12 листопада 2025 року м. Київ справа №320/54706/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за заявою Головного управління ДПС у Київській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пресвайт"
про стягнення податкового боргу, -
І. Зміст позовних вимог
Головне управління ДПС у Київській області звернулося 10.11.2025 о 11:24 до Київського окружного адміністративного суду із заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пресвайт" в якому заявник просить суд стягнути з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить ТОВ "Пресвайт" у сумі податкового боргу у розмірі - 25 183 770,00 грн.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних заявник зазначив, що на час звернення із даною заявою за відповідачем рахується податковий борг в загальному розмірі 25 183 770,00 грн, який ним у добровільному порядку не сплачено. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду.
Відповідач своїм правом на надання відзиву не скористався.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа № 320/54706/25 передана 10.11.2025 о 11 год. 54 хв. до розгляду судді Жуку Р.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2025 заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, з урахуванням особливостей статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вказана ухвала та повістка про виклик у судове засідання доставлені до електронного кабінету відповідача 11.11.2025, відповідно до довідки про доставку електронного листа.
Секретарем судового засідання 11.11.2025 об 11:58 год. було здійснено спробу повідомити відповідача за допомогою телефонного зв'язку по номеру, який зазначений у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про дату судового засідання. Проте вказаний номер телефону - не обслуговується.
Також секретарем судового засідання було направлено ухвалу суду від 11.11.2025 та повістку на електронну адресу відповідача (ІНФОРМАЦІЯ_1).
Разом з тим, ухвалою суду від 11.11.2025 було зобов'язано позивача надати суду докази повідомлення відповідача про судове засідання призначене на 12.11.2025 о 14:00 год.
Також, згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень ухвала суду від 11.11.2025 у відповідності до положень Закону України «Про доступ до судових рішень», оприлюднена.
Єдиний державний реєстр судових рішень забезпечує відкритий безоплатний та цілодобовий доступ на офіційному веб-порталі судової влади України (http://reyestr.court.gov.ua) до внесених до такого реєстру судових рішень.
За таких обставин судом було здійснено всі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Позивачем через Електронний суд 11.11.2025 подані докази повідомлення відповідача про судове засідання шляхом направлення листа на електрону адресу відповідача.
12.11.2025 від представника позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання за його відсутності.
У судове засідання 12.11.2025 сторони не з'явилися, суд відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України перейшов до подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 7 статті 283 КАС України, у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає рішення по суті заявлених вимог не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ТОВ "Пресвайт" (код ЄДРПОУ 44357465) згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа 16.07.2021 за місцезнаходженням: 08602, Київська обл., Обухівський р-н, м. Васильків, вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 59-А.
ТОВ "Пресвайт" є платником податків та зборів і знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Київській області.
16.07.2025 ГУ ДПС у Київській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Пресвайт" щодо встановлення дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з Міністерством оборони України, за результатами якої складено акт № 34590/10-36-07-06/44357465.
Вказаний акт було направлено поштовим зв'язком на адресу відповідача, проте поштова кореспонденція повернулась до відправника з причин - за закінченням терміну зберігання.
20.08.2025 ГУ ДПС у Київській області на підставі означеного акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення:
№ 387670706, яким до ТОВ "Пресвайт" застосовано штраф у розмірі 9 893 250,00 грн;
№ 387680706, яким до ТОВ "Пресвайт" застосовано штраф у розмірі 10 992 500,00 грн;
№ 387660706, яким до ТОВ "Пресвайт" застосовано штраф у розмірі 4 397 000,00 грн;
№ 387650706, яким до ТОВ "Пресвайт" застосовано штраф у розмірі 680,00 грн;
№ 387640706, яким до ТОВ "Пресвайт" застосовано штраф у розмірі 340,00 грн;
Означені податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачу, втім відправлення було повернуто відправнику з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
30.09.2025 ГУ ДПС у Київській області сформовано податкову вимогу за № 0030367-1309-1036, яку було надіслано відповідачу, втім відправлення було повернуто відправнику з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з відомостями інформаційно-комунікаційної системи ДПС «Податковий блок», на момент звернення до суду, за ТОВ "Пресвайт" обліковується заборгованість по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у сумі 40 788 973,23 грн.
Дана заборгованість також підтверджується довідками ГУ ДПС у Київській області станом на 10.11.2025 та 12.11.2025.
Отже, загальна сума податкової заборгованості становить 25 183 770,00 грн.
Оскільки податковий борг платником податків в добровільному порядку не сплачено, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Станом на день розгляду справи доказів погашення податкового боргу чи оскарження податкової вимоги або податкового повідомлення-рішення суду не надано.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В силу положень статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що погашення податкового боргу - це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Порядок погашення податкового боргу і відповідні дії податкового органу визначаються главою 9 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, погашення податкового боргу платника податків здійснюється податковим органом за рахунок будь-якого майна такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що з метою погашення податкового боргу орган стягнення (державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України) звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 57.3. Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі, коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Вказані положення аналогічні приписам пункту 2 розділу III Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204.
Відповідно до пункту 56.1 статті 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
В порядку пункту 1 пункту 54.3. статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
В порядку пункту 59.3. статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до положень статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Нормами Податкового кодексу України встановлено чіткий порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетом та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган для стягнення податкового боргу.
Предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
У межах розгляду справи за позовом суб'єкта владних повноважень про стягнення заборгованості суд позбавлений процесуальної можливості здійснювати правовий аналіз питання правомірності визначення (нарахування) контролюючим органом грошових зобов'язань.
У спорах за позовом контролюючого органу про стягнення з платника податку податкового боргу встановленню та дослідженню підлягають, зокрема, факт узгодженості грошового зобов'язання, зокрема і пені, факт оскарження платником податку у передбаченому Кодексом порядку (адміністративному та/або судовому) визначеного грошового зобов'язання (що включає і нараховану пеню), чи є останнє узгодженим з огляду на наявність (відсутність) процедури оскарження, факт сплати/несплати платником податку узгодженого грошового зобов'язання протягом строків, визначених законодавством, факт направлення та вручення платнику контролюючим органом податкової вимоги, дотримання позивачем порядку здійснення цього заходу та інше.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 04.02.2020 у справі № 817/4186/13-а, від 21.08.2019 у справі № 2340/4023/18, від 05.03.2020 у справі № 804/8630/16, від 12.07.2022 у справі № 160/7345/20 та інших.
Заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом (частина 2 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо: стягнення коштів за податковим боргом.
На момент розгляду справи судом позивачем доведено правомірність заявлених вимог, доказів сплати зазначеної вище суми податкового боргу відповідачем суду не надано, тому зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, а також виходячи з конституційного принципу обов'язковості сплати податків і зборів, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо стягнення податкового боргу в загальній сумі 25 183 770,00 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VI. Судові витрати.
Оскільки, відповідно до приписів статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 283, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Головного управління ДПС у Київській області - задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Пресвайт" у сумі податкового боргу у розмірі - 25 183 770 (двадцять п'ять мільйони сто вісімдесят три тисячі сімсот сімдесят) грн 00 грн.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти з дня його проголошення.
Повне найменування сторін:
Заявник - Головне управління ДПС у Київській області, адреса: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5а; код ЄДРПОУ ВП 44096797.
Відповідач - Товариства з обмеженою відповідальністю "Агролан прогрес", адреса: 08602, Київська обл., Обухівський р-н, м. Васильків, вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 59-А; код ЄДРПОУ 44357465.
Суддя Жук Р.В.