13 листопада 2025 року Справа № 280/7808/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік, як військовозобов'язаного;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити із військового обліку військовозобов'язаного ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення даних про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити дані про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивача 01 липня 2015 року виключено з військового обліку за наслідками визнання непридатним за станом здоров'я до військової служби. Згодом позивач дізнався з мобільного додатку «Резерв+» про те, що його поновлено на військовому обліку. На цій підставі позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про внесення відомостей до реєстру «Оберіг» про виключення позивача з військового обліку, однак відповідач вказав, що для виключення з військового обліку йому необхідно з'явитись до ТЦК особисто за місцем фактичного проживання з метою вирішення питання про зняття з військового обліку. Не погоджуючись з відмовою відповідача актуалізувати дані Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині виключення позивача з військового обліку та державного реєстру призовників, останній звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 15 вересня 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
27 жовтня 2025 року на адресу суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позов, який містить заперечення проти задоволення позову, та у якому вказано, що ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_4 . ІНФОРМАЦІЯ_5 рішень, щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік не приймалося. На теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_5 не має сформованої облікової документації на громадянина ОСОБА_1 , прийняття будь яких рішень не є можливим. Наголошує, що саме за рішенням держаних органів(міністерств) України, в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року № 932, якою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок), яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України, громадянина ОСОБА_1 , встановлено на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Рішень, щодо узяття на військовий облік ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 не приймалося тому визнавати їх протиправними не має жодних підстав. Посилання позивача на норми Закону України від 16 березня 2017 року №1951-VIII «Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» є не коректним, оскільки оператор ІНФОРМАЦІЯ_4 не має можливості вести реєстр щодо призовників і військовозобов'язаних, на підставі обліку біографічних даних, стану здоров'я результатів співбесіди, тощо, які б мали узагальнюватися в особових справах, які мали б існувати в ІНФОРМАЦІЯ_4 , але подібних справ не існує. Справа відносно ОСОБА_1 , можливо існує у правоприємника ІНФОРМАЦІЯ_4 , що обслуговувало м. Лисичанськ Луганської області. Надані копії документів не дають підстав ІНФОРМАЦІЯ_5 для виключення ОСОБА_1 , з військового обліку та вносити відомості про виключення даного громадянина з військового обліку. У задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.
07 листопада 2025 року на адресу суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшло клопотання про залучення співвідповідачів по справі - Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗСУ.
Ухвалою суду від 11 листопада 2025 року у задоволенні вищезазначеного клопотання відмовлено.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
Позивач, ОСОБА_1 , згідно тимчасового посвідчення НОМЕР_3 (замість військового квитка) виключений з військового обліку згідно статті 14 пункту 10 частини 5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за статтею 47 «а» графи 1 НМОУ № 402 від 14 серпня 2008 року (Протокол № 14/13 від 04 березня 2025 року).
Згідно вказаного посвідчення позивач є непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час.
У військовому-обліковому документі, сформованому за допомогою застосунку «Резерв+» 21 липня 2025 року та доданого позивачем до позову, номер в реєстрі Оберіг № 270520251458450705082, міститься відмітка про порушення позивачем правил військового обліку, в графі звання вказано «рекрут», в графі місце адреса проживання вказано: АДРЕСА_1 .
08 серпня 2025 року позивач через свого представника звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з вимогою внести/актуалізувати відомості в реєстр «Оберіг», що ОСОБА_1 виключений з військового обліку на підставі за статтею 47 «а» графи 1 НМОУ № 402 від 14 серпня 2008 року (Протокол № 14/13 від 04 березня 2025 року).
Однак, листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15 серпня 2025 року № ЩТ/1295 позивачу рекомендовано встати на військовий облік за місцем фактичного проживання де і можливо буде вирішити питання стосовно зняття позивача з військового обліку.
Не погодившись із відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_4 і вважаючи протиправними дії відповідача щодо поновлення на військовому обліку та внесення відомостей до єдиного державного реєстру призовників, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам сторін, суд зважає на таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-друга статті 1 Закону).
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону №2232-XII).
Поняття та види, порядок ведення військового обліку, постановка на військовий облік, а також зняття та виключення з нього визначені статтями 33 - 37 Закону № 2232-XII (на день постановки позивача на військовий облік та визнання його не придатним до військової служби Закон №2232-XII діяв у редакції від 02 лютого 2015 року).
У відповідності до частини першої статті 33 Закону №2232-XII усі військовозобов'язані та призовники підлягають військовому обліку.
Згідно з частиною третьою статті 33 Закону №2232-XII військовий облік усіх військовозобов'язаних та призовників провадиться за місцем їх проживання, а також за обсягами та деталізацією і поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-XII (на час виключення позивача з військового обліку Закон №2232-XII) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності; 9) померли.
Аналогічні норми містить пункт 3 частини шостої статті 37 Закону №2232-XII у редакції чинній, зокрема станом на дату формування позивачем витягу із застосунку «Резерв+» (21 липня 2025 року), згідно якого виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (далі - Порядок №1487 в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Згідно із пунктом 22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з частиною восьмою статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2016 року №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Згідно з частини 9 статті 5 Закону №1951-VIII, органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Стаття 14 Закону №1951-VIII регламентує ведення Реєстру.
Так, ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частиною 3 статті 14 Закону №1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
За змістом пункту 5 Порядку №559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, згідно з тимчасового посвідчення НОМЕР_3 (замість військового квитка) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , 04 березня 2014 року визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку за статтею 47 «а» графи 1 НМОУ № 402 від 14 серпня 2008 року (Протокол № 14/13 від 04 березня 2025 року).
В той же час, у вказаному посвідченні на першій сторінці вказано, що позивач «непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час» відповідно до пункту 10 частини 5 статті 14 ЗУ «ПВОІВС».
На другій сторінці посвідчення вказано, що позивач «непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час» відповідно до підпункту 5 пункту 10 статті 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
В той же час, як згідно підпункту 5 частини 10 статті 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти рішення непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку.
Таким чином, у тимчасовому посвідчені № НОМЕР_4 наявна невідповідність висновку медичного огляду з приписами Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Так, з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, дані стосовно особи позивача підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг»).
Отже, позивні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та наданих до матеріалів справи письмових доказів, суд дійшов висновку про наявність сукупності підстав для відмови у задоволенні позову.
З урахуванням положень статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 5, 7-10, 72, 77, 139, 241-246 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 13 листопада 2025 року.
Суддя Д.В. Татаринов.