Рішення від 13.11.2025 по справі 300/7358/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" листопада 2025 р. справа № 300/7358/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Думич Оксана Іванівна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Думич О.І., як адвокат, від імені ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою від 15.09.2025 №547 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 у справі №300/5135/25, з підстав відсутності механізму та порядку перерахунку пенсії. Протиправність полягає в тому, що територіальним органом ПФУ не враховуються норми чинного законодавства. Так, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. З 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови КМУ №704 в частині розрахункової величини для визначення посадових окладів - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів. Отже, з 01.01.2023 у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 із використання для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Як наслідок, слід зобов'язати пенсійний орган провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі вказаної довідки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що УСБУ в Івано-Франківській області видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою з якої позивач звільнений зі служби, однак рішення про зміну розмірів грошового забезпечення КМУ не приймалося, а також пенсійний орган не направляв відповідні списки осіб, що мають право на перерахунок пенсії. Скасування п. 6 Постанови КМУ №103 у судовому порядку не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Постановою КМУ від 12.05.2023 №481 внесено зміни до пункту 4 Постанови КМУ №704, якими установлено, що з 20.05.2023 розрахункова величина для розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 грн., а до 20.05.2023 - в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018. Таким чином, видана довідка станом на 01.01.2023 суперечить вимогам зазначеної постанови та не може бути підставою для перерахунку. Крім того, відповідач наголошує на пропущенні строку звернення до суду з позовом із тієї підстави, що пенсія є щомісячним платежем і отриманий її розмір відомий позивачу.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 01.01.2019 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (зі змінами).

При цьому пенсія позивача обраховувалася виходячи з вислуги 25 років із розрахунку 65% грошового забезпечення, що підтверджується розрахунками за пенсійною справою позивача (а.с.29-36).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 у справі №300/5135/25, яке набрало законної сили 03.10.2025, зобов'язано Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023

Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області на виконання вказаного рішення суду сформовано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за відповідною (аналогічною) посадою позивача (на день звільнення зі служби - водій 1 класу гаражу ВГЗ).

Згідно з вказаною довідкою грошове забезпечення станом на 01.01.2023 складається з посадового окладу - 4700 грн., окладу за військове звання - 1560 грн., надбавки за вислугу років 50% - 3130 грн., надбавки за особливості проходження служби 100% - 9390 грн., премії 134% - 6298 грн. (а.с.13).

Представник позивача 18.09.2025 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі даної довідки.

За наслідками розгляду такого звернення відповідач листом від 23.09.2025 №0900-0202-8/47251 повідомив про відсутність законних підстав та відповідних повноважень для проведення такого перерахунку пенсії (а.с.14).

Представник позивача, не погодившись з такими діями відповідача, звернулася до суду з даним позовом.

З фактичних обставин справи вбачається, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення позивача регулюються, зокрема Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (зі змінами) (надалі Закон №2262-ХІІ).

Суд зазначає, що правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З системного аналізу наведених норм слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, здійснені на підставі рішень Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Під час ухвалення рішення по справі №300/5135/25 від 02.09.2025 про зобов'язання УСБУ в Івано-Франківській області підготувати та надати до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою (аналогічною посадою) з якої позивача звільнено, судом враховані висновки Верховного суду, викладені, зокрема в постанові від 02.08.2022 (справа №440/6017/21) про те, що з 01.01.2020 положення постанови КМУ щодо застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, як розрахункової величини для визначення посадових окладів, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а отже для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням підлягає використанню розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

Як уже встановлено судом у цій справі, УСБУ в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №300/5135/25 видано позивачу довідку відповідно до якої посадовий оклад і оклад за військовим званням визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт (а.с.13).

Таким чином, довідка оформлена УСБУ в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №300/5135/25 є додатковим документом в розумінні статті 63 Закону №2262-XII і, як наслідок, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює відповідний Порядок, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402.

Внаслідок аналізу положень цього Порядку, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Водночас суд зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку КМУ №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що відповідач не довів правомірності не проведення перерахунку пенсії позивача згідно з довідкою УСБУ в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 по справі №300/5135/25, а тому позовні вимоги про визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання провести відповідний перерахунок з 01.02.2023 не є безпідставними.

Аргументи відповідача про суперечність довідки від 15.09.2025 №547 про грошове забезпечення вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481, якою встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні, на переконання суду є безпідставними, оскільки така розрахункова величина для обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців встановлена тільки з 20 травня 2023 року, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин.

Суд зазначає, що решта аргументів відповідача на заперечення позову, зокрема про відсутність рішення КМУ щодо зміни розмірів грошового забезпечення спростовуються наведеними вище нормами чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, а отже висновків суду по суті спору не змінюють.

Як зазначав у своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини, рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто, мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Разом з цим, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення (пункт 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень).

Щодо посилань відповідача у відзиві на пропущення позивачем строку для звернення до адміністративного суду з позовом суд зазначає наступне.

Пенсія є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

З огляду на позицію Конституційного Суду України в рішеннях №8-рп/2013 і №9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини 3 статті 51 Закону №2262-XII, суд вважає, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Така права позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 05.04.2019 (справа №809/248/18).

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до перерахунку пенсії підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення з 01.02.2023 року перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 , на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 15.09.2025 року за №547.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) від 15.09.2025 року за №547, з урахуванням виплачених сум.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.