Рішення від 10.11.2025 по справі 200/19498/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2025 року Справа№200/19498/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо не врахування при перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року підвищення до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та індексації пенсії відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

- зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року з врахуванням підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язання здійснити нарахування і виплату індексації пенсії з січня 2016 року, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2022 року, залишеною без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2022, залишено без розгляду позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.01.2016 року по 30.06.2021 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2022 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2022 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року задоволено частково касаційну скаргу ОСОБА_1 .

Залишено без змін ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 10.08.2022 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2022 року.

Скасовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.08.2022 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2022 року у справі № 200/19498/21. Справу у цій частині направлено на новий судовий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

07 жовтня 2025 року справа надійшла до Донецького окружного адміністративного суду. За наслідком автоматичного розподілу вказаної судової справи, справу передано на розгляд судді Голубовій Л.Б.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 200/19498/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог починаючи з 01 липня 2021 року.

13 жовтня 2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить:

- визнати протиправними дії щодо ненарахування та невиплати за період з 01.07.2021 року по 28.02.2022 року індексації пенсії відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 та визначення базового місяця для її нарахування липень та грудень 2021 року;

- зобов'язати нарахувати та виплатити індексацію пенсії відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 за період з 01.07.2021 року по 28.02.2022 року з визначенням базового місяця для її нарахування - листопад 2015 року.

Щодо заяви про уточнення позовних вимог, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 47 КАС України визначено, що у разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею.

Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв'язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи (ч. 3 ст. 47 КАС України).

Відтак, зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.

Суд наголошує, що процесуальним законом не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про доповнення або уточнення позовних вимог або підстав позову.

Тому в разі надходження до суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як: - подання іншого (ще одного) позову, чи; - збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи; - об'єднання позовних вимог, чи; - зміну предмета або підстав позову.

Такий правовий висновок зазначений в постанові Верховного Суду від 28.09.2021 року у справі № 902/743/18.

Зазначену позивачем у заяві про уточнення позовних вимог правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 25 червня 2019 року у справі № 924/1473/15, суд вважає неприйнятною з огляду на таке.

Велика Палата Верховного Суду та Верховний Суд висловлює правові висновки у справах з огляду на встановлення судами певних фактичних обставин справи. Такі висновки не є універсальними та типовими до всіх справ і фактичних обставин, які можуть бути встановлені судами.

З огляду на різноманітність суспільних правовідносин та обставин, які стають підставою для виникнення спорів у судах, з урахуванням фактичних обставин, які встановлюються судами на підставі наданих сторонами доказів у кожній конкретній справі, суди повинні самостійно здійснювати аналіз правовідносин та оцінку релевантності та необхідності застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду в кожній конкретній справі.

Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово наголошувала, що для цілей застосування приписів процесуальних законів щодо подібності правовідносин важливо встановити критерії її визначення.

Велика Палата Верховного Суду наголошує, що правові висновки Верховного Суду не мають універсального характеру для всіх без винятку справ, а регулятивний вплив частини четвертої статті 403 ЦПК України, якою передбачено таку підставу передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, як необхідність відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Великої Палати Верховного Суду, поширюється саме на подібні (аналогічні) правовідносини (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22 лютого 2022 року у справі № 201/16373/16-ц (провадження № 14-27цс21)).

З огляду на зазначене, вирішуючи процесуальне питання про прийняття до розгляду заяви ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог, суд керується останньою судовою практику з процесуального питання, викладену у постанові Верховного Суду від 28.09.2021 року у справі № 902/743/18, та вважає таку заяву позивача заміною підстав позову.

Ураховуючи вимоги ч. 2 ст. 47 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для прийняття до розгляду заяви ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 30.08.2005 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії по інвалідності.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.07.2020 року у справі № 200/2802/20-а відповідачем було здійснено перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року та її виплата була здійснена у відповідності до вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Разом з тим, під час перерахунку пенсії, відповідачем не враховано підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ від 23.04.2012 № 335 та індексації.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо нездійснення підвищення до пенсії та індексації пенсії протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву від 27.10.2025 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що механізм проведення індексації визначений Законом України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. Відповідно до частини першої, другої статті 4 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації , який встановлюється в розмірі 103 відсотка . Базовий місяць, відповідно до пункту 5 - це місяць, в якому відбулося підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються за законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і публікується в офіційних періодичних виданнях. Відповідно до офіційних даних Державної служби статистики України індекс споживчих цін за липень 2021 року - 100,1%, серпень 2021 року 99,8%, вересень 2021 року - 101,2%, жовтень 2021 року - 100,9%, листопад 2021 року- 100,8%, грудень 2021 року - 100,6%.

Пунктом 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Таким чином, індексація розраховується так:- базовий липень 2021 року - перемножені індекси інфляції за серпень 2021 року, вересень 2021 року, жовтень 2021 року, листопад 2021 року - дорівнює 102,7%, тобто індекс інфляції є таким, що не перевищив поріг 103% (99,8%, 101,2%, 100,9%, 100,8%) - підстави для індексації відсутні. Крім того, абзацом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118 (далі - постанова КМУ №118) встановлено, що з 01 березня 2022 розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […], та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення (у розмірі 14%), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Позивачу проведено індексацію пенсії з 01 березня 2022 року з урахуванням вимог постанови КМУ №118.

За таких обставин, за період з 01 липня 2021 року по 28 лютого 2022 року підстави для індексації пенсії відсутні у зв'язку з тим, що індекс інфляції є таким, що не перевищив поріг 103%. А з 01 березня 2022 року пенсія позивачу проіндексована.

З зазначених причин відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначає, що проведення перерахунку пенсії здійснюється не з підстави винесення постанови уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення, а з метою відновлення порушеного права на отримання пенсії з грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці. За правовим висновком Верховного Суду в постанові від 02 жовтня 2018 року по справі № 552/3407/17 під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії». Крім того, не належить до «підвищення пенсії» й встановлена щомісячна надбавка в розмірі 2000,00 гривень в липні 2021 року відповідно до постанови Уряду № 713, на яку посилається відповідач у своєму відзиві, визначаючи липень 2021 року як на базовий місяць для встановлення індексації пенсії, оскільки як зазначив Верховний Суд в постанові від 26 вересня 2025 року в даній справі та що також підтверджено постановою Верховного Суду від 22 липня 2020 року в справі № 400/3017/19 - зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації. Отже грудень 2019 року - місяць в якому відбувся перерахунок пенсії позивача, в розумінні Порядку № 1078 не можна вважати базовим місяцем при проведенні індексації, оскільки збільшення грошового забезпечення за рахунок збільшення посадових окладів поліцейських розпочато з листопада 2015 року - місяця набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580 VIII (постанова КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», пункт 8 цієї постанови), а відтак, базовим місяцем для нарахування індексації залишається листопад 2015 року, так як розмірі посадових окладів не змінювалися (не підвищувалися) з того часу.

Наголошує, що відповідач у своєму відзиві, посилаючись на неодноразові перерахунки пенсії позивача здійснені на виконання рішень суду, вважає, що місяць в якому відбувся цей перерахунок (січень 2016р. та грудень 2019р.) є базовим для нарахування індексації його пенсії, але поза увагою відповідача залишається той факт, що вказані перерахунки здійснювались не у зв'язку зі збільшенням на законодавчому рівні саме посадових окладів працюючих поліцейських, а відтак і грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку пенсій, що прямо передбачено в абз.1, 2 пункту 5 Порядку № 1078 - не може вважатися базовим для нарахування індексації.

Враховуючи зазначене просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність даного позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно з паспортними даними позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 31.08.2005 року як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Листом від 28.12.2021 року № 0500-1502-8/137206 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що загальний розмір пенсії після перерахунку станом на 01.01.2016 року згідно довідки № 2260 лк складав 5496,44 гривень. Основний розмір пенсії після перерахунку з 01.01.2016 року склав 3669,79 гривень (6116,31 грн.х60%). До основного розміру пенсії встановлено: підвищення у розмірі 25% відповідно до Постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 917,45 гривень; доплата як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи у розмірі 50,00 гривень; підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи у розмірі 30% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, яка складала 322,20 (1074,00 грн прожитковий мінімум х 30%); надбавка на непрацездатну дитину віком до 18 років, що складала 537,00 гривень.

Також, зазначено, що у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, пенсія перераховується. Станом на 01.12.2021 року загальний розмір пенсії склав 12566,61 гривень, у тому числі: основний розмір пенсії складає 9549,13 гривень, підвищення у розмірі 25% відповідно до Постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 2387,28 гривень; доплата як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи у розмірі 50,00 гривень; підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи у розмірі 30% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, у розмірі 580,20 гривень.

Спірним питанням даної справи є нездійснення перерахунку пенсії, враховуючи підвищення грошового забезпечення та індексації пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

За частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, відповідно по положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінету Міністрів України делеговані повноваження щодо встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що узгоджується з приписами статей 19, 113, 116, 117 Конституції України.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, текст якої офіційно оприлюднений 23 лютого 2018 року на Урядовому порталі.

Пунктом 3 Постанови № 103 передбачено перерахунок з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) постановлено проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Судом встановлено, що з 01.01.2016 позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі нового розміру грошового забезпечення за Постановою №103 і припинено виплату підвищення до пенсії, встановленої Постановою № 355, на підставі Постанови № 1294.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1294, яка набрала чинності з 1 січня 2008 року, було установлено склад грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

При цьому, 23 квітня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 355, пунктом першим якої постановлено установити з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 даного Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 01 липня 2012 року.

Разом з тим, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року (частина 1 Постанови № 355).

За змістом пункту 2 Постанови № 355 постановлено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 01 квітня 2012року.

Тобто, Постановою № 355 встановлено відсоткове підвищення розміру пенсій та не змінено розміру одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій громадян, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, і не введено нових видів грошового забезпечення.

Отже, підвищення до пенсії на виконання Постанови № 355 відбувалось шляхом відсоткового підвищення розміру пенсії і проводилось шляхом перерахунку пенсій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, призначених до дати набрання чинності цією постановою з метою приведення пенсійних виплат у відповідність до розміру грошового забезпечення військовослужбовців, згідно з положеннями Постанови № 1294.

Таким чином, з дня набрання чинності Постановою № 988, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру грошового забезпечення військовослужбовців, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Водночас, такий перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, зокрема, Постановою № 103, якою постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988.

Тобто, судом встановлено, що припинення виплати підвищення до пенсії, передбаченого Постановою № 355 та обрахованого відповідно до Постанови № 1294, відбулося одночасно з втратою чинності Постанови № 1294 та нерозривно пов'язане з перерахунком (збільшенням) основного розміру пенсії позивача на підставі Постанови № 988.

Враховуючи вищевикладене, підвищення до пенсії, передбачене Постановою № 355, не може застосовуватись до грошового забезпечення, обчисленого на іншій підставі, ніж Постанова № 1294, яка втратила чинність та вичерпала себе фактом застосування, а тому відсутні підстави для проведення підвищення до пенсії відповідно до Постанови № 355 в контексті перерахунку такої із застосуванням розмірів складових грошового забезпечення, визначених Постановою № 988.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.06.2021 року у справі № 1340/5239/18, від 07.12.2020 року у справі № 320/1248/19, від 21.10.2020 року у справі № 1340/4890/18.

Водночас, суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 лютого 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, і яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45.

Відповідно до приписів статті 265 КАС України з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині.

За унормуванням положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, треба розуміти так, що дія акту починається з моменту набрання ним чинності і припиняється з втратою актом чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

30 вересня 2010 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 20-рп/2010 у справі щодо конституційності Закону України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 року № 2222-ІV, яким визначено юридичні наслідки визнання нормативно-правового акту нечинним, часові межі чинності такого акту, а також і відповідні межі дії відновлених норм з початкової редакції Основного Закону.

За загальним правилом, моментом припинення календарної дії приписів закону в цих випадках є момент набрання законної сили відповідним судовим рішенням. Тобто, відповідний акт визнається нечинним на майбутнє.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 були діючими і такими, що підлягали застосуванню.

Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 240/6263/18, постанові Верховного Суду від 09 червня 2022 року у справі № 1.380.2019.000511.

Крім того, суд наголошує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII (далі - Закон № 1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Системний аналіз наведених у даній постанові положень актів законодавства дає змогу стверджувати, що Верховна Рада України шляхом прийняття Закону № 1774-VIII, делегувала Кабінету Міністрів України повноваження визначати засади та порядок реалізації права на перерахунок призначених пенсій військовослужбовцям, що узгоджується з повноваженнями Кабінету Міністрів України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. У свою чергу, Кабінет Міністрів України, шляхом прийняття Постанови № 103, визначив порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям з 01 січня 2018 року, призначених відповідно до Закону № 2262-XII.

Наведені положення Закону № 1774-VIII (які передбачають внесення змін до Закону № 2262-ХІІ) набрали чинності з 01 січня 2017 року, рішенням Конституційного Суду України не визнавались такими, що суперечать Конституції України, тобто є конституційними.

Більше того, інші положення Постанови № 103, крім пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45, у встановленому законом порядку не визнавались протиправними (нечинними). Тобто, на час виникнення спірних правовідносин Постанова № 103 була діючою і такою, що підлягала застосуванню.

Враховуючи викладене, суд висновує про відсутність підстав для врахування підвищення до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Щодо позовних вимог відносно індексації пенсії відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, суд зазначає таке.

Статтею 64 Закону 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1282-ХІІ економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування.

Таким чином, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема колишнім працівникам міліції.

Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-ХІІ, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за правилами пункту 4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який, згідно з його пунктом визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Абзацами першим - п'ятим пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення передбачено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Пунктом 3 Порядку № 1078 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 № 170) встановлено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму; тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; мінімальний розмір допомоги по безробіттю; державна соціальна допомога інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам; державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державна соціальна допомога на догляд; щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним; компенсаційна виплата, що призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами).

Окрім того, Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» статтю 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» доповнено частиною п'ятою, відповідно до якої індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 року № 141 абзац 7 пункту 3 Порядку № 1078 викладено в новій редакції, а саме: до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; мінімальний розмір допомоги по безробіттю; державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд; тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату; щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею; компенсаційна виплата, що призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами)».

Суд враховує, що відповідно до статті 64 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15.02.2022 № 2040-ІХ, який застосовується з 01.03.2022) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Відповідно до офіційних даних Державної служби статистики України індекс споживчих цін за липень 2021 року 100,1%, серпень 2021 року 99,8%, вересень 2021 року 101,2%, жовтень 2021 року 100,9%, листопад 2021 року 100,8%, грудень 2021 року 100,6%.

За офіційними даними Державної служби статистики України індекс споживчих цін за січень 2022 року 101,3%, лютий 2022 року 101,6%.

Пункт 5 Порядку № 1078 визначає, що у разі підвищення виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Як вбачається з наданих відповідачем протоколу за пенсійною справою N/A - 31794 (МВС) від 01.07.2021 року та протоколу за пенсійною справою N/A - 31794 (МВС) від 01.12.2021, позивачу здійснювалося підвищення виплат у зв'язку із збільшенням розміру підвищення або надбавки до пенсії: Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов'язків в/с- з 01 липня 2021 року, з 01 грудня 2021 року.

Таким чином, суд зазначає, що базовими місяцями є липень 2021 року та грудень 2021 року.

Враховуючи вищевикладене, базовий липень 2021 року х індекси інфляції за серпень 2021 року, вересень 2021 року, жовтень 2021 року, листопад 2021 року дорівнює 102,7%, тобто індекс інфляції є таким, що не перевищив поріг 103% (99,8%, 101,2%, 100,9%, 100,8%) та підстави для індексації відсутні; базовий грудень 2021 року х індекси інфляції за січень 2022 року, лютий 2022 року дорівнює 102,9%, тобто індекс інфляції є таким, що не перевищив поріг 103% (101,3%, 101,6%) та підстави для індексації відсутні.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році від 16 лютого 2022 року № 118» установлено, що з 01 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Водночас, з наданих відповідачем протоколу за пенсійною справою N/A - 31794 (МВС) від 01.03.2022 вбачається, що позивачу проведено індексацію базового ОСНП (10081,39* 0,140), яка становить 1411,39 гривень. Протокол за пенсійною справою N/A - 31794 (МВС) від 02.08.2022 також містить Індексацію базового ОСНП (10081,39* 0,140), яка становить 1411,39 гривень.

Крім того, судом встановлено, що позивачу на виконання рішень Донецького окружного адміністративного суду від 03.07.2020 року у справі № 200/2802/20-а, від 12.11.2021 року у справі № 200/11618/21, від 15.11.2022 року у справі № 200/4350/22, від 29.12.2023 року у справі № 200/6940/23, постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2021 року у справі № 200/7255/21 здійснено перерахунки пенсій, зокрема на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення.

Таким чином, судом встановлено, що пенсія позивача на виконання рішень судів щодо здійснення перерахунку пенсії враховуючи нові довідки про розмір грошового забезпечення перераховувалися із підвищеного розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року та 01.12.2019 року, а отже підстави для індексації пенсії починаючи із січня 2016 року відсутні.

Суд наголошує, що позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що існує судова практика, відповідно до якої суди зобов'язують Головні управління Національної поліції нарахувати ти виплати індексацію грошового забезпечення під час проходження служби застосувавши базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення - листопад 2015 року з посиланням на позиції апеляційних адміністративних судів.

Разом з тим, суд не бере до уваги посилання позивача на висновки викладені в постановах Першого і Сьомого апеляційних адміністративних судів і вважає їх безпідставними, оскільки в цих справах висновки стосуються ненарахування та виплати індексації грошового забезпечення під час проходження служби в органах міністерства внутрішніх справ, що не є тотожним предмету спору у даній справі, яка стосується питання здійснення індексації пенсії.

Враховуючи вищенаведене, суд висновує, що в діях відповідача відсутні порушення норм чинного законодавства щодо індексації пенсії позивача, а відтак позовна вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату індексації пенсії відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, задоволенню не підлягає.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Повний текст рішення складено та підписано 10 листопада 2025 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л.Б. Голубова