13 листопада 2025 року м. ДніпроСправа № 640/31762/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві про розгляд справи в порядку загального позовного провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр художньої гімнастики "Школа Дерюгіних" до Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві, треті особи без самостійних вимог Міністерство фінансів України та Державна Казначейська Служба України про визнання наявність запиту та визнання протиправними дії та акту,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр художньої гімнастики "Школа Дерюгіних" до Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві, треті особи без самостійних вимог Міністерство фінансів України та Державна Казначейська Служба України, в якому просить:
-визнати наявність запису на обліку Державної Казначейської служби України в особі Головного управління Державної Казначейської служби України у місті Києві щодо визначення цільового призначення бюджетної позички «у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами» і кодів бюджетної кваліфікації заборгованості за бюджетною позичкою - 00264900 та нарахованої пені- 24060300 такими, що не відповідають дійсності, є незаконними та порушують: а) право Позивача на захист власних прав та інтересів в судових інстанціях у відповідності до Договору, б) публічний порядок;
-визнати протиправними та скасувати акти індивідуальної дії у вигляді неналежних Повідомлень Головного управління Державної Казначейської служби України у м. Києві, які систематично направляються на адресу Позивача і в яких міститься незаконна вимога з визначенням неналежного цільового призначення повернення бюджетної позички «у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами» та в частині визначення неналежних кодів бюджетної класифікації;
-визнати дії суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язати утриматися від вчинення будь-яких дій, які вчинятимуться самим Відповідачем безпосередньо або уповноваженими особами від імені Відповідача, або на підставі будь-яких документів/актів індивідуальної дії, в яких використовуються чи здійснюються посилання на незаконні записи у обліку Державної Казначейської служби України, у тому числі Головного управління Державної Казначейської служби України у місті Києві, про які йде мова у п.2 прохальної частини даної позовної заяви та акти індивідуальної дії у вигляді неналежних Повідомлень, про які йде мова у п. 3 прохальної частини.
До суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив, в якому, серед іншого, просив розгляд справи №640/31762/21 проводити за правилами загального позовного провадження.
Позивач через підсистему "Електронний суд" надав відповідь на відзив, в якому серед іншого просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Розглянувши клопотання відповідача, дослідивши матеріали електронної справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до частини першої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (частини друга статті 12 КАС України).
Згідно з пунктом 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини першої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті (частина друга статті 257 КАС України).
При цьому, згідно з частиною третьою статті 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною четвертою статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
1)щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2)щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3)про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4)щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як зазначено у частині першій статті 260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2025 року прийнято справу № 640/31762/21 до провадження.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24.10.2025 продовжено розгляд справи № 640/31762/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зважаючи на те, що справа не відноситься до переліку справ, які повинні розглядатись виключно в загальному позовному провадженні (частина четверта статті 257 КАС України), суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача, оскільки справа №640/31762/21 є незначної складності і характер спірних правовідносин та предмет доказування в ній не вимагають перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
При цьому, суд зазначає, що ані позивач, ані відповідачі, не позбавлені можливості висловлювати свої доводи та заперечення стосовно спірних правовідносин шляхом подання заяв по суті позовних вимог, а також надавати докази по справі.
Розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін не позбавляє можливості участі у справі, жодним чином не створює будь-яких процесуальних чи практичних перешкод особі в доступі до правосуддя.
Керуючись статтями 12, 241-243, 248, 257, 260 та 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві про розгляд в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр художньої гімнастики "Школа Дерюгіних" до Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві, треті особи без самостійних вимог Міністерство фінансів України та Державна Казначейська Служба України про визнання наявність запиту та визнання протиправними дії та акту.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення або підписання та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Н.М. Басова