Рішення від 11.11.2025 по справі 320/26494/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2025 року № 320/26494/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у м. Києві про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головне управління ПФУ у м. Києві про визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу щорічної грошової виплати до Дня Незалежності України за 2023р. у повному розмірі, та відповідно, зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу недоотриманої суми щорічної грошової виплати до Дня Незалежності України (за 2023р.) згідно ч. 5 ст. 12 ЗУ №3551-12.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи. Відтак, суд, з урахуванням приписів ст. 162 КАС України, здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

03.05.2017р. позивача - полковника запасу відповідно до наказу т.в.о. Міністра оборони України №294 (по особовому складу) звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я) частини шостої, частиною восьмою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військової службу» та згідно наказу командира військової частини від 09 червня 2017 року №118 (по стройовій частині) позивача виключено зі списків особового складу частини.

З 10.06.2017р. позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ, взято на облік відповідачем.

У подальшому, 06.06.2018р. на підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0968500, виданою Центральною медико-соціальною експертною комісією № 1 м. Києва (далі МСЕК), позивачу встановлено статус особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, про що видано тимчасову довідку №59 від 06.06.2018р. взамін посвідчення.

Як стверджує позивач, у той же день він звернувся до відповідача з проханням прийняти заяву про переведення з одного виду пенсії за вислугу років на іншу по інвалідності, проте прийняти заяву працівники відповідного відділу відмовилися, пояснивши це тим, що ГУ ПФУ в м. Києві не отримано примірнику довідки МСЕК та рекомендувавши позивачу прибути після її отримання органом.

Відповідну заяву про переведення з одного виду пенсії на інший подано позивачем 09.07.2018р. та у цей же день в управлінні праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації отримано посвідчення серії НОМЕР_1 особи з інвалідністю внаслідок війни замість тимчасової довідки.

Після відповідного перерахунку та отримання пенсії у серпні 2018 року позивач довідався, що пенсію по інвалідності призначено йому лише з 09 липня 2018 року, тобто з дати подання відповідної заяви.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач двічі звертався через електронний кабінет на офіційному порталі електронних послуг Пенсійного фонду України із скаргами на дії ГУ ПФУ в м. Києві та вимогами призначити пенсію по інвалідності з дати її встановлення МСЕК відповідно до частини першої статті 26 розділу ІІІ Закону №2262-ХІІ з 06 червня 2018 року та проведення відповідного перерахунку пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

У відповідь позивачу повідомлено, що його правомірно переведено з одного виду пенсії на інший з дня подання відповідної заяви та додатків, підстави для доплати пенсії відсутні.

Не погодившись з позицією відповідача щодо його питання, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Рішенням ОАСК від 15.09.2020р. у справі № 640/691/19 ухвалено, зокрема, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити позивачеві з 06.06.2018р. пенсію по інвалідності з дати її встановлення Центральною медико-санітарною експертною комісією згідно з тимчасовою довідкою № 59 від 06.06.2018р., та провести відповідний перерахунок призначеної пенсії по інвалідності з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивач вказує, що оскільки ним не отримано грошову допомогу, передбачену Порядком здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754, він звернувся до пенсійного органу через електронний кабінет щодо здійснення виплати такої допомоги.

У відповідь на заяву відповідач листом від 30.10.2023р. повідомив позивачеві про те, що згідно матеріалів пенсійної справи, згідно виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 04.06.2018р. № АВ 0968500, інвалідність позивачу встановлена на строк до 01.07.2020р. Оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутня довідка МСЕК з встановленим новим терміном та оновленого посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, то підстави для включення у відомості на виплату допомоги до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Про жертви нацистських переслідувань" відсутні.".

Позивач вважає, що має право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності України, як особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Механізм здійснення ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань визначено Порядком здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 (надалі - Порядок №754).

Відповідно до пункту 2 Порядку здійснення виплати, до осіб, які мають право на грошову допомогу (далі - отримувачі грошової допомоги), належать:

особи з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнані особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин;

учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків;

особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, а також дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;

члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;

учасники війни та колишні в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302 затверджено Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни (надалі - Положення №302).

Згідно з пунктом 3 Положення №302, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни. Особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни".

Як передбачено пунктом 2 Положення №302, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації

У свою чергу, відповідно до пункту 4 Порядку №754, отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1, 11 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту до 24 серпня поточного року включно, яким грошову допомогу не виплачено станом на 1 жовтня, мають право звернутися щодо її виплати до Пенсійного фонду України (його територіального органу за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) та отримати її до 1 листопада поточного року.

Перевіряючи обставини дотримання позивачем встановленої чинним законодавством процедури звернення за виплатою грошової допомоги до Дня Незалежності України, суд з'ясував, що позивач через електронний кабінет звернувся на вебпортал ГУПФ із заявою про виплату спірної допомоги.

При цьому з відзиву відповідача, а також з листа від 30.10.2023р., що надавався у відповідь на звернення позивача про виплату грошової допомоги, суд з'ясував, що в матеріалах пенсійної справи позивача перебувала тимчасова довідка від 06.06.2018р. № 59, якою позивачу встановлено статус особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, яка дійсна до 01.07.2020р., довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0968500 від 05.06.2018р., в якій встановлено дату чергового переогляду - 04.06.2020р., а також видане на підставі наведених довідок посвідчення інваліда війни ІІ групи від 09.07.2018р. серії НОМЕР_1 . Проте, враховуючи те, що термін дії наведених довідок та посвідчення закінчився, відповідач дійшов висновку про відсутність підстав для включення у відомості на виплату допомоги до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Про жертви нацистських переслідувань".

З огляду на встановлені обставини справи, суд визнає безпідставними доводи позивача про те, що надання йому статусу особи з інвалідністю ІІ групи згідно з довідкою МСЕК серії АВ №0968500 від 05.06.2018р., яка втратила чинність, та виданим на підставі цієї довідки посвідченням, є самодостатньою підставою для виплати йому разової грошової допомоги до Дня Незалежності України, оскільки, як вже йшлося вище, документом, що підтверджує статус особи з інвалідністю внаслідок війни незалежно від групи є відповідне посвідчення, видане відповідно до Положення №302.

Тож саме посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, яке видане на підставі довідки МСЕК, строк дії якої завершився, є належною підставою для виплати особі і разової грошової виплати до Дня Незалежності України.

При цьому, доказів надання позивачем до пенсійного органу оновленого посвідчення, виданого на підставі оновленої довідки МСЕК, матеріали справи не містять.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про те, що з боку ГУПФ, до якого позивач заявляє свої претензії, порушень прав позивача на отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України не допускалося, оскільки відповідач не був належним чином повідомлений про факт продовження статусу особи з інвалідністю 3 групи позивача.

З огляду на встановлені судом обставини недотримання позивачем процедури звернення з наданням до пенсійного органу усіх необхідних документів на підтвердження відповідного статусу особи-заявника, відсутні й підстави стверджувати про порушення прав позивача на отримання спірної виплати.

Відтак суд залишає позов без задоволення.

В той же час позивач не позбавлений права повторно звернутися до ГУПФ із заявою щодо отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України, надавши дійсне посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, яких позивач не поніс.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) про визнання протиправними дій, - відмовити.

2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.