині рішення залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 25.03.2025 по справі №400/8389/21 рішення МОАС від 28.09.2022 та постанову ПААС від 06.02.2024 скасовано, справу направлено на новий розгляд.

Згідно розпорядження про призначення повторного автоматичного розподілу справи від 04.04.2025 справа №400/8389/21 надійшла на розгляд судді Біоносенка В.В.

Ухвалою від 08.04.2025 прийнято справу № 400/8389/21 до провадження, та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та проведення судового засідання, з наданням учасникам справи часу для надання додаткових пояснень.

У додаткових поясненнях відповідач повідомив суд, що з 01.07.2024 на підставі рішення про припинення виплати пенсії позивач не є отримувачем пенсії в Головному управління, нарахування та виплата пенсії не здійснюється.

Позивач, в свою чергу, надав клопотання, у якій підтримав позовні вимоги.

З урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 25.03.2025 року, судом ухвалою від 09.06.2025 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію щодо дати, коли було проведено виплату пенсії позивачу на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2020 року у справі №400/3748/19, з наданням відповідного розрахунку пенсійної виплати, починаючи з дати поновлення та по теперішній час.

На виконання цієї ухвали, Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області надано пояснення та відповідні розрахунки, згідно яких на виконання постанови ПААС від 19.11.2020 по справі №400/3748/19 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсій з 07.10.2009. Виплату в розмірі 1769 грн. та доплату в сумі 105180,96 гривень за період з 07.10.2009 по 31.01.2021 включено у відомість для виплати на його поточний банківський рахунок. Інформації щодо незарахування коштів за лютий 2021 року у ГУПФУ відсутня. Одночасно з цим, відповідачем наголошено, що з 01.07.2024 припинено виплату пенсії позивачу.

У відповідь на це, позивачем надано клопотання про задоволення його позовних вимог, у якому позивач вказав на те, що надані розрахунки підтверджують протиправні дії та бездіяльність відповідача щодо здійснення розрахунку розміру поновленої пенсії, починаючи з 07.10.2009 рік. А саме, за період з 07.10.2009 відповідач розрахував розмір пенсії позивача - 544 грн, з 01.07.2019 -1564 грн, без врахування осучаснення, перерахунків індексації та/або масових перерахунків. Та, починаючи з 19.11.2020 зменшив пенсію позивача до твердого розміру 544 грн.

Суд розглянув справу 13.11.2025 в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст. 263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 27.09.1996 отримував пенсію за віком відповідно до Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З 03.09.1997 року позивач виїхав з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, у зв'язку з чим виплату пенсії було припинено.

11.05.2019 року представник позивача звернувся до Пенсійного фонду із заявою про поновлення пенсії.

Листом від 03.06.2019 року № 435-М-01 Центральне ОУПФУ надало відповідь, в якій вказало, що представником позивача не дотримано положень Порядку № 22-1: представник позивача не є його законним представником, а представником за довіреністю.

Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2020 по справі №4003748/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області поновити ОСОБА_1 з 07 жовтня 2009 року нарахування пенсії за віком у розмірі, визначеному відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, здійснити її перерахунок та відповідні виплати».

На виконання постанови ПААС від 19.11.2020 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області ОСОБА_1 здійснено поновлення виплати пенсії з 07.10.2009 та здійснено нарахування доплати в сумі 105180,96 гривень за період з 07.10.2009 по 31.01.2021.

Не погоджуючись з сумою пенсійної виплати, позивач звернувся до відповідача з приводу надання пояснень.

Головне управління ПФУ в Миколаївській області листом від 18.03.2021 надало відповідь на звернення позивача, у якій повідомила про поновлення пенсії позивача з 07.10.2009 року. Пенсійна справа приведена у відповідність до рішення суду. Розмір пенсійної виплати станом на 01.03.2021 складає 1769 грн. Також, відповідачем додано розрахунок донарахованих сум за період з 07.10.2009 по 28.02.2021 в розмірі 105180,96 грн.

Не погоджуючись з наданим розрахунком щодо не врахування осучаснення пенсійної виплати, індексацій та компенсаційних виплат, позивач знову звернувся до Пенсійного фонду з відповідною заявою, на що отримав листа від 20.04.2021 про те, що грунтовні роз'яснення були надані листом від 18.03.2021. Також, ГУ ПФУ в Миколаївській області вказало на те, що оскільки постановою ПААС від 19.11.2020 не зобов'язано нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходу ОСОБА_2 , відсутні підстави для проведення розрахунку компенсації.

Не погодившись з вказаним позивач через свого представника звернувся до суду за захистом своїх прав.

На переконання позивача, поновлення його пенсії без проведення її осучаснення (масові перерахунки), без нарахування індексації і компенсаційних виплат є протиправним.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон № 1058, який набрав чинності з 01.01.2004.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 закону 1058, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до статті 27 Закону № 1058-ІV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом;

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Згідно із ч. 1 статті 28 Закону № 1058, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

З 01.01.2018 для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (частина друга статті 28 Закону № 1058-ІV).

За приписами ч. 2 статті 42 Закону № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення;

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Частиною 1ст. 43 Закону № 1058 встановлено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 2 статті 43 Закону № 1058, для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно до п.4-3 Прикінцевих положень ЗУ№1058 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідачем поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду, а саме постанови ПААС від 09.11.2020 по справі №400/3748/19, яким не було встановлено твердого розміру пенсійної виплати позивачу та щодо того, що пенсія позивача не підлягає масовим перерахункам.

Так, зі змісту резолютивної частини постанови вбачається, що відповідача зобов'язано провести поновлення та виплату пенсії з 07.10.2009.

Тому, при поновленні пенсії відповідач повинен був врахувати та застосувати норми ЗУ №1058, якими передбачено, що:

- розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону

- перерахунок пенсій за віком, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, з дня поновлення виплати пенсії, позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону України № 1058-IV, будь-яких обмежень його прав, як пенсіонера, якому призначено виплату пенсії за рішенням суду наведеним Законом не встановлено.

Крім того, Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік передбачається зростання мінімальної заробітної плати, у зв'язку з чим, пенсійний орган в автоматичному режимі перераховує мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, а тому, посилання відповідача на відсутність у рішенні суду зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії у разі збільшення розмірів мінімальної пенсії позивачу є безпідставними.

При поновленні позивачу відповідачем безпідставно розраховано її розмір без осучаснення пенсії на 01.10.2017, без врахування індексацій із застосуванням коефіцієнтів з 01.03.2019 - 1,17, з 01.05.2020 -1,11, з 01.03.2021 -1,11, та без врахування щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років та надбавок за понаднормований стаж, що призвело до порушення прав позивача на належний розрахунок пенсії , оскільки Закон України №1058 не містить застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати та заборону перерахунків пенсій осіб, які постійно проживають за межами України.

Таким чином, перерахунок пенсій повинен здійснюватися автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.

Відтак, відповідачем допущені протиправні діяння щодо невиплати позивачу пенсії за віком, у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком.

Крім того, за приписами ч. 2 статті 42 Закону № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший, ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

Розділ XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктом 4-3 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017 року, відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Водночас, ГУПФУ в Миколаївській області, як свідчать встановлені обставини справи (зокрема надані розрахунки на виконання ухвали суду від 09.06.2025) всупереч вказаним нормам законодавства не було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням встановленого законодавством мінімального розміру пенсії, підвищень, індексації, передбачених Законом України.

З огляду на викладене, враховуючи приписи ст.9 КАС України, з метою належного способу захисту порушеного права позивача, суд вбачає підстави для задоволення позову та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 07.10.2009, з урахуванням встановленого законодавством мінімального розміру пенсії, підвищень, індексацій, компенсаційних виплат, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням раніше виплачених сум.

Позов задовольнити.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження передбачені ч.2 ст.9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 908 грн. підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Розглядаючи клопотання позивача про встановлення судового контролю, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

При цьому, за ч. 5 статті 382 КАС України, за письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.

Перебіг строку для подання звіту починається з дня набрання законної сили рішенням суду.

Заява, передбачена абзацом першим цієї частини, може бути подана не пізніше завершення судових дебатів, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

В даному випадку, звернення позивача із заявою про встановлення судового контролю разом з позовними вимогами, відповідає нормам наведеної статті 382 КАС України, та свідчить про його сумніві щодо своєчасного та повного виконання рішення відповідача.

З урахуванням наведеного, суд не вбачає підстав для відмови у встановленні судового контролю за виконанням рішення суду по цій справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263, 381-382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо здійснення розрахунку розміру пенсійної виплати позивача, починаючи з 07.10.2009 без осучаснення пенсії станом на 01.10.2017, без врахування індексації пенсії та коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати з 01.03.2019 -1, 17, з 01.05.2020 -1,11, з 01.03.2021 -1,11, без врахування щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років, та надбавки за понаднормового стажу.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), починаючи з 07.10.2009, з урахуванням встановленого законодавством мінімального розміру пенсії, підвищень відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з врахуванням осучаснення пенсії станом на 01.10.2017, індексації та коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати з 01.03.2019 -1, 17, з 01.05.2020 -1,11, з 01.03.2021 -1,11, з врахуванням щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років, та надбавки за понаднормового стажу, та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахований розмір пенсії, починаючи з 07.10.2009 року, з урахуванням виплачених сум.

4. Встановити судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов'язання подати протягом трьох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням по справі № 400/8389/21 звіт про виконання судового рішення.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

6. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 13.11.2025